Jump to content


6600GT σε SLI


MaD_MaxX

Recommended Posts

Έχω μια κάρτα Leadtek 6600GT Extreme version PCIexpress 128MB. Υποστηρίζει SLI και θέλω να συνδέσω μια δεύτερη. Το πρόβλημα είναι οτι η δεύτερη

ειναι 6600GT PCIexpress 128MB αλλα δέν είναι της Nvidia και δεν είναι η extreme version. Μπορώ να τις συνδέσω σε SLI ή όχι?

Ευχαριστώ:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX

Έχω μια κάρτα Leadtek 6600GT Extreme version PCIexpress 128MB. Υποστηρίζει SLI και θέλω να συνδέσω μια δεύτερη. Το πρόβλημα είναι οτι η δεύτερη

ειναι 6600GT PCIexpress 128MB αλλα δέν είναι της Nvidia και δεν είναι η extreme version. Μπορώ να τις συνδέσω σε SLI ή όχι?

Ευχαριστώ:help:

περιμενε για να καταλαβω,τι εννοεις δεν ειναι της nvidia?η σειρα 6χχχ της vidia ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Χθες, στις 21:12]

περιμενε για να καταλαβω,τι εννοεις δεν ειναι της nvidia?η σειρα 6χχχ της vidia ειναι

To chipset και των δυο καρτών της Nvidia είναι αλλα ο κατασκευαστής της μιας κάρτας ειναι η Leadtek και της άλλης η Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 21:58]

τι οθονη εχεις και σε τι αναλυση παιζεις games?

Οθόνη 17" TFT Samsung (710Ν) και ανάλυση ανάλογα το παιχνίδι, αλλά όχι πολύ υψηλή. Δεν τραβάει το σύστημα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX [Σήμερα, στις 07:38]

Οθόνη 17" TFT Samsung (710Ν) και ανάλυση ανάλογα το παιχνίδι, αλλά όχι πολύ υψηλή. Δεν τραβάει το σύστημα μετά.

Μπορειτε να μενετε παντα με την φυσικη αναλυση στην και να πειραζετε ολα τα υπολοιπα ? δεν εχετε crt και ακομα και να ειχατε τουλαχιστον στα fps υπαρχει ο παραγοντας της συνηθειας, προσωπικα μονο σε hl2 και hl2 episode one με το fake factory mod που απαιτει 1600*1200 τουλαιχστον για εναν συγκεκριμενο λογο παιζω πανω απο τα 1024*768, σε ολα τα αλλα ειδικα στα multiplayer μενω στα 1024 για διαφορους λογους περα των επιδοσεων ( αν και στην περιπτωση μου 1024 768 AA 4x = 1600*1200 ΑΑ off συνηθως )

Οπως και να'χει θεωρητικα με 2 6600gt σε SLI πλησιαζεις τα επιπεδα της 6800gt που ηταν αρκετα καλη καρτα για εναν χρονο που την κρατησα, αν οντως ειναι στην πραξη ετσι και βρεις την δευτερη καρτα με 80-100 ευρω νομιζω ειναι καλη αγορα απλα μην περιμενεις παπαδες, θα μπορεις να παιζεις τα τελευταια στην φυσικη της lcd σου αλλα σε low-medium settings και 2x AA 8x AF (παραπανω ΔΕΝ χρειαζεται ετσι κι αλλιως )

Btw οι 6xxx εχουνε ενα προβλημα με το τρεμοπαιγμα στα textures που ισως σε ενοχλησει ( προσωπικα ητανε ενας απτους λογους που την σουταρα ) το οποιο διορθωνεται κατα 90% αμα πας στους drivers και ορισεις το perfomance setting σε " high quality " ισως και στους καινουργιους forceware να το εχουνε φτιαξει πλεον και να μην χρειαστει να πειραξεις τπτ .... ενα αλλο προβλημα υπαρχει με το anisotropic filtering (περισσοτερο εδω -> http://www.pureoverclock.com/review.php?id=36&page=3 )αλλα νταξει οταν παιζεις και δεν χαζευεις δεν τα πολυ κοιτας αυτα, εδω περα εγω το πρωι βαριομουνα να βαλω AA και AF μεσω ati tray tools στο america's army και περασα το ιδιο καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ της λεπτομέρειας στα παιχνίδια. Συνήθως παίζω και εγώ στα 1024*768 και τα γραφικά τα ρυθμίζω όσο τραβάει το σύστημα. Απλά ένας φίλος μου δίνει μια κάρτα σχεδόν καινούρια με 50 (την άλλαξε με Χ1950 και δέν τον νοιάζουν τα λεφτά)

Α, και το PC που θα πάει η κάρτα έχει Philips 17" CRT. Λάθος δικό μου γιατί κάθομαι σε άλλο PC τώρα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX [Σήμερα, στις 09:38]

Οθόνη 17" TFT Samsung (710Ν) και ανάλυση ανάλογα το παιχνίδι, αλλά όχι πολύ υψηλή. Δεν τραβάει το σύστημα μετά.

