Jump to content


Το pc κολλαει οταν κανω burn [Solved, PIO mode]


fusion

Recommended Posts

δεν ξερω εαν το τροφοδοτικο ειναι αυτο που ευ8ηνεται για το προβλημα αλλα το σιγουρο ειναι οτι παιζει ρολο...

απο το τροφοδοτικο προκυπτουν παρα πολλα προβληματα και αστα8ειες στο συστημα οταν αυτο δεν παρεχει σωστο ρευμα..σε αυτο δεν αποτελει εξαιρεση το καψημο...

για να γινει πιο κατανοητο.κατα την διαρκεια εγγραφης τραβαμε μεγαλο φορτιο απο το τροφοδοτικο το οποιο αν δεν μπορει να ανταπεξελ8ει προκαλει διαφορα παρατραγουδα.

επαναλαμβανω ομως οτι μπορει και το προβλημα να μην ειναι εν τελει τροφοδοσια αλλα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι εντελώς άσχετο. Δεν είπε ότι κολλάει το σύστημα (Freeze) ή κάνει reboot. Απλά αργεί πολύ στην απόκριση. Θα καταλάβαινα ότι μπορεί να ευθυνόταν το τροφοδοτικό αν του έκανε επανεκκίνηση σε παιχνίδια και τα σχετικά. Γενικά έχει γίνει της μόδας το τροφοδοτικό και ας μην είμαστε σίγουροι για κάτι, λέμε άντε δώσε 80 γίουρια να αλλάξεις τροφοδοτικό και ας είναι παντελώς άσχετο το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια, εχω αγορασει ενα NEC Optiarc 7173A για την αδερφη μου καi απο device manager μου στα controller οτι ειναι PIO MODE και δεν αλλαξει, τσεκαρα κια απο nero infotool κια πραγματι το DMA ειναι ανενεργο. Τι κανουμε?:help:

Να σας πω, επειδη δεν κοιταξα δεν πιστευω το jumberακι στο drive να εχει pio mode ή μηπως λεω μ@λ@κιες?

Γρηγορα help γιατι αυριο φευγω λαρισσα και πρεπει να το φτιαξω πριν φυγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλη ευκαιρη, ουτε προλαβαινω, σε λιγο φευγω.

Αναποδογυρισα την ιδια..... τα ιδια.

Μαλλον θα το παρατησω ετσι, αλλα τι πραγμα ειναι αυτο, 2 στα 2 dvd-rw κολλημενα με PIO? γιατι και το αλλο μαλλον το ιδιο προβλημα εχει και σε αυτο οταν κανω burn τα ιδια κολληματα εχει και εχει 1GB RAM αλλα σε αυτο κολλανε και τα dvd:wall:

Δεν παιζει... ειναι να τρελαινεσαι.

Τουλαχιστον με αυτο το NEC μηπως ξερει κανεις αν ειναι μονο PIO mode να το σουταρω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση πόσο μνήμη έχεις, απλά δεν υπάρχει ικανοποιητική επικοινωνία. Δοκίμασε να ψάξεις το BIOS για ρυθμίσεις dma, άλλο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να είναι προβληματικοί οι IDE drivers της μητρικής, ίσως αν δοκίμαζες άλλη έκδοση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μετα απο προσωπικη εμπειρια, πιστευω οτι ειναι οι ρυθμισεις PIO - Ultra DMA Mode...

εχω και εγω το ιδιο προβλημα εδω και μια βδομαδα και χθες το βραδυ το ανακαλυψα!

το DVD μου εχει γυρισει σε PIO Mode...

πως το επαναφερω στο Ultra DMA?

και η σχετικη φωτο...

qjy3ymjmnymghmfylqgr.jpg

καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 13:56]

μετα απο προσωπικη εμπειρια, πιστευω οτι ειναι οι ρυθμισεις PIO - Ultra DMA Mode...

εχω και εγω το ιδιο προβλημα εδω και μια βδομαδα και χθες το βραδυ το ανακαλυψα!

το DVD μου εχει γυρισει σε PIO Mode...

πως το επαναφερω στο Ultra DMA?

και η σχετικη φωτο...

qjy3ymjmnymghmfylqgr.jpg

καμια βοηθεια?

Στο device manager πήγαινε στους IDE ATA/ATAPI controllers εντόπισε τον controller που φιλοξενεί το DVD και κάνε τον unistall (πάτα delete). Θα σε ρωτήσει: "Σίγουρα;"

Ναι πες του εσύ. Κάνε ένα reboot και όταν θα τα ξαναδεί όλα το dvd σου θα είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση λειτουργίας.

