Jump to content



Καινούριος υπολογιστής


NizzO

Recommended Posts

Θέλω τη βοήθειά σας για ένα καινούριο υπολογιστή. Διαθέτω το πολύ 1300 για το κουτί. Θέλω να είναι Intel duo core, 2GB RAM. Σκεφτόμουνα και για 10000rpm σκληρούς αλλα δεν ξέρω......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει κατι αλλο περαν των core2 duo απο θεμα επιδωσεων.Αν σε ενδιαφερει το overclock παρε 6600 οι οποιοι πανε στο "θεο".Παρε και μια asus p5b delux που φοραει 965 για να εχεις μεγαλο fsb.Χτυπα και 2 γιγα crusial ή supertalent και θα εισαι μια χαρα.Παιρνεις και μια 8800 με 320 m/b ειναι πολλη καλη.Κοιτα τωρα για τους raptor (10000 rpm σκληροι) καλοι ειναι αλλα αν παρεις λεει να πας σε 150Gb εγω ειχα 74αρι και τον εδωσα.

Πολλα τα λ7 για μενα δεν αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Case: Theramltake - tsunami + 800W tagan

Cpu: Intel Core 2 Duo 4300 (s775/1,80G) Tray (Χωρίς Cooler) + cpu cooler Zalman

9500 LED για Intel

Mobo: Asus Commando (s775,i965,DDR2) :)

Vga: Xfx 8800 GTS 320 MB HTDP ή Asus 8800 GTS 640 MB HTDP.

Ram: OCZ Ram 2GB Kit (2x1GB) DDR2 667 MHz Gold

HDD: Seagate 320GB (7200rpm, 16 MB, SATA 2)<--(το 10000rpm πιστευω πως δν συμφερει ακομα).

Τιμη:1235,20 +τα περιτα εξοδα για οπτικα μεσα κ.λ.π που λογικα ηδη θα κατεχεις...

Αυτο το συστιμα κατα την γνωμη μ ειναι πραγματικα καταπληκτικο..παντως γενικα φροντισε να δοσεις βαση στις μητρικες...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...λοιπον ενδιαφερομαι κ γω για καινουργιο pc χωρις οθονη ομως..Δινω μεχρι 2500-3000Ε...απο overcloking ακομα δεν σκαμπαζω κ πολλα αλλα σκεφτομαι να ασχοληθω αν παρω καινουργιο...και παιζω κ πολλα παιχνιδια...

Το συστημα που σκεφτομαι ειναι το εξης:

Κουτι:Coolermaster Stacker 831 blue

CPU:Intel Core 2X-Treme QX6700/Core 2 Quad Q6600(εναν απο τους δυο)

Mobo:Evga nForce 680i

VGA:Xfx 8800 GTS 320MB

Τροφοδ:Zalman/Tagan η Enermax 800W τουλαχιστον

Ram:Eδω θα ηθελα την βοηθεια σας,παντως το λιγοτερο 2GB με 800mhz..

HD:W.D.250 GB s-ATA

και Win Vista Ultimate...

Ακουω αποψεις κ γνωμες...:T: :T:

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Σήμερα, στις 00:44]

Δινω μεχρι 2500-3000Ε.......και............. παιζω κ πολλα παιχνιδια.....και.....

8800 GTS 320MB

:rolleyes:

Δεν πάει. Με τόσα λευτα καλυτερα να μπει GTX.

Mε την EVGA 680i συμφωνώ ειδικά αν αυτό το linkboost κανει δουλειά...(αν και διαβάζω ότι θεωριτικά δινει την δυνατότητα να κλοκαρει καλυτερα η VGA τεσπα)

Διάλεξες λίγο περιεργη εποχή για αγορές αλλα αυτο είναι δικό σου θέμα.

;)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=907170 - ram

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Σήμερα, στις 22:44]

Καλησπερα παιδια...λοιπον ενδιαφερομαι κ γω για καινουργιο pc χωρις οθονη ομως..Δινω μεχρι 2500-3000Ε...απο overcloking ακομα δεν σκαμπαζω κ πολλα αλλα σκεφτομαι να ασχοληθω αν παρω καινουργιο...και παιζω κ πολλα παιχνιδια...

Το συστημα που σκεφτομαι ειναι το εξης:

Κουτι:Coolermaster Stacker 831 blue

CPU:Intel Core 2X-Treme QX6700/Core 2 Quad Q6600(εναν απο τους δυο)

Mobo:Evga nForce 680i

VGA:Xfx 8800 GTS 320MB

Τροφοδ:Zalman/Tagan η Enermax 800W τουλαχιστον

Ram:Eδω θα ηθελα την βοηθεια σας,παντως το λιγοτερο 2GB με 800mhz..

HD:W.D.250 GB s-ATA

και Win Vista Ultimate...

Ακουω αποψεις κ γνωμες...:T: :T:

Ευχαριστω.

