Jump to content


Πρόβλημα με Thermaltake Blue Orb II


MaD_MaxX

Recommended Posts

Έχω ενα ΡC με cpu Pentium 4 3.2HT 64Bit και μητρική της Abit. Αγόρασα λοιπον την ψύκτρα της thermaltake μιας και με την δικιά του ψύκτρα ο επεξεργαστής έπιανε άνετα 60 βαθμούς σε load. Tην τοποθέτησα όπως έλεγαν οι οδηγίες (είδα και έπαθα παρεπιπτώντως

μέχρι να την βάλω) και μόλις ανάβω το PC εμφανίζεται ένα μήνυμα στην οθόνη που λέει

"fail-safe state". Πατάω F1 για να συνεχίσω, φορτώνει κανονικά τα Windows αλλα στην οθόνη του mGuru της Abit για όσους το ξέρουν, δεν εμφανίζεται η συχνότητα της CPU και οι θερμοκρασίες είναι μετα βίας 1-2 βαθμούς χαμηλότερες απο την stock. Μπορεί να μου πεί κανείς τι μπορεί να φταίει γιατί με έχει σκάσει . Η ψύκτρα πατάει καλά απόσο μπορώ να κρίνω και το fan connector δεν το έβαλα στο 3-pin όπως έλεγε αλλά εκεί που ήταν και του stock γιατί στο 3-pin όταν άναβα το ΡC χτύπούσε ένας συναγερμός μέχρι να το βγάλω απο την πρίζα :confused:

:help:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)Αρχικά τσέκαρε αν πατάει καλά η ψήκτρα και τοποθέτησε και θερμοαγώγιμη παστά.

2)Τσέκαρε τις θερμοκρασίες και με κάποιο άλλο πρόγραμμα(Speedfan) ή αναβάθμισε την υπάρχουσα έκδοση του mguru.(ίσως λύσει το πρόβλημα).

3)Η μητρική σφυρίζει γιατί αναγνωρίζει ότι ο ανεμιστήρας της CPU δεν στρέφεται.(είναι επιλογή αυτή μέσα στο BIOS κάπου,να μην σφυρίζει).

4)Αν δεν δεις φως με αυτα κανε clear CMOS.

5)Τέλος δοκίμασε και BIOS update.

Link to comment
Share on other sites

LiO, αυτή είναι η ψύκτρα. Έχει δύο μεταλλικές βάσεις που πιάνουν απο πίσω.

George,

1. Απο τις δύο βίδες, τη μία τη βίδωσα κανονικά και στην άλλη έκανα πατέντα με άλλη

βίδα γιατί η δικιά της είχε χαλασμένες τις στροφές ( ή τις χάλασα εγώ:...: ). Πάντως

πατάει καλά.

2,3,4,5 θα τα δοκιμάσω και θα σας πώ:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 20:41]

3)Η μητρική σφυρίζει γιατί αναγνωρίζει ότι ο ανεμιστήρας της CPU δεν στρέφεται.(είναι επιλογή αυτή μέσα στο BIOS κάπου,να μην σφυρίζει).

ακριβώς.. και απο δω μπορείς..κρίμα είναι, βάλτο στο cpu fan το guru με τα fan κανει παπάδες και είναι πολυ φιλικό.

post-4508-1416073079,6428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, το μόνο που με προβληματίζει είναι οι θερμοκρασίες. Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει οτι δεν πατάει καλά η ψύκτρα

Dem, που να τον συνδέσω τον ανεμιστήρα, στο cpu fan που ήταν και ο original ή στο 3-pin που λέει στο φυλλάδιο της ψύκτρας??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX [Σήμερα, στις 21:04]

Eυχαριστώ, το μόνο που με προβληματίζει είναι οι θερμοκρασίες. Για να είναι τόσο ψηλά σημαίνει οτι δεν πατάει καλά η ψύκτρα

Dem, που να τον συνδέσω τον ανεμιστήρα, στο cpu fan που ήταν και ο original ή στο 3-pin που λέει στο φυλλάδιο της ψύκτρας??

Η έκδοση guru που έχω εγώ δινει σε idle παντα λίγο μεγαλύτερες θερμοκρασίες απο αυτές που μου λέει το coretemp. Δοκίμασε το coretemp ή το Εverest Ultimate Edition τα πάει καλα με το guru.

Όπου και να το συνδέσεις ,εφ όσον σε αφήνει το καλωδιο της ψύκτρας, με FanEQ μπορεις να ρυθμίσεις τις στροφές με βάση τις θερμοκρασίες που θέλεις ή την τάση που θες να δώσεις.

