Jump to content



DynDNS


ea6gka

Recommended Posts

Ρε παιδιά και εγώ τα βρήκα σκούρα με την λειτουργία του. Έγινα μέλος στο dyndns και απέκτησα το προσωπικό μου λογαριασμό, και το σέταρα με το σχετικό πρόγραμμα που ανανεώνει τις ip σε ενα pc μου. Εχω τοπικό δίκτυο με 2 Pc. Στο ρουτερ μου (zyxel prestige 650r-31) έκανα στο Nat (sua) port forward την Ip του ενός pc 192.168.1.2 στην πόρτα 5800, και την ip του άλλου pc 192.168.1.3 στην πόρτα 5801. Σε ενα πεδίο του ρούτερ ενεργοποιήσα την υπηρεσία dyndns που την υποστήριζε πληρως ο ρουτερ, και έχω ρυθμισμένο το vnc server να τρέχει στο pc μου. Δοκίμαζε ενα φίλος απο το pc του γράφοντας xxxxxx.ath.cx:5800 αλλά δεν έμπαινε με τίποτα, έκλεισα εντελώς το zone alarm μήπως με έκοβε, τίποτα και πάλι. Τι πρέπει να κάνω ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Χθες, στις 23:29]

Λογικά δεν έχει να κάνει με το Dyndns αλλά με το port forward που έχεις κάνει.

Το VNC παίζει και μέσω html?

Το vnc το έχω ρυθμίσει να παίζει με το viewer μόνο απο ports 5800 και 5900. Στο router έκανα port forward 192.168.1.2 στις πόρτες 5800 και την 192.168.1.3 στην 5900. Έκλεισα το zone alarm, έστησα και την υπηρεσία dyndns.org στην σχετική ενότητα του router περι dynamic dns με τα αντίστοιχα username, static ip, password κτλ που έχω πάρει απο το www.dyndns.org, έχω πάρει έγκυρη static ip απο την υπηρεσία της μορφής myusername.ath.cx και στο pc που με ενδιαφέρει να το βλέπω απομακρυσμένα, έχω βάλει τον client updater απο το σχετικό site του dyndns.org. Δοκίμασε ενας φίλος να μπει απο vnc viewer με myusername.ath.cx:5800 αλλά και διάφορες άλλες πόρτες, σκέτη την στατική αυτή Ip χωρίς πόρτα, ακόμα και με την πραγματική ip αλλά τίποτα.

pLEASE HELP!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κατάφερα μέσω DynDNS να γίνεται remote στον router μου(usr 9107).

Γνώρίζει κάποιος όμως πως μπορεί να γίνει το παρακάτω redirect?

angelos.dyndns.org --> ip (router) -->127.0.0.1 (localhost)

Link to comment
Share on other sites

’γγελε,

Αυτό που ζητάς λέγεται είτε port forwarding στα συνηθισμένα σενάρια, είτε DMZ αν έχεις μόνο έναν υπολογιστή στο δίκτυό σου (οπότε στέλνεις τα πάντα σε αυτόν).

Η διεύθυνση 127.0.0.1 δεν είναι ορατή στον ρούτερ σου. Πρέπει να χρησιμοποιήσεις την διεύθυνση 192.168.χ.χ ή 10.0.0.χ ή κάτι παρόμοιο. Δώσε ipconfig στην γραμμή εντολών και δες τι σου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 01:38]

@oekab1992

το (tight)vnc θέλει αυτή τη σύνταξη:

xxxxxx.ath.cx::5800

ώπα, σωστός, δεν το έγραφα καλά. Έπαιξα σωστά που ρύθμισα το ρουτερ με τέτοιο τρόπο ώστε στο pc με ip 192.168.1.2 να μπαίνει απο την πόρτα 5800 και απο το άλλο μου pc με ip 192.168.1.3 να μπαίνει απο την 5900? Σε ρωτάω διότι κάτι διάβασα στις ιδιότητες του tight vnc server οτι το 5800 ειναι main και το 5900 http. Επίσης σωστά έκανα που σέταρα στο ρουτερ μου το dymanic dns? Μπορώ να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση και χωρίς vnc, πχ με απλό browser? Ξέρεις πως γίνεται?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς να ρυθμίσεις οποιαδήποτε πόρτα στο vnc να ακούει. Τώρα για το http πρέπει να είναι αυτό που λες, δηλαδή να μπαίνεις μέσω browser. Θα μπορούσες δηλαδή να ρυθμίσεις το firewall να αφήνει τα ports 5800,5900 για το πρώτο pc και 5801,5901 για το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992