Η παραπάνω συμβουλή, αν και έχει δουλέψει αρκετές φορές χωρίς παρατράγουδα, θα χρησιμοποιηθεί υπ' ευθύνη σου. Μη μου ζητήσεις ρέστα αν κάτι πάει στραβά :)

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 13:56]

μετα απο προσωπικη εμπειρια, πιστευω οτι ειναι οι ρυθμισεις PIO - Ultra DMA Mode...

εχω και εγω το ιδιο προβλημα εδω και μια βδομαδα και χθες το βραδυ το ανακαλυψα!

το DVD μου εχει γυρισει σε PIO Mode...

πως το επαναφερω στο Ultra DMA?

και η σχετικη φωτο...

qjy3ymjmnymghmfylqgr.jpg

καμια βοηθεια?

Αυτο το κάνουν πολλες φορες τα Xp απο μόνα τους σε περιπτωσεις που βαζεις ενα cd η dvd με γραντζουνιες κτλ, σφιγκονται να το διαβασουν και ριχνουν την ταχυτητα σε Pio.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από taz [Σήμερα, στις 19:17]

Στο device manager πήγαινε στους IDE ATA/ATAPI controllers εντόπισε τον controller που φιλοξενεί το DVD και κάνε τον unistall (πάτα delete). Θα σε ρωτήσει: "Σίγουρα;"

Ναι πες του εσύ. Κάνε ένα reboot και όταν θα τα ξαναδεί όλα το dvd σου θα είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση λειτουργίας.

Η παραπάνω συμβουλή, αν και έχει δουλέψει αρκετές φορές χωρίς παρατράγουδα, θα χρησιμοποιηθεί υπ' ευθύνη σου. Μη μου ζητήσεις ρέστα αν κάτι πάει στραβά :)

Καλή επιτυχία.

τι μπορει να παει στραβα? :wassat:

καποιος πιο "ορθοδοξος" τροπος δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε safe mode και πήγαινε στην ίδια καρτέλα που έχεις εκεί. Βάλε DMA εάν είναι διαθέσιμο και κάνε restart. Αν δεν πιάσει κάνε ότι λέει και ο από πάνω. Το πολύ πολύ να παιδευτείς λίγο.

Link to comment
Share on other sites

θα κανω αυτο που ειπε ο jpavly...

EDIT! : @@ τιποτα δεν εγινε! ασε που οταν μπηκα σε safe mode ολες οι συσκευες ηταν σε PIO mode...

για το αλλο... δεν μου απαντησατε....

τι μπορει να παει στραβα?

μηπως να αλλαξω καλωδιοταινια? (μιας και το πα, ας βαλω την γκαβατζα...)

EDIT! : καλωδιοταινια δεν αλλαξα γιατι δεν την βρηκα την αλλη! :tomato:

καμια αλλη λυση εκτος απο την "hardcore" λυση του taz?

μου ηρθε φλασια, και ειπα να αποσυνδεσω το DVD player και να μπουταρω win.

υπεθεσα οτι θα στρωσει αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα...

(νομιζω πως εχω βρει και το υποπτο CD που εκανε την δουλεια... :devil: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory

Αυτο το κάνουν πολλες φορες τα Xp απο μόνα τους σε περιπτωσεις που βαζεις ενα cd η dvd με γραντζουνιες κτλ, σφιγκονται να το διαβασουν και ριχνουν την ταχυτητα σε Pio.

^^ Το αυτό.

Και η λύση είναι η επανεγκατάσταση των οδηγών του chipset:

http://support.microsoft.com/kb/817472

Βάλε PIO MODE στον Γούγλη να δεις πόσο χρήσιμος είναι ο άτιμος...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, δεν την εχω ψαξει την φαση απο τοτε που που πρωτοποσταρα, γιατι δεν ετυχε να ασχοληθω, αλλα μιας και ενας συμforumιτης εχει προβλημα ευκαιρια να ποσταρω.

Την λιγη ωρα που ασχοληθηκα χρησιμοποιησα τον hardcore τροπο του taz το οποιον και βρηκα με google, οχι μονο με εναν controller αλλα με ολους, τιποτα τζιφος.

Απο safe mode δεν δοκιμασα ουτε αλλαξα καλωδιοταινια.

Παντως στην περιπτωση μου πιστευω οτι φταινε οι IDE drivers οπως ειπε και ο nobig.

