Jump to content



Σπρέϋ πεπιεσμενου αερα...


ramolimento

Recommended Posts

Αγορασα μια φιαλη πεπιεσμενου αερα (http://www.data-flash.com/) στη "φιλικη" τιμη των 7 για να σταματησω καθαριζω τη σκονη με το στομα...

Με το που πιεσα για πρωτη φορα(στο κενο) εβγαλε νερο! Μηπως προκειται να ξαναβγαλει? Γιατι μου φαινεται επικινδυνο να πεταχτει νερο στα υποσυστηματα του υπολογιστη. Μηπως αν δεν ειναι στη πριζα δεν εχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 03:44]

Αγορασα μια φιαλη πεπιεσμενου αερα (http://www.data-flash.com/) στη "φιλικη" τιμη των 7 για να σταματησω καθαριζω τη σκονη με το στομα...

Με το που πιεσα για πρωτη φορα(στο κενο) εβγαλε νερο! Μηπως προκειται να ξαναβγαλει? Γιατι μου φαινεται επικινδυνο να πεταχτει νερο στα υποσυστηματα του υπολογιστη. Μηπως αν δεν ειναι στη πριζα δεν εχει προβλημα?

Κούνα τη φιάλη καλά και κράτα την κάθετη όταν ψεκάζεις. Εμένα μου έχει τύχει να βγάλει νερό όταν την κράταγα οριζόντια.

Και αν θέλεις να ξεμπερδεύεις με φιάλες και στόματα τελείως πάρε ένα blower. Κάνει γύρω στα 15 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 01:44]

Αγορασα μια φιαλη πεπιεσμενου αερα (http://www.data-flash.com/) στη "φιλικη" τιμη των 7 για να σταματησω καθαριζω τη σκονη με το στομα...

Με το που πιεσα για πρωτη φορα(στο κενο) εβγαλε νερο! Μηπως προκειται να ξαναβγαλει? Γιατι μου φαινεται επικινδυνο να πεταχτει νερο στα υποσυστηματα του υπολογιστη. Μηπως αν δεν ειναι στη πριζα δεν εχει προβλημα?

ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙ!!! γιατι δεν αγόρασασες μια φιαλη πεπιεσμενου αερα απο καταστημα ηλεκρονικων ειδών??

Link to comment
Share on other sites

δεν τρεχει και τιποτε,και μενα μου βγαζει αλλα πρπει να προσεχεις παντα να εχεις κλειστο τον διακοπτη του τροφοδοτικου,και μετα να το φυσας

Link to comment
Share on other sites

Κούνα τη φιάλη καλά και κράτα την κάθετη όταν ψεκάζεις. Εμένα μου έχει τύχει να βγάλει νερό όταν την κράταγα οριζόντια.

Και αν θέλεις να ξεμπερδεύεις με φιάλες και στόματα τελείως πάρε ένα blower. Κάνει γύρω στα 15 ευρώ

Στις οδηγιες πανω λεει να μην την κουναμε. Καθετα την κρατουσα. Μηπως εβγαλε νερο επειδη ηταν η πρωτη-πρωτη φορα? Μηπως παιζει ρολο η ζεστη-κρυο-υγρασια του δωματιου?

Οταν λες blower εννοεις ρουφηχτηρα? Αν εννοεις τετοιο πραγμα, δηλ. να ρουφαει τη σκονη, ειδα και ενα τετοιο, usb με 18 αλλα δε το πηρα, δε μου φαινεται καλη ιδεα γιατι υπαρχει και κολλημενη σκονη που δεν θα ρουφηχτει.

ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙ!!! γιατι δεν αγόρασασες μια φιαλη πεπιεσμενου αερα απο καταστημα ηλεκρονικων ειδών??

Tι ερωτηση ειναι αυτη?:woot: Αυτο ακριβως εκανα που λες. Τι νομιζες οτι εκανα, οτι πηρα μια λακ απ το ψιλικατζιδικο?

θέλει πάρα πολύ κούνημα πριν το χρησιμοποιήσεις,ρίχνεις λίγο και μετα πάλι καλό κουνημα για να το ξαναχρησιμοποιήσεις!

