Jump to content


ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΟΡΥΒΟΥ


gar

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό εχω μεγαλο προβλημα υπνου..Οχι δεν φταίει ο καφες... φταίει η αναβάθμιση που έκανα στον σχεδόν αθορυβο υπολογιστή μου!! τι φταίει? πήρα εναν RAPTOR.. ενώ λοιπόν έχω βάλει τους 12άριδεσ ανεμιστήρεσ να δουλέβουν στις 400-500 στροφές ακούω πλέον ένα βουητό λες και απογειώνεται αεροπλάνο!!ειδικά όταν κάνει read / write δεν το συζητω..τέλος πάντων. έχετε να μου προτείνετε τίποτα πού να ΜΗΝ εχει ανεμιστήρεσ και να μειώνει τους κραδασμούσ που ίσως δημιουργούνται από τον δίσκο στο κουτί??

Θέλω το κατεβαστήρι μου να είναι αθόρυβο.ζητάω πολλά?:mad:

Link to comment
Share on other sites

raptor σε κατεβαστηρι? δεν αξιζει.

οι raptor ετσι θορυβοδεις ειναι οτι και να κανεις παλι θα ακουγεται. για κραδασμους δοκιμασε και αυτο μηπως μειωθουν http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=37696

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο raptor πρέπει να κάνει τον όλο θόρυβο και συγκεκριμένα το κουτί που συντονίζεται με αυτόν. Οπότε βγάλτον απο τη θέση του και ακούμπα τον πάνω σε ένα υλικό σαν αφρολέξ ή φενιζόλ για να αποροφά τους κραδασμούς. Εννοείται μετά προσοχή στις μετακινήσεις.

Κρίμα να μην μπορείς να χαρείς τον raptor.

Επίσης κάτι άλλο. 400-500 στροφές αποκλείεται να κάνουν θόρυβο οι ανεμιστήρες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 19:28]

Βασικά ο raptor πρέπει να κάνει τον όλο θόρυβο και συγκεκριμένα το κουτί που συντονίζεται με αυτόν. Οπότε βγάλτον απο τη θέση του και ακούμπα τον πάνω σε ένα υλικό σαν αφρολέξ ή φενιζόλ για να αποροφά τους κραδασμούς. Εννοείται μετά προσοχή στις μετακινήσεις.

Κρίμα να μην μπορείς να χαρείς τον raptor.

Επίσης κάτι άλλο. 400-500 στροφές αποκλείεται να κάνουν θόρυβο οι ανεμιστήρες...

παλιοτερα ειχε αναφερθει οτι αυτα τα υλικα ειναι ευφλεκτα,απο απο την θερμοτητα του δισκου μπορει να υπαρξει προβλημα.

ειχε ενα thread που καποιος ειχε ''κλεισει'' τον δισκο με καποιο ηχομονοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 20:05]

παλιοτερα ειχε αναφερθει οτι αυτα τα υλικα ειναι ευφλεκτα,απο απο την θερμοτητα του δισκου μπορει να υπαρξει προβλημα.

ειχε ενα thread που καποιος ειχε ''κλεισει'' τον δισκο με καποιο ηχομονοτικο.

Δεν είπα να κλείσει, είπα να τον ακουμπήσει. και με τους 12άρηδες να βαράνε μέσα στο κουτί μια χαρά θα είναι.:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 20:13]

Δεν είπα να κλείσει, είπα να τον ακουμπήσει. και με τους 12άρηδες να βαράνε μέσα στο κουτί μια χαρά θα είναι.:T:

δεν το καταλαβα εγω καλα! :T:
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ και για τον τίτλο.. αλλα οπωσς ειπα και σε προηγούμενο ποστ μου ειμαι νεος και χαρα μου να μου επισιμενετε την οποιαδήποτε παρατυπία μου.

στο θέμα μας τώρα: τον ράπτορα τον θέλω και για κάνα παιχνιδάκι και γιατι βρε αδερφέ θελω να πηγαινει σφαίρα!(την μέρα "παιχνιδομηχανη", το βράδυ κατεβαστήρι)

αλλά με λύπη μου διαπιστώνω οτι ο μονοσ τροποσ για να βρώ την ησυχία μου ειναι είτε να τον ξυλώσω είτε να αλλαξω δωμάτιο την κεντρικη μονάδα.....:cry:

περα απο το seek/read/write θορυβο που είναι αναποφευκτος, το βούησμα sto idle θα αποφευχθει με τισ λύσεισ του eshop?

ευχαριστώ γιατην υπομονή σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mertsa [Σήμερα, στις 15:44]

εχω εναν wd 320gb sata2 αλλα μερικές φορές μουγκρίζει,πόσο φυσιολογικό είναι αυτό?πρεπει να ανησυχώ

τρεξε κανα διαγνωστικο προγραμμα να δεις τι γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Τόσους δίσκους έχω στο κουτί μου, και 2 raptor και μια χαρά ήσυχο είναι (εκτός από έναν ανεμιστήρα). Ο δικός σου παίζει να έχει κανένα πρόβλημα... Τρέξε κανένα διαγνωστικό που σου λένε και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

τρεξε κανα διαγνωστικο προγραμμα να δεις τι γινεται.

εχεις να προτινεις καποιο που θα ειναι αξιοπιστο?εχω το Hard Drive Inspector αλλα αξιοπιστια αποδοση κ error resistance ειναι ολα 100% και λεει οτι ειμαι σε καλά επίπεδα,ο χρονος λειτουργίας του δισκου ειναι 512ωρες δ είναι κ πολλές(δ τον εχω πολύ καιρό )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mertsa [Σήμερα, στις 16:18]

εχεις να προτινεις καποιο που θα ειναι αξιοπιστο?εχω το Hard Drive Inspector αλλα αξιοπιστια αποδοση κ error resistance ειναι ολα 100% και λεει οτι ειμαι σε καλά επίπεδα,ο χρονος λειτουργίας του δισκου ειναι 512ωρες δ είναι κ πολλές(δ τον εχω πολύ καιρό )

hd tune και τρεξε και κανα της wd δες στο site της.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, ολα τα tools μου λένε πως ο hd χαίρει ακρας υγείας, τέσπα, έψαξα πολύ το θέμα και το συμπέρασμα είναι οτι αν δεν αλλάξω hd το προβλημα δεν θα λυθεί....δοκίμασα το σύστημα με τον ράπτορα σβηστο.ΗΣΥΧΙΑ!!ΗΡΕΜΙΑ!!!σκέφτομαι να τον βάλω μέσα σε κουτί.αλλα η υπερθέρμανση δεν με αφήνει. :mad:

τελικά τον έβαλα χύμα πάνω σε αφρολέξ μητρικής και κάπως μειώθηκε ο θόρυβος.

αν η wd δεν κάνει κάτι για τον θόρυβο, kαι εννοώ επανασχεδίαση του μοντέλου, δεν μπορούμε να καταφέρουμε τπτ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: H TO PC ΕΚΤΌΣ δωματίου ή ολονυχτία....... :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αλουμινένιο εσωτερικό κουτί που δεν έχει πρόβλημα απο θερμοκρασίες. Δεν θυμάμαι όμως ποιο, αλλά σε σχετικά καταστήματα θα βρεις τέτοια πράγματα.

Προσφέρει καλή ηχομόνωση, αλλά και ψύξη. Νομίζω ο δίσκος μετά μπαίνει σε 5,25" θέση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.