Jump to content



Προβλημα με πλαισιο !!! Βοηθειστε plz..


GoMaR

Recommended Posts

Καλημερα παιδια..Αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα με την εγκυηση της ψηφιακης φωτογραφικης μηχανης μου.

Χαλασε..Ο φακος δεν εμπαινε μεσα..Ηταν μονιμα εξω..Ειχε αγοραστει απο Πλαισιο καλλιθεας και την παμε απο εκει που την αγορασαμε.Μας λενε οτι θελουν την εγκυηση.Ωραια λοιπον.Κανονιζουμε να την παμε Ηρακλειο κρητης (που ηταν εκει κ η εγκυηση λογω του αδερφου μου και να την στειλουμε στο πλαισιο της περιοχης)ωστε να τα κανονισουν οι ιδιοι..

Λοιπον , την παμε.ειπανε θελουν και το κουτι της ψηφιακης ( Για ποιο λογο δε ξερω )

anyway βρισκουμε την εγκυηση και το κουτι, τα παμε...ηταν η τελευταια μερα που ισχυε (αν ηταν 1 χρονο συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη)

Για να μη πολυλογω τα παμε ολα και την επομενη μερα μας παιρνουν τηλ και μας λενε οτι δεν ισχυει η εγκυηση λογω οτι εχει υπαιστει χτυπημα στο πλαι της μηχανης που δεν φαινεται..!!!!

Του εξηγω οτι την στιγμη που δεχτηκατε την καμερα απο μενα και πηρα το αποδεικτηκο απο σας ειναι δικο σας θεμα για το αν ειναι χτυπημενη..Απο μενα δεν ειναι του κανω αλλα αυτο ισχυριζεται και ο ιδιος..Οτι στα χερια τους δεν επεσε..

Μου κανει απο το πλαισιο ΔΕΝ ισχυει η εγκυηση αλλα μπορουν να την στειλουν στην canon..Εγω τι μπορω να κανω ρε παιδια...? Πως θα βρω το δικιο μου..Η μηχανη δεν επεσε.Στα ξαφνικα ΔΕΝ εμπαινε ο φακος μεσα..κ ακουγοταν ενα "τακ τακ" ??!?

Μου ειπαν οτι οταν πηγε στο τμημα serivce για να την δουν καλυτερα , τοτε ειδαν το χτυπημα που δε φαινεται....Για πειτε.Τι κανω σε αυτη την περιπτωση ;

Αυτη την στιγμη παει ο αδερφος μου να την δει...Ειναι ηρακλειο...

προκειται για την canon S2 IS..

Κριμα ειναι...

Y.Γ Αν δεν βγαζεται ακρη απο αυτα που λεω χιλια συγνωμη γιατι ειμαι δουλεια κ υπαρχει απιστευτη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Νεα δεδομενα..

Πηγε ο αδερφος μου απο εκει και του δειξε το σημειο που ειχε χτυπηθει και ηταν σαν κουμπωμα που ειχε βγει , ( δε το χε ξαναδει ) και με τα πολλα το "φτιαχνει" και τοτε γυρναει ο τεχνικος και λεει οτι τωρα υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να ισχυει η εγκυηση...Και θα την στειλουν στην canon.

Τι να πω..Ειδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

''εχει υποστει χτυπημα στο πλαι που δεν φαινεται''

δηλαδη εκεινοι πως το ειδαν.........ανοιξαν τη μηχανη και χαλασαν την εγγυηση της Canon?γιατι απο οσο ξερω ΜΟΝΟ η Canon-Interset εχει δικαιωμα να ανοιξει τη μηχανη ''για να δει χτυπηματα που δεν φαινονται''......

αλλα και παλι.......πες τους να σου αποδειξουν οτι εχει φαει χτυπημα εφοσον δεν φαινεται.......

Link to comment
Share on other sites

Ώπα Fragmιδη...το ανοιξαν την μηχανη δεν το εχει εξηγησει καν φιλος Gomar τι εννοει...μπορει να εννοει μέχρι και το καπακι απο την μπαταρια..δεν ξερουμε...να μην λεμε πράγματα που δεν ξερουμε ακριβές λεπτομέρειες λεπτομέρειες...:)

Link to comment
Share on other sites

επειδη χθες παραγγειλα την s3is και το εψαξα αρκετα με το θεμα της εγγυησης,οτι η εγγυηση την canon η πανευρωπαικη μαλλον ειναι καλυτερη απο την επισημη της http://www.intersys.gr/ .(οσοι μπλεκουν με αυτους αστα...) επισης η intersys δεν αναγνωριζει την πανερωπαικη αλλο κουλο και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην γινει καποια παρεξηγηση και για να μη βγει το ονομα προς το πλαισιο....Ολα οσα ειπα...Τα εγραψα στη δουλεια..Μιλωντας με τον αδερφο μου μεσω msn και καποια στιγμη παιρνω τηλ το πλαισιο Ηρακλειου.

