Jump to content


Αγορα HP LaserJet 1018


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από panos2k [04-04-2007 20:59]

Τα αναλώσιμα πάντως της lexmark (που αγοράζω) έχουν άλλο κωδικό όταν είναι απο το recycle program (και υποτείθεται οτι έχουν έκπτωση) και άλλο όταν είναι κανονικά, δεν ξέρω για την HP.

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Να εξηγήσω:

Η Lexmark παράγει δύο τόνερ για κάθε μοντέλο, Prebate και Non-prebate. Tα πρώτα είναι προ-αγορασμένα από την Lexmark, αυτό σημαίνει ότι υποτίθεται πρέπει να τα επιστρέψεις στη Lexmark. Λέω υπότίθεται γιατί κανείς δεν τα επιστρέφει. Τότε γιατί το κάνει; Προφανές! Αν κάποιος κάνει αναγόμωση/ανακατασκευή ή ότι άλλο θες, είναι παράνομος, τα cartridge αυτά ανήκουν στη Lexmark!!! Έξυπνο?

Τώρα περισότερο στην πράξη. Το 99% των lexmark τονερ cartridge που πουλιούνται είναι prebate (προαγορασμένα). Μόνο το 1% είναι non-prebate. O λόγος, όταν το prebate πουλιέται π.χ. 100 ευρώ, και το non-prebate 120 ευρώ, είναι φυσικό όλα τα μαγαζιά να πουλάνε το φθηνό (prebate). Έτσι δεν υπάρχουν πολλά non-prebate και θεωρητικά δεν υπάρχουν άδεια για αναγόμωση/ανακατασκευή. Όμως κυκλοφορούν αναγομωμένα/ανακατασκευασμένα. Η Lexmark μπορεί όποια στιγμή θελήσει να "κυνηγήσει" και να αποζημιωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν [04-04-2007 22:08]

Quiz: Πως ξεχωρίζεις τα original της HP και πως τα ανακατασκευασμενα της ΗΡ?

Δεν υπάρχουν ανακατασκευασμένα που να πουλιούνται από τη ΗΡ. Η ΗΡ πουλά μόνο καινούρια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG

Δεν υπάρχουν ανακατασκευασμένα που να πουλιούνται από τη ΗΡ. Η ΗΡ πουλά μόνο καινούρια.

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Οι πηγές μου με διαβεβαιώνουν οτι συμβαίνει...

Και οι δικες μου το ιδιο... Και δεν το λεω τυχαια ουτε η "πηγες" ειναι τυχαιες.

Link to comment
Share on other sites

Οι πηγές μου με διαβεβαιώνουν οτι συμβαίνει...
Και οι δικες μου το ιδιο... Και δεν το λεω τυχαια ουτε η "πηγες" ειναι τυχαιες.

Δεν έχει παρά να ρωτήσει κάποιος απ' ευθείας στη ΗΡ αν πουλά ανακατασκευασμένα μελάνια...

’λλο οι διαφορές στη συσκευασία ή στο ίδιο το cartridge αν προέρχονται από άλλο εργοστάσιο, και άλλο τα μαϊμού. Αν κάποιος γνωρίζει, τα ξεχωρίζει αμέσως.

Kαι δεν έχει νόημα η ΗΡ να ανακατασκευάζει. Έχει εργοστάσια παραγωγής και συναρμολόγησης. Το κόστος ανακατασκευής είναι μεγαλύτερο από το κόστος παραγωγής. Δηλαδή να πάρει ένα χρησιμοποιημένο cartridge να το ανοίξει να κρατήσει τα πλαστικά και να αλλάξει τα εσωτερικά εξαρτήματα? Μα πλαστικά φτιάχνει σε τεράστιο αριθμό με εξαιρετικά χαμηλό κόστος.

Αν πουλά ανακατασκευασμένα πρέπει να το γράφει στη συσκευασία. Δεν το γράφει σε καμμιά συσκευασία, η ΗΡ είναι πολυεθνική δεν έχει δυνατότητα να κάνει τέτοιου είδους απατεωνιές.

Απλά το ξαναλέω, έχει "βρωμίσει" -κυρίως το δημόσιο- από μαϊμού μελάνια που προφανώς αγοράζονται με διαγωνισμούς. Κάποιος αετονύχης κάνει χρυσές δουλειές. Έχω στην κατοχή μου μικρό αριθμό μαϊμού μελανιών (epson inkjet). Eπίσης γνωστός πριν από 2-3 χρόνια έφερνε από κίνα και πουλούσε στη Θεσσαλονίκη μαϊμού (του έχουν μείνει ακόμα μερικά ΗΡ, Lexmark inkjet και laser γιατί δεν δούλευαν καλά και ο αγοραστής σταμάτησε). Φήμες αναφέρουν ότι το Πλαίσιo και ο Γερμανός μια εποχή είχαν μαϊμού, κάτι έγινε, αλλά δε γνωρίζω τι. Με μεγάλη πιθανότητα τα είχαν από άγνοιά τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG [Σήμερα, στις 19:09]

Δεν έχει παρά να ρωτήσει κάποιος απ' ευθείας στη ΗΡ αν πουλά ανακατασκευασμένα μελάνια...