σιγα ρε παιδια, ειστε σιγουροι οτι θελει συνεχως κουνηματα? Φραππες ειναι? Στις οδηγιες λεει "do not skake it", τα δικα σας λενε "skake it(baby)"? Οπως το ελεγε και ο Ρουφάς?:laughing:

δεν τρεχει και τιποτε,και μενα μου βγαζει αλλα πρπει να προσεχεις παντα να εχεις κλειστο τον διακοπτη του τροφοδοτικου,και μετα να το φυσας
Εννοειται οτι η παροχη του ρευματος θα ειναι κλειστη, απ τη στιγμη που ανοιγεις τιο case ουτως ή αλλως κλεινεις και το ρευμα. Αλλα οι υποσυσκευες δε θα παθουν τιποτα αν βραχουν? Απλως θα τις αφησουμε να στεγνωσουν? Και καλα η μητρικη ξερωγω, αν παει νερο στους σκληρους μεσα, δεν ειναι επικινδυνο? Αν παει στον επεξεργαστη, δεν υπαρχει κινδυνος να "ποτισει" μεσα και να τον καταστρεψει?:sick:

Τελικα μου ξαναεβγαλε νερο ενω εριχνα στο πληκτρολογιο... Αρχιζω να πιστευω οτι αυτο γινεται οταν οταν κανεις μικρα διακεκομμενα ψεκασματα. Kαι πρεπει οχι εξ επαφης αλλα απο καποια αποσταση, εχω δικιο?

Και αλλη μια ερωτηση μου ειναι εαν αυτος ο αερας ειναι ανθυγιεινος στην εισπνοη ή την επαφη με το δερμα...γιατι λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιειται σε καλα αεριζομενο δωματιο. Δηλαδη να ψεκαζω και μετα να απομακρυνομαι? Οπως γινεται και με τα κατσαριδοκτονα δηλαδη?...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Στις οδηγιες πανω λεει να μην την κουναμε. Καθετα την κρατουσα. Μηπως εβγαλε νερο επειδη ηταν η πρωτη-πρωτη φορα? Μηπως παιζει ρολο η ζεστη-κρυο-υγρασια του δωματιου?

Οταν λες blower εννοεις ρουφηχτηρα? Αν εννοεις τετοιο πραγμα, δηλ. να ρουφαει τη σκονη, ειδα και ενα τετοιο, usb με 18 αλλα δε το πηρα, δε μου φαινεται καλη ιδεα γιατι υπαρχει και κολλημενη σκονη που δεν θα ρουφηχτει.

Tι ερωτηση ειναι αυτη?:woot: Αυτο ακριβως εκανα που λες. Τι νομιζες οτι εκανα, οτι πηρα μια λακ απ το ψιλικατζιδικο?

σιγα ρε παιδια, ειστε σιγουροι οτι θελει συνεχως κουνηματα? Φραππες ειναι? Στις οδηγιες λεει do not skake it, τα δικα σας λενε "skake it(baby)"? Οπως το ελεγε και ο Ρουφάς?:laughing:

Εννοειται οτι η παροχη του ρευματος θα ειναι κλειστη, απ τη στιγμη που ανοιγεις τιο case ουτως ή αλλως κλεινεις και το ρευμα. Αλλα οι υποσυσκευες δε θα παθουν τιποτα αν βραχουν? Απλως θα τις αφησουμε να στεγνωσουν? Και καλα η μητρικη ξερωγω, αν παει νερο στους σκληρους μεσα, δεν ειναι επικινδυνο? Αν παει στον επεξεργαστη, δεν υπαρχει κινδυνος να "ποτισει" μεσα και να τον καταστρεψει?:sick:

Τελικα μου ξαναεβγαλε νερο ενω εριχνα στο πληκτρολογιο... Αρχιζω να πιστευω οτι αυτο γινεται οταν οταν κανεις μικρα διακεκομμενα ψεκασματα.

Και αλλη μια ερωτηση μου ειναι εαν αυτος ο αερας ειναι ανθυγιεινος στην εισπνοη ή την επαφη με το δερμα...γιατι λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιειται σε καλα αεριζομενο δωματιο. Δηλαδη να ψεκαζω και μετα να απομακρυνομαι? Οπως γινεται και με τα κατσαριδοκτονα δηλαδη?...

δεν παθαινει τιποτε αφου μετατρεπεται σε αερα

Link to comment
Share on other sites

To blower, όπως λέει και το όνομά του, κυρίως φυσάει αέρα (αυτό που έχω εγώ ρουφάει κιόλας). Αν θέλεις κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις μερικά θέματα για τέτοιου είδους συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

δεν παθαινει τιποτε αφου μετατρεπεται σε αερα
Eννοεις οτι εξατμιζεται... μεχρι να εξατμιστει ομως την εκανε τη ζημια, εσυ θα εριχνες νερο στο σκληρο σου ή στον ανεμιστηρα της καρτας σου, εστω και στιγμιαια?...
To blower, όπως λέει και το όνομά του, κυρίως φυσάει αέρα (αυτό που έχω εγώ ρουφάει κιόλας). Αν θέλεις κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις μερικά θέματα για τέτοιου είδους συσκευές.
Kαι το δικο μου τι φυσαει, χρυσοσκονη?...θα με κουφανεις:woot:
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

Eννοεις οτι εξατμιζεται... μεχρι να εξατμιστει ομως την εκανε τη ζημια, εσυ θα εριχνες νερο στο σκληρο σου ή στον ανεμιστηρα της καρτας σου, εστω και στιγμιαια?...

