Jump to content



Πρόβλημα με εγκατάσταση Windows Vista


astrolabos

Recommended Posts

Κατά την διάρκεια εγκατάστασης των Windows Vista Ultimate και στο σημείο όπου είμαστε στη τελική ευθεία πριν τελειώσει η εγκατάσταση, η οθόνη ξεκίνησε να αναβοσβήνει και τα γραφικά στην οθόνη να εμφανίζονται "σπασμένα" με γραμμες και τυχαία pixels στη μισή επιφάνεια, ενώ στην άλλη μισή, η οθόνη ήταν μαύρη. Μετά από αρκετές φορές που έγινε αυτό που σας ανέφερα παραπάνω, το σύστημα επανεκινήθηκε. Αυτό γινόταν συνέχεια και τελικά η εγκατάσταση δεν μπόρεσε να ολοκληρωθεί.

Μήπως έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Το σύστημά μου αποτελείται από τα παρακάτω:

Intel E6600 (Default)

Gigabyte 965P-DS4 (rev 1.0)

2x1 Gb RAM Buffalo @667 Mhz

3 HDD 80 Gb

1 Hdd 120 Gb

1 Sata DVD-Rw

1 IDE DVD-ROM

Point Of View Nvidia GF 7800 GT 256 Mb

Enermax 475W NoiseTaker

Τα φώτα σας, γιατί κοντεύω να σκάσω....

Υ.Γ. Την εγκατάσταση των WinXP την εκτέλεσε μια χαρά χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κατι παιζει με τους drivers που περνανε τα vista.

(οχι και τοσο σιγουρα δλδ αλλα το ...)

Ιδιο προβλημα εχει και ενα γνωστος με Ε6300 σε ds3 (rev 3.3) με αγνωστου ταυτοτητας μνημες (2χ1 γιγα 667-μαλλον) και χ1950pro..

Εννοειται οτι στα ΧΡ δεν εχει κανενα προβλημα..

εδιτ

ισως να μη σε βοηθησε και πολυ το ποστ αυτο...δες το ως μυνημα συμπαραστασης ™:p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο είναι... Τα έχω βάλει και με Χ1900 και με Χ1950 και με 8800 και με 7900 (όχι 7800) χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να χρειαστεί να βάλω οδηγούς άλλους.

Για παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του BIOS μήπως τραβάει κάποιο ζόρι από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να βρεις άλλη vga να δοικιμάσεις? Τουλάχιστον να αποκλείσεις ότι δε φταίει κάτι άλλο

Εγώ τις εγκαταστάσεις που σου είπα τις έκανα όλες σε i965, i975 που είναι ίδιο με το δικό σου, για αυτό μου φαίνεται κουλό

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω, γιατί δοκίμασα και τη Public Beta 2 που είχα, η οποία φόρτωσε μεν, αλλά με χόρτασε και αυτη στα restart. Κολλούσε το σύμπαν και ρεσταρτ.

Μήπως φταίει το γεγονός ότι πήγα να κάνω την εγκατάσταση σε Raid?

Link to comment
Share on other sites

Σε Raid 0 το έχω. Το μόνο που μου είχε κάνει, είναι να περιμένω 10-15 σε κάποιο σημείο της εγκατάστασης νομίζοντας ότι έχει κολλήσει. Σε άλλη εγκατάσταση με 1950 αντί για 1900 και χωρίς SB, έτρεξε νεράκι...

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δραστικό αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις:

Δοκίμασε με το vLite να ενσωματώσεις στο DVD των Windows τους τελευταίους drivers για τις συσκευές σου (εννοείται ότι θα κάψεις νέο custom DVD).

Εγώ χρησιμοποιώ το nLite (αντίστοιχο για ΧΡ) κατά κόρον και με έχει σώσει αρκετές φορές από αντίστοιχα προβλήματα.

Το vLite είναι ακόμα beta αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να κάνει τουλάχιστον slipstream τους drivers...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το θέμα έχει παραμείνει σταθερό. Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με δίσκους, έβγαλα έβαλα usb, έτρεξα την εγκατάσταση από διαφορετικό dvd, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στο τελευταίο στάδιο της εγκατάστασης (εκεί που μάλλον πρέπει να κάνει ανίχνευση για νέο υλικό) αρχίζουν τα πανηγύρια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Τελικά το θέμα έχει παραμείνει σταθερό. Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με δίσκους, έβγαλα έβαλα usb, έτρεξα την εγκατάσταση από διαφορετικό dvd, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στο τελευταίο στάδιο της εγκατάστασης (εκεί που μάλλον πρέπει να κάνει ανίχνευση για νέο υλικό) αρχίζουν τα πανηγύρια...

το cd μηπως ειναι γρατζουνισμενο?για ελενξε λιγο την επιφανεια του

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 13:37]

Μηπως ειναι καποια αλλη συσκευη και οχι η VGA?

Για πες λιγο συνθεση μηχανηματος και οτι εχει επανω αυτη την στιγμη. Απο CPU μεχρι ποντικι.

Λοιπόν, εκτός από τις usb συσκευές τις οποίες τις είχα αποσυνδέσει κατά την εγκατάσταση, έχω:

Samsung Sata DVD-Rw

Asus IDE DVD-Rom

HDD 80 Gb Seagate Sata

HDD 2x 80 Gb WD800JB

HDD 120 Gb WD1200JB

Mobo Gigabyte DS4 rev 1.0

CPU Intel E6600

RAM 2x1 Gb Buffalo @667mhz

VGA POV GF7800 GT

TV-TUNER AVER Media (το οποίο δοκίμασα να το αποσυνδέσω και να κάνω εγκατάσταση, χωρις αποτέλεσμα)

Ποντίκι/πληκτρολόγιο έβαλα PS/2 έτσι ώστε να σιγουρευτώ ότι δε φταίει το usb ποντίκι της Logitech που έχω, το MX1000.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω τι εχεις δοκιμασει μεχρι τωρα αλλα εγω θα εκανα τα εξης:

Ξηλωμα τα παντα απο πανω, εκτος απο το Asus DVDROM και τον δισκο που θα γινει η εγκατασταση.

Αν ειναι SATA ο δισκος εχε και τους drivers για Raid-SATA υποστηριξη και περασε τους και αυτους κατα την εγκατασταση.

Ξηλωσε εννοειτε το tv-tuner, απενεργοποιησε την καρτα ηχου και την καρτα δικτυου και φυσικα γυρισε τα ολα σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.