ώπα, σωστός, δεν το έγραφα καλά. Έπαιξα σωστά που ρύθμισα το ρουτερ με τέτοιο τρόπο ώστε στο pc με ip 192.168.1.2 να μπαίνει απο την πόρτα 5800 και απο το άλλο μου pc με ip 192.168.1.3 να μπαίνει απο την 5900? Σε ρωτάω διότι κάτι διάβασα στις ιδιότητες του tight vnc server οτι το 5800 ειναι main και το 5900 http. Επίσης σωστά έκανα που σέταρα στο ρουτερ μου το dymanic dns? Μπορώ να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση και χωρίς vnc, πχ με απλό browser? Ξέρεις πως γίνεται?

Ευχαριστώ πολύ!!!

Σε linux, όταν βάλεις το πακετάκι "vnc" συνήθως βάζει στην 5800 αυτό που έχεις τώρα, και στην 5900 σηκώνει ένα java applet που εμφανίζει το desktop σου.

Το δεύτερο είναι καλό σε περίπτωση που δεν έχεις vnc viewer αλλά κουβαλάει κάποια μειονεκτήματα ελέω java.

Σε windows xp μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώντας το rdp (remote desktop protocol), που βρίσκεται στο programs -> accessories -> communications. Το server επίσης ρυθμίζεται εύκολα με δεξί κλικ στο MyComputer στην καρτέλα Remote.

Τις πόρτες μπορείς να επιλέξεις εσύ πώς θα τις χρησιμοποιείς, έχεις 65536 πόρτες για να "κάνεις παιχνίδι", ξέχνα τις πρώτες 1024 και μετά κάνεις ό,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 14:01]

Σε linux, όταν βάλεις το πακετάκι "vnc" συνήθως βάζει στην 5800 αυτό που έχεις τώρα, και στην 5900 σηκώνει ένα java applet που εμφανίζει το desktop σου.

Το δεύτερο είναι καλό σε περίπτωση που δεν έχεις vnc viewer αλλά κουβαλάει κάποια μειονεκτήματα ελέω java.

Σε windows xp μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώντας το rdp (remote desktop protocol), που βρίσκεται στο programs -> accessories -> communications. Το server επίσης ρυθμίζεται εύκολα με δεξί κλικ στο MyComputer στην καρτέλα Remote.

Τις πόρτες μπορείς να επιλέξεις εσύ πώς θα τις χρησιμοποιείς, έχεις 65536 πόρτες για να "κάνεις παιχνίδι", ξέχνα τις πρώτες 1024 και μετά κάνεις ό,τι θες.

Ευχαριστώ και πάλι. Να σου πώ, όλα αυτά που έκανα, τα έκανα γιατι στόχευμα να πιάσω απομακρυσμένα pc με windows 2000 pro eng sp4, μήπως έχω περιορισμούς απο το λειτουργικό? νομίζω σε win2k δεν έχει απομακρυσμένη πρόσβαση, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, τα κατάφερα τελικά. Δεν είχα κανει σωστό port forward, στην 192.168.1.2 έκανα στην 5900, και στην 192.168.1.3 στην 5901. Δοκίμαζα να παίξω με τις σειρές 5800+ αλλά δεν έπαιζε, ήθελε μόνο 5900+ για το vnc. Στον tight vnc server για το πρώτο pc με 192.168.1.2 λόγω πόρτας 5900 δεν ήθελε ρυθμίσεις, στο άλλο όμως μηχάνημα με 192.168.1.3:5901, ήθελε και ο tight vnc server τοπικά εκει μια ρυθμισούλα ώσττε να παίξει όχι απο τις default 5800 & 5900 αλλά 5801 & 5901. Επίσης απο την εμπειρία μου με όλο αυτό το σκηνικό, στο κάθε pc το zone alarm ήθελε υποβίβαση του επίπεδου ασφαλείας για Internet στο medium, μιας και στο stealth mode δεν αφήνει τίποτα να περάσει, το ίδιο συμβαίνει και στο local zone αν βάλουμε μέγιστη ασφάλεια, δεν βλέπει καν το ένα pc το άλλο.΄Τέλος καλό, όλα καλά!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.