Jump to content



Μετάβαση σε ιδιόκτητο adsl δίκτυο (χρόνοι αναμονής)


greekfragma

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.......

αυριο το πρωι θα στειλω στη Forthnet αιτηση για ADSL 1 bill στο προγραμμα 2Play Soho.

θα κρατησω δηλαδη το σταθερο τηλεφωνο της Tellas και θα μπω στο adsl ιδιοκτητο της Forthnet με ταχυτητα 10mbps καθως υποστηριζεται στο κεντρο που ειμαι.

το παγιο θα ειναι 25ευρω το μηνα και ολα κομπλε.

απο οτι με ενημερωσε ο κυριος Πετριδης (οταν μιλησα με forthnet) η διαδικασια ενεργοποιησης οντως αλλαξε και οι εργασιμες ημερες θα ειναι περιπου 10.

τα λεμε λοιπον σε λιγες μερες με κανα καλο σκρινσοτ βαρώντας κανα 900αρι (ελπιζω) σε downloads:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 22:33]

Για ποιό λόγο να κρατήσεις την Tellas αφού η Forthnet σου δίνει δωρεάν απεριόριστες κλήσεις στο εσωτερικό? Μη μπλέξεις κιόλας με δύο διαφορετικούς πάροχους....

το σταθερο δεν το χρησιμοποιω.......το παγιο της Tellas ειναι μηδαμινο σχεδον.

επισης για να βαλω 2play θα πρεπει να παρω καινουριο νουμερο πραγμα που δεν θελω.

γενικα ειναι μια διαδικασια που θα την σκεφτω αργοτερα.:)

ας ερθει το καλο ιντερνετακι και το σταθερο ειναι το λιγοτερο:p

Link to comment
Share on other sites

Ποιό καινούριο νούμερο??? Εγώ ζήτησα από τη Forthnet καινούριο νούμερο και μου είπαν ότι δεν παίζει η αριθμοδότηση ακόμα... 211 νούμερο έχεις? Από Tellas? Τότε, ναι. Αλλά άν έχεις από πΟΤΕ, κανονικό νούμερο και η Tellas είναι απλά προεπιλογή, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας κάνω έναν απολογισμό:

17/3 ταχυδρόμησα το φάκελο με τα δικαιολογητικά και την αίτηση για μετάβαση στο 2play. Υποτίθεται πλήρωσα κάτι παραπάνω για να πάει Α' προτεραιότητα, αλλά τελικά στη forthnet έφτασε 2/4. Στις 3/4 έφυγε η αίτηση από forthnet προς πΟΤΕ, λίγες μέρες μετά ξαναγύρισε στη forthnet "με επισημάνσεις για λάθη", στις 17/4 ξαναέφυγε από τη forthnet και πριν 10 μέρες έμαθα ότι στις 8/5 θα ενεργοποιόταν η υπηρεσία.

Το modem για κάποιον άκρως ηλίθιο λόγο μου το έστειλαν στην παλιά μου διεύθυνση στο Ηράκλειο, παρότι έχω φύγει κοντά 2 χρόνια από εκεί και το 2play μπήκε στο όνομα του πατέρα μου. Τώρα έχει ξεμείνει στην κούριερ στο Ηράκλειο, έστειλα mail στη Forthnet να αναλάβει να το φέρει πίσω, γιατί η κούριερ ήθελε έjτρα χρήματα για τη μεταφορά Ηράκλειο-Αθήνα. Στην τελική έχω το zyxel που προνόησα και το πήρα adsl2+ οπότε δε με νοιάζει και πολύ τι θα μου στείλουν (μόνο ίσως επειδή θα έχει και wireless, ώστε να παίζω μέσα στο σπίτι).

Σήμερα το μεσημέρι (13:45) και ενώ ήμουν στη δουλειά έσκασε sms από τη forthnet ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί εντός λίγων ωρών και μου έστειλαν το νέο password για το adsl. Πήρα τηλέφωνο σπίτι και ήταν νεκρό. Μίλησα με τους γονείς μου στο κινητό να τους ενημερώσω για το τι γίνεται και δεν έχουν τηλέφωνο.Στις 17:00 που γύρισα σπίτι το τηλέφωνο έπαιζε κανονικά, το modem είχε ήδη συγχρονίσει και είχε συνδεθεί. Προφανώς δεν άλλαξαν τελικά το password και έμεινε το παλιό που είχα όντας συνδρομητής της forthnet. Επίσης δε χρειάστηκε να μείνω χωρίς internet για πάνω από 3 ώρες, την ώρα που στο τηλέφωνο μου έλεγαν για 3 βδομάδες. Αυτό που με έσωσε ήταν που δε διέκοψα την adsl από τον πΟΤΕ, παρά περίμενα να την κόψει η forthnet όταν θα χρειαζόταν.

