Jump to content


Ανανέωση ή νέο σύστημα;


B@b!s

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από B@b!s

Τι αξίζει καλύτερα και σαν value for money αλλά και σαν OC, ένας 4300 ή ένας 6300? Η διαφορά τους είναι 10. Δλδ με ένα απλό OC θα φτάσω επιδόσεις ενός 6400? (μπορεί να φαίνονται λίγο λαλακία οι ερωτήσεις που κάνω αλλά όπως είπα πριν δε ξέρω χριστο ακόμα για OC!!)

Υ.Γ.: Ευχαριστώ για τις γρηγορές και κατατοπιστικές απαντήσεις!!!

4300 πάρε εξαρχής αφού είσαι άπειρος, θα δέσετε πιο καλά μαζί, όταν μάθεις 2-3 πράγματα θα καταλάβεις εύκολα γιατί προτείνεται αυτός καλύτερα. Ο qx6600 κακώς αναφέρεται γιατί είναι quad core, λάθος σύγκριση. Μάλλον εννοοούσε τον x6800 που είναι στα 2,93 ghz. Και αυτόν τον φτάνεις άνετα με ένα 4300(και παραπάνω βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

οτι μπορεσεις παρε.Το σιγουρο ειναι οτι θα δεις ΘΗΡΙΩΔΗ ΔΙΑΦΟΡΑ απο τον Ρ4.Ισως ομως αν πηγαινες για μεταχειρισμενα να ψαχνοσουν για 6600(εχει 4ΜΒ cache αντι των 2MB πουχουν οι 6300-6400 και αυτο θα κανει διαφορα στις multimedia εφαρμογες που λες οτι θελεις).Τωρα βεβαια αν παρεις μεταχειρισμενο 4300-6300-6400 (φτηνοι+ανεβαινουν ευκολα->ο καλυτερος φιλος του καυτη)δεν ξερεις τι κλοκια εφαγε απο τον προηγουμενο....αν προοριζεται για συστημα που θα κρατησεις πολυ καιρο ισως να πρεπει να το υπολογισεις και αυτο.

οσο για τη διαφορα που θα δεις (οφ τοπικ,το ξερω,ετσι απλα για να σε "φτιαξω")

προηγουμενο μου συστημα->Ρ4 3,2->Super Pi 32M @ 41min

τωρινο(πριν τα 2gb)->Super Pi 32M @22min....

@ERGOTELIS δεν παραμιλαω βρε :) .... τσεκαρε το http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/core2duo_e4300/13.html

ενταξει δεν ηταν QX6600 ηταν QX6700

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Χθες, στις 17:12]

οσο για τη διαφορα που θα δεις (οφ τοπικ,το ξερω,ετσι απλα για να σε "φτιαξω")

προηγουμενο μου συστημα->Ρ4 3,2->Super Pi 32M @ 41min

τωρινο(πριν τα 2gb)->Super Pi 32M @22min....

Τι ακριβώς είναι αυτά??? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι γίνεται..!

Υπάρχει και μια άλλη πιθανή λύση οσον αφορά το OC:

Πάω στην περίπτωση της αναβάθμισης, παιρνω μνημούλες και GPU, πουλάω και την 9000προ κανα 20-25άρι (καλά πιστεύω πως είναι,ε??) και μου βγαίνει ένα τελικό κόστος 80-85. Έπειτα πάνω σε αυτό το σύστημα κάνω OC και πειραματίζομαι...τι λες?

Υ.Γ.:

1. Πότε καταλαβαίνω ότι το σημείο που έχω φτάσει στο OC είναι το όριο? (πριν ακουστεί το μπαμ! :p )

2. Ο επεξεργαστής και η μητρική που ήδη έχω σηκώνουν OC ή είναι κλειδωμένα? (αυτό ίσως είναι λιγο off topic αλλά το έβαλα εδώ για να μην ανοιξω νέο θέμα...)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω ναχεις ορεξη για διαβασμα.......για πολυ διαβασμα ομως....γιατι αυτα που ρωτας τωρα εξηγουνται πληρως στους σχετικους οδηγους του lab...

χοντρικα θα σου πω πως οσο δεν πειραζεις τασεις κι εχεις καλη ψυξη εισαι σχετικα ασφαλης...

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ θα διαβάσω...εδω που φτάσαμε να μην διαβασω να ξεστραβωθώ κι εγώ λιγάκι??? Τι λες, αξίζει να το κάνω έτσι? Και αν ναι, μήπως θα μπορούσες να μου πεις ποιά απο τις παρακάτω αξίζει να επιλέξω?