H ΗΡ δεν θεωρει οτι τα μελανια της ειναι ανακατασκευασμενα. Παρ'ολα αυτα εφ'οσων (μεσω του προγραμματος επιστροφης κενων δοχειων-τονερ) χρησιμοποιει το πλαστικο χρησιμοποιημενο σωμα σαν βαση, προσωπικα θεωρω οτι ειναι ανακατασκευασμενα.

’λλο οι διαφορές στη συσκευασία ή στο ίδιο το cartridge αν προέρχονται από άλλο εργοστάσιο, και άλλο τα μαϊμού. Αν κάποιος γνωρίζει, τα ξεχωρίζει αμέσως.

Δεν υπαρχουν διαφορες στη συσκευασια των διαφορετικων εργοστασιων στα γνησια καινουργια

Kαι δεν έχει νόημα η ΗΡ να ανακατασκευάζει. Έχει εργοστάσια παραγωγής και συναρμολόγησης. Το κόστος ανακατασκευής είναι μεγαλύτερο από το κόστος παραγωγής. Δηλαδή να πάρει ένα χρησιμοποιημένο cartridge να το ανοίξει να κρατήσει τα πλαστικά και να αλλάξει τα εσωτερικά εξαρτήματα? Μα πλαστικά φτιάχνει σε τεράστιο αριθμό με εξαιρετικά χαμηλό κόστος.

Θεωρω οτι τη συμφερει να επαναχρησιμοποιει τα κενα τονερ-μελανια. Το πλαστικο κοστιζει

Αν πουλά ανακατασκευασμένα πρέπει να το γράφει στη συσκευασία. Δεν το γράφει σε καμμιά συσκευασία, η ΗΡ είναι πολυεθνική δεν έχει δυνατότητα να κάνει τέτοιου είδους απατεωνιές.

Το οτι ειναι πολυεθνικη δεν παιζει κανενα ρολο. Ποσες πολυεθνικες εχουν κανει και κανουν ακομη λαμογιες...? Απλα δεν γραφει στη συσκευασια οτι ειναι ανακατασκευασμενα γιατι θεωρει πως...δεν ειναι!

Απλά το ξαναλέω, έχει "βρωμίσει" -κυρίως το δημόσιο- από μαϊμού μελάνια που προφανώς αγοράζονται με διαγωνισμούς. Κάποιος αετονύχης κάνει χρυσές δουλειές. Έχω στην κατοχή μου μικρό αριθμό μαϊμού μελανιών (epson inkjet). Eπίσης γνωστός πριν από 2-3 χρόνια έφερνε από κίνα και πουλούσε στη Θεσσαλονίκη μαϊμού (του έχουν μείνει ακόμα μερικά ΗΡ, Lexmark inkjet και laser γιατί δεν δούλευαν καλά και ο αγοραστής σταμάτησε). Φήμες αναφέρουν ότι το Πλαίσιo και ο Γερμανός μια εποχή είχαν μαϊμού, κάτι έγινε, αλλά δε γνωρίζω τι. Με μεγάλη πιθανότητα τα είχαν από άγνοιά τους...

Υπο αλλες συνθηκες θα μπορουσα να σου πω και την εταιρια που τα εισαγει... Και πολυ σωστα αναφερεις οτι το Πλαισιο ,Γερμανος (και πολλοι αλλοι) εν αγνοια τους, οντως εμπορευοταν "μαιμου" αναλωσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Χθες, στις 20:17]

H ΗΡ δεν θεωρει οτι τα μελανια της ειναι ανακατασκευασμενα. Παρ'ολα αυτα εφ'οσων (μεσω του προγραμματος επιστροφης κενων δοχειων-τονερ) χρησιμοποιει το πλαστικο χρησιμοποιημενο σωμα σαν βαση, προσωπικα θεωρω οτι ειναι ανακατασκευασμενα.

Ποιός είπε ότι το χρησιμοποιεί? Η ΗΡ αναφέρει ότι τα ζητά πίσω για ανακύκλωση. Μπορεί να τα χαρίζει/πουλά σε εταιρεία ανακύκλωσης πλαστικών, για να δείχνει ότι τα ανακυκλώνει.

Επειδή έτυχε να το ψάξω τελευταία γιατί χρειάστηκε. Το κάθε κιλό καθαρό-νέο πλαστικό κοστίζει περίπου 1 το κιλό (σε ποσότητα τόνων). Πόσο μάλλον το προς ανακύκλωση θα έχει το λιγότερο τη μισή τιμή, να πούμε 0,5 το κιλό. Τα άδεια inkjet ζυγίζουν το πολύ 100 γραμμαρια, δηλαδή 0,05, ούτε το σακκουλάκι για την επιστροφή που διαθέτει η ΗΡ δεν μπορεί να αποσβέσει...

