Jump to content



3600+ brisbane καθόλου άσχημα για 75 euro...


zardoz_magus

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Guys δε σας καταλαβαίνω τι ασχολείστε ακόμη με αυτή τη κόντρα?Όποιος θέλει τα πιστεύει όποιος δε θέλει ας μη το κάνει. Δε χρειάζεται να αποδείξετε τπτ, όποιος βλέπει για τη πάρτη του κάτι που του πάει καλά και είναι ευχαριστημένος δε χρειάζεται να πείσει το κόσμο για το αληθές.Εγώ προσωπικά ούτε τον πολύ καλό opteron που είχα ούτε τον 6600 τους έχω βάλει πάνω από 2ώρες orthos και φυσικά δε μου κράσαραν ποτέ. 24 ώρες τόσο ζόρι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ποτέ επεξεργαστής στη πλειοψηφία των χρηστών.

’σε που νομίζω πως η κουβέντα έχει πέσει πολύ χαμηλά, άκου εκεί 3ghz για core2....έλεος δλδ, τι είναι, AMD?

Να μου λέγατε κανά 4ghz θα έλεγα οκ. Ενημερωτικά ο δικός μου πριν τον ψοφήσω από μ@λ@κι@ μου έπαιζε 3,8ghz με 1,45 καθημερινά σταθερότατα, αν δεν ήτανε μούφα το καπάκι του(πολύ μεγάλο delta) παίζει και να τα είχε τα 4ghz,με νερό πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 13:17] . 24 ώρες τόσο ζόρι δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ποτέ επεξεργαστής

Aπλα σχολιο-αστειο στη συγκεκριμενη προταση,το καλοκαιρι οταν ειχα πρωτοβαλει τον Χ2 εβαλα διπλο Prime95 για να τσεκαρω την σταθεροτητα στο συτημα το βραδυ,το πρωι δε το θυμηθηκα,ειχε "μαζεψει" και η μπαρα διπλα στο ρολοι,μετα απο 3 μερες παω να κανω ενα divx,και εβλεπα να ψιλοσερνετε το συμπαν,βαζω να δω τεμπ και βλεπω 50αρες σταθερα,και τοτε λεω πωπω ο μ.....ας ξεχασα το Prime95,δυστηχως ξεχασα να κρατησω screenshοt,και αναρωτιομουν κιολας αφου εβαλα πιο μεγαλο ψυγειο (τρανσιτ) πως ειναι τοσο ζεστο.

Δε το λεω για καμαρι αλλα απο μια χαζομαρα ποσο ζορι τραβηξε καλοκαιριατικα κιολας,καλα που ειχα το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 03:21]

Ναι βρε, και το R600 πριν το Playstation3 θα βγει...

Γιατρέ μου, εγώ υπερβολές δεν θα σου πω: πριν 4-5 μέρες, πήρα έναν tray Ε4300 στην τύχη, τον έβαλα μέσα στο καινούριο HTPC μου, έριξα πάνω του μια passive ψύκτρα από server 2U και τον έχω στα 280Χ9, με 2 system fans των 800 στροφών.

Το μηχάνημα αυτό μένει 24/7 αναμένο, για τα bitorrents, Skype και γενικά τις ταινίες και τα downloads μου. Εννοείται ότι από το μηχάνημα ακούγεται μόνο ο σκληρός όταν κάνει διαβάσματα.

Τι προτιμάς λοιπόν τώρα; Να σου στείλω screenshots; Φωτογραφίες από το setup; Να στο ηχογραφήσω; Να το στήσουμε δίπλα σε ένα Brisbane των 2.8GHz; Πες μου εσύ κι εγώ εδώ είμαι.

Α, btw: τον έχω πάνω σε μητρική mATX Asrock 945G-DVI των 35 λιρών Αγγλίας, με το τροφοδοτικό που ήρθε πακέτο με το mATX κουτί του HTPC, aka τα στήνουμε κι από οικονομικής απόψεως άμα προτιμάς...

ΥΓ: Η ψύκτρα είναι passive, το είπα; Α, το είπα...

Γιατι μονο 280Χ9 εκει τερματίζει το 945??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cosmic

Γιατι μονο 280Χ9 εκει τερματίζει το 945??

Όχι, γύρω στα 300 τερματίζει, απλά εκεί μπορώ να έχω τα system fans στο τέρμα χαμηλό (800 στροφές) χωρίς να ακούγεται καθόλου το σύστημα και χωρίς να πηγαίνει πάνω από 50-55C ο επεξεργαστής με την παθητική ψύξη.