1. Gforce FX 7600GS 256MB στα 75

2. ASUS nVIDIA GeForce 6600 AGP 256MB 75

3. ATI RADEON X1600PRO/512MB/AGPX8 75

4. ASUS nVIDIA GeForce 6600 AGP 128MB 55

5. ALBATRON nVIDIA GeForce 6600 AGP 128MB 55

Κι εδώ που τα λέμε άλλο να μου καεί ο P4 και άλλο ο 4300 ή 6300..!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

Κι εδώ που τα λέμε άλλο να μου καεί ο P4 και άλλο ο 4300 ή 6300..!

B@b!s αμα σου καει το P4 αμα εχει τελειωσει η εγγυηση δεν στο αλλαζουν.

Αμα παρεις 4300/6300 τοτε παει κατευθειαν rma<--service και πιθανοτατα αλλαγη.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 01:54]

B@b!s αμα σου καει το P4 αμα εχει τελειωσει η εγγυηση δεν στο αλλαζουν.

Αμα παρεις 4300/6300 τοτε παει κατευθειαν rma<--service και πιθανοτατα αλλαγη.;)

Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν τι έχει γίνει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν τι έχει γίνει???

Απ' οτι ξερω οχι, θα σου πουν και αλλοι με περισσοτερη εμπειρια.:devil: :devil:

Μαλιστα το θεμα συζητηθηκε πριν λιγο σε αλλο thread

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37595

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...Thnx για την πληροφορία! Αρχισα να διαβάζω λίγο το thread για OC, και μου φαίνεται άκρως ενδιαφέρον! Βέβαια δημιουργούνται συνεχώς απορίες αλλά ρωτώντας πας στην πόλη!

Όσον αφορά τα εξαρτήματα, το σκέφτομαι ακόμα...σε περιπτωση που πάω για καινούρια τι ανεβαίνει/έχει περισσότερα περιθώρια να ανέβει, ο 4300 ή ο 6300 (9 διαφορά)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

Όσον αφορά τα εξαρτήματα, το σκέφτομαι ακόμα...σε περιπτωση που πάω για καινούρια τι ανεβαίνει/έχει περισσότερα περιθώρια να ανέβει, ο 4300 ή ο 6300 (9 διαφορά)?

Εγω θα ελεγα αμα πας για καινουριο να κατσεις να διαβασεις λιγο καποια πραγματα να μαθεις να αξιολογεις το hardware που αγοραζεις. Και κανε search στο forum για τις διαφορες τους και οταν δεν καταλαβαινεις κατι και χανεσαι... τσουπ back to the basics reading για να καταλαβεις ετσι παει το πραγμα. Στη τελικη ποσταρεις την απορεια σου αν δεν καταλαβαινεις κατι.

Να και 3 site για βοηθεια:

thelab.gr:p :p:hehe:

tomshardware.com

anandtech.com

Καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε επισης και το www.xbitlabs.com (Tsakonas certified,οχι αστεια :) )...απο καρτες καθυστερησε οσο μπορεις για να παρεις κατι καλυτερο.7600gs απο αυτες που προτεινες αλλα θα ειναι το αργοτερο κομματι του συστηματος σου σε παιχνιδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 12:04]

τσεκαρε επισης και το www.xbitlabs.com (Tsakonas certified,οχι αστεια :) )...απο καρτες καθυστερησε οσο μπορεις για να παρεις κατι καλυτερο.7600gs απο αυτες που προτεινες αλλα θα ειναι το αργοτερο κομματι του συστηματος σου σε παιχνιδια...

Δλδ η 7600gs με τα 256 παίζει καλύτερα απο την x1600 με τα 512?

Σκέφτηκα αυτό που είπε ο fusion ότι αν θέλω να πειραματιστώ σε oc καλύτερα να το κάνω σε ένα cpu με εγγύηση παρά σε έναν που έχει λήξει η εγγύηση, οπότε ίσως πάω για ριζική αλλαγή.

Μια ερώτηση μόνο: Το intel chip 965 έχει μεγάλες διαφορές με το 975?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις οικονομικο συστημα και να πειραματιστεις με OC παρε τον 4300 και οχι τον 6300,ταιριαζει καλυτερα και με οικονομικες μνημες.Τον AMD 4600 που ανεφερες δεν τον συνιστω,αν και ειναι μια πολυ οικονομικη λυση και σαν πακετο με μητρικη ΑΜ2.