Πηγαίνεις στο FanEQ μετα στο CPU fan AUX1FAN AUX2FAN NBFAN κτλ αναλογα τη θέση στην οποια έχεις βάλει το καλωδιο της ψυκτρας, μετά fanEQ enable, παιζεις με τις θερμοκρασίες και τις τασεις και τέλος Optimize.

Σε Idle οι δικές μου είναι αυτές, τώρα.

Το μεσιμερι ηταν 2-3 πάνω με την 9700.

Edit: όσο για το fail safe state είναι απο τις μερικές "φυσιολογικές ιδιοτροπιες" των Abit bioses προ 13, αν θυμάμαι καλά (Mε τόσα bios που άλλαξα, που να θυμάμαι και αν χρειαστεί να βάλω κι άλλη ram θα το ξαναλλαξω γιατι δεν τα παιζει κ τα 4 slots αυτό που έχω :hehe: , στην Abit ανάλογα με αυτό που θες να κάνεις αλλάζεις και το bios, σου δινει επιλογες όχι αστεία. :hehe: - Την ειπα την κακία μου δεν μπορουσα)

βλέπεις το cpu temp στο coretem και στο Everest είναι λίγο πιο πάνω απο ta cores

post-4508-1416073079,8791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση guru που έχω εγώ δινει σε idle παντα λίγο μεγαλύτερες θερμοκρασίες απο αυτές που μου λέει το coretemp. Δοκίμασε το coretemp ή το Εverest Ultimate Edition τα πάει καλα με το guru.

Ναι αλλά σε load να πιάνει 58C @12V όταν υποτίθεται οτι δέν πρέπει να ξεπερνάει τους 40C @12V και τους 45C @6V, κάτι δεν πάει καλά μπορώ να υποθέσω εγώ.

Thanks πάντως και τα προγραμματάκια πολύ χρήσιμα:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX [Σήμερα, στις 22:01]

Ναι αλλά σε load να πιάνει 58C @12V όταν υποτίθεται οτι δέν πρέπει να ξεπερνάει τους 40C

Ναι δοκίμασε να την ξαναβάλεις, αλλά και τα 40 που λες πολύ λιγα μου φαίνονται τόσα λίγα δινεi ο P4 3.2 ? Mε orthos?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 20:11]

Ναι δοκίμασε να την ξαναβάλεις, αλλά και τα 40 που λες πολύ λιγα μου φαίνονται τόσα λίγα δινεi ο P4 3.2 ? Mε orthos?

σε review έτσι λέει.:...:

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 c θερμ. δωματιου όμως, στα reviews οι μετρήσεις γίνονται σε "υπεριδανικές συνθήκες". Καλά είναι τα reviews αλλα κυρίως για να παιρνεις μια ιδιέα τι κάνει ένα προιον σε σχέση με ένα άλλο.

Συμφωνα με διαφορα reviews και εγω έπρεπε να έχω 28 idle και 43 load σε stock.

Έχω βάλει 200 φαν μέσα στο κουτί και δεν πεφτω κάτω απο 48-49 load με 22c δωματιου.

Έχω δει πολλές φορές posts με θερμοκρασίες πολυ χαμηλές. Αυτό δεν λέει τίποτα παίζουν ρολο πολλά, το airflow, θερμοκρασια δωματιου, τα καλωδια κτλ.

Ωριστε δικές μου θερμοκρασιες με ανοιχτα παραθυρα σε μια κρυα νυχτα (προχθες νομίζω) δεν λεει τιποτα αυτό, οι εξωτερικοι παράγοντες σε αερόψυκτρα παιζουν μεγάλο ρόλο.

Δεν λεω ότι δεν έχεις περιθώριο να κατέβεις κι άλλο αλλα 40c δύσκολα (μακάρι)

Βάλε ΑS παστα όπως λέει και ο $George Vasil$.

post-4508-1416073079,895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα, ευχαριστώ. πάστα έβαλα μια που είχε μέσα η ψύκτρα. Και 58C σε load κάπως απογοητευτικό είναι. Η stock πιάνει 59-60 βαθμούς.

Το μήνυμα που μου βγάζει πριν τα Windows "fail-safe state" ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει?

Υ.Γ. Στον υπολογιστή που κάθομαι τώρα τη στιγμή που γράφω, 3500+ venice με stock ψύκτρα είναι στους 29C:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX [Σήμερα, στις 09:44]

Α, μάλιστα, ευχαριστώ. πάστα έβαλα μια που είχε μέσα η ψύκτρα. Και 58C σε load κάπως απογοητευτικό είναι. Η stock πιάνει 59-60 βαθμούς.

Το μήνυμα που μου βγάζει πριν τα Windows "fail-safe state" ξέρει κανείς τι μπορεί να σημαίνει?