Ο ήχος στο τηλέφωνο είναι πεντακάθαρος, σε σχέση με τη Lannet που είχαμε παλιότερα, πλέον οι κλήσεις προς κινητά δεν έχουν απόκρυψη και έχω και αναγνώριση κλήσεων.

Όσον αφορά το internet κομμάτι:

ZynOS

Node-Lnk Status TxPkts RxPkts Errors Tx B/s Rx B/s Up Time

1-PPPoA Up 2886 3073 0 558 15290 0:03:24

My WAN IP (from ISP): my.ip.here

Ethernet: WAN:

Status: Tx Pkts: 7197 Line Status: Up

Collisions: 0 Rx Pkts: 6454 Upstream Speed: 512 kbps

CPU Load = 7.30% Downstream Speed: 9952 kbps

mtr προς forthnet

Host Loss% Snt Last Avg Best Wrst StDev

1. bbras-llu-kln-02L0.forthnet.gr 0.0% 13 8.7 8.2 7.7 8.7 0.4

2. bbras-llu-kln-02L0.forthnet.gr 0.0% 13 8.8 8.6 7.4 11.9 1.1

3. core-kln-02.forthnet.gr 23.1% 13 7.3 20.5 7.3 79.3 26.6

4. 212.251.94.69 0.0% 12 9.0 8.6 7.9 9.4 0.5

5. core-ath-07.forthnet.gr 0.0% 12 9.1 9.2 8.3 12.7 1.1

6. serv-ath-05.forthnet.gr 0.0% 12 8.6 8.8 8.3 9.6 0.4

7. www.forthnet.gr 0.0% 12 34.4 11.0 8.3 34.4 7.4

Λίγο ενδεικτικό download, το mirror του slackware που κάνω εβδομαδιαία από το ntua τελείωσε σε 2 ώρες, σε αντίθεση με την 768 που κράταγε 1,5+ μέρα.

adsl.trendy.awmn_4-day.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η αργοπορία ισχύει και για περιοχές που δεν παρέχει η εταιρία ιδιόκτητο δίκτυο; Δηλαδή να πας σε 2Play ας πούμε της forthnet αλλά με δίκτυο του ΟΤΕ προς το παρών.

Μου ρθε και μένα σήμερα ο λαγαριασμός του OTE με 250+ ε δεν λέει άλλο. Αναδρομικά πάγια PSTN, αναδρομικά DSl!:mad: Aλήθεια ξέρει κανείς τι αναδρομικά είναι αυτά που τους χρωστάμε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι στάνταρ ότι κατά τη μετάβαση κόβεται το πολύ μία μέρα το νετ???

Έχω χάσει το μπούσουλα και φοβάμαι να κάνω την αίτηση γιατί αν μείνω χωρίς νετ παραπάνω... :rip:

Link to comment
Share on other sites

απο οσο εχω καταλαβει εαν κανεις την αιτηση κατευθειαν στον καινουριο σου παροχο και εφοσον ισχυει εδω και λιγες μερες η νεα αποφαση......ναι.....το ιντερνετ κοβεται για ελαχιστο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX [Σήμερα, στις 02:11]

Τελικά είναι στάνταρ ότι κατά τη μετάβαση κόβεται το πολύ μία μέρα το νετ???

Έχω χάσει το μπούσουλα και φοβάμαι να κάνω την αίτηση γιατί αν μείνω χωρίς νετ παραπάνω... :rip:

Έχω forthnet 768, τους είπα για 2play, μου λένε σε 1 μέρα.

Βέβαια όταν τους έλεγα γιατί πληρώνω 768 και συνεχώς είμαι κάτω απο 384...

Μου είπαν: "γιατί έχεις υπογράψει συμβόλαιο εώς 768kbps " :hehe:

Δεν έχω κάτι με την forthnet, αλλά προσωπικά δεν είμαι ικανοποιημένος σε όλα τα επίπεδα.

Μονο για αυτό δεν έχω κάνει αίτηση ακόμα.

Θα μπορέσει να ανταπεξελθει το δυκτιο της όταν θα αυξηθεί η ζήτηση?

