Jump to content


μεγαλύτεροι κλέφτες από ελτά δεν υπάρχουν


kots

Recommended Posts

για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάμε, στο συνεργείο που δουλεύω είχαμε πάρει μια μηχανή αυτοκινήτου, η οποία πάνω κάτω ζυγίσει 300 κιλά, και πληρώσαμε με μεταφορική (φορτηγό) 30 ευρώ.

εχθές παρείγγειλα από ένα μαγαζί ένα κομμάτι ξύλο 5 κιλών με door to door, από αθήνα για κατερίνη, και ζήτησε ο ελτάς 15 ευρώ. αν είναι ποτέ δυνατόν.

και σαν να μην έφτανε αυτό, ήθελε και 5 ευρώ έξοδα αντικαταβολής, έναν όρο που πρώτη φορά τον ακούω. δηλαδή επειδή επιλέξαμε την πληρωμή με αντικαταβολή ο πόρτα πόρτας ήθελε 5 επιπλέον ευρώ. κάτι το οποίο φυσικά δεν υφίσταται.

του ζήτησα να μου φέρει το καταστατικό που να γράφει ότι η αντικαταβολή πληρώνετε έξτρα, και μου άρχισε τα δεν γίνονται αυτά που ζητάω, κτλ κτλ.

Το συγκεκριμένο το έχετε δει πουθενά αλλού? δηλαδή το ότι η αντικαταβολή πρέπει να πληρώνετε έξτρα? εγώ πρώτη φορά το ακούω.

χίλιες φορές να διάλεγα την κούριερ. τόσο δεν θα μου έβγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που στέλνω κάτι με αντικαταβολή, πληρώνω 2.5 ευρώ παραπάνω γιατί είναι και συστημένο.

Τώρα το πόρτα-πόρτα είναι απλό ελτά ή κούριερ;

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να σου δωθεί απόδειξη και για το τελευταίο cent.-

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots [Σήμερα, στις 10:21]

Το συγκεκριμένο το έχετε δει πουθενά αλλού? δηλαδή το ότι η αντικαταβολή πρέπει να πληρώνετε έξτρα? εγώ πρώτη φορά το ακούω.

ισχύει. υπάρχουν "έξοδα διαχείρισης αντικαταβολής" αλλά εξαρτάται από το κατάστημα. δηλαδή ενημερώνεσαι όταν κάνεις την παραγγελία και διαλέγεις πως θέλεις να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως οι μεταφορικές τύπου ACS είναι χειρότερες

Καλύτερες μεν για τον αγοραστή , καθώς έχει το προιόν την αμέσως επομένη , ο πωλητής όμως τραβάει τα πάνδεινα έως ότου πάρει τα χρήματά του , και πληρώνει και τα μαλλιοκέφαλά του

ΕΛΤΑ και πάλι ΕΛΤΑ

Τα 15 ευρώ που πλήρωσες είναι φυσιολογικά , αν σκεφτείς πως για πακέτο 3 κιλών έχω πληρώσει 20 ευρώ για αντικαταβολή μέσω κούριερ

Τα έξοδα αντικαταβολής υπάρχουν και στο ΕΛΤΑ και στα κούριερ

Link to comment
Share on other sites

CaptainMilo η κούριερ δεν φορτώνει με έξοδα αντικαταβολής. μπορεί να σε πηγαίνει 20 ημέρες πίσω, αλλά δεν χρεώνει τίποτα έξτρα.

επίσης δεν χρεώνουν την αντικαταβολή ούτε τα πρακτορεία μεταφοράς. αυτό είναι 100% βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Tα τελευταια ~3 χρονια στελνω τον ιδιο τυπο condeser σε διαφορους στο εξωτερικο. Η τιμη για απλη αποστολη ξεκινησε απο 7,5 ευρω και σημερα που εστειλα ενα πληρωσα 20. Παντα η ιδια συσκευασια ,παντα το ιδιο condeser και παντα το ιδιο βαρος. Καλη φαση εε?

Link to comment
Share on other sites

H ACS όσες φορές (δεν είναι λίγες) που έστειλα κάτι με αντικαταβολή ΠΑΝΤΑ χρέωνε την αντικαταβολή μέσα στη σούμα.

Οι καλύτεροι ΙΜΟ από προσωπική εμπειρία είναι οι τύποι στην UPS. Λες και είναι σε άλλο πλανήτη από άποψη εξυπηρέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Kots μια χαρά είναι τα έξοδα που σου ζήτησανε.’λλες courier Θα σου είχανε πει παραπάνω σίγουρα όπως λένε τα παιδιά. Τέλος, δε στα στείλανε τα ελτά, αλλά τα πόρτα-πόρτα, δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 12:59]

Τα 15 ευρώ που πλήρωσες είναι φυσιολογικά , αν σκεφτείς πως για πακέτο 3 κιλών έχω πληρώσει 20 ευρώ για αντικαταβολή μέσω κούριερ

Δεν θυμαμαι ποσο ειναι το αρχικο νουμερο βαρους στις κουριερ ακριβως , 1kg , 1,5 ? ,,, Αλλα απο εκει και πέρα ανα κιλο πληρώνεις και 10e.

Link to comment
Share on other sites

στην τελική με τι μας συμφέρει να δουλεύουμε? εγώ βλέπω σαν καλύτερη λύση τα πρακτορεία μεταφοράς. ή τα κτελ. ή ακόμη και τον οσέ. ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλα βάρη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots

στην τελική με τι μας συμφέρει να δουλεύουμε? εγώ βλέπω σαν καλύτερη λύση τα πρακτορεία μεταφοράς. ή τα κτελ. ή ακόμη και τον οσέ. ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλα βάρη.

Aνάλογα. Για δέματα που θέλουν προσοχή και ζυγίζουν 3-8 κιλά η πιο καλή&οικονομική λύση είναι τα πόρτα πόρτα. Για κάθε τι ελαφρύτερο από 2kg η ACS φαίνεται τουλάχιστον σε μένα η πιο αξιόπιστη&ασφαλής λύση.Για μικρές αποστολές από γραφέιο σε γραφείο κούριερ,λόγω του μεγάλου δικτύου, συμφέρει η Γενική Ταχυδρομική μέχρι 2kg με τα 4ευρά /6ευρά ανάλογα το δέμα. Για μεγάλα&βαριά δέματα μεταφορική δε το συζητώ. Για ΟΣΕ δε ξέρω, για κτέλ εγώ θα φοβόμουν για την αξιοπιστία τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω γνωστό σε εταιρία courier και πηγαινοφέρνω το pc (πολλά κιλά) από Κομοτηνή Γιάννενα με 20 ευρά μόνο, κανονικά επειδή το στέλνω ως ευθραυστο πρέπει να πληρώσω καμιά 45άρα!:cool: :cool: :cool: :cool: :clap:

Πάντως ο τίτλος του thread είναι ατυχής, υπάρχουν μεγαλύτεροι κλέφτες!!! :blink:

Και ναι καλά το υποψιαστήκατε στον ΟΤΕ αναφέρομαι! :mad: :mad: :mad:

:banging:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από spresv

Interattica +1

Αν και δεν εχουν ακομη μεγαλο δικτυο. Και εξυπηρετηση πολυ καλη. Και για κοιταξτε τιμες, χρονους παραδοσης, και κυριως τιμες για τα αυθ'ημερον...

Ναι συμφωνω κι εγω για τα ΖΩΑ στην Interattica...

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=18697&highlight=interattica

Διαβασε και θα καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.