Jump to content



Χρειάζομαι μνήμες !!


cranky

Recommended Posts

Παίδες, καλημέρα και χρόνια πολλά !!

Χρειάζομαι την γνώμη σας στην επιλογή των μνημών που θα αγοράσω για τον καινούριο υπολογιστή μου.Πρίν προχωρήσω, θέλω να διευκρινίσω μερικά πράγματα, για να μην αναλωθούμε σε άσκοπα posts.

1.O υπολογιστής δεν θα υπερχρονιστή.

2.Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει.Θα αγοραστή ο,τι κριθή απαραίτητο, χωρίς τσιγκουνιές αλλα ούτε και σπατάλες.

3.O υπολογιστής θα συνδεθή , μέσω MIDI θύρας , με αρμόνιο.Αυτή θα είναι και η κύρια χρήση του.Μερική επεξεργασία φωτογραφιών με το Photoshop (οχι τρελά πράγματα) και πότε-πότε, μετατροπή VHS κασετών σε DVD.That's all.

4.Παιχνίδια, οχι.

5.Τον υπολογιστή θα τον συναρμολογήσω μόνος μου, αν και πρωτάρης.Ελπίζω βέβαια σε on line βοήθεια.

6.Εχω διαβάσει αρκετές φορές το manual της μητρικής.

7.Προτείνετε κάτι στα 800 MHz.

Και τώρα στο ψητό :

Μητρική : Asus P5B-E Plus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522516

Επεξεργαστής : Intel E6600. Θα αγοραστή μόλις πέσουν οι τιμές.

HDD 1 : WD 74 GB, 10.000 rpm για Win XP Pro και προγράμματα.

HDD 2 : Seagate 320 GB, 7.200 rpm για αποθήκη.

Κάρτα γραφικών : Μου αρέσει η Cecube X1950 Pro , αλλα αυτό θα το κουβεντιάσουμε αλλού.

Τροφοδοτικό : Enermax Liberty 620W.

RAM : ΕΔΩ σας θέλω.

Η Asus προτείνει , μεταξύ άλλων , και Corsair , αλλα τα προτείνει με το Part number τους !! :confused:

πχ. CM2X1024-6400 Pro

CM2X1024-6400 C4

Στο Πλαίσιο εχει αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=935557&tab=specs

που υποψιάζομαι οτι φοράνε το Micron D9GMH.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Πιστεύετε οτι αν πάρω αυτές του Πλαισίου θα συνεργαστούν με την μητρική , ή θα τρέχω ??

Θα βοηθούσε και η γνώμη κάποιου κατόχου αυτής της μητρικής.

Τα φώτα σας , παρακαλώ.

Μερσί μποκού :D

Link to comment
Share on other sites

στα γρηγορα:corsair μαλλον θα βγουν λιγο ακριβες.Για να μην τρεχεις με συμβατοτητες κοιτα και στο site της supertalent και corsair,εχουν μια λειτουργια οπου δινεις μοντελο μητρικης και σου προτεινουν δοκιμασμενες μνημες με τη μητρικη σου (πολυ ικανοποιημενος με τα ταλεντα,εβαλα 800αρες που προτεινε το σαιτ ενω τις απερριπτε η ασους.Μεχρι σημερα δουλευουν ρολοι φτου σκορδα).

Αφου δεν θες υπερχρονισμο δεν νομιζω πως σου ειναι απαραιτητες οι 800αρες μνημες.Εισαι τζιτζι και με 667αρες και εξοικονομεις λεφτα για κατι αλλο...

Επεξεργαστη μπορεις να περιμενεις λιγο παραπανω???Αν ναι μπορει και να πετυχεις quad 6600....με λιγα λογια +2χρονια παραπανω ζωη για το συστημα σου.

θα συμβουλευα επισης να φροντισεις για πολυ ησυχους ανεμιστηρες+τροφοδοτικο....θα το εκτιμησεις ιδιαιτερα...

Link to comment
Share on other sites

Aφού δεν θα παίζεις παιχνίδια, προτείνω:

1) Βγάλε την Χ1950 και βάλε μια απλή φτηνή κάρτα.

2) Βγάλε το 620W τροφοδοτικό, ένα 500άρι σου φτάνει και σου περισσεύει.