Επαναλαμβάνω ότι το μηχάνημα είναι home theater pc, και με νοιάζει περισσότερο η ησυχία απ'ότι οι επιδόσεις, όχι ότι 2.5 γίγα Allendale είναι του πεταμού. Αν και HTPC, είναι ταχύτερο από πολλά "κυρίως" συστήματα με Α64 & Ρ4 εδώ μέσα :D

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Για την ιστορια,ο προηγουμενος μου intel ηταν P2@333 και μετα μονο AMD

Δεν έχει σημασία αυτό αδερφέ. Για έναν fanboy, αφοσίωση σημαίνει να μην έχεις πάρει ποτέ επεξεργαστή από "την άλλη μεριά". Αν απλώς πχ ψωνίζεις αυτό που είναι καλύτερο ανά την εποχή, είσαι προδότης και πουλημένος ;)

Και δεν είναι απαραίτητα κακό να είσαι αφοσιωμένος. Κακό είναι να έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι το άσπρο είναι μαύρο και στο καπάκι να προσπαθείς να πείσεις κι άλλους.

Ειδικά όταν τα επιχειρήματα συμπεριλαμβάνουν έναν Α64 πουσαρισμένο μέχρι τα μπούνια, που είναι ταχύτερος από έναν μη-κλοκαρισμένο C2D, και φυσικά αποτελεί την κορυφαία αγορά επειδή είναι 25 φτηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , αν κάποιος θέλει απλά να ανεβάσει MHz και να να επιδεικνύει στο κάθε "the lab", κανένα πρόβλημα, δώστε C2D στο λαό. Δεν δέχομαι όμως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ προτάσεις σε μέλη του forum του στιλ "πάρε C2D και ανέβασέ τον με στοκ κουλερ " όταν οι ΙΔΙΟΙ που το κάνουν αυτό αδιαφορούν για θέματα σταθερότητας. Η σταθερότητα αποδεικνύεται με συγκεκριμένα τεστ και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση. ΤΕΛΟΣ. Κανένας 4300 o/c C2D δεν πάει πάνω από 400-500 MHz με στοκ ψύξη και να είναι σταθερός. Η ίδια η Intel δεν θα κυκλοφορήσει C2D στα 65 nm πάνω από 3GHz γιατί φτάνει στα όρια των θερμικών ανοχών του chip. Δεν μπορείτε λοιπόν να μου λέτε ότι εσείς ανεβάζετε για πλάκα τόσα GHz με τυχαία κομμάτια και στοκ κούλερ. Ανεβαίνουν; Ναι. Είναι σταθερά; ΌΧΙ. Και το τι εστί σταθερότητα είναι σαφές. Όλοι οι παραπάνω συνομιλητές μου ΣΑΦΩΣ δείχνουν τι θεωρούν σταθερότητα:

"orthos & prime κουκουρούκου" , "εμένα με νοιάζει να μην κρασάρει σε αυτό που κάνω εγώ" κτλ.

Δεν έχουν όλοι τον υπολογιστή τους για "πλάκα". Κάποιοι κάνουν τη δουλειά τους και έχουν ανάγκη να έχουν τις όσο το δυνατόν λιγότερες πιθανότητες να πάθουν ζημιά.

Ο καθένας δικαιούται της άποψής του. Αυτό που δε δικαιούται είναι να παραπληροφορεί.

Υ.Γ. Κύριε chosen, πέρνα όποτε θες από το σπίτι για καφεδάκι για να σου δείξω και τον 6600 που έχω. Και εγώ αγοράζω σύμφωνα με το συμφέρον της τσέπης μου, όσο κολλημένος και να νομίζεις ότι είμαι.

Link to comment
Share on other sites

gdp77 man το γεγονος ειναι οτι ακομα και αν υπο8εσουμε οτι δεν εισαι φανατισμενος ή fanboy,ο τροπος με τον οποιο αντιμετωπιζεις τους c2d σε συνδοιασμο με τον ιστρο σου να αποδειξεις οτι οι AMD δεν εχουν πει ακομα την τελευταια τους λεξη (μακαρι για το καλο ολων μας) και πως ειναι καλοι χρυσοι και αγιοι αποδεικνυει το αντι8ετο...

εχω παρακολου8ησει αρκετες φορες τις παρεμβασεις σου πανω σε σχετικα 8εματα και μπορω να πω οτι κα8ε φορα οδηγεις/τε την συζητηση στο ιδιο αδιεξοδο...

