Jump to content



Η μνήμη εμποδίζει το O/C?


white_devil

Recommended Posts

Ερώτηση...υπάρχει περίπτωση η μνήμη να επιρεάζει σε μεγάλο βαθμό το O/C;Δηλαδή να μην ανεβαίνει το FSB πάνω από ένα συγκεκριμένο σημείο...ή κ σε περίπτωση που bootάρει να έχει μειωμένες επιδώσεις...;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 01:49]

εννοω σε mg. δηλαδη οσο περισοτερα megabytes μνημης τοσο ποιο αποτελεσματικο και δυνατο o/c?

Όταν κάνεις ο/c τον επεξεργαστή ανεβάζοντας το fsb ανεβαίνει αυτόματα και η συχνοτητα της μνήμης, συγχρονα ή ασύγχρονα. Για να έισαι σταθερος θα πρέπει και οι μνήμες να αντέχουν στα Mhz που είναι.

......"Συνηθως η μνημη ειναι αυτη που κολωνει τωρα πια!"......Με αυτό θέλει να πει πως οι μνήμες δεν μπορουν να ακολουθήσουν (με συγκεκριμένους διαιρέτες) το ανεβασμα του fsb.

Tα ΜB δεν έχουν να κάνουν σε τίποτα με αυτή την ιστορία, απλά οι μνήμες, που αντέχουν σε πολλα Mhz συνήθως ειναι και μεγάλες σε Mb.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν ειναι τοσο απολυτο που λετε...Γιατι υπαρχουν "ατυχοι" των DS4 που βρισκουν τοιχο στα ~420

Εκει δε σε κοβει η μνημη , αλλα η μητρικη...

@Jimakos21 : Τα μεγαμπαιτς δεν εχουν να κανουν τιποτα με το o/c.Η ταχυτητα της μνημης ειναι η ουσια ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 16:59]

Kαι κατι ακομα... (ειμαι αρχαριος μην παρεξηγητε) εγω εχω 2 μνημες 533mhz μπορω να βαλω αλλες 2 σε μεγαλυτερα hz? αυτο θα επιρεασει το συστημα?:X:

Η μητρική σου υποστηρίζει μέχρι ddr2 800 mhz και 16 Gb

Αν βάλεις πάνω μνήμη πάνω από 533 mhz δεν υπάρχει πρόβλημα απλα θα παίζουν στα 533 mhz και αυτές, εφ όσον έχεις ήδη πάνω τις παλιες. Θα έχεις περισσότερη μνημη απλα θα είναι στα 533 mhz.

Καλύτερη επένδυση για μένα είναι να πάρεις 1 gb (να το βάλεις πάνω μεχρι να πουλησεις τις παλιες) ή 2gb 667 mhz ή παραπάνω δλδ 800mhz/1000mhz στην περιπτωση που σε ενδιαφερει το o/cing.

Aν έχεις slots κενα, γιατι στην υπογραφή σου λες ότι έχεις 4 Χ 512. Συνολικά έχεις 4 slots για μνήμη, λογικά 2 κιτρινα και 2 μαυρα.

Edit: τα Mhz στην μνήμη δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο στις επιδόσεις του συστήματος

Αν όντως τελικά έχεις 4 χ 512 δηλ. 2 gb συνολικά μνήμη είσαι ok για την ώρα και καλύτερα μην κάνεις αλλαγές τώρα. Γνώμη μου:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δυστηχως θελω να κλοκαρω πιο αποτελεσματικα τον επεξεργαστη μου αλλα παραλληλα δεν ειμαι στην οικονομικη θεση για ολικη αλλαγη στις μνημες.... :sick: ξερεις εχω διαβασει ολα τα posts για o/c αλλα δεν μπορω να τον ανεβασω αποτελσματικα. φτανω μεχρι τα 213 fsb κ τον αφηνω εκει καθως μετα ενω το συστημα σηκωνει τα fsb κ το pc ανοιγη κανονικα μετα τα παιζει ...errors, reboot χωρις λογο και αιτια etc..... και δεν εδωσα και ουκο λιγα λεφτα για ψυκτρα.:...:

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο ανεβαίνει το FSB είναι άσχετο από τη μνήμη.

Το πόσο ανεβαίνει ο επεξεργαστής επίσης είναι άσχετο από τη μνήμη.

Αρκεί η μνήμη να μην έχει πρόβλημα.

