Jump to content


2 βδομάδες χωρίς Win και είμαι καλά!!!


gdp77

Recommended Posts

Σ'αυτή την οθόνη λογικά μπορείς να γράψεις. Σαν την κονσόλα δηλαδή? Αυτό που σου είπα παραπάνω είναι το εξής: Αν έχεις το σιντι με το οποίο έκανες την εγκατάσταση, αν το βάλεις στο drive και ξεκινήσει απο εκεί ο υπολογιστής θα μπει στο ubuntu (όχι αυτό που έχεις κάνει install στο σκληρό σου). Αυτό είναι το LIVE CD. Από εκεί θα δώσεις στο terminal:

sudo nautilus (konqueror αντι για nautilus σε kubuntu) και θα ανοίξει ο file manager με δικαιώματα root (super-user - όπως είναι ο administator στα win).

Θα πάς στο <Όνομα σκληρού που έχεις το ουμπουντου>/etc/X11/ όπου λογικά θα υπάρχει το xorg.conf και το xorg.conf.old ή original. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μετονομάσεις το xorg.conf σε κάτι άλλο π.χ. xorg.conf.new και το xorg.conf.old σε σκέτο xorg.conf. Λογικά όλα θα είναι όπως πριν.

Τι λέει περίπου το log?

(Πάντως αν δεν σε πολυενδιαφέρει το setup που έχεις μπορείς να ξαναπεράσεις τo ubuntu.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Τι ακριβώς έκανες πριν αποκτήσεις το πρόβλημα? Απλώς σβήσε/επανέφερε ότι άλλαξες στο xorg.conf και θα είσαι εντάξει. Αλλιώς πάτα xorgconfig και εντερ και απάντα στις ερωτήσεις αν όταν αρχίζει σε πετάει σε γραμμή εντολών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Για κάντο λιανά γιατρέ! ΜΕ τι πρόγραμμα δηλαδή κάνεις 3D rendering sε linux?

ΑΝ βάλω Linux και ΟΤΑΝ ασχοληθώ πιο σοβαρά με τα 3D Renders, ας πούμε πως μπορεί να έχω τρόπο να βρω το 3DSMax σε Linux ;)

Link to comment
Share on other sites

@Snips

Για τον κύβο και τα εφέ πήγαινε στο www.beryl-project.org στο wiki και δες πως το κάνεις install ανάλογα με διανομή και κάρτα γραφικών. Υπάρχει και το compiz βέβαια. Για μένα ήταν υπόθεση 2 λεπτών να το περάσω.

Για την κάρτα σου θες τον driver της ati (fglrx) και για το beryl πρέπει να περασεις και το XGL. Πρέπει να έχει tutorial στο wiki του beryl.

@Kalamafka

:bye: Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να βοηθήσω αλλά με reinstall όλα θα είναι μια χαρά πάλι.

Βασικά, αν θέλετε να δείτε τα 3δ εφέ βολικό είναι ένα LIVE CD με το όνομα kororaa νομίζω που έχει το beryl προεγκατεστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Πως έχουμε ρε παίδες 3d κύβους κτλ τελικά σε αυτήν την διανομή

AΠΑΝΤΗΣΗ

Alt+shift+αριστερο κλικ και ρολαρουμε το ποντικι

Βασικά ακολουθώ αυτά τα δυο......πάω καλά;;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Γινεται και με το compiz που ειναι ποιο ελαφρυς

Link to comment
Share on other sites

@ Snips

Μιά χαρά πας. Αλλά έχεις το ubuntu edgy 6.10 ή το feisty 7.04. Νομίζω ο οδηγός είναι καλός και για τα δύο αλλά στα repositories πρέπει να έχεις τη σωστή διανομή.

Και πέρνα τον 8.36.5 της ατι αν έχεις feisty γιατί αλλιώς θα έχεις προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.