και γω AMDακιας ημουν/ειμαι αλλα τι να κανουμε κοιταω πανω απο ολα την τσεπη και το συμφερον μου.c2d > A64 οποτε μονοδρομος κατα την γνωμη μου.

για την Πρασινη το μονο καλο που εχει ακομα και τωρα ειναι οτι εχει αισ8ητα πιο χαμηλες τιμες στις μητρικες της,κατι που ισχυε παραδοσιακα.οποτε οπως και να χει κερδιζεις καποια λεφτα απο εκει,ειδικα τον τελευταιο καιρο που εχει βγαλει επεξεργαστες που μπορουν να κοιταξουν στα ματια τους c2d,βλ 5600+/6000+

εδω ομως η ΑΜΔ υστερει στην αρχιτεκτονικη και στην λι8ογραφεια.αυτα τα 65nm δεν τα εχουμε δει ακομα και ειναι αγνωστο το ποτε 8α τα δουμε.

ο Barcelona αναβλει την παρουσιαση του απο φ8ινοπωρο σε χειμωνα και απο ανοιξη σε καλοκαιρι (οπως το ιδιο ισχυει ακι για τις καρτες της ΑΤΙ) και ειναι λογικο πλεον μετα τις πτωσεις σε πωλησεις και τα τεραστια απο οτι φαινεται οικονομικα προβληματα.

τελος 8α συμφωνησω οτι τα διαφορα stress test και μετροπρογραμματα ειναι καλα για να δεις την στα8εροτητα ενος συστηματος αλλα πραγματικα ποσοι 8α εχουν τα συστηματα τους σε τετοιο ζορι 24/7?ειναι ελαχιστοι 8α συμφωνησεις πιστευω και οσοι οντως 8α τα ζοριζουν τοσο,σε καμια περιπτωση δεν 8α υπερχρονισουν στα ακρα ή εν παση περιπτωση πανω απο 20-25%

το συστημα της υπογραφης μου ηταν για κανα 3μηνο @ 3-3.2 (οταν εκανα καμια συμπιεση/αποσυμπιεση τον ανεβαζα λιγουλακι ακομα) 24/7 ανοιχτο με 2 7ωρες παυσεις 2 νυχτες ολες κι ολες.ηταν οι μοναδικες φορες που εκλεισα το PC.οσο για uptime?εφτασα σε καποια φαση και τις 15 μερες χωρις το παραμικρο και το PC κατεβαζε ολη την υπολοιπη ωρα που δεν επαιζα.

εγω μια τετοια κατασταση 8εωρω το καλυτερο torture test γιατι ειναι αυτο το οποιο 8ελω απο το συστημα που αγορασα.απο τη στιγμη που μου δινει αυτο δεν με νοιαζει αν δεν μπορει να βγαλει διπλα πριμε για 48ωρες και μαρκησιους για αλλο τοσο...

Link to comment
Share on other sites

Aδερφε αν εχεις c2d 6600 και μας αφηνεις να μιλάμε τόση ώρα για τα 3g , Τοτε εισαι οντως fanboy . Η εχεις ro0m temp 60c η εχει σταματήσει να λειτουργει το ανεμιστήρι της ψύκτρας σου η την κουρτινα 3 .

Link to comment
Share on other sites

Από : http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=535396#post535396

Κακώς δεν έδωσα κωδικούς. Τεσπα, έλεγα για τον 4300 box στα 166Ε τώρα, που πέφτει πολύ σε 1-2 βδομάδες (110-120 ευρώ). Και δεν χρειάζεται έξτρα cooler συνεπώς πάει στα 760 περίπου. Μην επιτίθεσαι.

Και στα 2800Mhz (310-330 FSB χ9 multi) πάει ο 4300 με τον stock cooler τις Ιντελ (υπάρχουν ποστ μέσα στο lab & άλλα forum για τον 4300), και οι μνημούλες που πρότεινες "κάθονται" μια χαρά πάνω του σ'αυτά τα Μhz αλλά και το 965 είναι χαλαρό επίσης.

Με 30-50 Ευρώ εξτρά για cpu cooler φλερτάρει με τα 3300-3600Μhz αν οι μνήμες έχουν Micron G9

Offtopic :

Αρχική απάντηση από gdp77 -> Εντάξει ανεβαίνουν οι C2D, το έχουμε πει, αλλά έχει καταντήσει αηδία πλέον η παραπληροφόρηση αναφορικά με το πόσο εύκολα γίνεται αυτό.
Mήπως έχει καταντήσει αηδία το πόσο έυκολα ανεβαίνουν (25-50% minimum) οι Intel Core2 με αλλαγές σε 1-2 νούμερα στο βίος μόνο σε αντίθεση με τους AMD?

