Jump to content


HELP με 8800 GTX και θερμοκρασια!!!!


nick_p

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Lafas1987 [Σήμερα, στις 15:26]

Γεια σε όλους τους συμφορουμίτες! Είμαστε όλοι εδώ μετά το "blackout" του Forum! :)

Δεν θα ανοίξω άλλο Topic μιας και θα ρωτήσω με ίδιο τίτλο...

Επειδή το καλοκαίρι έφτασε και η 8800 έχει σκάσει, μήπως μπορείτε να της κάνετε λίγο αέρα? :)

Πριν κανά μήνα + η κάρτα σε Idle λειτουργούσε στους 71C και σε FullLoad83C.

Τώρα που ήρθε το καλοκαιράκι σε Idle λειτουργεί στους 81C και σε FullLoad84C

Mε OC λειτουργεί Idle στους 82C και σε FullLoad85C

Από ότι είδα το ανεμιστηράκι μπαίνει σε Full λειτουργία μετά τους 83C. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να δουλεύει συνέχεια Full? Τι πράγμα είναι αυτό που έχουν κάνει με τους ανεμιστήρες??? Καινούρια μόδα? ΘΕΛΩ όλους τους ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ στο FULL χειμώνα καλοκαίρι!!!!!!!!!

Rivatuner

Τhin Lizzy αναζήτηση

post-4508-1416073091,508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τους δουλευεις σε full ταχυτητα με το rivatuner. Βεβαια που και που ριχνουμε και κανα καθαρισματακι γιατι η σκονη που κολλαει, δυσκολευει την εξοδο ζεστου αερα απο την καρτα. Εγω καθε φορα που βλεπω ανεβασμενη θερμοκρασια, αυτο κανω. Την καθαριζω και μετα την ανοιγω με προσοχη και βαζω καινουργια παστα (βγαζοντας εννοειται την παλια).

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και σε άλλα Forum και μου είπαν για το Riva Tuner.

Dem δεν βρήκα αυτό το μενού, αλλά βρήκα αυτό:

2003757119495423698_rs.jpg

nikoszax το καθαρίζω συχνά το PC. Έχω ένα blower και δεν μένει τίποτα μέσα.

(Υπάρχει περίπτωση στο καθάρισμα του PC με blower καθώς γυρνάνε τα Fan ενώ το PC είναι κλείστό να κάψει κάποιος MOBO από τη τάση που βγάζουν καθώς γυρνάνε από την πίεση του αέρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα το τελευταιο αλλα μαλλον εννοεις οτι παραγουν ταση τα ανεμιστηρακια? Οχι βεβαια. Απλα γυρνανε και καθαριζουνε. Ενας φυσητηρας (blower εννοω!) το μονο που κανει ειναι να μετακινει τη σκονη απο δω και απο κει. (Καλυτερα με μια σκουπα. Την χρησιμοποιω συχνα που κατανταει αηδια αλλα μονο ετσι εγω μενω ησυχος. Καλα οχι και καθε μερα αλλα μια φορα το μηνα ειναι τελεια. Ποση σκονη μπορει να μαζευει οποιοδηποτε pc σε ενα μηνα μεσα?) Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να καει ΜΟΒΟ απο γυρισμα των ανεμιστηρων. Το πολυ πολυ να καει ο ιδιος ο ανεμιστηρας αν και παλι ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

1) Το βρήκα νομίζω καθώς ο ανεμιστήρας δουλεύει στο max. H κάρτα έχει φτάσει στους 62C!!!!!!!! Έκανα το παρακάτω:

2005993479661183475_rs.jpg

2) Αυτό που έκανα στο #23 post να το βάλω πάλι όπως ήταν ή να το αφήσω έτσι όπως το έχω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο στα defaults. Πειραζε μονο απο αυτο το μενου. Και οταν ξεκινανε τα win βαλε το 75% αν ειναι πολυ ζεστη η καρτα. Και οταν παιζεις βαχε 100%. Μεχρι να βρουμε ολοι μια λυση, αυτο κανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.