3) Με τα λεφτά που θα γλιτώσεις + μερικά ακόμα, πάρε έναν Quad Core να κάνεις πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά τη δουλειά σου (εκτός αν το πας ερασιτεχνικά/ημι-επαγγελματικά οπότε και ο Ε6600 μια χαρά είναι).

4) Μην κοιτάς μνήμες με ακριβά chip (Micron D9GMH). Δε σου χρειάζονται. Εσύ από τη στιγμή που δε θα υπερχρονίσεις δεν έχεις λόγο να πάρεις ακριβές 800άρες, και με απλές 667 (προτείνω το σετ 2x1GB της Crucial - το οποίο και για υπερχρονισμό κάνει) θα είσαι άρχοντας.

5) Βρες κάποιον φίλο σου να σε πείσει να υπερχρονίσεις - έστω και λίγο :D

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!

@ Tsakonas :Ναι, μπορώ να περιμένω λίγο για επεξεργαστή , αν και με τόσα καινούρια κουτιά γύρω μου , μου είνα κάπως δύσκολο.Τα μόνα κομάτια που μου λείπουν είναι CPU, RAM, και κάρτα γραφικών.

@ gznp : 1.Η Χ1950 Pro επιλέχτηκε σαν καλή λύση στην μεσαία κατηγορία (179 Ε) μετά απο τέστ του PC WORLD (το οποίο εκτιμώ).Επόμενη επιλογή μου η Χ1650 Pro (104 Ε) υλοποιήσεις της Cecube και οι δύο.

2.Το τροφοδοτικό , το εχω ήδη.

3.Ναι, ημι-επαγγελματικά ασχολούμαι. Αρα , Ε6600.

4.Μάλλον με πείσατε !!

5.Φοβάμαι να overclock-άρω χωρίς την άμεση επίβλεψη κάποιου πεπειραμένου ,

για να μήν μπλέξω με θερμοκρασίες, αστάθειες κλπ.Είμαι ο μόνος απ' την παρέα

που ασχολείται με το πι-σι του.Οι άλλοι δεν ξέρουν ουτε την CPU τους.

@ ergotelis :Εχω υπ' όψιν μου την Firewire Audiofile της M-Audio.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να προσβαλλω κανενα περιοδικο θα σε συμβουλευα να μην βασιζεσαι σε αυτα που διαβαζεις στα περιοδικα.Εχω δει θεοχοντρα ψεματα να γραφονται σε ελληνικα περιοδικα.Ψαξε reviews στο internet.

Καρτα γραφικων,αν εισαι εντελως σιγουρος οτι δεν θα παιζεις παιχνιδια,μπορεις να παρεις και φτηνοτερη.Απο τη στιγμη που εισαι αρχαριος θα προτεινα να αποφυγεις ΑΤΙ και να πας προς Nvidia,διοτι παιζουν πολλα παραπονα για τους drivers της ΑΤΙ....

Βασικα εχε το νου σου να παρεις δυνατο επεξεργαστη(στην επεξεργασια βιντεο θα σου δωσει τα λεφτα του πισω) και αν εχεις λεφτα για πεταμα ακομη περισσοτερη μνημη...μιας και θελεις επαγγελματικα προγραμματα...

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια, σιγουρα δεν θα παίξω, με εξαίρεση καμιά πασιέντζα.Την διαφορά ΑΤΙ-N Vidia δεν την ξέρω, γιατί δεν έχω ασχοληθή καθόλου με κάρτες γραφικών.Ειχα πέσει με τα μούτρα να διαβάζω για μητρικές.

Λεφτά για πέταμα δεν εχω , αλλα όπως γράφω και στο πρώτο ποστ, "Θα αγοραστή ο,τι κριθή απαραίτητο, χωρίς τσιγκουνιές αλλα ούτε και σπατάλες."Πρόσεξέ με τώρα : αν βάλω στο ενα κανάλι 2 GB (2 x 1 Gb) και στό άλλο 1 GB ( 2 x 512 Gb) θα αναγνωρίσουν τα 32-bit Win XP Pro Ελληνικά, 3 Gb στο σύνολο ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cranky [14-04-2007 08:07]

Παίδες, καλημέρα και χρόνια πολλά !!