ΣΧΕΤΙΚΑ

Αρχική απάντηση από gdp77 Λοιπόν , αν κάποιος θέλει απλά να ανεβάσει MHz και να να επιδεικνύει στο κάθε "the lab", κανένα πρόβλημα, δώστε C2D στο λαό. Δεν δέχομαι όμως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ προτάσεις σε μέλη του forum του στιλ "πάρε C2D και ανέβασέ τον με στοκ κουλερ " όταν οι ΙΔΙΟΙ που το κάνουν αυτό αδιαφορούν για θέματα σταθερότητας.

Θα σε έπειθε "24ωρο ORTHOS priority 9" screenshot από Ε6600 με Noctua στα 3330 ? Δυστυχώς δεν έχω 4300 :(

Link to comment
Share on other sites

O 4300 είναι ακόμα πιο εύκολος από τον 6600 στο ίδιο ποσοστό Ο/C λόγω μισής cache. Kαι η κουβέντα ξεκίνισε κάπως έτσι :

Αρχική απάντηση από gznp -> O 4300 χωρίς εξτρά ψύκτρα θα έπιανε 2700-3000, θα πέρναγε τον 3600 και δεν κοστίζει μια περιουσία.
Αρχική απάντηση από gdp77 -> Δώσε link. 24/7 full load αυτό που λες δεν παίζει.
και φαντάζομαι τα 2700-3000 που είπε ο gznp είναι "2700-3000 ανάλογα το κομμάτι που θα σου πέσει"
Link to comment
Share on other sites

AN οι τιμές παρέμεναν ως έχουν, τότε ο Χ2 3600+ (και μόνο) θα ήταν πολύ καλή περίπτωση για ένα φθηνό σύστημα με αξιοπρεπείς επιδόσεις.

Με τις μειώσεις τιμών όμως της Intel στους C2D, τα πράγματα αλλάζουν

Όταν ο Ε4300 θα έχει 100-110 ευρώ δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί να προτιμήσει κανείς τους ΑΜD - μην λέμε τώρα ότι θέλουμε, είναι μακράν καλύτερος σε όλα, πως να το κάνουμε? Και δεν λέω για super-pi, εννοείται ΣΕ ΟΛΑ

Διπύρηνο AMD είχα πριν (όπως και οι περισσότεροι) και τα λέω αυτά - δεν έρχομαι από P4 ή Celeron για να εντυπωσιαστώ από τη διαφορά.

Ούτε νομίζω ότι κάθε λογικά σκεπτόμενος user θα προτιμούσε να χάσει σε επιδόσεις για 40 ευρώ - μόνο αν είναι οπαδός της κάθε εταιρείας (αυτό ισχύει και αντίστροφα, αν η AMD βγάλει καλύτερο επεξεργαστή στα 150 ευρώ για παράδειγμα...)

Όσο για τους Ε4300, όσο κακό κομμάτι και να είναι, όσο και χάλια IHS να έχει, και ανεξαρτήτως μητρικής, τα 2700 τα έχουν όλοι χαβαλέ, και με undervoltage, και τα 3.0giga(για να μην πω παραπάνω) είναι πολύ εύκολα με μητρικές των 100 ευρώ, αφήνοντας πολύ πίσω οποιονδήποτε AMD

Η ΑΜD πρέπει να αλλάξει αρχιτεκτονική για να ανταγωνιστεί ευθέως τους C2D, αλλιώς δεν την βλέπω καθόλου καλά, τη στιγμή που και η Intel δεν επαναπαύεται...

Ηδη έχουν κυκλοφορήσει και οι 6320, 6420 με διπλάσια cache (4mb) και με τις ίδιες τιμές! + την μεγάλη μείωση τιμής του Ε6600... Πως θα τους ανταγωνιστεί η AMD?

http://www.overclockers.co.uk/productlist.php?groupid=701&catid=6&subid=793

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

AN οι τιμές παρέμεναν ως είχαν, τότε ο Χ2 3600+ (και μόνο) θα ήταν πολύ καλή περίπτωση για ένα φθηνό σύστημα με αξιοπρεπείς επιδόσεις.

