Jump to content



Armed Assault [ARMA] Thread.


Occultist

Recommended Posts

κοιτα αδικαιολογητα βαρυ..πιστευω με κανα πατσακι και ντραιβερ θα στρωσει...κατα τα αλλα ειναι γ@ματο πολυ ρεαλιστικο τακτικαλ σουτερ...στα γραφικα φερνει εντονα σε σταλκερ και σε γκειμπλευ και χειρισμο το ghost recon 2..

Όντως είναι αδικαιολόγητα βαρύ, όπως ο προκάτοχός του. Ούτε το 1 πάντως το στρώσανε ποτέ. Απλά έπαιξε καλά με το στανιό όταν βγήκαν πάρα πολύ ισχυρότερα μηχανήματα. Και για εμένα τα γραφικά του stalker είναι ελεεινά-όχι από άποψη τεχνολογίας, αλλά από καθαρά σχεδιαστική άποψη. Τα όπλα και οι χαρακτήρες του μοιάζουν λες και είναι από παιχνίδι 10 χρόνων - απλά με πολλές σκιές και φωτισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

sli + antialiasing support προς το παρων γιοκ, gbak δοκιμασε με high settings view distance 2 χιλιομετρα και 100% fillrate, εδω περα οι αλλοι δεν ξερανε τι ακριβως εκανε αυτο το setting και ανεβασαν results με το fillrate στo 150% :blink:

http://forums.pcgameshardware.com/showpost.php?p=3186&postcount=14

http://www.pcgameshardware.com/aid,685770/Armed-Assault-2-Graphics-card-benchmarks-and-visual-quality-compared/Practice/

Και δεν θα το ελεγα αδικαιολογητα βαρυ, η μηχανη κοντραρει την cry engine 2 για πλακα

http://www.hardforum.com/showthread.php?p=1034257225#post1034257225

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1034251383&postcount=333

http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1034251511&postcount=335

edit : α δοκιμασε και σε xp / windows 7 αν γινεται, βλεπω κατι ΤΡΑΓΙΚΕΣ διαφορες σε συγκριση με vista :S

http://forums.bistudio.com/showthread.php?t=73610

angel_f : μην περιμενεις να ακουσεις θετικες εντυπωσεις απο εναν cod4 fan :p δες κανα hd video στο youtube καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

edit : α δοκιμασε και σε xp / windows 7 αν γινεται, βλεπω κατι ΤΡΑΓΙΚΕΣ διαφορες σε συγκριση με vista :S

Λογικό μου φαίνεται, αλλά πρόσεξε μη σε ακούσει ο κόλασης :p;)

Link to comment
Share on other sites

σε 7 το τρεχω...την 295 την βλεπω αραχτη διχως ζορια σλι...οποτε βλεπω να τα παιρνουμε τα φρειμς πισω με αλλους οδηγους....το παιχνιδι σε εκδοση 1.0 εχει τα μπακγς του αιωνα..κατα τα αλλα φοβερο aim απο τα καλυτερα που χω δει...και επισης μου αρεσει και η κινηση του παιχτη ειναι πολυ ρεαλιστικη...νομιζω με λιγη καλη προσπαθεια ακομα ..θα χουμε ενα bf2 καινουργιο...πιστευω και σε μουλτι θα δωσει θετικα αποτελεσματα

@GruntGR τρεξε κανα killing floor ρει..:D

Link to comment
Share on other sites

σε 7 το τρεχω...την 295 την βλεπω αραχτη διχως ζορια σλι...οποτε βλεπω να τα παιρνουμε τα φρειμς πισω με αλλους οδηγους....το παιχνιδι σε εκδοση 1.0 εχει τα μπακγς του αιωνα..κατα τα αλλα φοβερο aim απο τα καλυτερα που χω δει...και επισης μου αρεσει και η κινηση του παιχτη ειναι πολυ ρεαλιστικη...νομιζω με λιγη καλη προσπαθεια ακομα ..θα χουμε ενα bf2 καινουργιο...πιστευω και σε μουλτι θα δωσει θετικα αποτελεσματα

@GruntGR τρεξε κανα killing floor ρει..:D

Ποιο killing floor βρε χθεσινε ? :p ολοκληρο thread ειχα ανοιξει μεχρι και prebuy στα 11.24 ευρω εκανα πριν βγει στο steam, Ποσο να το παιξω πια ? coop ειναι αργα ή γρηγορα το βαριεσαι οσες πιστες και να κατεβασεις :p

