Jump to content


Team Xtreem SPD upload


papatsonis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tifozif1

Πόσο έχουν οι δικές σου ?

Οι Team Dark δουλεουν καλα με 28...οταν βαζω τις Cellshock D9FMH πρεπει να βαζουν το TRFC γυρω στο 36.

Γενικα εχεις παιξει με τα subtimings? Γιατι ο συνδιασμος τους ειναι αυτος που θετει την τιμη του TRFC...και ειδα τεραστιες διαφορες οταν επαιξα με αυτα.

Ας πουμε στα 800 4-4-4-8 ειχα ιδιο σκορ με σφυχτα με τις μνημες στα 1000 4-4-4-8 και πιο χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να τις βαζεις δηλαδη , η μητρικη αυτοματα σου βαζει 72.5ns tRFC (και αναμενομενα δεν εχει καμια διαφορα το trfc ειτε με cl3 , ειτε με cl4) .75ns tRFC απο οσο ειδα εχουν τα 256mbit τσιπακια (512αρια δηλαδη double side) μου κανει εντυπωση που βαζει default τοσο η μητρικη(οπα τωρα αρχισα να μπαινω στο πνευμα των ιντελ :p συμπαθαμε , με το που βαζεις 1:1 διαιρετη στο bios η μητρικη βαζει τις αντιστοιχες ρυθμισεις για τα 533 και μενει εκει.. που να ξερε η καημενη τι σχεδια εχει ο χρηστης της :p -για αυτο μου αρεσει στο AM2 που το βαζεις fix νουμερο και τελειωνεις ,το ποσοι κυκλοι ειναι , αλλαζει με τη συχνοτητα των μνημων διαρκως-).Αν παντως αυτος ειναι ο ελαχιστος χρονος για να ειναι σταθερες οι μνημες, με ενα πολλαπλασιασμο καθε φορα καθαριζεις για το ποσο πρεπει να βαλεις στο bios (tRFC =0.075*MHz)

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημά μου δεν είναι σταθερότητας αλλά boot. Στα 533 (1:1) μνήμες βάζει tRFC 28 και bootαρει με FSB 266 μέχρι 385. 385+1 δεν bootάρει. Με clockgen ανεβαίνει μέχρι 400+ (δεν θυμάμαι ακριβώς) με 4αρια & 3αρια και trfc 28 και είναι orthos & 3DMark σταθερή. Γι' αυτό ψάχνομαι με τις μνήμες μήπως αλλάζοντας χρονισμούς (σε κάτι πιο αργό ίσως) μπορέσω να bootάρω 400.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.