Jump to content



GF8800ULTRA


def

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [03-05-2007 06:17]

Όσο περνάει ο καιρός αρχίζω να φοβάμαι ότι η MS$ ίσως φυλάει το WDDM2 για το νέο λειτουργικό και ότι τα Vista θα αργήσουν πολύ να αποκτήσουν hardware υποστήριξη για τις DX10 κάρτες γραφικών.

Ίσως ποτέ.

Μην ξεχνάμε ότι το επόμενο λειτουργικό της M$ θα έχει το γνωστό Palladium με πλήρη υποστήριξη DRM.

Μάλιστα άφησαν έντεχνα να "διαρρεύσει" ότι θα το δούμε πολύ σύντομα, ίσως και στο τέλος του 2008.

Πρέπει λοιπόν να μας δώσουν κάτι πολύ σημαντικό που να το έχουμε μεγάλη ανάγκη, για να περάσουν το DRM.

Είναι γνωστό ότι τα Vista δεν υποστηρίζουν τη γενιά WDDM2 σύμφωνα και με τις δηλώσεις της M$ και με αυτά που βλέπουμε στο dxdiag Display DDI Version, όπου γράφει 9Ex και όχι 10.

Καταργούν λοιπόν όλες τις κάρτες DX9, βγάζουν αποκλειστικά κάρτες DX10, μας δείχνουν απίστευτα παιχνίδια με πανέμορφα γραφικά που όμως σέρνονται με τις DX10 στα Vista και μας σκάνε το παραμύθι ότι το νέο λειτουργικό θα παίζει 10 φορές πιο γρήγορα τα παιχνίδια DX10 με τις κάρτες DX10 που ήδη έχουμε.

Αν ξέρατε ότι θα σέρνονται τα παιχνίδια θα τα αγοράζατε?

Αν ξέρατε ότι με λίγη κατανάλωση με μια φθηνή κάρτα θα παίζετε αξιοπρεπώς τα DX10 παιχνίδια, αν το υποστηρίζει το λειτουργικό (WDDM2) θα αγοράζατε τα ενεργοβόρα και πανάκριβα DX10 τέρατα?

Που είναι το WDDM2 που μας υποσχέθηκε η MS$ με ανακοινώσεις της και που μας έλεγε ότι τα παιχνίδια θα τρέχουν 10 φορές πιo γρήγορα από τα DX9?

Εκεί δεν στηριζόμαστε όλοι και αυτό δεν περιμένουμε να δούμε από τα Vista?

Αλλά όχι. Το είπαν αρχικά και μετά δεν το έκαναν και ούτε βλέπω να το κάνουν.

Η δικαιολογία είναι ότι δεν είναι έτοιμη η αγορά γιατί δεν έχουν όλοι DX10 κάρτες γραφικών και τα Vista πρέπει να υποστηρίζουν την παλιά γενιά.

Ε τότε γιατί αγοράζουμε τη νέα γενιά και γιατί σταμάτησαν να βγάζουν τις DX9 κάρτες γραφικών?

Με την ελπίδα να είμαστε μέσα στο μέλλον?

Μα τα έχουν κάνει σαλάτα.

Δείτε που δεν μπορούν να βγάλουν σωστούς οδηγούς, γιατί θέλουν σώνει και καλά να προωθήσουν στον κόσμο, πολύ πρόωρα, τις DX10 κάρτες, που όμως δεν υποστηρίζονται στα Vista, ώστε να δημιουργήσουν την ανάγκη για μετάβαση στο palladium.

Μας παίζουν άγρια.

Συμφωνω απολυτα ολα αυτα που λες μαριε οι διαφιμισεις μας κανου να αγοραζουμαι τα προοιοντα τους. εγω νομιζω, μονο να πουλουν θελουν. πριν να βγουν τα vista αγοραστε αυτο αγοραστε εκεινο, για να εισαστε ετοιμοι. βγαινουν τα vista τελικα μας λενε ξαναγορασουμε νεες καρτες γτ οι δικες μας δεν υποστηριζουν DX10. Η ΑΜΔ οσο καιρο ηταν πρωτη σε αποδωση οι επεξεργαστε της δεν αγοραζονταν. εννοω οτι ηταν πολυ ακριβει τωρα με τους core 2 duo εγινα χωμα οι τιμες τους γτ κανεις δεν αγοραζει πλεον. τωρα μας διαφημιζουν και quad core games. παρολα αυτα αν θες αγοραζεις, απλα εμενα αυτο που με πειραζει ειναι οτι διαφημισουν κατι που λενε οτι ειναι πολυ καλο σε κανου να σκεφτεσε οτι αξιζει αλλαγη αλλα στο τελος μεχρι να το παρεις βγαινει μετα απο μια Βδομαδα νεο πραγμα. νομιζω οτι τα λεφτα μας σκεφωνται, τωρα με τη 8800 ultra θα τρεξουν οι περισσοτεροι να τη αγορασου και μετα θα τους ερθει η 8900 αν δεν τη εχουν ετοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούμε να παίζουμε τα παιχνίδια που μας αρέσουν, στην ιδανική ανάλυση της οθόνης μας, με όλα τα eye candies ενεργοποιημένα, τότε είμαστε βασιλιάδες με την κάρτα που έχουμε. Διαφορετικά σκεφτόμαστε και την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Αν μπορούμε να παίζουμε τα παιχνίδια που μας αρέσουν, στην ιδανική ανάλυση της οθόνης μας, με όλα τα eye candies ενεργοποιημένα, τότε είμαστε βασιλιάδες με την κάρτα που έχουμε. Διαφορετικά σκεφτόμαστε και την αναβάθμιση.

