Jump to content



Uninstall σε CA Personal Firewall 2007 που δεν έγινε install [Solved]


Wizard!

Recommended Posts

Μάριε κατέβασα το πρόγραμμα, κατέβασα το trial, κατέβασα σπασμένο, όλα ακριβώς το ίδιο σφάλμα παράγουν...

Ούτε με το Your Uninstaller έγινε τίποτα, αν και βρήκε κάποιο ccc util64 στα προγράμματα το οποίο και έβγαλα.

Σβήνω τα πάντα από registry, startap, config, κλπ και δε φαίνεται να τρέχει τίποτα. Μόλις όμως σβήσω το folder του από το δίσκο, κατά τη διάρκεια της εκκίνησης και πριν φτάσει στο logon βγάζει σφάλμα SYSTEM_SERVICE_EXCEPΤION και το αρχείο που το παράγει είναι το win32k.sys

Φυσικά από την εταιρία ΚΑΜΜΙΑ απάντηση :mad: Ευτυχώς που δεν τους έδωσα δραχμή γιατί θα τα έκλαιγα τα λεφτά μου τώρα!

Edit: Το αστείο είναι ότι το folder με την εφαρμογή μπορώ να το σβήσω τώρα, ακόμα κι αν δεν είμαι σε safe mode, αλλά αν το κάνω στο επόμενο boot θα φάω bsod. Τι @@@ το θέλει αφού δε χρησιμοποιεί τίποτα από εκεί μέσα??? :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις "ενεργοποιήσει" την επιλογή να κάνεις logon σαν "Administrator" (όχι πχ logon σαν "Wizard" που έχει Administrative rights) ? Για κάν' το και κάνε logon σαν "Administrator" και τσέκαρέ τα : registry, startap, config, klp πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όταν σβήσεις το dir, να τρέξεις msconfig και να επιλέξεις diagnostic startup.

Αν μπαίνεις χωρίς BSOD έτσι, αρχίζεις να ενεργοποιείς μισά μισά μέχρι να εμφανιστεί το BSOD.

Δηλαδή πρώτα ενεργοποιείς όλα τα startup.

Μετά τα μισά services + όλα τα M$ services.

Μετά τα μισά services από όσα μείνανε ανενεργά κτλ.

Έτσι θα βρεις τι φταίει και τα το ψάξεις στη registry και το αντίστοιχο αρχείο.

Το ύποπτο στοιχείο μπορείς να το καταλάβεις και από το manufacturer στο MSConfig.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, δε μπήκα στη διαδικασία να δοκιμάσω όλα τα services για να δω τι παίζει. Πήρα και απάντηση από την CA (μετά από δεύτερο email με την απειλή την νομικής παρέμβασης), όπου απλά μου είπαν να κατεβάσω ότι είχα ήδη κατεβάσει, γιατί και καλά δουλεύει. Τους εξήγησα ότι 99% δουλεύει σε 32bit και όχι σε 64bit που έχω εγώ, και είμαι πάλι στην αναμονή νέας απάντησης.

Το περίεργο είναι, ότι σήμερα εγκατέστησα το VM Ware Workstation 6.0.beta, πάνω από την προηγούμενη εγκατάσταση, χωρίς να κάνω uninstall κι έκανε ακριβώς το ίδιο...!!! Μετά, έκανα απεγκατάσταση και τα δύο, εγκατάσταση το καινούριο και τώρα παίζει κανονικά... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Μάριε, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Η διαδικασία upgrade του VM6, μου προκάλεσε το ίδιο πρόβλημα, αλλά με απεγκατάστασή του και εγκατάσταση από το 0, χωρίς upgrade, δούλεψε. Το άλλο υφίσταται ακόμα... Αν σβήσω το CA folder, δε μπαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με το support της CA, κι αφού με είχαν στο περίμενε 10 ημέρες, μου έστειλαν ένα link για να μιλήσω online (chat) με έναν τεχνικό τους. Δεν κατάλαβα γιατί τις οδηγίες που μου έδωσε online δε μπορούσαν να μου τις στείλουν με email, αλλά αυτό είναι αλλουνουνουνού παπά ευαγγέλιο... :getlost:

Οι οδηγίες:

Όσοι έχετε Vista θα πρέπει να βρείτε να αντίστοιχα folder όσον αφορά στο δίσκο. Επίσης οι οδηγίες αφορούν σε όλη τη σουίτα, οπότε μπορεί κάποια πράγματα να μην τα βρείτε.


There are two ways to try and uninstall the product.


Method 1:
1. Try to reinstall the product by running the setup executable that you used to install the product.
If you cant even install the product with the installer, proceed onto method 2.


Method 2:
1. If you have tried to reinstall the product and it didnt work, reboot your machine into safe mode.
To do this, go to the Start Menu, and click Turn Off Computer.
Select Restart, and right before the Windows splash screen is displayed, hit F8.
There will now be a menu for you to choose how you would like to boot Windows.
Select Safe Mode or Safe Mode with Networking.
2. After Windows is done loading, you need to manually delete the files and folders in the following locations:
a. C:\Program Files\CA\
b. C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\CA\
c. C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs\CA\
d. C:\WINDOWS\system32\
1. UmxSbxExw.dll
2. UmxSbxw.dll
3. UmxWNP.dll
4. msxml4.dll
5. msxml4r.dll
e. C:\WINDOWS\system32\drivers\
1. KmxAgent.sys
2. KmxCF.sys
3. KmxCfg.sys
4. KmxFile.sys
5. KmxFw.sys
6. KmxSbx.sys
7. KmxStart.sys
*Note*: avshlext.dll in the AV folder may not be able to be deleted.
This is fine, just skip over it.

3. Next you need to delete the following reg keys.
To access the registry editor, click Start and then run and type in regedit.
This will load up the registry editor.

You need to delete the following entries in the editor:
Hklm is hkey_local_machine
Hkcr is hkey_classes_root
a. HKLM\SOFTWARE\CA
b. HKLM\SOFTWARE\ComputerAssociates
c. HKLM\SOFTWARE\Qurb
d. HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\
1. cafwc
2. capfaem
3. CAVRID
4. cctray
5. PPRT
6. QOELOADER
e. HKCR\Installer\Products\B1BAABDB463BE56439D1E4E2F2E006A9\ (CAPF)
f. HKCR\Installer\Products\F8E0B90689E0FB64589F17321D20D248\ (CAAspy)

Now restart your machine again and let it load up Windows normally.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.