οπως προειπε και ο GruntGR στις tft παιζουμε ΠΑΝΤΑ στη φυσικη τους αναλυση θυσιαζοντας detail levels στο setup των παιχνιδιων.

καλυτερα να εχεις καθαροτερη εικονα με λιγοτερα εφφε και λιγοερο στρογγυλεμενες ακρες παρα φουλ εφφε και τελειως smooth γραφικα τα οποια ομως ειναι θολα και παραμορφωμενα.

εγω στη θεση σου θα πουλαγα την υπαρχουσα 6600gt κανα 40αρη ευρω και θα επαιρνα μια 8600gt των 95ευρω δινοντας μονο 50ευρω.

ετσι θα ειχα και μιση καταναλωση και μισες θερμοκρασιες συστηματος απο το SLI.....αλλα......ΚΑΙ τελευταια υποστηριξη παιχνιδιων.:)

Link to comment
Share on other sites

Στα 95 παίζει η 8500GT η οποία είναι ψόφια. Η φθηνότερη 8600GT που βλέπω στην Ελλάδα κάνει 139. Δεν είναι άσχημη τιμή αλλά ξεφεύγει από το budget.

MaD_MaxX, αυτό που πιστεύω εγώ είναι οτι μια 6600GT στα 50 δεν σε χαλάει, στα παιχνίδια που υποστηρίζουν SLi θα δεις μια σεβαστή αύξηση επιδόσεων και η επεξεργαστική ισχύ των 2 6600GT είναι σαφώς ανώτερη αυτή μιας 8600GT. ΑΛΛΑ, η σειρά GeForce6 ήταν πολύ αδύναμη σε HDR και είναι κρίμα να το χάνεις.

Θα σου πρότεινα να πουλήσεις την 6600GT που έχεις και να βρεις κάποια μεταχειρισμένη 7800/Χ1800 με τα ίδια χρήματα των 2 6600GT. Αν πάλι δεν θές να μπλέξεις με αυτή τη διαδικασία (να βρεις κάρτα, να πουλήσεις τη δικιά σου κλπ) μπορείς κάλλιστα να πάρεις την 6600GT του φίλου σου αλλά θα είναι μια "επένδυση" χωρίς ιδιαίτερη αντοχή στον χρόνο εκτός κι αν δεν σε ενδιαφέρει το HDR (εμένα μου αρέσει πολύ και προτιμώ να χαμηλώνω την ανάλυση παρά να το απενεργοποιώ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 11:31]

και που βρίσκει κανείς μια 8600gt με 95ευρώ?

συνηθως το βραδυ γραφουμε χαζομαρες απο τη νυστα....εγω την εγραψα πρωινη γιατι ακομα δεν ειχα ξυπνησει καλα καλα.....:p

εννοω 8500gt με 95 και 8600gt με 130.:)

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για κατι αλλο...Ετσι κι αλλιως εχοντας δυο 6600GT των 128ΜΒ η συνολικη μνημη και στο SLI παραμενει 128ΜΒ που ειναι λιγο για τα σημερινα παιχνιδια ακομα και στα 1024.

Μια Χ1950pro ή 8600GT θα ηταν οτι πρεπει για σενα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 10:20]

οπως προειπε και ο GruntGR στις tft παιζουμε ΠΑΝΤΑ στη φυσικη τους αναλυση θυσιαζοντας detail levels στο setup των παιχνιδιων.

καλυτερα να εχεις καθαροτερη εικονα με λιγοτερα εφφε και λιγοερο στρογγυλεμενες ακρες παρα φουλ εφφε και τελειως smooth γραφικα τα οποια ομως ειναι θολα και παραμορφωμενα.

Αυτό ισχύει για όσες οθόνες δεν έχουνε δυνατότητα απεικόνισης σε 1:1, που δυστυχώς είναι η πλειοψηφία. Η Dell 2007 για παράδειγμα, αν και έχει φυσική 1650x<δε θυμάμαι πόσο>, αν της στείλει η κάρτα π.χ. 1024x768 μπορεί να το δείξει:

α) σε φυσική ανάλυση (παραμορφώνοντας την εικόνα),

β) σε φυσική ανάλυση και 1:1 (δεν χρησιμοποιεί δηλαδή όλο το panel - δείχνει μαύρο τριγύρω, όπως πρέπει)

γ) στην ανάλυση που στέλνει η VGA (με πτώση της ποιότητας εικόνας).

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν υιοθετούν το κόλπο και άλλες εταιρίες. Μάλλον με φραγγα θα έχει σχέση...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.