Έστω αυτα τα 6-7-8 Μbps.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

απο οσο εχω καταλαβει εαν κανεις την αιτηση κατευθειαν στον καινουριο σου παροχο και εφοσον ισχυει εδω και λιγες μερες η νεα αποφαση......ναι.....το ιντερνετ κοβεται για ελαχιστο χρονικο διαστημα.

Θεωρητικά ίδιος πάροχος...

Aπό 1bill 2mbit σε 1bill shared 10mbit θέλω να πάω...

Thx για τις απαντήσεις παιδιά...:)

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα στο OFF TOPIC, το γράφω και δω γιατρί μπορεί να ενδιαφέρει.

Πήρα τηλέφωνο στην forthnet και μου είπαν ότι η διαδικάσια εγρραφής σε 2play μπορεί να πάρει αρκετά, αλλά σε όλο αυτό το διάστημα θα έχω κανονικά internet και τηλέφωνο και χρειάζεται απλά η άιτηση για το 2play για να γίνουν όλα στο auto.

Λέω να πάρω και πιο μετά για να δω τι θα μου πει ένας άλλος υπάλληλος.

[edit]

Ξαναπαίρνω...και..

Μου λένε : 1.5 με 2 μήνες θα πάρει η διαδικάσια,

πρώτα να πάρω ΕΓΩ τον ΟΤΕ να κόψω την υπάρχουσα γραμμή,

μετά να κάνω αίτηση στην forthnet,

ΚΑΙ όσο διάστημα δεν καλύπτομαι απο το ιδιόκτητο θα πληρώνω και το ΠΑΓΙΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.....

:TD:

[και σας έχω πει πρέπει να βρούμε ένα smiley που να "περιγράφει" την λέξη λαλακία].

Link to comment
Share on other sites

Το κορυφαίο είναι ότι εχθές μίλαγα με άλλο μέλος, αν θέλει ας δημοσιεύει εκείνος τα στοιχεία του, και μου έλεγε τα αντίθετα... Ότι του πρότειναν να κάνει αναβάθμιση κι όχι διακοπή γιατί έτσι αργεί, κι ότι τα αναλαμβάνουν όλα εκείνοι, κι ότι δε μένεις καθόλου χωρίς σύνδεση παρά μόνο για λίγες ώρες...

Εγώ βέβαια, εδώ και 3 μήνες ακόμα περιμένω την αναβάθμιση... Κι μετά τα μέτρα της ΕΕΤΤ, 26 Απριλίου, μου είπαν ότι τώρα θα συνδεθώ άμεσα... Μετά το άμεσα, 17 μέρες and counting... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 15:09]

Το έγραψα στο OFF TOPIC, το γράφω και δω γιατρί μπορεί να ενδιαφέρει.

Πήρα τηλέφωνο στην forthnet και μου είπαν ότι η διαδικάσια εγρραφής σε 2play μπορεί να πάρει αρκετά, αλλά σε όλο αυτό το διάστημα θα έχω κανονικά internet και τηλέφωνο και χρειάζεται απλά η άιτηση για το 2play για να γίνουν όλα στο auto.

Λέω να πάρω και πιο μετά για να δω τι θα μου πει ένας άλλος υπάλληλος.

[edit]

Ξαναπαίρνω...και..

Μου λένε : 1.5 με 2 μήνες θα πάρει η διαδικάσια,

πρώτα να πάρω ΕΓΩ τον ΟΤΕ να κόψω την υπάρχουσα γραμμή,

μετά να κάνω αίτηση στην forthnet,

ΚΑΙ όσο διάστημα δεν καλύπτομαι απο το ιδιόκτητο θα πληρώνω και το ΠΑΓΙΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ.....

:TD:

[και σας έχω πει πρέπει να βρούμε ένα smiley που να "περιγράφει" την λέξη λαλακία].

Πήρα και εγώ πριν 2 μέρες στη forthnet και έκανα την ίδια ακριβώς ερώτηση. Μου είπαν ότι με τις καινούργιες αιτήσεις που έχουν στο site τους θα το κόψουν αυτοί. Επίσης η διακοπή θα είναι 1-2 μέρες το ιντερνετ και 1 μέρα το τηλ. Και πράγματι στην αίτηση εξουσιοδοτείς τη forthnet να σου διακόψει το ιντερνετ και αν το τηλ αν δεν έχεις μόνο ΟΤΕ.

