Jump to content


ΕΧΩ wireless LAN αλλά δεν έχω LAN gaming!


Snips

Recommended Posts

[Από adslgr.com To γράφω και εδώ μπας και....]

Έχω ένα laptop συνδεδεμένο με ένα speedtouch 585 αρύρματα. και ένα desktop συνδεδεμένο στο speedtouch με ethernet.

DESKTOP PC IP 192.168.1 2XX.

LAPTOP IP 192.168. 1. 2XY

ΤΟ speetouch έχει 192.168.1.254 (default δλδ)

Ενώ λειτουργούν όλα άψογα...filesharing κτλ γιατί δεν μπορώ να παίξω Command and conquer 3 μαζί;

Ιδια version του παιχνιδιού και στα 2 pc! Ίδιο όνομα δικτύου, firewall disabled....κτλ....

Βασικά βλέπει ο ένας το παιχνίδι που δημιουργεί ο άλος αλλά με το που πατάω join game βγάζεο connectio timed out

PINGs από 1 με 2ms!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι παλιά στο yuri's revenge δεν μπορούσες να παίξεις σε LAN

εάν είχες το ίδιο serial number στο παιχνίδι.

Μπορεί να έχει κάνει πάλι κανένα τέτοιο κολπάκι η ΕΑ στο command & conquer 3.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Μηπως το router εχει ενεργοποιημενο firewall και μπλοκαρει τις πορτες που ανοιγει το παιχνιδι?

Τα rules του firewall δεν -θα έπρεπε να- είναι για το εσωτερικό (nat) c-class του modem, αλλά από το εσωτερικό στο εξωτερικό if και vice versa.

Τώρα δεν ξέρω πως δουλεύει το modem-άκι, αλλά η δοκιμή είναι απλή:

βάλε σαν gateway στα pc στο καθένα την ip του άλλου (παρακάμπτοντας δηλαδή το speedtouch για gateway και λειτουργώντας το σαν "switch") και δες αν παίζει.

Αν παίξει τότε όντως φταίει το speedtouch, δες τι κόβεις και τι δεν κόβεις.

Αν δεν παίξει, ξανατσέκαρε το windows firewall, shutdown το zonealarm εντελώς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ έκανα και αυτό Σώτο αλλά τίποτα. Έβαλα σαν gateway τις IP τους αλλά τα ίδια.

Με το serial key δεν υπάρχει πρόβλημα καθότι παίζω το παιχνίδι με έναν φίλο online μέσω hamachi (εικονικό LAN) χρησιμοποιώντας το ίδιο key. (gkoy xoy)

Ο laptop βλέπει το Hosted game που δημιουργεί το Desktop PC Αλλά το αντίθετο δεν γίνεται.:(

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΑΛΙΑ red alert kai tiberian sun και καποια αλλα παιχνιδια συνδεονατν μεσο IPX πρωτοκολο και οχι tcp/ip μπεσ στο properties του lan σασ και κανε ινσταλλ IPX protocol

και διαφορετικα keys καθε μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν φταίει η έλλειψη IPX. Αν έφταιγε δεν θα έπαιζα καν με HAMACHI (μέσω IP δηλαδή).

Τεσπα επειδή το LAPTOP έκανε φτερά σήμερα....(δανεικό ήταν) δεν είναι επείγον να βρεθεί λύση.

THX για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.