Έτυχε να έχω αρκετά πλαστικά κουτιά για πέταμα (δεκάδες κιλά σκέτο πλαστικό με αυτοκόλλητο χαρτί στην επιφάνεια). Τηλεφώνησα στην εταιρεία που έχει τους κάδους ανακύκλωσης συσκευασιών στην Αθήνα, να τους ρωτήσω αν θα πρέπει να τα πετώ στον κάδο τους ή στα σκουπίδια (γνωρίζοντας ότι το αυτοκόλλητο χαρτί δυσκολεύει στην ανακύκλωση). Η απάντησή τους -και αρκετά "μασημένη"- ήταν "δεν ανακυκλώνουμε τα πλαστικά". Κατάλαβα ότι το πλαστικό δε συμφέρει και δεν το ανακυκώνουν καθόλου. Χαρτί, και αλουμινένια κουτάκια μαζεύουν..!

Εχω πετάξει ως τώρα 100 κιλά πλαστικά κουτιά, και μάλλιστα συσκευασμένα, και μάλλιστα από polystyeren high impact (το ακριβότερο των πλαστικών) στα σκουπίδια, και λυπάμαι γι' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Στο site της ΗΡ ,μπορεις να δεις μια λιστα με μελανια που ΔΕΝ τα θελουν για ανακυκλωση...

Γιατι? Δεν ανακυκλωνονται?

Πολυ απλα...γιατι δεν ανακατασκευαζονται επιτυχως η ειναι σκετο πλαστικο και οχι κατι που μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει ...(τουλαχιστον απο την HP)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Σήμερα, στις 19:51]

Στο site της ΗΡ ,μπορεις να δεις μια λιστα με μελανια που ΔΕΝ τα θελουν για ανακυκλωση...

Γιατι? Δεν ανακυκλωνονται?

Πολυ απλα...γιατι δεν ανακατασκευαζονται επιτυχως η ειναι σκετο πλαστικο και οχι κατι που μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει ...(τουλαχιστον απο την HP)

Παρατηρώ ότι τα μελάνια που δεν ανακυκλώνει είναι κατά πολύ περίεργο τρόπο επιλεγμένα. Π.χ. σαν πρώτα-πρώτα αναφέρονται τα black, cyan από DesignJet 2000CP ενώ δεν αναφέρονται τα υπόλοιπα χρώματα magenta, yellow.

Aπό την άλλη βλέπω πολλά με μελάνια solvent, ίσως να υπάρχουν περιορισμοί λόγω ταχυδρομικής νομοθεσίας.

Προς θεού, να ανακυκλώσει η ΗΡ το inkjet cartridge C5678? Όπως κάνουμε εμείς που ασχολούμαστε στο χώρο? Θα το φτιάξει καινούριο και άριστο!!

Να κρατήσει εξαρτήματά του? Μα δεν έχει! Είναι ένα κουτί πλαστικό με εσωτερικό σφουγγάρι και το ηλεκτρονικό κύκλωμα της κεφαλής εκτύπωσης που είναι ανεπανόρθωτα κολλημένο πάνω.

Aνέφερες για "πηγή" πληροφορίας. Μήπως σου πουλά κάποιος μαϊμού και θέλει να αφήσει να εννοηθεί ότι τα κατασκευάζει η ΗΡ?

Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

JohnG τον θελω για να φτιαχνω διαφανειες που θα χρησιμοποιηθουν ως μητρες για εκτυπωση πλακετων ( η φωτομεταφορα που αναφερεις δεν ξερω τι ειναι, μηπως ειναι αυτο που λεω; ) για αυτο με ενδιαφερει η εκτυπωση σε διαφανεια . Ο inkjet που εχω τωρα ειναι απαραδεκτος στις διαφανειες .

Καλη ανασταση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta03 [Σήμερα, στις 05:06]

JohnG τον θελω για να φτιαχνω διαφανειες που θα χρησιμοποιηθουν ως μητρες για εκτυπωση πλακετων ( η φωτομεταφορα που αναφερεις δεν ξερω τι ειναι, μηπως ειναι αυτο που λεω; ) για αυτο με ενδιαφερει η εκτυπωση σε διαφανεια . Ο inkjet που εχω τωρα ειναι απαραδεκτος στις διαφανειες .

Kάποιος που κάνει την ίδια δουλειά για πλακέτες χρησιμοποιεί έναν lexmark E232 και μου είπε ότι είναι ευχαριστημένος. Δοκίμασε αρκετούς εκτυπωτές μέχρι να καταλήξει σ' αυτόν.

Φωτομεταφορά (δεν ξέρω αν είναι σωστός ο όρος), εννοώ αυτό που λες, η φωτογράφιση μέσω διαφάνειας σε κάποιο υλικό (εδώ η πλακέτα με τη φωτοευαίσθητη επίστρωση).

Παλιότερα όπως σου είπα χρησιμοποιούσαν brother (τα μοντέλα που ανέφερα). Οι HP δεν βγάζουν τόσο πυκνή εκτύπωση που να είναι κατάλληλη. Ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι lexmark/brother χρησιμοποιούν στατικό τόνερ, ενώ οι ΗΡ μαγνητικό. Ίσως στο γεγονός ότι η lexmark είναι εξπέρ στους laser.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.