Jump to content



Kανένας με Dfi nf4 ultra-d που να χρησιμοποιεί Suspend to Ram(STR) - S3?


firefox

Recommended Posts

πρόσφατα πήρα την παραπάνω dfi.πριν είχα μια abit k8t800pro και έκανα βαριά χρήση του suspend το ram.το pc έκλεινε κανονικά και όταν πατούσα το power button επανερχόμουν στην επιφάνεια εργασίας όπως την είχα αφήσει.

με την dfi και τέτοιο δεν είναι εφικτό.επιλογές βίος s3+s1,s1,s3.me s3+s1 και s3 και πατώντας power on button το σύστημα ανάβει αλλα στην οθόνη δεν περνώ τίποτα-μαυρίλα. με s1 επανέρχεται όπως θα περίμενα αλλα το σύστημα δεν κλίνη καθόλου (δουλεύουν και fans και όλα).

μετά από ψάξιμο στο net είδα πως οι dfi έχουν γενικό πρόβλημα με το suspend το ram.

θέλω να ρωτήσω αν κάποιος με dfi έχει βρει λύση στο συγκεκριμένο θέμα. έχω bios 623.

επίσης έχω μια 6600GT με drivers 77.42 αν θυμάμαι καλά.διάβασα ότι ενδέχεται να ευθύνονται και οι drivers τις κάρτας γραφικών για την μη επαναφορά από suspend.

αν κάποιος έχει βρει κάτι περί του θέματος ας το κοινοποίηση-οποιαδήποτε πρόταση δεν θα κάνει κακό να την ακούσουμε

ευχάριστο

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

έβαλα και τελευταίο βίος αλλα tpt. παρατήρησα το εξής ωστόσο. όταν πατάω και πάει να μπει σε standby και λίγο πριν σβήσει εντελώς το pc, σε αυτό το σημείο αν πατήσω το power button θα επανέλθει. αν το αφήσω να σβήσει εντελώς δεν θα επανέλθει ποτε.

σας λέει tpt αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα πως αν στην dfi χρησιμοποιείς το standby mode boris να την καταστρέψεις- επειδή είναι performance mobo.

ισχύει κάτι τέτοιο? αν ναι γιατί να την καταστρέψεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 22:34]

ελα ντε, καλη ερωτηση. τοσο καιρο που τη δουλευα ετσι, δεν εδειξε σημαδια αδυναμιας.

με τους drivers του cd σoυ δούλεψε to standby eee? τους εxής να μου τους δόσης και μένα? η δεν τι εxής πια την μητρική?

Link to comment
Share on other sites

βσκ..

Εγώ δεν κοίταξα για διαφορές :p

Απλά να δώ που πήγαινε ήθελα..

Και δεν νομίζω να κερδίσεις τπτ...γιατί ούτε FSB είναι ούτε ανεβαίνουν μαζί pci/agp..

Οπότε το βρίσκω ανώφελο να ανβάζεις το HTT και να κατεβάζεις divider..

Link to comment
Share on other sites

βεβαια εννοείτε πως άλλαξε σχετικά και η ταχύτητα στις μνήμες.

αυτό που θέλω να πω είναι πως παλιότερα και με άλλο mobo και htt περίπου 270 και μνημες από 210-240 το fps ήταν αρκετό χαμηλότερο από ότι τώρα με τόσο υψηλό HTT.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν υπαρχει απαντηση στον ερωτημα αν η dfi μπορει να δουλεψει επιτυχως standby mode εχετε να προτεινετε καποια αλλη μομπο που να δουλευει με επυτυχια σε s3?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.