Με τις μειώσεις τιμών όμως της Intel στους C2D, τα πράγματα αλλάζουν

Όταν ο Ε4300 θα έχει 100-110 ευρώ δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί να προτιμήσει κανείς τους ΑΜD - μην λέμε τώρα ότι θέλουμε, είναι μακράν καλύτερος σε όλα, πως να το κάνουμε? Και δεν λέω για super-pi, εννοείται ΣΕ ΟΛΑ

Διπύρηνο AMD είχα πριν (όπως και οι περισσότεροι) και τα λέω αυτά - δεν έρχομαι από P4 ή Celeron για να εντυπωσιαστώ από τη διαφορά.

Ούτε νομίζω ότι κάθε λογικά σκεπτόμενος user θα προτιμούσε να χάσει σε επιδόσεις για 40 ευρώ - μόνο αν είναι οπαδός της κάθε εταιρείας (αυτό ισχύει και αντίστροφα, αν η AMD βγάλει καλύτερο επεξεργαστή στα 150 ευρώ για παράδειγμα...)

Όσο για τους Ε4300, όσο κακό κομμάτι και να είναι, όσο και χάλια IHS να έχει, και ανεξαρτήτως μητρικής, τα 2700 τα έχουν όλοι χαβαλέ, και με undervoltage, και τα 3.0giga(για να μην πω παραπάνω) είναι πολύ εύκολα με μητρικές των 100 ευρώ, αφήνοντας πολύ πίσω οποιονδήποτε AMD

Η ΑΜD πρέπει να αλλάξει αρχιτεκτονική για να ανταγωνιστεί ευθέως τους C2D, αλλιώς δεν την βλέπω καθόλου καλά, τη στιγμή που και η Intel δεν επαναπαύεται...

Ηδη έχουν κυκλοφορήσει και οι 6320, 6420 με διπλάσια cache (4mb) και με τις ίδιες τιμές! + την μεγάλη μείωση τιμής του Ε6600... Πως θα τους ανταγωνιστεί η AMD?

http://www.overclockers.co.uk/productlist.php?groupid=701&catid=6&subid=793

Χαλάς billy... :p

Η AMD είναι πίσω στις επιδόσεις. Αλλά δεν είναι αυτή που χρειάζεται να αλλάξει αρχιτεκτονική, μην τα μπερδεύεις. Η AMD αυτό που θα κάνει είναι να την εκμετελλευτεί περαιτέρω. Τον IMC και το HTT δεν τα αλλάζει. Τα βελτιώνει.

Η intel χρειάζεται να αλλάξει αρχιτεκτονική όπως και το κάνει (Nehalem) γιατί με την υπάρχουσα αρχιτεκτονική το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ξεχειλώνει το FSB και να φουσκώνει την cache (penryn).

Το μόνο που μπορεί να κάνει τώρα η AMD είναι η επιθετική τιμολογιακή πολτική. Ελπίζω ο K10 να κάνει όσα υπόσχεται γιατί το μονοπώλιο δεν συμφέρει κανένα, ούτε κάν την intel.

Link to comment
Share on other sites

λέω και γω, δεν θα έγραφες τίποτα? :D

καλή βάση ο imc δε λέω! αλλά η κοινή cache και για τους 2 πυρήνες όπως βλέπεις κάνει μεγάλη διαφορά, και θα το υιοθετήσει και η AMD όπως βλέπω...

όπως και η Intel θα υιοθετήσει IMC... οπότε?

Πάντα συγκρίνουμε υπάρχουσες καταστάσεις, και αυτή τη στιγμή η AMD χάνει

Αργότερα βλέπουμε... μπορεί να κάνει η AMD ένα βήμα μπροστά το ίδιο θα κάνει και η Intel όμως

Οπότε ας μην προτρέχουμε

(p.s. Πάρε βρε έναν Ε6600 να χαρείς την Χ1950ΧΤΧ!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 16:26]

Έχω 6600 τον οποίο δεν έχω κάνει o/c. Η κουβέντα γίνεται για τον 4300 νομίζω @ 3GHz με stock cooling.

Μα δεν σου μιλάω για το μοντελο αυτο καθεαυτου αλλα αν ειχες ασχοληθει εστω και λιγο με overclock θα εβλεπες ενα 400Χ9 με 1.5 ρευμα να ερχεται απο ευκολα εως για πλάκα και θα καταλαβαινες απλα τι κανουν οι c2d σε overclock [γιατι παραπλησιο κανουν σχεδον ολοι . τουλαχιστο με νερα οπου το multi δεν σε κραταει. ] ;) .

Πρεπει να σκεφτεις σοβαρα να ξαναρχισεις το overclock και τα νερα [κλπ].

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.