μακαρι να εξαρτοτανε απο μας,καθε τοσο βγαζουν και ολο και πιο βαρια παιχνιδια,ταχουνε κανει κονε κατασκευαστες παιχνιδιων με εταιριες καρτες γραφικων κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [03-05-2007 23:51]

Την μία έλεγες 999...σου λέγαμε πιο φθινά....διαφωνούσες...και τώρα τλκ είδαμε ότι θα έχει 699$

1) Πρωτα πρωτα μην μιλας στον πληθυντικο

Εκπροσωπεις τον εαυτο σου οχι ολους εδω περα

Κανεις δεν σε ορισε δικηγορο

οποτε δεν ειναι "σου λεγαμε" αλλα "μου ελεγες"

2) Υπαρχει διαφορα στο τι λεω εγω και στο τι λενε τα site

Εγω απλως μεταφερω πληροφοριες απο το site και σχολιασα

αμα θες πιστευε και αμα θες μην πιστευεις το τι γραφουν

αυτο ειναι δικαιωμα σου και δεν αντιλεγω

αλλα

ειρωνιες του τυπου "αγορι μου" και εξυπναδες του τυπου "Lambabest" μην μου γραφεις για αμα θες να τα παμε καλα

Δεν σε ξερω απο χτες αλλα ουτε και ο φιλος μου εισαι για να μου μιλας οπως εσενα σου γουσταρει

Μπράβο :T:

Επισης και εις ανωτερα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στα λεγα λαμδα...999 ήταν υπερβολή και είδηση από αναξιόπιστα site.

Εσύ καλά έκανες και το βαλες, αλλά όπως είδες για ακόμα μια φορά οι Τατιάνες λέγανε μπαρούφες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

1) Πρωτα πρωτα μην μιλας στον πληθυντικο

Εκπροσωπεις τον εαυτο σου οχι ολους εδω περα

Κανεις δεν σε ορισε δικηγορο

οποτε δεν ειναι "σου λεγαμε" αλλα "μου ελεγες"

2) Υπαρχει διαφορα στο τι λεω εγω και στο τι λενε τα site

Εγω απλως μεταφερω πληροφοριες απο το site και σχολιασα

αμα θες πιστευε και αμα θες μην πιστευεις το τι γραφουν

αυτο ειναι δικαιωμα σου και δεν αντιλεγω

αλλα

ειρωνιες του τυπου "αγορι μου" και εξυπναδες του τυπου "Lambabest" μην μου γραφεις για αμα θες να τα παμε καλα

Επισης και εις ανωτερα

Όπως είδες δεν ήμουν ο μόνος....ήμασταν 3 άτομα που στο λέγαμε...

Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι όχι μόνο μας έλεγες τις πήροφορίες...αλλά όποτε σου λέγαμε ότι δεν θα έχει τόσο μας ρωτούσες αν το διαβάσαμε πουθενά...δλδ ελεορ

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

2) Εχεις αποδειξεις οτι δεν θα κανει 999$ ??

Το γραφει πουθενα ?

Αυτό είναι ένα quote που είχες κάνει στον gznp....

Με τις υγείες σας και πλζ...μην ξανα αναφερθείς σε μένα...τσάμπα φθορά πληκτρολογίου βρε αδερφέ μου...

Πάρε και ένα post του Gorilla

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/5463053ffd8743.jpg

Δεν θα εχει 999 αλλα καμία 200αρα πιο κατω..όλα αυτά στις 14Μαίου...

ειρωνιες του τυπου "αγορι μου" και εξυπναδες του τυπου "Lambabest" μην μου γραφεις για αμα θες να τα παμε καλα

Γιατί αλλιώς?Τι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 16:03]

Εσύ καλά έκανες και το βαλες, αλλά όπως είδες για ακόμα μια φορά οι Τατιάνες λέγανε μπαρούφες.

