Jump to content



Προγράμμα Απομακρυσμένης Διαχείρισης


Heatspreader

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω δύο PC. Αυτό της υπογραφής μου, το οποίο δεν σβήνει ποτέ και ένα laptop το οποίο το έχω στο εξοχικό μου και γενικά στη γύρα.

Γίνεται με το Laptop να μπορώ να χειρίζομαι το PC μου από όπου και να βρίσκομαι? Για παράδειγμα να θέλω να πάρω κάποιο αρχείο από το PC μου όπως ένα Mp3, μια εικόνα, ή κάτι άλλο? Έχω ακούσει για προγράμματα απομακρυσμένης διαχείρισης και κάτι τέτοια. Πραγματικά δεν ξέρω αν γίνεται και πως. Όποιος έχει υπομονή να μου πει πιο είναι αυτό το πρόγραμμα και τι πρέπει να κάνω για να το ρυθμίσω και τι θα πρέπει να προσέξω θα τον παρακαλούσα να βοηθήσει όσο μπορεί.

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Intelliadmin internet edition..

Είναι πανεύκολο στην χρήση αλλά δεν ξέρω αν και πως μπορεί να κάνει ανταλλαγή αρχείων γιατί απλά δεν με ενδιέφερε..

Ήθελα μόνο να διαχειρίζομαι ένα άλλο pc από αλλού, δηλαδή να ανοίγω/κλείνω εφαρμογές κτλ

Link to comment
Share on other sites

Να μπορώ να τραβάω κανα mp3 καμια εικόνα και να μπορώ να ελέγχω και καμια θερμοκρασία θέλω...

Intelliadmin να βάλω αυτό λετε?

Βασικά τι εφαρμογή μπορώ να τρέξω? Μπορώ δηλαδή τρέχω το winamp μέσω internet και να ακούω μουσική? :laughing:

Μπορώ να τρέχω το PC probe ας πούμε? Να τρέχω και κανά Orthos???

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.. εγώ δούλεψα το intelliadmin μέσο lan και μπορούσα να δουλεύω όποια εφαρμογή ήθελα από το άλλο pc αλλά όταν έβαζα βίντεο έδειχνε μαύρη την εικόνα του player και mp3 δεν τα άκουγα.. Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση να παίρνεις ήχο και εικόνα και να κάνεις ανταλλαγή αρχείων

Μέσο internet δεν τα κατάφερα γιατί πρέπει να ανοίξω ports στο άλλο pc..

Σε καμία εβδομάδα θα έχω νέα

Link to comment
Share on other sites

νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι κάτι σε UltraVNC σε συνδιασμό με ένα domain απο no-ip ... σετάρεις λίγο το ρουτερ σου και είσαι έτοιμος, γρήγορος και νόμιμος :)

Εικόνες θα βλέπεις μια χαρά, βίντεο δεν έχω δοκιμάσει, μουσική μην ελπίζεις :D

Όμως μέσω του uvnc μπορείς να μεταφέρεις και αρχεία...

[καφρίλα] αν θέλεις όπως και δήποτε να παίζει και μουσική.... τότε, σήκωσε shoutcast απο το remote pc (που θα κάνει και downsample σε 64kbit να μην σου τρωει και όλο το upload) και αμα θες να αλλάξεις κομμάτι απλά κάνε connect με το uvnc [/καφριλα]

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κολλάω λίγο στο θέμα ip και port forwarding

Μπορεί κάποιος να μου πει step by step τι πρέπει να κάνω με το πρόγραμμα που θα μου προτείνει?

Το βασικό pc είναι με dialup και το pc που θέλω να διαχειρίζομαι έχει adsl με το Fritz!box..

Έχω κάνει ένα λογαριασμό στο dyndns αλλά από εκεί και πέρα

Το Fritz το έχω στην usb Θα πρέπει να το συνδέσω στην Ethernet?

Ένα guide πιστεύω θα ήταν χρήσιμο για πολλούς

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.