Το arma απ'την αλλη με κανει να θελω να παρω το trackIR και να κλειδωθω στο δωματιο παιζοντας μεχρι να λυποθημησω :hehe: καντο κανα rename σε crysis.exe μπας και ξυπνησει η 2η gpu ( Λεμε τωρα :p )

more download links και pics γιατι δεν βλεπω να βγαινει ακρη με το torrent

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1423784&page=30

Link to comment
Share on other sites

GruntGR Και εγω είμαι στο ίδιο τσουβάλι με τον gbak:hehe:

Τελικά μετα απο 3-4 ωρες που ασχολήθηκα με το παιχνίδι και κανα δυο ώρες MP... δεν με ικανοποίησε.... τελικά δεν εχει την δράση και τον χειρισμό του COD4 :p

Link to comment
Share on other sites

GruntGR Και εγω είμαι στο ίδιο τσουβάλι με τον gbak:hehe:

Τελικά μετα απο 3-4 ωρες που ασχολήθηκα με το παιχνίδι και κανα δυο ώρες MP... δεν με ικανοποίησε.... τελικά δεν εχει την δράση και τον χειρισμό του COD4 :p

Εγω θα δωσω καποια στιγμη μια 2η ευκαιρια στο demo, εχω ομως πολλα παραπονα, το AA δεν λειτουργει κανονικα ( δεν εξαλειφει ολα τα jaggies δηλαδη ακομα και στο 4x ) τα κουμπια εκανα μιση ωρα να τα φτιαξω οπως με βολευoυν ( το να κρατας πατημενο το δεξι κλικ για να κανεις momentary ζοομ το θεωρω τελειως gay πχ ) το aiming deadzone φυσικα στο 0 (by default ! κατι ξερανε :p ) και το head bobbing στο 1/4 γιατι μου εσπαγε τα νευρα :p

Με τα γραφικα πειραματιστικα λιγο, νταξει την παλεψε δεν ειναι βεβαια οπως στα screenshot που κυκλοφορουν ( ουτε το anisotropic δεν πιανει :S ) αλλα τουλαχιστον ειναι playable και smooth, 35fps - 80 αναλογα με το τι γινεται στην οθονη http://img524.imageshack.us/i/armasettings.jpg/ http://img395.imageshack.us/i/benchmark.jpg/

arma2demo20090626005522.th.png

Τo post proscessing το εχω disabled γιατι το HDR και το motion blur μου την σπανε και το terrain το εχω στο very low γιατι δεν γουσταρω το γρασιδι, ποιος ο λογος να εχεις γρασιδι στο terrain οταν η οραση της AI μπλοκαρεται μονο απο θαμνους ( και παλι οχι παντα ) και οταν ο αλλος στο Multi θα το εχει βγαλει ετσι κι αλλιως για να σε βλεπει καλυτερα ? ( κατι σαν το r_lodscalerigid "4" στο cod :p )

Ειδα ενα APC σε μια φαση να κολλαει σε εναν θαμνο, τον ομαδαρχη μου να λεει την ιδια εντολη 6 φορες νταξει, FAIL , περισσοτερα ευτραπελα ειδε ενα παλικαρι στο [H]ard

" I played the campaign some more today. All I can say is they've made the same mistake as with ARMA1: absolutely NO polish! They give me a UAV to use, ok cool, but the UAV crashes before I get to use it. The scripts don't trigger half the time. In the next mission I have to ride a bike with my squad mates, so they make "woohoo!" noises as if they're right next to me but actually they are half a mile away busy negotiating a tree at 2mph. Then I get to the next mission... again I get a UAV. I try to use it. It circles around for about 5 minutes and then it crashes into a tree. Then I go to town and my character is screaming about an exploding house, but there is no house in site; the script triggered prematurely. Then my squadmates start calling out targets half a mile away THROUGH A MOUNTAIN. Land is no obstacle to them it seems... And all the while I'm getting about 20 fps, no matter what settings I use. It's a good thing I haven't actually encountered combat yet or I'd be dead. How does **** like this even get through beta testing? "

EVGA GTX 260 216 | Intel Core 2 Duo E6600 | Gigabyte DS3 | Western Digital WD2500ks | Patriot 2gb DDR2-667 RAM | Audigy 2 ZS | Logitech Z-680 | Sennheiser HD485 | Antec Neopower 500w | Samsung 940B 19" LCD |

Νταξει ητανε cpu limited μπαμ κανει, οπως και να χει εχει δικιο, polish ΜΗΔΕΝ, σαν βετερανος του ghost recon και του flashpoint και οχι bf2/cs/cod fanboy ( ασχετα αν ασχολουμαι μαζι τους περιστασιακα ) εστω και χωρις mods και εμπειρια στο multi ( ποιος ειχε dsl το 2002 ? :p ) μπορω να πω οτι το παιχνιδια απλα παιρνει ενα A+ για τις ιδεες /φιλοδοξιες του και ενα C- για την εκτελεση