Γενικα η mobo της υπογραφης εχει να δει καινουριους drivers απο τοτε που της εβαλα το cd που ειχε μεσα η κουτα:tomato: , οποτε χαλαρα, μπορει αυτη να ειναι η λυση του προβληματος, τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 00:54]

^^ Το αυτό.

Και η λύση είναι η επανεγκατάσταση των οδηγών του chipset:

http://support.microsoft.com/kb/817472

Βάλε PIO MODE στον Γούγλη να δεις πόσο χρήσιμος είναι ο άτιμος...

εκανα chipset driver update αλλα δεν διορθωθηκε...

(λετε να πρεπει να κανω και reboot? :tomato: )

επισης στο site που εδωσες αναφερει ενα hotfix και εναν τροπο να το διορθωσεις...

To re-enable the typical, or faster, transfer mode for an affected device:

1. Double-click Administrative Tools, and then click Computer Management.

2. Click System Tools, and then click Device Manager.

3. Expand the IDE ATA/ATAPI Controllers node.

4. Double-click the controller for which you want to restore the typical DMA transfer mode.

5. Click the Driver tab.

6. Click Uninstall.

7. When the process completes, restart your computer. When Windows restarts, the hard disk controller is re-enumerated and the transfer mode is reset to the default value for each device that is connected to the controller.

λετε να υπαρξει κανενα παρατραγουδο απο αυτο?

(την κανω για υπνο γιατι δεν βλεπω το keyboard! :zzz: )

Link to comment
Share on other sites

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

To re-enable the typical, or faster, transfer mode for an affected device:

1. Double-click Administrative Tools, and then click Computer Management.

2. Click System Tools, and then click Device Manager.

3. Expand the IDE ATA/ATAPI Controllers node.

4. Double-click the controller for which you want to restore the typical DMA transfer mode.

5. Click the Driver tab.

6. Click Uninstall.

7. When the process completes, restart your computer. When Windows restarts, the hard disk controller is re-enumerated and the transfer mode is reset to the default value for each device that is connected to the controller.

--------------------------------------------------------------------------------

Αυτό ακριβώς σου πρότεινα λίγο πιο πάνω.

Όσο αφορά το τι μπορεί να πάει στραβά, δεν μπορεί να φανταστώ κάτι.

Επαναλαμβάνω ότι όσες φορές επιχειρηθήκε δεν υπήρξε πρόβλημα, αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις, Windows γαρ... :)

ΥΓ: Επ' ευκαιρία του thread έκανα ένα έλεγχο στο δικό μου σύστημα και είδα ότι και τα δικά μου είχαν "πέσει" σε PIO mode. Βέβαια στη δική μου περίπτωση υπήρχε pull-down menu που μου έδινε τη δυνατότητα να κάνω την αλλάγη. Στη συνέχεια reboot και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!

ας πω και πως για να υπαρχει για μελλοντικη χρηση...

αρχικα κανουμε αυτο...

To re-enable the typical, or faster, transfer mode for an affected device:

1. Double-click Administrative Tools, and then click Computer Management.

2. Click System Tools, and then click Device Manager.

3. Expand the IDE ATA/ATAPI Controllers node.

4. Double-click the controller for which you want to restore the typical DMA transfer mode.

5. Click the Driver tab.

6. Click Uninstall.

7. When the process completes, restart your computer. When Windows restarts, the hard disk controller is re-enumerated and the transfer mode is reset to the default value for each device that is connected to the controller.

μετα το reboot, αν δεν ειμαστε τυχεροι ( ο γραφων ειναι ο Μητσοτακης μεταμφιεσμενος... ) θα φαμε μια σουπερ BSOD! (Blue Screen Of Death! :devil: )

πριν αρχισουμε να βριζουμε ( :rant: ) τον Gates και το υπολοιπο crew καντε το εξης...

1) shutdown.

2) αφαιρεση της καλωδιοταινιας του εκαστοτε controller.

3) boot κανονικα και εγκατασταση των οδηγων του chipset.

4) shutdown.

5) τοποθετηση της καλωδιοταινιας.

6) boot κανονικα...

εμενα μου εβγαλε οτι εντοπισε νεες συσκευες (normal) και οτι πρεπει να ενεργοποιησω ξανα τα Windows ( :tomato: )...

και εδω η επιβεβαιωση οτι ολα ειναι οπως πρωτα...

3yoodmzth1ddzriiwcmi.jpg

και παλι ευχαριστω οσους βοηθησαν! :clap: :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.