Kαι το δικο μου τι φυσαει, χρυσοσκονη?...θα με κουφανεις:woot:

ρε φιλε σου λενε τι γινεται και αρπαζεσαι:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 17:38]

Kαι το δικο μου τι φυσαει, χρυσοσκονη?...θα με κουφανεις:woot:

το κυρίως πήγαινε στο φυσάει...όχι στον αέρα...:getlost:

Anyway πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

Και χαλάρωσε λίγο! :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento

σιγα ρε παιδια, ειστε σιγουροι οτι θελει συνεχως κουνηματα? Φραππες ειναι? Στις οδηγιες λεει "do not skake it", τα δικα σας λενε "skake it(baby)"? Οπως το ελεγε και ο Ρουφάς?:laughing:

Εννοειται οτι η παροχη του ρευματος θα ειναι κλειστη, απ τη στιγμη που ανοιγεις τιο case ουτως ή αλλως κλεινεις και το ρευμα. Αλλα οι υποσυσκευες δε θα παθουν τιποτα αν βραχουν? Απλως θα τις αφησουμε να στεγνωσουν? Και καλα η μητρικη ξερωγω, αν παει νερο στους σκληρους μεσα, δεν ειναι επικινδυνο? Αν παει στον επεξεργαστη, δεν υπαρχει κινδυνος να "ποτισει" μεσα και να τον καταστρεψει?:sick:

Τελικα μου ξαναεβγαλε νερο ενω εριχνα στο πληκτρολογιο... Αρχιζω να πιστευω οτι αυτο γινεται οταν οταν κανεις μικρα διακεκομμενα ψεκασματα. Kαι πρεπει οχι εξ επαφης αλλα απο καποια αποσταση, εχω δικιο?

Και αλλη μια ερωτηση μου ειναι εαν αυτος ο αερας ειναι ανθυγιεινος στην εισπνοη ή την επαφη με το δερμα...γιατι λεει οτι πρεπει να χρησιμοποιειται σε καλα αεριζομενο δωματιο. Δηλαδη να ψεκαζω και μετα να απομακρυνομαι? Οπως γινεται και με τα κατσαριδοκτονα δηλαδη?...

Δεν υπάρχει κίνδυνος αν το εισπνεύσεις.....θέλει κούνημα και να το ρίξεις απο κάποια απόσταση...όταν το ρίξεις απο πολύ κοντά εκεί που θες τότε βγάζει σαν νερό....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi

Παιδια για ποιο σπρέϋ πεπιεσμενου αερα... μιλατε, ειναι εξειδικευμένα για ηλεκρονικές πλακέτες ή ειναι απλά σπρέϋ πεπιέσμενου αέρα που χρησιμοποιούν στα γηπεδα.

Δεν ξέρω αν είναι ειδικό για πλακέτες αλλά το χρησιμοποιούμαι για το εσωτερικό του υπολογιστή,κάνε μια αναζήτηση στο πλαίσιο και θα το δείς!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 18:42]

έκανα αναζήτηση στο πλαίσιο και ειναι μονο για πληκτρολόγιο και εκτυπωτή!!!

και ειναι πολυ ακριβο για αυτην τη χρηση

Εγω παντως αυτο χρησιμοποιω και για τα σωθικά του PC.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο κόσμος απαντάει σε ένα thread, το κάνει για να βοηθήσει και να προσθέσει τις εμπειρίες του για να βγει στο τέλος μία λύση.

ramolimento, σε παρακαλώ να δείχνεις περισσότερο σεβασμό σε αυτούς που σου απαντάνε. Αν δεν σου αρέσει μία απάντηση, απλά αγνόησέ την.

Μια αναζήτηση για "blower" θα σου έβγαζε αυτά:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36372

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=28124

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26762

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ramolimento [Σήμερα, στις 01:44]

Αγορασα μια φιαλη πεπιεσμενου αερα (http://www.data-flash.com/) στη "φιλικη" τιμη των 7 για να σταματησω καθαριζω τη σκονη με το στομα...

Με το που πιεσα για πρωτη φορα(στο κενο) εβγαλε νερο! Μηπως προκειται να ξαναβγαλει? Γιατι μου φαινεται επικινδυνο να πεταχτει νερο στα υποσυστηματα του υπολογιστη. Μηπως αν δεν ειναι στη πριζα δεν εχει προβλημα?

κανονικα πρεπει να την επιστρεψεις πισω ειναι ελατοματικια, αν σου κανει ζημια ποιος θα σε αποζημιώσει;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.