Ok εφτιαξαν εναν τεραστιο κοσμο οπου ολα μπορουν να συμβουν τιγκα στα drive-able vehicles, εκαναν την AI να συμπεριφερεται πιο σωστα χωρις 5 ωρες scripting ( *γκουχ *γκουχ CoD ) μεχρι και το multiplayer καταφερανε να βελτιωσουν ( http://www.hardforum.com/showpost.php?p=1034281884&postcount=665 )

Aλλα καπου στα μεσα του δρομου τα κανανε μανταρα, η μηχανη γραφικων ενω βγαζει τρομερα γραφικα εχει τραγικους περιορισμους επειδη στην ουσια ειναι "βλασταρι" της παναρχαιας του flashpoint, προσθεσανε αλλαγες/ features στο game play που ειναι απλα αχρηστες, HDR + deth of field ? (λες και εχεις μυωπια ειναι ) motion blur οταν στριβεις ? τρως ενα χτυπημα και μετα δεν μπορεις να κοιταξεις μεσα απτο κλισιοσκοπιο ουτε να σηκωθεις ορθιος (ΟΡΙΣΤΕ ? ) ολοι οι στρατιωτες μπορουν να κανουν heal (αλλο ακυρο και τουτο ) συγνωμη ειλικρινα τι σκεφτοντουσαν ?

Στα θετικα παει το πιο "ομαλο" movement και aiming σε συγκριση με αυτο του arma που ηθελε το ACE mod για να στρωσει, η δυνατοτητα να κανεις drag/carry τους συντροφους σου, οι βελτιωσεις στην μηχανη γραφικων το ΑΙ το multi και το learning curve/στυλ παιχνιδιου που αποτρεπει τον καθε 12χρονο να ασχοληθει με το game ακομα και στο recruit difficulty :p

Ισως παρω το retail στα 30 ευρω και κατω αμα βγουν patch και mods της προκοπης που θα το φερουν πιο κοντα στο flashpoint. Νταξει κανεις δεν περιμενε απτην bohemia να κανει θαυματα, δεν εχει ουτε της ανεξαντλητες πηγες της blizzard ουτε τους 500 προγραμματιστες σκυλια που εχει η EA να δουλευουν απτο πρωι ως το βραδυ για να φταχνουν τα sims :p

Αυτο που περιμεναμε οι περισσοτεροι αν οχι ολοι ητανε ενας "αξιος" διαδοχο του flashpoint, και εγω προσωπικα απογοητευτηκα εστω και με την πρωτη εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που έγραψες θα συμφωνήσω...

Επίσης θέλω να συμπυκνώσω το feeling που μου έδωσε με τα γραφικά στο very high... περιληπτικά... αισθάνθηκα σαν μεθυσμένος, μύωπας 10 βαθμών που εχει χάσει τα πατομπουκαλα του μέσα στην μαύρη νύχτα....

Link to comment
Share on other sites

update : Μολις εκανα μερικες δοκιμες, τελικα το video memory setting στο default ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το framerate μεσα στο παιχνιδι, το πηγα very high ( ε 3gb ram 1gb vram στην καρτα 2gb pagesize στα xp, το δικαιουμαι :p ) και ειχα αυξηση 30% !!! τωρα βγαζω στο benchmark 61 fps average ( το max fps ειναι πολυ πιο πανω ομως σε συγκριση με πριν ) σε αναλυση 1280*960 και antialiasing στο normal αντι για disabled, δεν "πιανει" τα παντα δυστηχως :( ειδικα οι σκιες ειναι τιγκα στα jaggies αλλα απτο 0 καλυτερα ειναι :)

Εντυπωσεις απ'το gameplay το βραδυ που θα εχω χρονο να παιξω :)

EDIT : πηγα τις σκιες στο high γιατι εχουνε μεγαλη διαφορα τελικα, στο normal φαινοται πολυ χοντροκομενες στο σχημα, τωρα βγαζω 56fps στο benchmark, μικρη η ζημια, κουκλι ειναι :D

http://img524.imageshack.us/gal.php?g=arma1.jpg

arma4o.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα μετα απο συνολικα 10 ωρες παιχνιδιου. ( με κολλησε η 2η αποστολη που ητανε σε warfare mode :p )