Ας είχα εγω τόσα money και θα έπερνα παπάδες:banging:

Πάντος αυτά που λες παραπάνω είναι πολύ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξα την Xfx 320MB επειδη εχω 19"οθονη και αναλυση δεν υποστηριζει πανω απο 1280x1024...οποτε η 8800 GTX παει ουσιαστικα "χαμενη",βασικα πεταω κ μια δευτερη στο μελλον και μια χαρα...η περιοδος φιλαρακι το ξερω οτι ειναι ακυρη αλλα επειδη τα τιναξε το παλιο pc...παω για καινουργιο.

Ποια RAM μου προτεινετε?

Τροφοδοτικο δεν πιστευω να χρειαστω μεγαλυτερο ε...?

Φιλε με αυτα που μου ειπες για τον τετραπηρυνο με προβληματισες...:getlost: :getlost:

Δεν αξιζει τοτε αφου δεν εχει τοση μεγαλη διαφορα...

:unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Χθες, στις 23:15]

Διαλεξα την Xfx 320MB επειδη εχω 19"οθονη και αναλυση δεν υποστηριζει πανω απο 1280x1024...οποτε η 8800 GTX παει ουσιαστικα "χαμενη",βασικα πεταω κ μια δευτερη στο μελλον και μια χαρα...η περιοδος φιλαρακι το ξερω οτι ειναι ακυρη αλλα επειδη τα τιναξε το παλιο pc...παω για καινουργιο.

:unsure: :unsure:

Μην ανησυχεις για την αναλυση.Με τον καταλληλο συνδιασμο φιλτρων πχ 16ΑΑ-16ΑΦ ακομη και η gtx στα 1280x1024 σερνεται.Για τον quad πραγματι δεν αξιζει ακομη.

Link to comment
Share on other sites

mobo:e-vga 680i (εάν θέλεις στο μέλλον να βάλεις και sli) ή asus comando (εάν θέλεις να κάνεις πολύ overclocking)

cpu:6600

ram:cellshock 1000 4-4-4-12

vga:8800 gtx (όποιας εταιρίας προτιμάς)

Πιστεύω αυτά θα σε καλύψουν..Τεττραπύρηνο καλύτερα να αποφύγεις αυτήν την στιγμή ,γιατί δεν υπάρχουν ακόμα προγράμματα που χρεισημοποιούν και τους τέσσερις πηρύνες,και ούτε πιστεύω ότι τον χρειάζεσαι..(μόνο εάν κυνηγάς υψηλά σκόρ σε benchmarks , αλλά και πάλι πεταμένα λεφτά είναι, αφού μπορείς να τον αγοράσεις αργότερα που θα έχουν πέσει οι τιμές).

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω παιδια για την βοηθεια...cpu μαλλον κατεληξα στον 6700 κ τα υπολοιπα θα ειναι αυτα που σας ειπα..οσον αφορα το SLI στον μελλον σιγουρα θα πεταξω κ μια δευτερη απλως δεν ειναι αναγκη να ειναι και αυτη 8800GTX...ετσι?Θα μπορεσω να βαλω κανονικα ας πουμε την επομενη που θα βγει απο την 8800GTX ε??:rolleyes:

Απογευμα παω για παραγγελια..:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NizzO

Όσο αφορά τις Supertalent αξίζει η 1000? ή να πάρω την 800? επίσης βρίκα και αυτή :http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415

ποιά η γνώμη σας?

Επίσης θέλω να βάλω 2χ80 HDD σε raid0 τι λετε????

Καλες φαινονται οι μνημες..

Οσο για το RAid μην το σκεφτεσαι.. Αλλα τους 80ριδες θα τους εχεις μονο για το συστημα σου. Για αποθηκευση παρε και εναν μεγαλο δισκο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε αν τα παρακάτω ταιριάζουν:

Intel Core 2 Duo 4300 (Χωρίς Cooler)

Creative X-Fi X-Treme Gamer

Thermaltake Armor Junior Black

Enermax 620W Liberty

Zalman 9700 LED

Asus P5B Deluxe WIFI

Samsung SH-D162C

Nec AD7170S

Western Digital 150 GB Raptor-X

2 Crucial Ram 2GB Kit DDR2 667

2 MSI 7300GT 256MB

Χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κυρίως για προβολές ταινιών στην 40" humax tv μου (με dvi σε dvi καλώδιο) και καινούρια ηχεία που θα πάρω αργότερα,

παίζω λίγα παιχνίδια (θα τρέχει το test drive?),

σερφάρω 24 ώρες το 24ωρο (θα είναι αθόρυβος όταν τον αφήνω ανοιχτό τη νύχτα?)

Μπορώ απο κάπου να μειόσω το κόστος; Ή να βρώ καλύτερη απόδοση/τιμής;

Σύνθεση μόνο στο πλαίσιο για να μου τα συναρμολογήσουν καθότι άσχετος και δεν έχω σκοπό για o/c γιατί δεν υπάρχει όρεξη και χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.