ο τεχνικος μου ειπε :

Οτι οταν πηγε στο τμημα service για να την πακεταρουν και να την στειλουν ειδαν οι τεχνικοι ενα χτυπημα στο πλαι (του φακου) που δε φαινεται ετσι ευκολα..Δηλαδη μου κανει οτι εχει πεσει..Τους εξηγω οτι μπορει να λενε και ψεματα γιατι την στιγμη που την δεχτηκε ο πωλητης απο μενα εχει φυγει μια χαρα..Οποτε γιατι να μου λετε την αληθεια και να μην εχει πεσει κατω απο σας?Τους ειπα επισης , ΠΩΣ ειδατε το χτυπημα αφου δε φαινεται ; Την σκαναρατε και φανηκε ;Εν ολιγης μετα απο εναν εντονη λογομαχια κατεληξα οτι θα παει ο αδερφος μου να δει το χτυπημα γιατι ΔΕΝ υπηρχε και δε ξερω τι λετε , και απο εκει κ περα θα παρω τα χαρτια ωστε να την στειλω εγω ο ιδιος.Μου κανει οτι μπορει να την στειλει κ αυτος αλλα ειναι σιγουρος οτι και η canon θα την βγαλει εκτος εγκυησης..

Με τα πολλα ,πηγε ο αδερφος μου..και δε μπορεσα να καταλαβω και πολλα ( 60 αναμονες βαρεσαμε παλι ) οτι προκειται για ενα χτυπημα στο πλαι του φακου (δε το χε ξαναδει ) που ειναι σα κουμπωμα..Με προσπαθεια καταφερε να φτιαξει το κουμπωμα (ωστε να φαινεται μια χαρα η μηχανη ) και το μονο προβλημα να ειναι ο φακος ! (να μη μπαινει μεσα ) και τοτε γυρναει ο τεχνικος και κανει οτι ετσι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να δεχτει την εγκυηση η canon..

Οποτε προφανως το πλαισιο θα στειλει τη μηχανη στην canon και περιμενουμε....

Α και κατι αλλο..

ΟΤαν πηγε η ψηφιακη στο πλαισιο , πηγε ΑΚΡΙΒΩΣ ενα χρονο μετα που αγοραστηκε..Δηλαδη μια μερα μετα να την πηγαιναμε θα ταν εκτος εγκυησης..

edit : Thnx για την συμπαρασταση :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 18:51]

Ώπα Fragmιδη...το ανοιξαν την μηχανη δεν το εχει εξηγησει καν φιλος Gomar τι εννοει...μπορει να εννοει μέχρι και το καπακι απο την μπαταρια..δεν ξερουμε...να μην λεμε πράγματα που δεν ξερουμε ακριβές λεπτομέρειες λεπτομέρειες...:)

δεν ξερω τι εννοει....εγω απλα σταθηκα στο

''εχει υποστει χτυπημα στο Π Λ Α Ι που Δ Ε Ν Φ Α Ι Ν Ε Τ Α Ι''

δηλαδη ο οποιοσδηποτε μου το λεγε αυτο ειτε τον λενε πλαισιο ειτε μουλτιραμα ειτε η ιδια η αντιπροσωπεια θα τον καλουσα να μου συγκεκριμενοποιησει την παραπανω προταση.....εγω εκει σταθηκα......στον τροπο εκφρασης και αντιμετωπισης......

μου θυμιζει μια ειδηση που ειδα στην τηλεοραση και ελεγε για καποια κριτηρια.....

ξεκιναγε να απαριθμει τα κριτηρια και η λιστα ειχε την εξης μορφη

1)α

2)β

3)γ

4) κ.λ.π. <<<<δηλαδη τι σημαινει κλπ?αποτελει η λεξη ΚΛΠ κριτηριο?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

επειδη χθες παραγγειλα την s3is και το εψαξα αρκετα με το θεμα της εγγυησης,οτι η εγγυηση την canon η πανευρωπαικη μαλλον ειναι καλυτερη απο την επισημη της http://www.intersys.gr/ .(οσοι μπλεκουν με αυτους αστα...) επισης η intersys δεν αναγνωριζει την πανερωπαικη αλλο κουλο και αυτο.

Εώς υπερβολικά καλύτερη απλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.