Jump to content



Ποιο τριπλό ψυγείο;


Chosen

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από eleven

Πετρο αυτο που με προβληματιζει (περα απο την ιδια αποδοση των μπλοκ)ειναι η διαφορα θερμοκρασιας ανα 2 στους πηρυνες

Οταν κανεις αλλαγες στα μπλοκ οι ιδιοι πηρυνες εχουν παλι την υψηλη θερμοκρασια

Με την αεροψυκτρα ειχες παλι τετοιες διαφορες? Αν ναι τοτε μαλον κατι δεν παει καλα στο καπακι του επεξεργαστη οποτε εξηγειται και η διαφορα Αν οχι κατι δεν παει καλα στο πατημα των μπλοκ

Μιχάλη, περίεργη φάση. Κάθε φορά που κάνω clear CMOS, βλέπω διαφορετικούς πυρήνες να έχουν διαφορετική θερμοκρασία. Συνήθως είναι οι πυρήνες 0-1 και 2-3, αλλά έχω screenshots και με 0-2 & 1-3, χωρίς να βγάλω μπλοκ, μόνο από clear CMOS.

Το heatspreader το έχω κάνει lapping πάνω σε γυαλί και έχει γίνει καθρέφτης.

Όταν δοκίμαζα εναλλάξ τα 2 μπλοκ, δεν καθάρισα το CMOS και είδα ακριβώς τις ίδιες θερμοκρασίες μετά από 15 λεπτά ακριβώς 4πλού Prime.

Μετά άλλαξα αντλία, καμία απολύτως διαφορά.

Μετά άλλαξα και τους ανεμιστήρες, έβαλα Akasa με μεγαλύτερο CFM και τους έβαλα να κάνουνε pull, και ξανα 0 βαθμοί διαφορά.

Γι'αυτό άρχισα να υποπτεύομαι το ψυγείο...

Αρχική απάντηση από ReaperX

’ρα δεν είναι bowed...

Για να το κάνεις bowed,ξεβιδώνει το μπλοκ και βάζεις ένα λάστιχο που έχει μέσα στη συσκευασία,το οποίο είναι πιο χοντρό και όπως σφίγγεις κάνει καμπύλη ο πάτος...

Τι λες βρε αδερφέ; Η πίεση του λάστιχου θα λυγίσει τον χάλκινο πάτο του μπλοκ που είναι 5 χιλιοστά;

Link to comment
Share on other sites

-Να απαντήσω πάλι με τη σειρά, το Apogee gt έχει ένα μηχανισμό που κάνει τη βάση του καμπυλωτή ελαφρώς, ώστε να πατάει καλύτερα. Δε το έχω δει από κοντά, αλλά λογικά θα έχει μέσα βιβλιαράκια για να λέει τι πρέπει να κάνεις. Η ύπαρξη καμπυλωτής βάσης είναι σημαντική, εξασφαλίζει πολύ καλύτερη επαφή. Αν θες ολόκληρη την ιδέα/θεωρία&το γιατί να περιμένεις να βρω τα link ;)

-Οι 4πήρυνοι, λόγω του ότι αποτελούνται από χωριστούς πηρύνες,λέγεται πως είναι καλύτερα το Apogee GT να είναι οριζόντια ενώ για τους απλούς 2πήρυνους κάθετα. Αυτό θα μπορούσες να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου αν ισχύει,γνώμες έχω διαβάσει από εδώ/κει.

-Backplatte αφού έχεις βάλε το καλό κάνει, μη ξεχαστείς μόνο &το σφύξεις πολύ!

-Τελευταία προσωπικά έχω κολλήσει με την Zalman, την βρήκα στους πολύ ζεστούς επεξεργαστές καλύτερη από τη Ceramique, εώς και 6 βαθμούς ύστερα από πολλές δοκιμές,δυστυχώς δε μπορώ να στο αποδείξω με δεδομένα, αλλά σου προτείνω να την δεις.Η As5 που ακριβώς βρίσκεται δε ξέρω να σου πω.