Χρειάζομαι την γνώμη σας στην επιλογή των μνημών που θα αγοράσω για τον καινούριο υπολογιστή μου.Πρίν προχωρήσω, θέλω να διευκρινίσω μερικά πράγματα, για να μην αναλωθούμε σε άσκοπα posts.

1.O υπολογιστής δεν θα υπερχρονιστή.

2.Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει.Θα αγοραστή ο,τι κριθή απαραίτητο, χωρίς τσιγκουνιές αλλα ούτε και σπατάλες.

3.O υπολογιστής θα συνδεθή , μέσω MIDI θύρας , με αρμόνιο.Αυτή θα είναι και η κύρια χρήση του.Μερική επεξεργασία φωτογραφιών με το Photoshop (οχι τρελά πράγματα) και πότε-πότε, μετατροπή VHS κασετών σε DVD.That's all.

4.Παιχνίδια, οχι.

5.Τον υπολογιστή θα τον συναρμολογήσω μόνος μου, αν και πρωτάρης.Ελπίζω βέβαια σε on line βοήθεια.

6.Εχω διαβάσει αρκετές φορές το manual της μητρικής.

7.Προτείνετε κάτι στα 800 MHz.

Και τώρα στο ψητό :

Μητρική : Asus P5B-E Plus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522516

Επεξεργαστής : Intel E6600. Θα αγοραστή μόλις πέσουν οι τιμές.

HDD 1 : WD 74 GB, 10.000 rpm για Win XP Pro και προγράμματα.

HDD 2 : Seagate 320 GB, 7.200 rpm για αποθήκη.

Κάρτα γραφικών : Μου αρέσει η Cecube X1950 Pro , αλλα αυτό θα το κουβεντιάσουμε αλλού.

Τροφοδοτικό : Enermax Liberty 620W.

RAM : ΕΔΩ σας θέλω.

Η Asus προτείνει , μεταξύ άλλων , και Corsair , αλλα τα προτείνει με το Part number τους !! :confused:

πχ. CM2X1024-6400 Pro

CM2X1024-6400 C4

Στο Πλαίσιο εχει αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=935557&tab=specs

που υποψιάζομαι οτι φοράνε το Micron D9GMH.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Πιστεύετε οτι αν πάρω αυτές του Πλαισίου θα συνεργαστούν με την μητρική , ή θα τρέχω ??

Θα βοηθούσε και η γνώμη κάποιου κατόχου αυτής της μητρικής.

Τα φώτα σας , παρακαλώ.

Μερσί μποκού :D

CRANKY...Δες κι εδω....

ΠΑΝΤΟΦΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝΙΚΟΣΕ

CRANKY...Δες κι εδω....

************

LOL

Αρχική απάντηση από Tsakonas

χωρις να θελω να προσβαλλω κανενα περιοδικο θα σε συμβουλευα να μην βασιζεσαι σε αυτα που διαβαζεις στα περιοδικα.Εχω δει θεοχοντρα ψεματα να γραφονται σε ελληνικα περιοδικα.Ψαξε reviews στο internet.

To ίδιο που μπορει να σκεφτει καποιος για τα περιοδικα, το ιδιο θα πρεπει να σκεφτεται και για τα Internet reviews...μερικά περιοδικα κανουν καλα reviews και αληθινα και αλλα οχι..το ιδιο συμβαινει και με τα review sites...

Link to comment
Share on other sites

@ ΝΙΚΟΣΕ : Αυτά , ο κόσμος τα λέει πιό νωρίς !!! Ασε που χρεαζόμουνα τιμολόγιο για την

αγορά τους.

@ GoriLLakoS :Θα προτιμούσα να είχες ενδιαφερθή για την ερώτησή μου περί μνημών!!

Πάντως, σας ευχαριστώ για τον κόπο σας.Βρήκα τελικά ακρη:Kingston 667,

2x1 Gb=108 Ε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Χθες, στις 16:38]

LOL

To ίδιο που μπορει να σκεφτει καποιος για τα περιοδικα, το ιδιο θα πρεπει να σκεφτεται και για τα Internet reviews...μερικά περιοδικα κανουν καλα reviews και αληθινα και αλλα οχι..το ιδιο συμβαινει και με τα review sites...

Το βρισκω και σε ξενα forums...Τι σημαινει LOL βρε παιδια??????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.