Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ, ΨΑΧΝΩ ΜΝΗΜΗ


ΚΑΖΑΣ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ATHLON 2400+ (1,67 GHz) ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΝΗΜΗ DDR I.

ΕΧΩ ΜΙΑ ΡΑΜ 256 ΜΒ, 400 ΜΗΖ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΤΟΥ 1GB.

ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δε θα πάρεις 1 μνήμη του ενός GB, αλλά 2x512MB....

Αν δε σε ενδιαφέρει ο υπερχρονισμός (που απ' ότι καταλαβαίνω δε σε απασχολεί αν κρίνω από το μηχάνημά σου), τότε πάρε ένα ζευγάρι PC3200 (και πολύ σου λέω). π.χ. αυτές ή αν θες κάτι ακόμα πιο φθηνό, θα πάρεις δύο κομμάτια από αυτές και αυτή που έχεις τώρα πάνω στο μηχάνημα προφανώς θα τη βάλεις στο ράφι...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην παρω μια του ενος γκιγκα και να μου μεινει και μια υποδοχη για μελοντικη προσθηκη μνημης. θα μου πειτε μεχρι τοτε θα εχω παρει καινουριο υπολογιστη.

αληθεια γιατι 2Χ 512 και οχι 1Χ1024?

ο υπερχρονισμος τι ακριβως κανει? υποψιαζομαι πως συνδυαζει τις δυο μνημες με αποτελεσμα να εχουμ συνολικα περισσοτερα χερτζ (παρενθεση: γραφω οσο πιο ΕΛΛΗΝΙΚΑ μπορω...):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι τον ακριβη λογο που βαζουμε 2 μνημες αντι για μια (γιατι χρονια τωρα το κανω ετσι και το εχω ξεχασει). Απ' ο,τι μπορω να θυμηθω ομως ειναι γιατι ετσι αυξανονται οι επιδοσεις της μνημης ως προς το υπολοιπο συστημα. (θεωρητικα διπλασιαζονται οι ταχυτητες εγγραφης - αναγνωσης). Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπαρχει ενας καλοθελητης χριστιανος να μου εξηγησει σχετικα με τον υπερχρονισμο?

απο οτι εχω καταλαβει αν βαλεις δυο μνημες ιδιας χωριτικοτητας τοτε λειτουργουν απο αποψη ΜΗΖ πιο γρηγορα.

μπορει καποιος να μου το επιβεβαιωσει>?

Link to comment
Share on other sites

Βασικός Οδηγός Overclocking, διάβασε και θα σου λυθούν οι απορίες περι overclocking.

2 στικ μνήμης παρέα ΔΕ δουλεύουν σε περισσότερα mhz, απλά ΑΝ είναι σε dual channel διπλασιάζεται το έυρος διαμεταγωγής δεδομένων από τη μνήμη στο chipset και τουνάπαλιν από 64bit σε 128bit. Στον ίδιο χρόνο δηλαδή, από και προς τη ram τα μεταφέρονται περισσότερα δεδομένα όταν έχεις μνήμες σε dual channel. Λίγο πιο αναλυτικά κι εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Dual-channel_architecture

Βέβαια πρέπει να το υποστηρίζει η μητρική σου το dual channel.

Αλήθεια ποια μητρική έχεις (εταιρεία-μοντέλο)? Για πες...

Αν δεν το υποστηρίζει, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 2x512, εκτός κι αν βρείς πιό φτηνά από 1x1gb. Συν τοις άλλοις σε μελλοντική αναβάθμιση θα αλλάξεις και μνήμες, περιμένουμε τις ddr3 να κυκλοφορήσουν σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.