:confused:

-Σχετικά με τη διάταξη,τελευταία χρησιμοποιώ την αντλία μεταξύ του ψυγείου και του μπλοκ του επεξεργαστή.Πάλι δεδομένα αξιόπιστα για να επαληθεύσω το ορθό της κίνησης αυτής δεν έχω, αλλά από όσο έψαξα& διάβασα, είναι πιο σωστό γιατί η ροή, μπορεί να παραμένει ίδια δεδομένου του ότι έχει τις ίδιες αντιστάσεις, αλλά το νερό μετά την αντλία βγαίνει πιο ταραγμένο(ας πούμε) με τάσεις κυκλικής περιστροφής λόγω του περιστροφικού άξονα της αντλίας. Αυτή η περίεργη κινητική ενέργεια χάνεται καθώς περνάει μέσα από τις αντιστάσεις(ψυγείο),οπότε είναι καλύτερα να αξιοποιείται στο μέσο που θέλουμε να ψύξουμε.Αυτό φαίνεται πολύ εύκολα ανάλογα τη θέση που βάζουμε το τανκ στο κύκλωμα.

Η κάθεμια βελτίωση δεν κάνει θαύματα, ωστόσο η προσοχή σε όλες τις επιμέρους λεπτομέρειες μπορεί να σου δώσει συνολικά μια αξιοσημείωτη μείωση.

Αρχική απάντηση από Chosen

Τι λες βρε αδερφέ; Η πίεση του λάστιχου θα λυγίσει τον χάλκινο πάτο του μπλοκ που είναι 5 χιλιοστά;

Ναι, ο χαλκός είναι λίγο περίεργο μέταλλο...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει, η λυγισμενη βαση δουλευει οταν δεν εχει γινει lapping στη cpu (ισως επειδη τα πιο πολλα IHS ειναι καπως στραβα?). Επισης οταν λυγισει δεν επανερχεται...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς λυγίζει απ' την πίεση...;)

Tα κενά που δημιουργούνται μην σε ανησυχούν γιατί υπάρχει το λάστιχο μέσα,δεν πρόκειται να υπάρξει διαροή...

Αλλά επανέρχεται αν ξαναβάλεις το λεπτό λάστιχο...

Επιβεβαιωμένο...:p

Για περισσότερα...http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.cooling-masters.com%2Farticles-45-0.html&langpair=fr%7Cen&hl=en&ie=UTF-8&oe=UTF-8&prev=%2Flanguage_tools

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ πάω πάσο, δεν είχα ιδέα ότι η ίδια βάση αλλάζει ανάλογα με το λάστιχο, sorry ReaperX :)

Δε νομίζω να με βοηθήσει όμως, γιατί έκανα τρελό lapping στον QX. Αυτό που υποψιάζομαι όως για την διαφορά ανάμεσα στα 4 cores, είναι ότι έχω το μπλοκ κάθετα αντί για παράλληλα.

Με το Apogee μπορώ να το δοκιμάσω γιατί μπορείς να βγάλεις το καπάκι και να το στρίψεις.

Με το Crusader θα πρέπει να την ψάξω λίγο με την περιοχή γύρω από το socket, γιατί το πλέξυ είναι μέρος του μπλοκ, κι αν το στρίψω, οι γωνίες του πλέξυ ενδεχομένως να αρχίσουν να σπρώχνουν τα heatsinks που έβαλα στα PWMs...

υγ: ReaperX, φανταστικό link, μου άνοιξε τα μάτια σχετικά με τον προσανατολισμό των 2 dies των quad :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 16:28]

Μιχάλη, περίεργη φάση. Κάθε φορά που κάνω clear CMOS, βλέπω διαφορετικούς πυρήνες να έχουν διαφορετική θερμοκρασία. Συνήθως είναι οι πυρήνες 0-1 και 2-3, αλλά έχω screenshots και με 0-2 & 1-3, χωρίς να βγάλω μπλοκ, μόνο από clear CMOS.

Το heatspreader το έχω κάνει lapping πάνω σε γυαλί και έχει γίνει καθρέφτης.

