Jump to content



TERRATEC Aureon 5.1 PCI ΜΕ LOGITECH Z 5500- ΕΠΕΙΓΟΝ !!!


dimitris918

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ......

ΕΧΩ ΤΑ LOGITECH Z 5500 ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ TERRATEC Aureon 5.1 PCI ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΕΠΕΙΔΗ Η ON BOARD ΤΗΣ ASUS ΔΕΝ ΕΧΕΙ DIGITAL OUT, ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΩ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ DTS KAI DOLBY DIGITAL .

ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΒΓΑΛΩ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΤΑ LOGITECH ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΛΟ STEREO INPUT.

ΣΤΕΚΕΙ ΑΥΤΟ Η ΗΤΑΝ ΚΟΥΛΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ?

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ 5.1 ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΕΡΕΟ ?

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΨΗ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΣΗΜΕΡΑ....ΑΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ !!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ :)

Link to comment
Share on other sites

έχω τα συγκεκριμένα ηχεία και τα έχω συνδέσει

με οπτική με λάπτοπ παρακαλώ

με οπτική με p5b dlx

με οπτική με του φούτσου κάρτα ήχου 5.1

είχα πολυκάναλο στις πρώτες δύο επιλογές...

στην κάρτα ήχου του φούτσου το 5.1 ήταν μόνο για analog σύνδεση!!!!!!!!!!!

εκεί τρελάθηκα αλλά τελικά την αξιοποίησα αλλού.

δε την ξέρω τη συγκεκριμένη κάρτα που λές αλλά κοίτα να υποστηρίζει πολυκάναλο ΚΑΙ στην οπτική ;)

και βγάλε τα caps γιατί ζαλίζουν πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τα μεγαλα γραμματα...:(

Ωρε παιδια εδω θα χασουμε το μυαλο μας.......

Γινεται να μην περναει ο πολυκαναλος ηχος μεσα απο την οπτικη ινα ?

Αφου η καρτα το chipaki του 5.1 το εχει.....γιατι να μην περναει το 5.1 απο την οπτικη δεν μπορω να το καταλαβω....

Θα στειλω αυριο e-mail στην Terratec....να δω τι θα μου πουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris918

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΚΑΡΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ 5.1 ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΕΡΕΟ ?

Μπορει να γινει αυτο σε καποιες παλιες καρτες. Το προβλημα εχει να κανει με μια μετατροπη του σηματος DD,DTS λιγο πριν φτασει στηις ψηφιακες εξοδους. Σε καποιες καρτες με το chip CMI 8738 τα 48khz,16 bit μετατρεπονται σε 48khz,14bit με αποτελεσμα να μην αναγνοριζεται το σημα ως κανονικο DD ή DTS. Απο την αλλη βεβαια μπορεις να τη συνδεσεις αναλογικα χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικα περναει ετσι κι αλλιως :( Το θεμα ειναι να δωσο στα logitech ψηφιακη εισοδο στα logitech Z 5500...

Απ οτι διαβασα σε reviews της καρτας Terratec 5.1 kai 7.1 ,στην 7.1 "λενε" οτι περναει απο την οπτικη ινα Dolby Digital Live Streaming ενω στην 5.1 τιποτα...:(

Μαλλον ετσι ειναι τα πραγματα γι αυτο και η 5.1 ειναι τοσο φτηνη.

Επειτα διαβασα απο χρηστες τις 5.1 οτι τιν αγορασαν για την οπτικη ψηφιακη εξοδο που βγαζει μονο και μονο για να περασουν DTS αλλα ματαια σε οτι ρυθμισεις και να εχουν κανει :(

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορει ενας driver (δεν τον εχω δοκιμασει) :

http://cmediadrivers.googlepages.com/home

Αν τελικα πηρες την καρτα, κανε μια δοκιμη γιατι γραφει πως στα 16bit παιζουν ολα κανονικα απο την ψηφιακη εξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι;

TERRATEC AUREON 5.1 PCI RETAIL

# Κάρτα ήχου: 5.1 κανάλια , 8/16 bit εγγραφή & αναπαραγωγή μέχρι και 48 kHz (mono/stereo), optical έξοδος 44.1 / 48 kHz, optical είσοδος 44.1 kHz, 48 kHz.

# Τοποθέτηση: Εσωτερική PCI.

# Ελάχιστες απαιτήσεις: Μία ελεύθερη PCI θύρα, Intel Pentium III, 64 MB Ram, Windows 98 SE / ME με DirectX 6.0 ή μεγαλύτερο Windows 2000 / XP

# Συσκευασία: Retail.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη ειναι.....δειτε τωρα τη διαφορα στην ψηφιακη παρακατω

TERRATEC AUREON 7.1 DOLBY DIGITAL PCI

Κάρτα ήχου: Υποστηρίζει μέχρι 8 κανάλια ήχου (7.1), 8 /16 bits στα 48KHz (mono/stereo) playback και recording, δυνατότητα full duplex για συνεχόμενο playback και recording, ανεξάρτητα level controls για κάθε πηγή audio, 24bit S/PDIF input / output με 44.1, 48 και 96kHz, κωδικοποίηση Dolby Digital Live σε πραγματικό χρόνο με υποστήριξη AC3.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.