Η διαδικασία εμένα μου είπαν θα πάρει 1-1.5 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου περιμενα αδικα 3 μηνες την Tellas και αφου ο OTE ειχε μονο PCM γραμμες στην περιοχη μου,ειπα να δοκιμασω με τις εταιρειες που εχουν ιδιοκτητο δικτυο.

Οσες φορες κι αν πηρα στη forthnet δεν απαντησε ποτε κανεις,οποτε εκανα αιτηση στη vivodi προχτες(αφου ρωτησα 4 τηλεφωνητες αν καλυπτει την πολυκατοικια μου με ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ δικτυο)

30-35 μερες για νεο τηλεφωνικο αριθμο και γρηγορο Internet(δε ρωτησα αν ειναι εργασιμες ή ημερολογιακες/ετσι κι αλλιως δε βλεπω φως πριν το Σεπτεμβρη/τουλαχιστον το κουριερ ηρθε στην ωρα του,οχι οπως της Tellas).

Καπου 5 μηνες χωρις δικτυο το συνολον... και περιμενουμε

Link to comment
Share on other sites

Πλέον απ' ότι διαβάζω στους περισσότερους λένε για κάνα δυο μέρες εκτός από μάλλον (?) κάποιους απληροφόρητους υπαλλήλους που πάνε με το παλιό σύστημα..:p

Σε mail πάντως που έστειλα στη forthnet,απάντηση δεν πήρα...:p

(ίσως έρθει σε καμιά βδομάδα,το έχουν αυτό...)

Btw ξέρει κανείς αν την αίτηση για το ιδιόκτητο (forthnet) μπορούμε να τη στείλουμε με fax ή mail και πού??

Link to comment
Share on other sites

αλλη γυφτιά αυτή!

Στέλνεις FAX και παίρνεις για επιβεβαίωση 3 ώρες μετά

"έστειλα έλα FAX μήπως πέρασε απο εκεί?"

τηλεφωνικά ανανεώνουν τη συνδρομή αλλά να την κόψουν τζιζ δεν ξέρουν

δεν ξέρω η εγώ έχω νεύρα ή κάτι δεν πάει καλά!

Πήρα και το RAM με τη μούτζα στο εξώφυλλο

πολύ γλυκανάλατα τα λέει μέσα.

εως και κανένα πρόβλημα δηλαδή...

που σε κάνει να απορείς,τότε τι μουτζώνεις ρε οργισμένο νιάτο ως άλλος γνωστός/αγνωστος με πλάτη στο FACKo?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να μην επηρεάζομαι από τα τόσα περιστατικά απείρου εκνευρισμού που διαβάζω.Έκανα κι εγώ αίτηση πριν 2 βρομάδες και με παίρνουν σήμερα απτην Forthnet και τι μου λένε?

"Ξαναστέλνεται την φωτοτυπία της ταυτότητάς σας γιατί δεν φαίνεται καλά?"

Δλδ 2 βδομάδες μετά είδαν τα δικαιολογητικά μου...

Έλεος!!!

Και εννοείται ότι η αίτησή μου είναι στο μηδέν!!!

:(

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο συνεργατη της forthnet που βρισκεται διπλα στο σπιτι μου.....συμπληρωσα και εστειλαν απο εκει την αιτηση μου μεσω e-mail.

αντι να τρεχω λοιπον στη φορθνετ ή να στελνω ταχυδρομικα την αιτηση και να μου λενε οτι χαθηκε στα ΕΛΤΑ ή δεν ξερω γω τι αλλο.....

απλα μια επισκεψη απο συνεργαζομενο καταστημα και ηλεκτρονικα ειμαι ετοιμος απο ολα.

μιλησα και με το παληκαρι εκει που το κατειχε το αντικειμενο και πιασαμε μια πιο χαλαρη κουβεντουλα σχετικα με το 2play και τους χρονους αναμονης.

μου ειπε οτι η γρηγοροτερη συνδεση εγινε σε 2 εβδομαδες ενω η χειροτερη περιπτωση ετυχε σε πελατη που εκλεισε αναβαθμιση 2μηνες πριν και συνδεθηκε πριν λιγες μερες.

γενικα ομως μου πε για 3-4εβδομαδες μαξιμου.περιπου δηλαδη 10-15 εργασιμες.

σαν περιοδο διακοπης ιντερνετ μου ειπε απο βδομαδα παλιοτερα εως λιγες ωρες προσφατα......

επισης οτι υπαρχει σημειο στη σελιδα της forthnet για να ενημερωνομαστε για την πορεια της αιτησης ηλεκτρονικα.

θα ξαναποσταρω με νεωτερα:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.