Όταν δοκίμαζα εναλλάξ τα 2 μπλοκ, δεν καθάρισα το CMOS και είδα ακριβώς τις ίδιες θερμοκρασίες μετά από 15 λεπτά ακριβώς 4πλού Prime.

Μετά άλλαξα αντλία, καμία απολύτως διαφορά.

Μετά άλλαξα και τους ανεμιστήρες, έβαλα Akasa με μεγαλύτερο CFM και τους έβαλα να κάνουνε pull, και ξανα 0 βαθμοί διαφορά.

Γι'αυτό άρχισα να υποπτεύομαι το ψυγείο...

Τι λες βρε αδερφέ; Η πίεση του λάστιχου θα λυγίσει τον χάλκινο πάτο του μπλοκ που είναι 5 χιλιοστά;

Χμ ...μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω οτι φταει το ψυγειο Πετρο . Ειναι θεωρητικα αδυνατο να μην υπαρχει καμια μα καμια μεταβολη μετα απο τοσους συνδυασμους .Μηπως αλλαζοντας bios " λογικευτουν οι μετησεις?"

Ομολογω οτι ειναι απο τις πιο παραξενες συμπεριφορες που εχω δει :confused:

Το λαστιχο (O-ring) που εχει μεσα για την στεγανοποιηση (O-ring)μπορει να συμπιεστει μεχρι ενος οριου Συνεχιζοντας το σφιξιμο αναγκαστικα στρεβλωνεις το χαλκο Απο τι ειδα η διαφορα ειναι 0.2mm οποτε μαλον δεν γινονται μονιμες παραμορφωσεις και οταν αλλαχτει το o-ring με μικροτερο η βαση επιστρεφει στην αρχικη της κατασταση

@ReaperX

Ενδιαφερον λινκ...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Χμ ...μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω οτι φταει το ψυγειο Πετρο . Ειναι θεωρητικα αδυνατο να μην υπαρχει καμια μα καμια μεταβολη μετα απο τοσους συνδυασμους .Μηπως αλλαζοντας bios " λογικευτουν οι μετησεις?"

Ομολογω οτι ειναι απο τις πιο παραξενες συμπεριφορες που εχω δει :confused:

Μπα, και στην BadAxe2 είχα την ίδια συμπεριφορά στις θερμοκρασίες. Το Apogee τότε το πήρα, γιατί το Crusader έπαιζε μπουνιές με τον μεσαίο από τους 3 capacitors αριστερά από το socket, αλλά οι θερμοκρασίες είχαν τις ίδιες διαφορές.

Το αυτό και στην Asus P5N32-E SLI Plus (8-9 βαθμοί ανά 2 cores)

Κάθομαι και χαζεύω το Lian Li που μόλις έφτασε.

Μιλάμε, χωράει 2 τριπλά ψυγεία ή 2 τετραπλά ή μέχρι και 2 τετράγωνα τετραπλά...

Έχω πάθει πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια ερώτηση σχετικά με το ψυγείο (μια και είμαστε όλοι έτσι μαζεμένοι :p )

Να το βάλω ξαπλωμένο στον πάτο ή όρθιο στο πλάι; Όπως και να χει, θα φάει η μύγα αλουμίνιο και το κουνούπι Lian-Li, οπότε δεν υπάρχει οίκτος :)

Τα μεσαία διαχωριστικά για τους σκληρούς έχουν ήδη πάρει πόδι...

Πλεονεκτήματα

Κάτω (2) :

- Το κουτί έχει αρκετά ψηλά ροδάκια, οπότε μπορεί να πάρει αέρα άνετα από τον πάτο.

- Έχει ήδη πολλές μικρές τρύπες (για αερισμό και καλά) οπότε ενδεχομένως να κοπεί και πιο εύκολα.

- Πιο ασφαλής στήριξη

- Δεν χαλάω το πλαϊνό και την εξωτερική εμφάνιση γενικότερα

Πλάι (1) :

- Μπορώ να ξαναβάλω ένα από τα διαχωριστικά για τους σκληρούς, παράλληλα με τα πλαϊνά, έτσι ώστε να ενισχυθεί κάπως το κάτω μέρος.