Δεν ειμαι μονο εγω που χρησιμοποιω το Inquirer κοιτα και λιγακι γυρω σου

Ειναι αρκετοι εδωμεσα μονο εμενα ειδες ;)

Εξαλλου στο τελευταιο μου post ειχα το Anandtech και οχι το inquirer ως παραδειγμα

Δεν ηξερα οτι και το Anandtech ανηκει στην κατηγορια της Τατιανας

Αμα δεν πιστευει καποιο σεβαστο μπορει να κανει λαθος το συγκεκριμενο site δεν αντιλεγω σε αυτο

Και για να τελειωνουμε οποιος θελει πιστευει και οποιος θελει οχι.αλλα το να δεχομαι υποννοουμενα οπως αυτα του overclocker προς το προσωπο μου ειναι διαφορετικο πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 16:10]

Με τις υγείες σας και πλζ...μην ξανα αναφερθείς σε μένα...τσάμπα φθορά πληκτρολογίου βρε αδερφέ μου...

Eγω ασχοληθηκα μαζι σου

Εσυ πρωτοασχοληθηκες μαζι μου ""αγορι μου""

Γιατί αλλιώς?Τι?

Ασε τις μαγκιες εκει που σε παιρνει

Προσωπικα σχολακια κρατα τα για τα φιλαρακια σου και οχι σε μενα

οπως σου ειπα δεν σε ξερω και απο χτες για να μου μιλας οπως σου γουσταρει

Μιλα καλυτερα αλλη φορα για να σου μιλαω κα εγω καλυτερα ειναι απλο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

Eγω ασχοληθηκα μαζι σου

Εσυ πρωτοασχοληθηκες μαζι μου ""αγορι μου""

Ασε τις μαγκιες εκει που σε παιρνει

Προσωπικα σχολακια κρατα τα για τα φιλαρακια σου και οχι σε μενα

οπως σου ειπα δεν σε ξερω και απο χτες για να μου μιλας οπως σου γουσταρει

Μιλα καλυτερα αλλη φορα για να σου μιλαω κα εγω καλυτερα ειναι απλο

:hehe:

Οκ "αγόρι μου"

’λλη φορά και σύ να δέχεσαι και την άλλη άποψη από αυτή που διάβασες για μην έχουμε αλλα τέτοια

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν η τιμή ενός προιόντος να αποτελεί θέμα διαφωνίας?

Αυτή τη στιγμή η Point of View 768MB 8800Ultra κοστίζει 800 συν τα μεταφορικά και μπορεί να δούμε ακριβότερες ή και φθηνότερες υλοποιήσεις.

Τι σημαίνει λοιπόν αυτό? Ότι δεν μπορούμε να δίνουμε παραπομπές σε άρθρα που έχουν εκτίμηση για τιμές?

Όσοι λένε ότι η Ultra αναμένεται ότι θα κοστίζει 700 ή 800 ή 900 είναι εκτός πραγματικότητας? Κάπου εκεί φαίνεται ότι θα είναι αρχικά, χωρίς να αποκλείονται οι εξαιρέσεις από τον κανόνα, ανάλογα με την υλοποίηση της κάθε εταιρίας και τις τιμές όπως θα διαμορφωθούν στην Ελλάδα.

Και εδώ

http://www.ditech.at/?from=fudzilla&geizi=1&pid=GPV703&kat=393

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Μα είναι δυνατόν η τιμή ενός προιόντος να αποτελεί θέμα διαφωνίας?

Αυτή τη στιγμή η Point of View 768MB 8800Ultra κοστίζει 800 συν τα μεταφορικά και μπορεί να δούμε ακριβότερες ή και φθηνότερες υλοποιήσεις.

Τι σημαίνει λοιπόν αυτό? Ότι δεν μπορούμε να δίνουμε παραπομπές σε άρθρα που έχουν εκτίμηση για τιμές?

Όσοι λένε ότι η Ultra αναμένεται ότι θα κοστίζει 700 ή 800 ή 900 είναι εκτός πραγματικότητας? Κάπου εκεί φαίνεται ότι θα είναι αρχικά, χωρίς να αποκλείονται οι εξαιρέσεις από τον κανόνα, ανάλογα με την υλοποίηση της κάθε εταιρίας και τις τιμές όπως θα διαμορφωθούν στην Ελλάδα.

Και εδώ

http://www.ditech.at/?from=fudzilla&geizi=1&pid=GPV703&kat=393

Μάριε το πρόβλημα δεν ήταν που μας έκανε παραπομπή για τιμή...αλλά όταν του έλεγε κάποιος που μπορεί να ξέρει καλύτερα ότι δεν θα κάνει τόσο δεν το δεχόταν και του έλεγε "που το διάβασες αυτό??" και άλλα τέτοια και δεν το δεχόταν.