Υ.Γ. Στον υπολογιστή που κάθομαι τώρα τη στιγμή που γράφω, 3500+ venice με stock ψύκτρα είναι στους 29C:...:

Oι θερμοκρασίες αυτές είναι μονό από το μGuru?Με άλλο δοκίμασες?

Eχεις καλή ροή μέσα στο κουτί?(Δλδ έναν ανεμιστήρα να βάζει από κάτω-μπροστά κρύο αέρα και έναν να βγάζει από πάνω-πίσω τον ζεστό?Τα καλώδια είναι βολεμένα?)

Επίσης έχεις κάνει καθόλου Ο/C??

Clear CMOS έκανες που σου είπα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [Σήμερα, στις 08:15]

Oι θερμοκρασίες αυτές είναι μονό από το μGuru?Με άλλο δοκίμασες?

Eχεις καλή ροή μέσα στο κουτί?(Δλδ έναν ανεμιστήρα να βάζει από κάτω-μπροστά κρύο αέρα και έναν να βγάζει από πάνω-πίσω τον ζεστό?Τα καλώδια είναι βολεμένα?)

Επίσης έχεις κάνει καθόλου Ο/C??

Clear CMOS έκανες που σου είπα?

Για την ροή του αέρα στο κουτί, υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα. Τα καλώδια τα έχω μαζεμένα αλλά το κουτί είναι αυτή η λαλακία του multirama με δύο 80ρηδες (πλάι και πίσω).Δεν πάιρνει άλλους.Είμαι για κουτί μάλλον εε??

Δεν ασχολήθηκα με το PC απο χτές και το O/C τι είναι?

’ και για το "fail-safe state" που μου βγάζει δέν ξέρει κανείς τπτ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaD_MaxX

’ και για το "fail-safe state" που μου βγάζει δέν ξέρει κανείς τπτ??

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Clear CMOS έκανες που σου είπα?

Αν όχι καν το,και μετά μπες στο ΒΙΟS και ρύθμισε ημερομηνίες,ώρα και τα συναφή..μετά Save +Exit.

O/C=OverClocking.

Link to comment
Share on other sites

@ $George Vasil$

Το "fail-safe state" νομίζω δεν έχει να κάνει με το CCMOS. Όπως λέω και πιο πάνω το βγάζει όταν κλεινεις το PSU ή βγάζεις το καλώδιο. Το έκανε το 12 bios (το 11 δεν ξέρω αν το έκανε δεν το έχω δοκιμάσει)

Το bios μόνο του επαναφέρει τις αρχικές ρυθμισεις για λόγους ασφαλείας,αν δεν παιρνει καθόλου ρευμα η μητρική, στα επόμενα bios δεν το έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. Σε μένα το έβγαζε και μετά το ccmos.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί να δοκιμάσει με άλλο πρόγραμμα? το θέμα είναι να βρει τεμπς να του αρέσουν? ή να δει τη σύγκριση με τις τεμπς που έβλεπε με την μαμίσια?

από τη στιγμή που λες ότι την έβαλες με μόντα, θα την έβγαζα να έβλεπα από την πάστα αν το πάτημα είναι ομοιόμορφο...

Link to comment
Share on other sites

H ψύκτρα το ξαναέλεγξα και πατάει καλά. Χτές έπαιζα ενα παιχνίδι και έπιασε temps 50C σε θερμοκρασία δωματίου στους 26C. Με τη stock έπιανε 60. Φαντάζομαι καλά είναι. Μόνο στο idle με προβληματίζει που είναι ακόμα στους 39C. θα αλλάξω την πάστα και θα δώ τι γίνεται. Ποιά απο αυτές είναι καλή??

’ και κάτι τελευταίο. Πώς μπορώ να ρυθμίσω τις στροφές απο τον ανεμιστήρα? Έψαξα στα bios αλλά δέν βρήκα τίποτα.

Νά και μια φωτό.

cooler.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 14:55]

@ $George Vasil$

Το "fail-safe state" νομίζω δεν έχει να κάνει με το CCMOS. Όπως λέω και πιο πάνω το βγάζει όταν κλεινεις το PSU ή βγάζεις το καλώδιο. Το έκανε το 12 bios (το 11 δεν ξέρω αν το έκανε δεν το έχω δοκιμάσει)

Το bios μόνο του επαναφέρει τις αρχικές ρυθμισεις για λόγους ασφαλείας,αν δεν παιρνει καθόλου ρευμα η μητρική, στα επόμενα bios δεν το έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. Σε μένα το έβγαζε και μετά το ccmos.

Το fail-safe state το έφταξα. έκανα επαναφορά ρυθμίσεων στα bios:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.