Jump to content



Επιλογη 2 δισκων αγορα για Raid 0???


Τακας

Recommended Posts

Ηθελα την βοηθεια σας για ειμαι μεταξι δθο εταιριων και δεν ξερω ποια να επιλεξω...θελω να παρω 2 δισκους να τους εχω Raid 0...ειμαι μεταξι ....

2χ 400GB WESTERN DIGITAL 400GB 7200 16MB WD4000YR SATA RAID EDITION η

2χ 500GB SEAGATE BARRACUDA 7200.10 ST3500630AS 500GB SATA2

Θα ηθελα την γνωμη σας...ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή, κάποιοι θα σου πουν wd και κάποιοι seagate... εγώ παίρνω πάντα wd γιατί θεωρώ τους seagate κατώτερους... αλλά αυτά είναι απόψεις... εκ πρώτης όψεως το σετάκι των seagate δείχνει ποιο value for money... τιμές???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22 [Σήμερα, στις 16:46]

Αυτό είναι καθαρά δική σου επιλογή, κάποιοι θα σου πουν wd και κάποιοι seagate... εγώ παίρνω πάντα wd γιατί θεωρώ τους seagate κατώτερους... αλλά αυτά είναι απόψεις... εκ πρώτης όψεως το σετάκι των seagate δείχνει ποιο value for money... τιμές???

οποτε δεν υπαρχουν διαφορες ουσιαστικες?ναι οι seagate ειναι ποιο οικονομικοι αλλα δεν με πειραζει ι διαφορα που εχουν σε λευτα απλος θελω το καλητερο set ας πουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο σετ ίσως πάει και προς Samsung μεριά, κάτι είχα ακούσει ότι ο 500άρης της ξεπερνάει τους Barracuda και τους WD και έχει και 5 χρόνια εγγύηση. Αν θες τσέκαρέ το. Εγώ θα έπαιρνα πάντως Seagate ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Samsung στην αγορά με 135 euro. (500 Gb, sata2,16Mb).Αλλά με 2 χρόνια εγγύηση...

Xαρακτηριστικά

Κατασκευαστής SAMSUNG

Εγγύηση (Έτη) 2

Χωρητικότητα 500GB

Τύπος Σύνδεσης SERIAL ATA II

Ταχύτητα (RPM) 7200

Χρόνος Αναζήτησης Δεδομένων 8,9ms

Χρόνος Μεταφοράς Δεδομένων Bus: 300MB/s

Μνήμη Buffer 16MB

Link to comment
Share on other sites

Απο θέμα απόδοσης δεν μπορεις να πεις έτσι απλα ο ένας ειναι καλύτερος απο τον αλλο γιατι αλλού περνάει μπροστα ο WD και αλλού ο Seagate.

Απο θέμα αξιοπιστίας τα 5 χρόνια του seagate τα λενε όλα, τέλος απο θέμα θορύβου είναι ελάχιστα πιο θορυβώδης ο seagate

Seagate απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

man...

’κου έναν καμμένο...

Ποτέ μην κάνεις raid 0 με μεγάλους δίσκους...

Αν τους έχεις για main storage είναι σκέτη αυτοκτονία....

Αν και το raid στο ΝΦ δεν είχα ποτέ πρόβλημα...

Μετά άμα θές να αλλάξεις πλατφόρμα ή chipset ... ξεχνάς το να μεταφέρεις το RAID....πρέπει να το σπάσεις και να το ξαναστήσεις...αποτέλεσμα..κάπου πρέπει πρώτα να πάς τα αρχεία σου..να στήσεις το RAID στο άλλο chip...και μετά να τα ξαναπεράσεις...

Σκέψου το πριν αρχίσεις να τους γεμίζεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

To Average μου φαίνεται χαμηλό - 100+ νομίζω έπρεπε να είναι. Τι cluster size χρησιμοποίησες?

(κι εγώ θα σε συμβούλευα να μην τους έχεις σε Raid-0)

:S

Δεν έχει Raptor!!!

Μια χαρά είναι το average για 500άρηδες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

:S

Δεν έχει Raptor!!!

Μια χαρά είναι το average για 500άρηδες

Παίζει ρόλο που είναι μεγάλοι δίσκοι?

Διότι οι 4 χρόνων PATA Maxtors μου των 120GB, φαινομενικά βγάζουν καλύτερη καμπύλη στο HD Tach. Μέχρι την μέση τουλάχιστον.

Το γεγονός ότι η δική του καμπύλη είναι πέρα για πέρα οριζόντια εμένα μου φαίνεται ότι τον κόβει το chipset. Δεν νομίζω να φταίνε οι δίσκοι.

attachment.php?attachmentid=15259&d=1177082108

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.