Όταν κυκλοφορήσουν επίσημα τότε θα μάθουμε όλοι σίγουρα πόσο θα έχει η κάρτα στην ελλάδα..

8 μερούλες μένουν...λίγη υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο παραπομπές που έδωσα έχουν τις κάρτες εδώ και 5 μέρες τουλάχιστον και μπορούμε να τις παραγγείλουμε αυτή τη στιγμή γιατί είναι ετοιμοπαράδοτες.

Η μια κοστίζει 800 και η άλλη 770 με ΦΠΑ και επί πλέον τα μεταφορικά κοστίζουν 18.

Βλέπουμε δηλαδή ότι η ίδια ακριβώς κάρτα σε Γερμανικό site έχει 30 διαφορά.

Η γνώμη μου είναι ότι η τιμή δεν μπορεί να αποτελέσει θέμα διαφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Οι δύο παραπομπές που έδωσα έχουν τις κάρτες εδώ και 5 μέρες τουλάχιστον και μπορούμε να τις παραγγείλουμε αυτή τη στιγμή γιατί είναι ετοιμοπαράδοτες.

Η μια κοστίζει 800 και η άλλη 770 με ΦΠΑ και επί πλέον τα μεταφορικά κοστίζουν 18.

Βλέπουμε δηλαδή ότι η ίδια ακριβώς κάρτα σε Γερμανικό site έχει 30 διαφορά.

Η γνώμη μου είναι ότι η τιμή δεν μπορεί να αποτελέσει θέμα διαφωνίας.

Τό θέμα είναι ότι αρκετές φορές έχει γίνει "χαράτσι" σε hardware πού πουλιώταν πρίν καν βγεί ;)

Σε σύντομο χρονικό διάστημα μπορεί και ναι την δούμε στην Ελλάδα στα 699 πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

δλδ παιδια ειστε διατεθημενοι να τις αγορασετε?αποτι βλεπω Ακη εσυ εχεις 8800

το ότι ασχολούμαι με αυτήν λευτέρη δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι θα την πάρω...

’μα κάτσει καμιά ευκειρεία να δώσω την gtx ή τπτ άλλο μπορεί και να το κάνω...

Αλλιώς να δώσω 700ε δεν ψίνομαι καθόλου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

το ότι ασχολούμαι με αυτήν λευτέρη δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι θα την πάρω...

’μα κάτσει καμιά ευκειρεία να δώσω την gtx ή τπτ άλλο μπορεί και να το κάνω...

Αλλιώς να δώσω 700ε δεν ψίνομαι καθόλου ;)

παντος απο διαφορα site που διαβασα δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο την GTX,οποτε

πιστευω η 3-5% διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη,και μαλιστα σε sli ειναι πιο αργη απο την μονη

βεβαια θα μου πεις αυτο ωφειλεται στους οδηγους αλλα για να σου πω την αληθεια περιμενα κατι πολυ πιο γρηγορο Ακη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 21:00]

παντος απο διαφορα site που διαβασα δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα απο την GTX,οποτε

πιστευω η 3-5% διαφορα ειναι παρα πολυ μικρη,και μαλιστα σε sli ειναι πιο αργη απο την μονη

βεβαια θα μου πεις αυτο ωφειλεται στους οδηγους αλλα για να σου πω την αληθεια περιμενα κατι πολυ πιο γρηγορο Ακη

H nVidia δεν χτειάστηκε να απαντήσει τώρα στις νέες προτάσεις της ΑΤΙ, για αυτό και η Ultra.

Δεν είναι κάτι διαφορετικό απο την GTX, υπερχρονισμένη GTX είναι με μικροεπεμβάσεις, που την κάνουν όμως να αντέχει σε περισσοτερο overclocking, xωρις mods και ιδιαίτερη ψύξη.

δεν θα δόσει κάτι διαφορετικό απο άποψη DX10 support, στα νέα παιχνιδια δεν θα δικαιολογεί την διαφορά απο μια GTX, νομίζω θα απευθείνεται σε περιορισμένο κοινό,

π.χ. μια οverclocked GTX δεν θα μπορεί να φτάσει την οverclocked Ultra, στο Benchmarking.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 21:03]

Κοίτα...να σου πώ...δεν ανήκω στην κατηγορία gamer ;)

Οπότε και το 3-5% στα μαμα κλόκια είναι διαφορά..

Γιατί στο XS ο kingpin έτσι απλά έσπασε όλα τα wr με single card ;)

E ναι, αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.