Jump to content


1950xt vs 8600gtx


tomhel

Recommended Posts

Φτιάχνω καινούργιο υπολογιστή και θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας μεταξύ των:

Sapphire ATi X1950PRO 512MB PCI-E RETAIL και την Sparkle 8600GT

Επειδή όλο το post ήταν για τις καλύτερες εκδόσεις των καρτών αυτών, επέλεξα να το βάλω εδώ.

Για κάρτα γραφικών δυστυχώς μπορώ να διαθέσω μέχρι 100 και κάτι ψιλά... Δεν παίζω τα πολλά παιχνίδια, αλλά αν είναι να παίξω, παίζω adventures, ραλλάκια και μια στις τόσες και κανένα ποδοσφαιράκι... Ασχολούμαι επίσης κάπως με γραφικά αλλά όχι πολλά πράγματα.

Ελπίζω να καταλάβατε πάνω - κάτω τι θέλω, και αν έχετε και καμία άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη... :)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kyma

’ρα τί έχετε να μου προτείνετε; :confused:

Να πάρω μια παλαιότερη ATi όχι πολύ ακριβή και την αλλάζω αργότερα όταν εδραιωθεί το DX10 ή να πάρω μία μικρότερη nVidia;

Να παρεις μια παλαιότερη ATi όχι πολύ ακριβή και την αλλάζω αργότερα όταν εδραιωθεί το DX10

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας σε μεταχειρισμένο, όπου λύση θεωρώ πως θα βρεις (78xx - 79xx - 18xx - 19xx με ~100Ε), τότε...δύσκολα τα πράγματα. Η 1950 βγαίνει στα 140 ενώ η 8600 στα 120. Η 1950 στάνταρ είναι καλύτερη στα παιχνίδια και - εκτός εάν η Microsoft λέει αλήθεια (που αμφιβάλλω) - η 8600 θα είναι πενιχρή για βαριά DX10 παιχνίδια.

Εγώ θα δανειζόμουν και θα έπαιρνα τη 1950 αν δεν έπαιρνα μεταχειρισμένη ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην γελιεστε, για παιχνιδια ξεχαστε κατω απο 8800 640mb,8400-8500-8600gt-gts

απλα ειναι συμβατα με το DX10,που ομως δεν σημαινει οτι μπορουνε να ανταποκριθουνε σε πραγματικα dx10 Παιχνιδια οταν βγουνε

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για την 1950PRO σκεφτόμουνα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τώρα 140 για καινούργια κάρτα την ώρα που πάει να καταργηθεί.

Εν το μεταξύ στο pc που θα μπει δε θα τρέχει windows, θα κάνω προσπάθεια να βάλω Mac και αν δεν μπει θα βάλω Ubuntu όπως έχω και στο μηχάνημα που δουλεύω.

Με το beryl είχα πρόβλημα με την ATi Radeon 9250 που έχω σ'αυτό το μηχάνημα, αλλά όταν είχα την GeForce4 έπαιζε μια χαρά.. Κάτι παίζει με τους drivers τις ATi. Αν πάρω κάποια φθηνή nVidia, ποιά θα μου λέγατε; Ή δεν είναι καλή σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma

Σκεφτόμουν για την 8600GT λόγω του ότι έχουν μικρές διαφορές με τη GTS; Αξίζει ή να πάρω καλύτερα τη GTS;

προκειται για καρτα με ιδιο πυρηνα (G84) αλλα με διαφορετικους χρονισμους σε core-memory(η GTS φοραει καλυτερες μνημες..)

στα παιχνιδια η διαφορα ειναι απο 5 εως 8 fps αναλογα το παιχνιδι..

βαλτα κατω και δες αν αξιζει,αναλογα με την τσεπη σου..40 euro διαφορα εχουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To DX 10 θα αργήσει ακόμα, οπότε αν δεν ασχολείσαι με HD κοίταξε μια εκ των X1950, 7900GS (Κρίμα που δεν είναι διαθέσιμη η 7900, την έχει ο Vatos και πραγματικά δίνει ρέστα για τα χρήματά της @ 700/2000MHz @ 2.2Vdimm ;)) ... Πάντως και μια X1950GT δεν νομίζω θα σε χαλούσε, αφού με pushάρισμα φτάνεις σε επιδόσεις ~ 1950Pro ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάρτες 8600gts μπορώ να πω ότι όταν βγουν παιχνίδια με dx10 η 8600gts θα τα παίζει με το ελάχιστο κονφιγκ.

Το ίδιο θα κάνει και η 1950 όμως !! Η διαφορά είναι περίπου 10-15% άρα αν η μια πιάνει

20-30 fps και η άλλη πιάνει 23-35 κανένα από τα δυο δε θα είναι playable με την διαφορά ότι με την 1950 δε θα μπορείς να έχεις ούτε dx10 ούτε τους accerelators της 8600.

Εξάλλου δε είναι τυχαίο που έχουν και τέτοια διαφορά στην τιμή.

Τώρα δε ξέρω αν η μια (ati) clockari περισσότερο από την 8600 και έτσι η διαφορά ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς @Jpp η Ati δεν κλοκάρεται και πολύ ... Σχεδόν καθόλου θα έλεγα ... ’σε που γενικά η Χ1950 είναι μία θορυβώδης και "θερμόαιμη" (:D) κάρτα, oπότε τα κλόκια δυσκολεύουν την κατάσταση ακόμα περισσότερο ... ;) Αντιθέτως η 8600GT ανεβαίνει αρκετά με αποτέλεσμα να πλησιάζει την Χ1950 ... ;) (Xωρίς όμως να την φτάνει ... :p) Aρκεί να μην πρόκειται για την υλοποίηση της Sprakle, η οποία δεν ανεβαίνει ούτε κατά +10Mhz Core ...

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα πανε καπως ετσι... Η ati βγαζει την 1950ΧΤ, μετα βγαζει 1950ΧΤΧ που προκειται για μια 1950Χτ κλοκαρισμενη.. Συνεπως δεν εχει μεγαλο oc-ability τουλαχιστον οσο εχει η η 1950ΧΤ...

To λεω αυτο για πολλες φορες λεμε οτι δεν κλοκαρει κατι πολυ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο κομματι, απλα ειναι ηδη πουσαρισμενο απο την εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iced [Σήμερα, στις 18:15]

Τα πραγματα πανε καπως ετσι... Η ati βγαζει την 1950ΧΤ, μετα βγαζει 1950ΧΤΧ που προκειται για μια 1950Χτ κλοκαρισμενη.. Συνεπως δεν εχει μεγαλο oc-ability τουλαχιστον οσο εχει η η 1950ΧΤ...

To λεω αυτο για πολλες φορες λεμε οτι δεν κλοκαρει κατι πολυ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο κομματι, απλα ειναι ηδη πουσαρισμενο απο την εταιρια

Mα δεν είπε κανείς το αντίθετο ...

Όμως τί έχεις να πεις @iced για την X1950Pro ? Αυτή γιατί να μην κλοκάρεται ? :D Aντιθέτως η 8600GT κλοκάρεται αρκετά, φτάνοντας σε επίπεδα ~GTS ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.