Για τις καρτες γραφικων,θελει πολυ ψαξιμο και μην παρασυρεσαι απο το μεγεθος της μνημης.Ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που κρινουν την αποδοση μια καρτας και ολες οι μνημες δεν ειναι ιδιες.Η καλυτερη λυση ειναι να ψαξεις για μετρησεις στο δικτυο ή ακομα και εδω στο forum τα 3dmarks,για να παρεις μια ιδεα πως παιζει η καθε καρτα και σε τι συστημα

Υ.Γ. Ξεχνα το AGP! Για PCI express καρτες να κοιτας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 16:22]

Αν θελεις οικονομικο συστημα και να πειραματιστεις με OC παρε τον 4300 και οχι τον 6300,ταιριαζει καλυτερα και με οικονομικες μνημες.

Η διαφορά τους είναι 9, ευτελές ποσό αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά! Οσον αφορά αυτό που λες για τις μνήμες, τι ακριβώς εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

Η διαφορά τους είναι 9, ευτελές ποσό αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά! Οσον αφορά αυτό που λες για τις μνήμες, τι ακριβώς εννοείς;

Θα το καταλάβεις το γιατί μόνος σου όταν αποκτήσεις τον 4300 και μάθεις πως να κλοκάρεις, στο αναφέρω και εγώ πιο πάνω με παρόμοιο τρόπο! ;)

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα για να μη μπερδεύεσαι,

ο 4300 δουλεύει 9χ200=1,8ghz

ο 6300 δουλεύει 7χ266=1,86ghz

αν θες να κλοκάρεις το χαμηλότερο που θα μπορούν να πάνε οι μνήμες είναι στην ίδια συχνότητα bus(το 200άρι/266 που γράφω) με αυτή το cpu. Οι μνήμες, αν πάνε μαξ μέχρι 400, τότε στη μια περίπτωση θα πας 9χ400=3,6, ενώ στην άλλη θα πας 7χ400=2,8ghz. Συνήθως ο 6300 κλοκάρει πιο καλά από τον 4300, αλλά για να τον εκμεταλλευτείς θες μνήμες που πάνε πάρα πολύ καλά, 500 τουλάχιστον, ενώ ο 4300 αν τύχει και ανεβαίνει, και να 400αρίζουν οι μνήμες πιάνει τα ίδια ghz.

Πάντα έχουμε σα δεδομένο ότι το μόμπο σου αντέχει σχεδόν μέχρι 500,γιατί αυτό έχει δείξει μέχρι στιγμής.

Συνολικά, με φθηνές μνήμες και τον 4300, θα κλοκάρεις πιο εύκολα και δε θα χρειαστεί να κυνηγάς στα όρια των μνημών ή του μόμπο, αυτό που θα σου κόψει πρώτα oveclocking είναι το cpu.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την έλευση του Πάσχα ήρθε και το δώρο στον μισθό και αποφάσισα να προβώ στην ανανέωση...ριζική ανανέωση!

Ορίστε και οι νέες υποψήφιες επιλογές:

CPU: INTEL C2D E6400 (BOX)

MOBO: GIGABYTE GA965 DS4

RAM: GSKILL DDR2 2GB KIT 800MHZ F2-6400

GPU: POINT OF VIEW GF8800 GTS 320MB

PSU: Βλέπε Υ.Γ.

Υ.Γ.: Όσον αφορά το PSU είμαι ανάμεσα στα εξής:

1. HIPER TYPE M 580W

2. TAGAN TG500 DUAL ENGINE 500W

3. SOLIDTECH 600EPS

Ρε παιδιά και κάτι άλλο: Κάτι μνήμες buffalo τις ξέρετε? Τι λένε? Γιατί 2 γνωστοί μου που δουλεύουν σε καταστήματα υπολογιστων μου τις βγάζουν καλύτερες απο τις gskill!

Προτάσεις - παρατηρήσεις - υποδείξεις δεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή τη μόμπο μη την πάρεις.

Είτε τη πιο φθηνή ds3 είτε αλλιώς σε P5B κοίτα.

ΓΙα τροφοδοτικό δώσε κάτι παραπάνω και πάμε εδώ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923273

, ή άλλο ίδιας μάρκας αλλά με λιγότερα Watt.

όσο για αυτά που σου λένε οι φίλοι σου, είναι σχετικά όλα, αν μου συγκρίνεις τις καλύτερες buffalo firestix με τις χειρότερες g.skill έχουνε δίκιο, αν τις συγκρίνεις όμως με τις καλύτερες g.skill τα πράγματα είναι σχεδόν ίδια. Καμιά διαφορά δλδ ίδια τσίπ απλά το όνομα αλλάζει.

Επειδή σε κόβω κάπως περιορισμένο στο budget κοίτα για αυτές εδώ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415

και θα είσαι καλυμμένος 1000%.

Αν περισεύει κάτι πάρε μια καλύτερη αερόψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.