Jump to content


Μετάβαση σε ιδιόκτητο adsl δίκτυο (χρόνοι αναμονής)


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από perp [18-05-2007 12:15]

30/05/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:30/05/2007

08/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

08/05/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Σημείωση : Την αίτηση για 4νετ 2play την πήγα με τα χεράκια μου στην Forthnet στην Καλλιθέα στις 4/5 αν και στο site λέει ότι παρελήφθησε στις 8/5....

Για να δούμε.... 12 μέρες έμειναν...λετε να γίνει το θαύμα?

Σε σύνεχεια του 1ου μου ποστ στις 18/5....

Το 2play ΟΝΤΩΣ μου ενεργοποιήθηκε στις 30/5 όπως έλεγε στο site η Forthnet... περιοχή Μοσχάτο... :clap:

Περισσότερα για να μην επαναλαβάνομαι εδώ

Τον εξοπλισμός της Forthnet ακόμα τον περιμένω... τελικά τι παίζει? Ποιο στέλνουν? γιατί έχω το 9108 και δεν την πολυέψαξα να πω την αλήθεια μου....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 15:19]

Το 2play ΟΝΤΩΣ μου ενεργοποιήθηκε στις 30/5 όπως έλεγε στο site η Forthnet... περιοχή Μοσχάτο...

Για πες εντυπώσεις. Ταχύτητες, ποιότητα τηλεφώνου, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:44]

Για πες εντυπώσεις. Ταχύτητες, ποιότητα τηλεφώνου, κλπ

Αν και έβαλα το link παραπάνω,

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1198171#post1198171

το παραθέτω ΙΔΙΟ και εδώ για όσους δεν μπορούν να το διαβάσουν....

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Για να πούμε και εμείς τις εντυπώσεις μας....

Η αίτηση και όλα τα χαρτιά παραδόθηκαν στην Forthnet στην Καλλιθέα στις 4/5/2007 και όχι στις 8/5 που λένε αυτοί στο site.

15/05/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:30/05/2007

08/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

08/05/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Πέρασαν οι μέρες αλλά δεν πίστεψα ότι στις 30/5 θα γινοταν η ενεργοποήση με όλα αυτά που έχω διαβάσει με καθυστερήσεις κτλ κτλ. Χτες προετοιμάστηκα ψυχολογικά για μια πολύ δύσκολη μέρα και δεν άφησα τον ευατό μου να χαρεί ότι την επόμενη μέρα θα πήγαινα στο 2play... έτσι με την μία... αποκλείεται σκέφτηκα...να δείς που θα ποστάρω και εγώ μηνυμάτα μίσους και θυμού και θα μετανιώσω που έφυγα τελείως από τον ΟΤΕ....

Και όμως...

Γύρω στις 11πμ κόπηκε το τηλέφωνο και το νετ... Για να μην χαλαστώ αν κάτι δεν πήγαινε καλά, είπα να φύγω από το σπίτι και γύρισα στις 3μμ όπου όλα δούλευαν μια χαρά.. τηλέφωνο και ιντερνετ... οπότε δεν ξέρω να σας πώ σε πόση ώρα έγινε η αλλαγή και η ενεργοποιήση...

Αν δεν είχαν στείλει το SMS με το νέο password (γιατί ήμουν χρήστης Forthnet) όλα θα ήταν καλά με την μία.. Δυστυχώς επειδή ψιλοσερνότανε το νετ, είπα να βάλω το νέο password με το ήδη υπάρχων username αλλά τα έκανα μαντάρα...

Περιέργως η τεχνική υποστήριξη της Forthnet, αφού πρώτα ενόχλησα ένα φίλο μου, απάντησε αμέσως, έκανα ένα reset στο 9108 και 2-3 αλλαγές και τώρα το ρουτερ συγχρόνίζει σε ADSL2+ και όλα μια χαρά...

Το τηλέφωνο κανένα ιδιαίτερο θόρυβο...εκτός εαν έχει κάποιος ακοή φάλαινας βέβαια.... btw δεν βγάζει απόκρυψη όταν καλείς... εμφανίζεται κανονικά το νούμερο και η αναγνώριση κλησεων δουλεύει ρολόι....

Ποτέ δεν είχα την εντύπωση ότι θα είχα 10Mbps "καθαρά" αλλά για αρχή καλά είναι πιστεύω...

Τωρά από τεστάκια αυτά μέχρι στιγμής...

1) FORTHNET

click START to re-test

30/05/2007 22:32:12

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 431.84Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 8.17Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

2) www.speedtest.net

133099433fn7.jpg

3) Microsoft

266.01MB με 758.91KB/sec σε 05:59min

4) http://www.thinkbroadband.com/speedtest/results/id/118055582998830010279.html

Τώρα είμαι περιέργος πως θα πάει στα online games βέβαια...είδομεν...

Σίγουρα παίζουν αρκετά οι ταχύτητες και βέβαια δεν νομίζω να πιάσουμε ποτέ τις ονομαστικές αλλά ειλικρινά έμεινα πολύ ευχαριστήμένος με το όλο θέμα της αλλαγής από ΟΤΕ σε 4net 2play... με την διαδικασία που εν τέλει δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο για μένα τουλάχιστον (μια βόλτα πήγα στην δουλειά μου και μετά είχα και νετ και τηλέφωνο από Forthnet)... που δεν έμεινα χωρίς υπηρεσίες όταν τις χρειαζόμουν... που τήρησαν τις προσθεσμίες.... που δεν τσακώθηκα στο τηλέφωνο... που επιτέλους γίνεται έστω με πολλά προβλήματα δουλειά και σε αυτήν την χώρα... που έφυγα από τον ΟΤΕ και δεν θα ξαναδώ τον μπλε φάκελο... που δεν έφυγα από την Forthnet....που επιτέλους έχω και στην Ελλάδα 10Mbps και τηλέφωνο σε καλή τιμή...

