Jump to content


Μετατροπη αρχειων .avi σε DVD με υποτιτλους


ramolimento

Recommended Posts

Θελω να "καψω" μια ταινια(συγκεκριμενα τους "300") σε dvd δισκακι ωστε να αναπαραχτει σε επιτραπεζιο dvd player, αλλα να υπαρχουν και οι υποτιτλοι. Εχω τα σχετικα αρχεια .avi και .srt oπως βλεπετε και στο image. Δοκιμασα με 2 προγραμματα μετατροπης αλλα υποτιτλους δεν ειδα...Μηπως ξερετε τι πρεπει να κανω και ενδεχομενως καποιο ειδικο προγραμμα που πρεπει να χρησιμοποιησω?

abcwd8.th.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το avi2dvd το οποίο δίνει πολύ καλύτερη ποιότητα από το convertx2dvd. Βέβαια απαιτεί περισσότερο χρόνο. Το dvd που φτιάχνεις πού το δοκιμάζεις; Αν το βάζεις στο επιτραπέζιο που λες, υποθέτω δοκιμάζεις με το πλήκτρο υποτίτλων να τους ενεργοποιήσεις μήπως και δεν είναι always on, έτσι; Τέλος, στον υπολογιστή έχεις δοκιμάσει avi και υπότιτλους και παίζουν κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper [Σήμερα, στις 19:56]

πρεπει να εχουν το ιδιο ονομα..;)

π.χ. onoma.avi

onoma.srt

Το έχει κάνει ήδη αυτό, φαίνεται στο screenshot.

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπε και ο Salonicafan, τα αρχεια των υποτιτλων ειναι τα σωστα, ετοιμα και με τη σωστη ονομασια, μεσω pc δηλαδη βλεπω κανονικα τη μεταφραση.

Το προβλημα ειναι πως να "καψω" αυτα τα αρχεια σε dvd ωστε να τα δει και ο θειος μου απ τη τηλεοραση του μεσω επιτραπεζιου dvd player.

Δεν εχω πειρα σε αυτο το θεμα, δοκιμασα με το convertx2dvd και με αλλα προγραμματα χωρις αποτελεσμα(δεν υπηρχαν οι υποτιτλοι) τη στιγμη που αλλα ατομα μου λενε οτι τα καταφεραν, τι δε κανω καλα??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper

πρεπει να εχουν το ιδιο ονομα..;)

π.χ. onoma.avi

onoma.srt

Αυτό δεν έχει καμμία σχέση για το DVD. Ίδιο πρέπει να είναι το όνομα όταν βλέπεις την ταινία σαν avi αρχείο. Τελείως διαφορετικό κι αν είναι το όνομα αρχείου του srt, αν το έχεις δηλώσει στο πρόγραμμα που θα κάνει την μετατροπή, θα το χρησιμοποιήσει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

.

Αρχική απάντηση από kleidokratwr

Οι υπότιτλοι σου σε τι encoding είναι;

Μου το κανε μια φορά που δεν ήταν σε ANSI.

άνοιξε τους με το Notepad και κάνε save με encoding: ANSI

Νομιζω εχεις δικιο...δεν να κανει σε καμια περιπτωση με το ονομα του αρχειου αλλα με την δομη του. Και γω αντιμετωπιζω αυτο το προβλημα. Στο ιντερνετ διαβασα πως μερικου υποτιτλοι θελουν correction των errors π.χ μεσω Subtitle Workshop.

Ετσι κι αλλιως το ConvertXtoDVD δικους του codecs και δεν χρειαζεται codecs ουτε για βιντεο ουτε υποτιτλους.

Ενα καλο απλο που βρηκα προσφατα ειναι το DVD Santa 4.0.

Αρχική απάντηση από jpavly

Μπορείς να το βάλεις και στο manual, αλλά αν είναι ίδιο όνομα στο βάζει μέσα αυτόματα ;)

Δεν χρειαζεται ιδιο ονομα απλα να βρισκονται στο ιδιο φακελο.

Αρχική απάντηση από nobig

Υποστηρίζει το συγκεκριμένο πρόγραμμα multithreading ή εξωτερικό mpeg 2 codec?

Οχι..Για αυτο που θες με επαγγελματικους encoders χρειαζεσαι το Filmachine.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το χρησιμοποιώ πολυ καιρο κ δεν μου εχει παρουσιάσει ως τωρα κανένα πρόβλημα με τούς υπότιτλους.

Οταν δεν εχουν το ίδιο όνομα νομίζω μια παλαιότερη εκδοση δεν τους περνούσε με την καινούρια δεν το εχω δοκιμάσει με αλλο όνομα

Επίσης οταν οι υπότιτλοι ειναι .sub και oxi .srt παλι δεν τους περνάει...

Αυτα...:p Δεν ξερώ εσάς γιατι βγάζει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Να σε πω αληθεια λογω ταχυτητας και ευκολιας χρησιμοποιω ConvertXtoDVD αλλα ακομα και με WinAvi που εχουν ποιοτικα χειροτερη κωδικοποιηση.

Αλλα βεβαια τα filmachine και Avi2dvd ειναι πολυ πιο επαγγελματικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.