Jump to content



Αποστολή της IP με email


oekab1992

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Στο σπίτι έχω adsl over pstn 768 σε router linksys 54g wireless με συνδρομή dynamic ip. Στην δουλειά έχω ίδια σύνδεση με crypto f200 modem και πάλι συνδρομή dynamic ip. Μπαίνω απο το σπίτι στο pc της δουλειάς με tight vnc, ανοίγω msn messenger με ενα λογαριασμό που έχω εκει και κάνω βιντεοκλήση με άλλο λογαριασμό που έχω σπίτι, και έτσι έχω παρακολούθηση του χώρου μου στην δουλειά με την κάμερα μου. όμως για να γίνει αυτό, κάθε μέρα που φεύγω απο την δουλειά και πάω σπίτι, βρίσκω την ip με την οποία συνδέθηκα στην δουλειά και την γράφω σε ενα χαρτί και πάω σπίτι ώστε να κάνω το κονέ που σας είπα παραπάνω, και πρέπει να κάνω το ίδιο κάθε μερα (οταν κλείνει το pc της δουλειάς μιας και αλλάζει η ip).

Υπάρχει τρόπος να μου έρχεται email αυτόματα σε ενα λογαριασμό που επιθυμώ που να αναγράφεται η ip κάθε φορά που συνδέεομαι στο ιντερνετ με το pc της δουλειάς? Αν όχι, άκουσα πως υπάρχει κομπίνα να παίρνεις σταθερή ip. Αυτό πως γίνεται?

Σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 15:21]

www.no-ip.com ;)

Ρίξε μία ματιά κι εδώ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36216

Σε ευχαριστώ φίλε μου, καμία επεξήγηση για το πώς δουλεύει η σελίδα αυτή και τι δυνατότητες έχει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ,

Κάνεις δωρεάν λογαριασμό. Κατεβάζεις το πρόγραμμα που κάνει παρακολούθηση την IP σου και την αντιστοιχίζει σε μία διεύθυνση του τύπου oeakb.myvnc.com .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με VB.NET ή C# .ΝΕΤ να φτάχεις ένα service που τρέχει στο μηχάνημά σου (ασχετα αν έχεις κάνει logon ή όχι) το οποίο να σου στέλνει εμαιλ με την ΙΡ σου εκεί που θές όποτε αυτή αλλάζει από το πάροχο. Είναι ποιο "δύσκολη" λύση αλλά απόφεύγεις το "σταθερο" xxx.myip.org που μπορέι να χρησιμοποιήσει κάποιος "κακόβουλος".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

www.dyndns.com

Στο Zyxel router μου ειχε επιλογη για το συγκεκριμενο οπου αυτοματα παιρνει την ip του σπιτιου μου. Τσεκαρε μηπως κ το δικο σου modem/router εχει αναλογη επιλογη !

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, έκανα εγγραφή στο www.no-ip.com, κατέβασα το σχετικό πρόγραμμα και το εγκατέστησα, αλλά όταν το τρέχω δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Όπως σας είπα θέλω να πιάνω απο το σπίτι στην δουλειά το tight vnc. Το πρόγραμμα μου γράφει τα ακόλουθα:

[Äåõ 15:39] Checking Remote IP Address.

[Äåõ 15:39] Current IP address found, using 193.92.xxx.xxx for updates.

[Äåõ 15:39] Retrieving hosts, please wait.

[Äåõ 15:39] No hosts found on server, change to a different account, or click here to sign in to No-IP and create hosts.

Πρέπει να κάνω δημιουργία host στο www.no-ip.com? Υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός για άσχετους διότι τα έχω βρεί σκούρα με το όλο θεμα.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.