Καλά θα την θυμάμαι αυτήν την μέρα στο μέλλον...

EDIT : Τον εξοπλισμό της Forthnet βέβαια ακόμα τον περιμένω....

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σήμερα 4/6/2007 και ακόμα περιμένω τον εξοπλισμό.........

Link to comment
Share on other sites

μολις μιλησα ξανα με Forthnet.

η αιτηση μου περασε και την αλλαγη φορητοτητας.

αναμενω μεσα στις επομενες 5 εργασιμες εκδοση username & password.:D

απο οτι μου πε το παλικαρι η περιοχη μου εξυπηρετειται πολυ γρηγορα και πιθανον να εχω καθαρισει και νωριτερα απο 11/6 που ειναι το εκτιμωμενο:jump:

και σχετικα με το ρουτερ

Αρχική απάντηση από jax7480

Το Crypto παντως που πηρατε δεν μπορω να το καταλαβω. Ο φιλος μου απο Θεσσαλονικη παρελαβε US Robotics Router 9113. Και δεν πληρωσε κατι παραπανω.

με ενημερωσαν οτι οντως εχω λαβει λαθος εξοπλισμο.να στειλω ενα mail στο support και να στειλω με acs με χρεωση παραληπτη το crypto.

και θα μου αποστειλουν το us robotics χωρις καμια επιβαρυνση:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε guys το USR9113 να περιμένω??? To έχει δοκιμάσεις κανείς να μας εντυπώσεις???

@Greekfarma: Keep in mind ότι αν είσαι ΗΔΗ χρήστης Forthnet, δεν χρειάζεται το νέο passworld και το νεο username (μόνο άν έχεις ζητήσει αλλαγή βέβαια)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

@greekfragma ποιό σου στείλανε? το Crypto F360?τους πήρες τηλ και τους είπες οτι έχεις λάθος εξοπλισμό?

ναι το F360 μου στειλανε.πηρα τηλ και τους ειπα οτι μαλλον ενα modem router USR 9112-9113 θα κολλαγε καλυτερα με μια 10Mbit γραμμη απο οτι ενα απλο Crypto modem σε usb......

εστειλα mail στο support και κοινοποιησα την επιθυμια μου για αλλαγη του εξοπλισμου.

Αρχική απάντηση από perp

Οπότε guys το USR9113 να περιμένω??? To έχει δοκιμάσεις κανείς να μας εντυπώσεις???

@Greekfarma: Keep in mind ότι αν είσαι ΗΔΗ χρήστης Forthnet, δεν χρειάζεται το νέο passworld και το νεο username (μόνο άν έχεις ζητήσει αλλαγή βέβαια)...

το ξερω και δηλωσα τα ιδια στοιχεια και στη νεα συνδεση:)

Link to comment
Share on other sites

Χτες ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου ακριβώς την εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης που έλεγε στο site της η forthnet. :D

Το τηλέφωνο νορμάλ κανένα πρόβλημα και από ταχύτητες...στο speedtest.net ίδιες σχεδόν με του perp και από παράθυρα download του explorer είδα και 6MBit και όχι στιγμιαία.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος (μέχρι τώρα) από όλη τη διαδικασία, 14/5 κατέθεσα την αίτηση στο Πλαίσιο και 5/6 είχε ενεργοποιηθεί. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή όχι, θα δούμε και από τα άλλα παιδιά που έκαναν πρόσφατα και θα δούμε και πως θα πάει η φάση στο μέλλον. ;)

Εύχομαι τα ίδια σε όλα τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδής, στην ουσία μένεις κάποιες ώρες χωρίς ίντερνετ;

Γτ έχω 1bill@2mbit, και λέω να πάω σε ιδιόκτητο, αλλά δεν θα αντέξω αν μείνω χωρίς ίντερνετ για πάνω από μια μέρα :p

Ψιλό οφφ τόπικ: Είχα πληρώσει 6μηνη συνδρομή στα 2mbit, η οποία λήγει τον Οκτώβριο. Τι γίνεται με τα λεφτά που είχα δώσει; "μεταφέρονται" στη νέα σύνδεση; Γτ με το τηλεφωνικό κέντρο δε θα βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες χωρίς νετ σύμγωνα με το RUO2007.

Βέβαια μπορεί να πέσεις και στην περίπτωση να διακόψουν τη γραμμή πιο νωρίς κατά λάθος..:p

Τα λεφτά που έχεις δώσει μάλλον τα χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spooky [Χθες, στις 09:17]

Χτες ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου ακριβώς την εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης που έλεγε στο site της η forthnet. :D

Το τηλέφωνο νορμάλ κανένα πρόβλημα και από ταχύτητες...στο speedtest.net ίδιες σχεδόν με του perp και από παράθυρα download του explorer είδα και 6MBit και όχι στιγμιαία.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος (μέχρι τώρα) από όλη τη διαδικασία, 14/5 κατέθεσα την αίτηση στο Πλαίσιο και 5/6 είχε ενεργοποιηθεί. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή όχι, θα δούμε και από τα άλλα παιδιά που έκαναν πρόσφατα και θα δούμε και πως θα πάει η φάση στο μέλλον. ;)

Εύχομαι τα ίδια σε όλα τα παιδιά.

Ρε συ Spooky, ρουτεράκι παρέλαβες ή ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.