Το AI μπορει να ειναι καλυτερo απο αυτο του πρωτου αλλα δυστηχως θελει δουλεια ακομα, εχω δει τους δικους μου να κανουν του κοσμου τα ακυρα, να προσπαθουν να κανουν heal το εδαφος 2 μετρα διπλα απτον πεσμενο συναδελφο τους, να αγνοουν τους χτυπημενους ακομα και οταν εχουν διαταχθει να τους φροντισουν ( να τους συρουν πισω για μεγαλυτερη ασφαλεια ουτε λογος ) ενας αλλος τρελαρας εριξε grenade στον τοιχο μπροστα του και ψοφησε, αναρωτιεμαι τι σκεφτονται ωρες ωρες :hehe:

Η ορατοτητα αμα μπει λιγο antiliasing και βγουν τα post proscessing effects ειναι μια χαρα οπως και το σημαδι, η κινηση τωρα ειναι λιγο περιεργη, λες και σχεδον οποιαδηποτε ενεργεια θες να εκτελεσεις πρεπει να περιμενεις 1-2 δευτερολεπτα πρωτα, δεν θυμομουνα να ητανε ετσι το OFP τεσπα θεμα συνηθειας ειναι.

Multiplayer δεν εχω δοκιμασει προς το παρων, ομως ακομα και αν μου βγει σκαρτο θα το αγορασω για τις προοπτικες που εχει και τον editor, ουτε quad χρειαστηκα τελικα για να το χαρω(απ'την αλλη το σκεφτομαι σοβαρα για trackIR, θα δω οταν παιξω online ) , αν εξαιρεσουμε το περιστασιακο stuttering στις μεγαλες μαχες το παιχνιδι τρεχει πολυ καλα ( τουλαχιστον στα XP :p )

Bravo για αλλη μια φορα στην bohemia :D

Link to comment
Share on other sites

Το demo ειναι στην 1.02 μεχρι και antialiasing εχει να βαλω, στην retail βγηκε patch χθες που παει το παιχνιδι απτην εκδοση 1.02 στην 1.02.58134, κοιτα λιγο τα forum της BIS δεν κανει κακο :p

Οσο για την unreal engine δεν το επιασα, το RO και το KF μια χαρα γραφικα εχουν παρα τα 4 χρονια της μηχανης ( ασχετα αν χανουν λιγο σε αποδοση λογω μη υποστηριξης multi core ) αμα το παμε ετσι τοτε και το cod4 ειναι μαπα επειδη η μηχανη του ειναι στην ουσια μια βαρια τροποποιημενη εκδοση της Q3 που τρεχει σε DX9, so what ? :p

Link to comment
Share on other sites

για το killing floor λεω ρει...σε πειραζω..ηταν μουφα δυνατη ομως φιλαρακ..ουτε καν να το συγκρινεις με κοντ 4 ...

παντως αν καταλαβα καλα ακομα και με 1.02 εξακολουθει και εχει μπαγκς πολλα ακομα..στην 1.0 απλα το χαος...

μολις γυρισω αθηνα θα την τρεξω την 1.02 να δω τι γινεται..κανα νεο απο σλι δεν βλεπω..

βεβαια γενικα ειναι πολυ πιο δυνατο παιχνιδι το 2 απο το arma 1

Link to comment
Share on other sites

Beta ξε-beta To παιχνιδι το τσιμπησα χθες 32 ευρω απ'το play.com , αναμενεται τρελο καψιμο :devil:

Για τους κατοχους SLI υπαρχει αυτο το fix btw http://forums.bistudio.com/showthread.php?t=76369 ( gbak ορμα :D )

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω, το συστημα μου ομως .... :p θελει εναν i7 για να στρωσει μου φαινεται, ειναι και πολλοι οι server που πανε το terrain detail απτο very low στο normal για να βλεπεις γρασιδι με το ζορι :S πολυ χειροτερα fps απ'το training camp ξερω γω που βαραω και 110 αμα λαχει

Τα modes ειναι απλα, capture the island coop deathmatch team deathmatch, στο CTI απλα κοιταζεις να μπεις σε μια squad με τους αλλους και να πηγαινετε απο περιοχη σε περιοχη, μεχρι η πλευρα σας να τις καταλαβει ολες,λογικα θα εχει καποιες πληροφοριες και στον χαρτη ( M ) καλη φαση γιατι κανοντας διαφορα μαζευεις λεφτα και μπορεις να πας πισω στο HQ να αγορασεις units και οπλα για σενα :devil:

Αμα θες να καταλαβαινεις περισσοτερα ..... κατσε διαβασε :phttp://ttp2.dslyecxi.com/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.