- Έχω ήδη 3πλή γρίλλια για να βάλω απ'έξω

- Είναι ευκολότερο να κόψω το πλαϊνό που βγαίνει, από το να κόψω τον πάτο...

- Ίσως να παίρνει λιγότερη σκόνη από το πλάι, απ'ότι αν βάλω το ψυγείο κάτω να "ρουφάει" από το πάτωμα.

- Μου αφήνει χώρο στο κάτω διάζωμα για να βάλω αντλία, τανκ κλπ

Τι λέτε;

post-129-1416073098,4582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μιχαλη για το info.Ρε c chosen βαλε ενα thermistor πανω στο HS απο πλαγια η εστω σκαψτο εν αναγκη(αν και με το laping δε νομιζω να χει μεινει και πολυ).

Εγω πιστευω οτι απλα η μητρικη σου "μετραει" εσφαλμενα.Και εγω νομιζα οτι μετραγε σωστα η abit αλλα οταν ξαφνικα βλεπω idle να εχω σε διπυρηνο στα 3.2 -5 σε σχεση με system "ξυπνησα"(αυτο το σταθερο 30-33 idle φαινονταν πολυ ουτοπικα τι στιγμη που η μεση θερμοκρασια περιβαλοντος εχει ανεβει κανα 10 αρι το τελευτεο 15θημερο)

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαι θα έλεγα, θα ήτανε καλό να φτιάξεις 2 ανεξάρτητους ας πούμε χώρους από άποψη αέρα,δλδ οι 3 εισαγωγές του ψυγείου να μη βάζουν αέρα στο Mobo, αλλά να βγαίνει αυτός ο αέρας από τροφοδοτικό+ψύξη δίσκων από μπροστα και άλλον ένα ανεμιστήρα. Δε ξέρω βέβαια αν χωρίζεται το κουτί στα 2,δλδ αν έχει ενδιάμεσα ένα στρώμα αλουμινίου, νομίζω έχει.

Και εγώ σκέφτομαι να αγοράσω το ίδιο κουτί και να ακολουθήσω μια τέτοια διαμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γι'αυτό πήρα αυτό κι όχι το G70, γιατί είναι χωρισμένο στη μέση. Τον αέρα που βάζουν οι 3 (ή 6 :p ) του ψυγείου, θα τον βγάζει το τροφοδοτικό, τα δυο 8άρια από πάνω από το τροφοδοτικό και ο μπροστινός 12άρης.

Το μόνο που με χαλάει σε σχέση με το G70, είναι ότι έχει την μητρική ανάποδα και φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα με τα heatpipes της Commando...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX [Χθες, στις 18:01]

...

Αλλά επανέρχεται αν ξαναβάλεις το λεπτό λάστιχο...

Επιβεβαιωμένο...:p

Για να το λες ετσι θα ειναι αφου εισαι και κατοχος ;)

Το ειπα επειδη ειχα δει αυτο

"One thing worth mentioning here is that once a base is bowed, it must remain this way for good - you can NOT revert it back to 'flat' as it will (the base) look sort of like a fun house mirror"

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=142998&highlight=bowed+apogee

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν, στρίψαμε το Apogee 90 μοίρες, και καταφέραμε μια πελώρια τρύπα στο νερό... ίδιες διαφορές μεταξύ των cores...

Επισυνάπτω συγκριτικές φωτό (το κάτω αριστερά Coretemp, είναι μετά την περιστροφή του μπλοκ)

ΥΓ: μη συγκρίνεται τις επιδόσεις μεταξύ τους, τα νούμερα είναι ό,τι βρήκα στο αρχείο, άλλα είναι με θερμοκρασία δωματίου 30 βαθμούς, άλλα με ανοικτό παράθυρο, διαφορετικές αντλίες, ένα είναι 4πλο Prime 20 λεπτά, κι άλλο Wprime 10 δευτερόλεπτα, κλπ

Τα έβαλα για να δείτε τις διαφορές ανά 2 cores ανάλογα με το πως bootάρει μετά από Clear CMOS ή βγάλσιμο/βάλσιμο επεξεργαστή...

post-129-1416073098,9336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.