Jump to content



Πρόβλημα με την TFT οθόνη στο bootarisma..help


HotPeanut

Recommended Posts

Παιδιά έχω βάλει πάνω στον ίδιο δίσκο την εκδοσή SUSE 10.1. πρόσφατα άλλαξα οθόνη και έβαλα μια LG L1919S tft...αφού την άλλαξα δεν είχα μπει στα linux από τοτε.

παω σήμερα να μπουτάρω τα linux και μου πετάει ένα μήνυμα (η οθόνη) που λέει "σήμα εκτός ορίων 88HZ.

Ε λέω θα βάλω την crt πάλύ να κατεβάσω το refrashe rate της οθόνης...μπουτάρω κανονικά, πάω να το ρυθμίσω αλλα μου έχει μόνο 2 επιλογές: 88Hz kai 87Hz:confused:

Τί να κάνω τώρα??? Εχω σκασει:sick:

help

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάποια εγκατάσταση suse πρόχειρη αλλά πιστεύω αν γράψεις xconfigurator στο

term και ρυθμίσεις πάλι τα refresh rate θα είναι όλα οκ

αν δεν πιάσει αυτό το κόλπο κανε εδιτ το /etc/X11/xorg.conf και άλλαξε ta refresh rates στο section screen και μετά ρίξε μια ματιά και στο section Monitor

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas [Σήμερα, στις 22:23]

δεν έχω κάποια εγκατάσταση suse πρόχειρη αλλά πιστεύω αν γράψεις xconfigurator στο

term και ρυθμίσεις πάλι τα refresh rate θα είναι όλα οκ

αν δεν πιάσει αυτό το κόλπο κανε εδιτ το /etc/X11/xorg.conf και άλλαξε ta refresh rates στο σημείο screen και μετά ρίξε μια ματιά και στο σημείο Monitor

Αν μπω με safe mode (για να μην βάλω πάλι την crt πανω) πιστευω να γίνεται ε?

Link to comment
Share on other sites

ναι γίνεται μιας και μόνο κονσόλα χρειάζεσαι για να κάνεις τις αλλαγές

επίσης δες και με το sax2 (προγραμματακι για ρύθμιση οθόνης) αν θυμάμαι καλά και αυτό από κονσόλα δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Όταν το δεις αυτό, πάτα Alt + Ctrl + Backspace να κάνει kill τον X Server. Μετά βγές σε console και πάτα sax2 για να σου ανοίξει το Sax και να ρυθμίσεις την ανάλυση σε κάτι χαμηλότερο μέχρι να βρεις το σωστό ;)

(Ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά :p )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρύθμισα με το sax που μου είπε ο bourlas, βρήκε το μοντέλο της οθόνης μου μπουταρει κανονικά τα linux με την TFT αλλά και πάλι δουλευει ψηλά το refresh rate sta 74Hz.

O κατασκευαστής λεεί μέχρι στην ανάλυση 1280*1024 να είναι 60 Hz.

Τί αλλο μπορώ να κανω? Φοβάμαι μην πάθει ζημια το μονιτορ.:cry:

Link to comment
Share on other sites

sudo vi /etc/X11/xorg.conf

στο section modelines προσθετεις μια δικιά σου γραμμή για την ανάλυση που θες, π.χ. 1280x1024_60_barba-ben

το τι θα λέει η γραμμή μέσα, μπορείς να το δεις με το εργαλειάκι gtf (από το gtf timing το όνομα).

sudo gtf 1280 1024 60

και σου βγάζει τη μορφή της modeline.

Εν συνεχεία εκεί που βάζεις τα modelines που παίζει η κάρτα (είναι εκεί που έχει και το depth), βάζεις όπου λέει "1280x1024" το "1280x1024_60-barba-ben" και έπαιξε στα Hertz που θες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.