Jump to content


dfi ICFX3200 + xp-120 = no go, έλεος καταραμένοι κινέζοι


dpresv

Recommended Posts

δεν ξέρω γιατί κάνω αυτό το thread, μάλλον για να μην την πατήσει κανείς άλλος σαν κ εμένα...

λοιπόν, το θέμα είναι απλό, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ταιριάξει η XP-120 της thermalright στην συγκεκριμένη μητρική

αρχικά την έβαλα πάνω με το module που έχει βγει για s775 απλά να δω πως ταιριάζει. επειδή το σόκετ του επεξεργαστή είναι τέρμα πάνω, περίσσευαν τα pipes της ψύκτρας και χτύπαγαν πάνω στο τροφοδοτικό. τι να κάνω, πήγα και πήρα κουτί των 70Ε, λέω δε βαριέσαι, τόσο καιρό είμαι με το μικρό κουτί, ας πάρω ένα μεγάλο...

ξεκινάω σήμερα λοιπόν να στήσω το μηχάνημα στο καινούριο τεράστιο casetek κουτί μου. και ανακαλύπτω ότι η $%&&%(%^(& ψύκτρα ΔΕΝ μπαίνει πάνω στη μητρική γιατί χτυπάει πάνω στο #($^)*&%(_ Karajan audio module που είναι στριμωγμένο δίπλα από το σοκετ. απλά το module είναι πολύ κοντά στο σόκετ και το ύψος του είναι μεγαλύτερο από το ύψος της ψύκτρας, τα φινς χτυπάνε στην άκρη του.

ούτε στο site της thermalright έλεγε ότι είναι ασύμβατο, καλά για dfi den συζητάμε, ούτε στο google είχα βρεί τίποτα.... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Βασικά έχω την εντύπωση ότι η dfi είναι γιαπωνέζικη...

για κοιτα τωρα που σε διαφωτισε ο ανθρωπος(dark22) με το "σχολιο" περι καταγωγης της ΔΦΙ,μηπως τωρα χωραει?εχω ακουσει οτι αν μπερδεψεις ενα ιαπωνα με κινεζο ,ο 1ος τα παιρνει στο κρανιο κ απο το θυμο επερχετε συστολη και συνοφρυωση..

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις βρε τσιπι μια καρτα ηχου ανθρωπινη!!

Καθεσαι και μαζευεις τα φλουρια σου να τα ραβεις στο στρωμα σου σαν χρυσες λιρες για τα γεραματα, κλαιγεσαι οτι δεν σου παιζει ηχος στο BF2 και κρασαρει το pc και μετα κλαιγεσαι που δεν χωραει το karajan!

Αφου και να χωρουσε, παλι θα σου κολλουσε το BF και θα εβγαζες αγγελια "Ζητειται audigy 2 με 10 ευρω"

Δηλαδη οι ανθρωποι στην creative, κλεφτες θα γινουνε? Να μην πουλησουνε καμμια καρτα ηχου?

Conspiracy "Creative-thermalright-dfi" - σατανικο...

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω από καρδιάς τον φίλο SLN που με σκλάβωσε για άλλη μία φορά με τα λόγια του, είσαι πραγματικός φίλος!!

κάνοντας τον ταρζάν, γδέρνοντας τα χέρια μου πάνω στα φίνς και δοκιμάζοντας κάθε πιθανό προσανατολισμό της ψύκτρας κατάφερα να τη χωρέσω. για να το κάνω όμως αυτό έπρεπε να κάνω την ακριβώς αντίθετη διαδικασία από την προβλεπόμενη, δηλαδή στήριξα πρώτα την ψύκτρα, γιατί αλλιώς δεν θα κούμπωνε λόγω ύψους και μετά έπιασα τις υποδοχές του module μία-μία από κάτω με τις βίδες... θα ποστάρω και φωτός αργότερα αν ενδιαφέρεται κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο με τη Scythe Infinity αφου για να χωρεσει στη σωστη διαταξη και να "αεριζεται" λιγο το RD600,εγδαρα τα χερια μου στα κοφτερα fins μεχρι να κουμπωσει

Εννοειται οτι ειναι ισα ισα διπλα στο ΝΒ cooler και το Karajan

Link to comment
Share on other sites

επειδη εντως των ημερων προκειται να εχουμε παραλαβη hw για στισημο ενος πισιου για τον αγαπητο μου εξαδελφο με την εν λογω μητρικη,το προβλημα σφυκτοκωλιασης δημιουργειται αν κανεις χρηση της onboard καρτας ηχου?

επειδη σκεφτομαι να του κοτσαρω μια Tuniq πανω,αν ειναι στριμωγμενα με την Ινφινιτι τοτε με την ΤΤ 120 την κατσαμε.αν ειναι να του πω να υπολογισει στον προυπολογισμο και μια καρτα ηχου :D

Link to comment
Share on other sites

στην tuniq,τα fins ξεκινουν απο το υψος των 5cm..εχει δηλαδη πολυ περισσοτερο "αερα" απο κατω σε σχεση με infinity και ακομα περισσοτερο απο την xp-120..

ας μετρησει καποιος με την DFI το υψος του "καραγιαννη" να μας πει ποσο ειναι,να δουμε αν χωραει η tuniq..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.