Jump to content



Ερωτήσεις για Overclocking σε Quad QX 6700 σε P5W DH Deluxe


Chessman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 13:06]

Μόλις πάω σπίτι θα δω και θα σου πω. Αν και ακούγεται σαν κάτι που δεν ήξερα τι είναι, και κατά συνέπεια δεν πείραξα ;)

Δεν πειράζει Chosen, άστο, μη σε φορτώνω χωρίς νόημα. Διαισθάνομαι ότι θα βρούμε ευκαιρίες πολλές στο μέλλον.

Το πιθανότερο είναι ότι το άφησες στο auto, όπως και άλλοι που δίνουν αποτελέσματα σε διάφορα forum. Παρόλαυτά η έρευνά μου λέει ότι στο enabled κάνει τη διαφορά σε πολύ υψηλά fsb. Ιδιαίτερα κοντά στο 500 MHz.

Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε ένα νέο thread στο forum με γενικό τίτλο P5K Deluxe owners να γράφουμε όλοι εκεί συστηματικά (εκτός και αν υπάρχει ήδη και δεν το ξέρω).

edit : άνοιξα το thread με τίτλο Overclocking με P5K Deluxe στο Overclocking ---> Intel Overclocking

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Iannis [Σήμερα, στις 20:10]

και το δικό μου P5W DH Deluxe μουλαρι ειναι

Του εβαλα πανω ενα 6700 και ενα 6600 τιποτα Max post 380 FSB και τωρα ειναι με 1,6 Vcore για να ειναι stable 24/7 που θελω καπου στα 3500

Θέλει ΟΛΑ τα μονταρίσματα (απαραίτητα Vdroop Mod) και έξτρα ψύξη σε ΝΒ για να «πουσαριστεί». Το bios 2205 είναι αρκετά καλό. Χωρίς mods το P5W είναι καλό για γρήγορο και αξιοπρεπές 3200 3500 MHz, 24/7, ανάλογα την ψύξη που έχει κάποιος. Δεν κάνει για μεγάλα FSB, κάνει πολύ καλά όμως εάν κάποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του στο παραπάνω εύρος, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα θερμοκρασίας. Ανεβαίνει πανεύκολα μέχρι τα 360 (+- 10 MHz) αλλά μετά σου αλλάζει τα φώτα για νάναι σταθερό (λόγω σφικτών χρονισμών του chipset). Χρησιμοποιώντας ClockGen και MemSet (αν έχεις την έκδοση με max mch=1.85V) μπορείς με τα mods και καλή ψύξη να ξεπεράσεις τα 450 fsb (αρκετοί έχουν postάρει αποτελέσματα). Αν θυμάμαι καλά ήμουν rock stable στα 350x10 με Vcore = 1.4375 V ίσως και 1.4250V, και Vdim = 2.20V αλλά είχα επενδύσει αρκετό χρόνο για να στρώσω τον qx6700, τις μνήμες και το motherboard. Ο πιο αποδοτικός συνδυασμός για 24/7 και ικανοποιητικά γρήγορος για τη δουλειά που έκανα, ήταν στα 320x10@1.2875V όπου τον άφηνα ημέρες ολόκληρες συνέχεια ανοικτό.

Καλή τύχη με το P5W DH Deluxe

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Με αρκετό ενδιαφέρον η πληροφορία για τους κατόχους της P5W Deluxe (αλλά και για όλους τους άλλους), με πλατφόρμα Win XP SP2 αλλά και Vista, όπως γράφει εδώ

Κρατώντας το Memory Remap Disabled , ρυθμίζει μέσα από το boot.ini το όριο της μνήμης με την παράμετρο /MAXMEM.

Δεν μπορώ εύκολα να εκτιμήσω τι πλεονέκτημα μπορεί να έχει κάτι τέτοιο (χρειάζονται κάποιες δοκιμές), απλώς το αναφέρω εδώ, επειδή μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είμαι ακόμα στο 19** bios

Για να flashαρω το νέο bios ποιο πρόγραμμα πρέπει να έχω (παίζει κανένα link?) και επίσης, πρέπει να δώσω τίποτα άλλες παραμέτρους εκτός από το όνομα του αρχείου του bios μέσα από το dos?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από subneo [Σήμερα, στις 13:42]

Είμαι ακόμα στο 19** bios

Για να flashαρω το νέο bios ποιο πρόγραμμα πρέπει να έχω (παίζει κανένα link?) και επίσης, πρέπει να δώσω τίποτα άλλες παραμέτρους εκτός από το όνομα του αρχείου του bios μέσα από το dos?

Κατεβάζεις το afudos 2.17

Και τρέχεις (κατά τα γνωστά, «enable USB legacy» κλπ ) : afudos /ixxx.rom /pbnc /n

όπου xxx.rom το αρχείο με το νέο bios -προσοχή, να βάλεις το /i

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Χθες, στις 21:42]

Κατεβάζεις το afudos 2.17

Και τρέχεις (κατά τα γνωστά, «enable USB legacy» κλπ ) : afudos /ixxx.rom /pbnc /n

όπου xxx.rom το αρχείο με το νέο bios -προσοχή, να βάλεις το /i

thnx :)

Κάτι διάβασα όμως πως το τελευταίο bios έχει κάποια προβλήματα..

Λέω να το δοκιμάσω όμως κι εγώ και αν όντως έχει, θα πάω στο προηγούμενο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.