Όσο λιγότερα GB μνήμης έχεις τόσο πιο πολύ υπερχρονίζει η μνήμη.

Μπορούμε να κρατήσουμε χαμηλά τη μνήμη με διαιρέτη και να αυξήσουμε μόνο τον επεξεργαστή από τον πολλαπλασιαστή αν είναι ξεκλείδωτος ή και το FSB αν είναι κλειδωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 17:58]

Το πόσο ανεβαίνει το FSB είναι άσχετο από τη μνήμη.

Το πόσο ανεβαίνει ο επεξεργαστής επίσης είναι άσχετο από τη μνήμη.

Αρκεί η μνήμη να μην έχει πρόβλημα.

Όσο λιγότερα GB μνήμης έχεις τόσο πιο πολύ υπερχρονίζει η μνήμη.

Μπορούμε να κρατήσουμε χαμηλά τη μνήμη με διαιρέτη και να αυξήσουμε μόνο τον επεξεργαστή από τον πολλαπλασιαστή αν είναι ξεκλείδωτος ή και το FSB αν είναι κλειδωμένος.

Λιγο παρακινδυνευμενες οι δηλωσεις σου!!!

Οι περισσοτερες μητρικες δεν εχουν διαιρετη λιγοτερο απο 1 : 1 !!

Επισης δεν ειναι ολοι οι επεξεργαστες ξεκλειδωτοι!

FSB επηρεαζει μια χαρα και τις μια χαρα και τις μνημες και τον επεξεργαστη, απλα αν μπορεις να το περιορισεις μεσω του διαιρετη για τις μνημες ή με τον πολλαπλασιαστη για τον επεξεργαστη ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το διαιρετη σε 166/200 η και 100/200 αν παει.. Λογικα οι μνημες σου δε τραβανε παραπανω.. Παλια το ειχα παθει και εγω με ενα κιτ ocz σε 1/1 με stock ρευμα δεν ανεβαιναν ουτε ενα mhz.. Οταν εδωσα 0.2v ανεβηκαν μεχρι το αστρονομικο ποσο των 206mhz:confused:... Αυτο δε σημαινε οτι και η cpu πηγαινε μεχρι τοσο. Κατεβασα διαιρετη και ολα gg..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Το πόσο ανεβαίνει το FSB είναι άσχετο από τη μνήμη.

Το πόσο ανεβαίνει ο επεξεργαστής επίσης είναι άσχετο από τη μνήμη.

Αρκεί η μνήμη να μην έχει πρόβλημα.

Όσο λιγότερα GB μνήμης έχεις τόσο πιο πολύ υπερχρονίζει η μνήμη.

Μπορούμε να κρατήσουμε χαμηλά τη μνήμη με διαιρέτη και να αυξήσουμε μόνο τον επεξεργαστή από τον πολλαπλασιαστή αν είναι ξεκλείδωτος ή και το FSB αν είναι κλειδωμένος.

Μάριε... 965 no divider για χαμηλώτερη μνήμη...(το 975 νομιζω έχει)

Το 680ι έχει όπως και τα AMD based συστήματα...

Σε αυτές τις 2 περιτπώσεις..ναί..δεν θα σε κόψει η μνήμη...αλλά ή η μητρική(Intel) ή ο επεξεργαστής(AMD κ Ιντελ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal [20-04-2007 21:46]

Αλλαξε το διαιρετη σε 166/200 η και 100/200 αν παει.. Λογικα οι μνημες σου δε τραβανε παραπανω.. Παλια το ειχα παθει και εγω με ενα κιτ ocz σε 1/1 με stock ρευμα δεν ανεβαιναν ουτε ενα mhz.. Οταν εδωσα 0.2v ανεβηκαν μεχρι το αστρονομικο ποσο των 206mhz:confused:... Αυτο δε σημαινε οτι και η cpu πηγαινε μεχρι τοσο. Κατεβασα διαιρετη και ολα gg..

Εχω και στον διαιρετη προβλιμα λογο μη υπαρξη εμπειριας.. η μιτρικη μου δεν εχει ρυθμιση για διαμορφωση του διαιρετη...ειμαι σιγουρος τουλαχιστον πως στις ρυθμισεις του cpu(που κανω και το o/c) δεν εχει..τωρα στις ram...τις εχω ψαξει αρκετα και δεν εχω βρει κατι.http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=38058

Εχει απειρες ρυθμισεις αυτη η μιτρηκη..με τιν gigabyte μια χαρα την ειχα βολεψει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.