Jump to content



Χάλασε και το Πλαίσιο.


mariosalice

Recommended Posts

Σορυ ..αλλα ο νομος τι λεει...??? τα περι πολιτικης ειναι δικα τους θεματα...επρεπε η οχι ν'αλλαχτουν οι μνημες επιτοπια???

Νομιζω ναι!...τα υπολοιπα ειναι μπηχτες...κι εντελει σε πελατη που σου εχει αφησει τοοσα ...δεν λες Οχι...το λεω γιατι παρακολουθω τον Λαμπη και ξερω οτι ο Μαριος ειναι καταναλωτικος και αγοραζει αβερτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Mε συγχωρείς αλλά έτσι αυτοδιαφημίζεται το Πλαίσιο,''ντεμεκ οτι κατευθείαν αντικατάσταση και τα λοιπά''

να τα λέμε όλα...

και εννοείται οι υπολογίζει και αυτές τις περιπτώσεις μέσα στις τιμές που βάζει...

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης...ποτε δεν συμπαθησα αυτο το μαγαζι...ελαχιστα εχω παρει απο αυτους...και παρα πολλες φορες απορουσα με την υποστηριξη σας σε αυτο...και τωρα ερχεται το πληρωμα του χρονου και αυτοι που το εξυμνουσαν ...το κατηγορουν...

1 ειναι σιγουρο....ο πελατης δεν φταιει ..!!! Στην Γερμανια λενε οτι ο πελατης ειναι βασιλιας...οχι τυχαια..!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

@δεφ

προφανώς.....

@οβι

Ψώνιζε απ το ε-σοπ εσύ

Ακη, τζαμπα η ταλαιπωρια,το να εχει προβλημα το προιον που αγορασες το καταλαβαινω,αλλα αν δεν εχει....................:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

Ακη, τζαμπα η ταλαιπωρια,το να εχει προβλημα το προιον που αγορασες το καταλαβαινω,αλλα αν δεν εχει....................:o

Συμφωνώ...

Και όσο το κάνουν επειδή απλά δεν τους αρέσει και το μαγαζί θα είναι ζημιωμένο και τόσο θα γίνονται πιο αυστηρά τα πράγματα και θα τσιμπιώνται σιγά σιγά οι τιμές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 22:52]

Φίλος sorry αλλά αν άλλαξε η πολιτική του ΠΛΑΙΣΙΟ άλλαξε για κάτι τέτοιες λογικές που εσύ και και κάποιοι άλλοι έχετε. Με λίγα λόγια, για σας θα την πληρώσουμε στο μέλλον κι εμείς που πραγματικά θα αντιμετωπίσουμε κάποια στιγμή κάποιο πρόβλημα...

Ή δεν διάβασες όλο το ποστ ή το έκοψες επίτηδες.

Αυτό κατάλαβες?

Ότι εξ αιτίας μου θα την πληρώσετε όλοι από αυτά που έγραψα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 22:52]

Φίλος sorry αλλά αν άλλαξε η πολιτική του ΠΛΑΙΣΙΟ άλλαξε για κάτι τέτοιες λογικές που εσύ και και κάποιοι άλλοι έχετε. Με λίγα λόγια, για σας θα την πληρώσουμε στο μέλλον κι εμείς που πραγματικά θα αντιμετωπίσουμε κάποια στιγμή κάποιο πρόβλημα...

πολυ σωστος.:T: και αυτα ειναι τα πρωτα ενδεικτικα σημεια.

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 22:57]

δλδ οι ΚΑΠΟΙΟΙ αλλαζουνε τα προιντα τους χωρις να εχουν προβλημα?

ναι πρωτη φορα το βλεπεις?παιρνουν χωνουν στο κεφαλι

δεν τους κανει τα χατιρια πισω.εδω αλλος βγηκε και ρωτουσε πως θα εκαιγε τις μνημες να τις κανει rma γιατι

δεν του εβγαλαν αυτο που ηθελε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα λογικής, ούτε χατιριών.

Είναι θέμα νόμου.

Το νόμο οφείλουν να τον εφαρμόζουν όλοι.

Δεν είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.

Ο νόμος δεν είναι λάστιχο να τον προσαρμόζουμε κατά το δοκούν.

Κροκοδείλια δάκρυα χύνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει νόημα.

Αν είχαν περάσει οι μέρες και ήμουν στην περίοδο RMA (ένα χρόνο από το νόμο και lifetime από την OCZ) από το Πλαίσιο, φυσικά και θα πρέπει να τα ελέγξουν.

Μάλιστα σε μια περιπέτεια που είχα τελευταία, το επεδίωξα και τους ρώτησα στο τέλος τι οφείλω, γιατί η μητρική μου δεν είχε πρόβλημα.

Μου είπαν τίποτα είναι δωρεάν.

Αν μου ζήταγαν χρήματα, δεν θα τους αδικούσα, γιατί το φταίξιμο ήταν δικό μου.

Επειδή όμως είχα ανάγκη τον υπολογιστή μου, αγόρασα δεύτερη ίδια μητρική και επεξεργαστή. Έχω ήδη γράψει γι' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi

Είναι παράλογο όμως να θέλουν να τις ελέγξουν πρώτα;

Κυριε πρεσβη ...μας καλομαθαινεται....

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν είναι θέμα λογικής, ούτε χατιριών.

Είναι θέμα νόμου.

Το νόμο οφείλουν να τον εφαρμόζουν όλοι.

Δεν είναι στη διακριτική τους ευχέρεια.

Ο νόμος δεν είναι λάστιχο να τον προσαρμόζουμε κατά το δοκούν.

Κροκοδείλια δάκρυα χύνετε.

Παντοτε απορουσα...γιατι αυτα που αναφερεις να ειναι μοιαζει προνομιο -ισως και αποκλειστικο- του πλαισιου??

(δεν αναφερομαι σε σενα...απλα με αφορμη το ποστ σου)

Αργα η γρηγορα 8α γυρνουσε boomerang..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο τεχνικός γιατί να νοιαστεί για το νομικό κομμάτι?

Όντως μπορούμε να κάνουμε εντός 10 νομίζω ημερών υπαναχώρηση. Απλά θα πρέπει να τσεκάρει ο υπάλληλος ότι το προϊόν δε δείχνει πειραγμένο. Αλλά ας το σκεφτούμε αλλιώς.

Μάριε τα λεφτά σου στο Πλαίσιο δεν τα χάνεις.

Θέλουν να τις δουν, τι σε καίει εσενα?

Μένεις χωρίς pc για λίγη ώρα μόνο αυτό.

Μόλις δουν τα errors τους λες πιστωτικό και παίρνεις άλλες, αλλιώς τα χρήματά σου πίσω.

Δε νομίζω ότι λίγη ώρα κάνει τόση ζημιά.

Φυσικά και σε καταλαβαίνω . Κι εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση τα είχα πάρει στο κρανίο για ένα DOA usb stick. Θέλανε να το ελέγξουν και να κάνουν μία χρονοβόρα ιστορία αφού είδαν σε 1 λεπτό ότιο δεν έπαιζε... Ε τα είχα πάρει κι εγώ. Αλλά εντάξει τώρα που έχει περάσει καιρός , καταλαβαίνω ότι η μισή ωρίτσα σε σχέση με ο 3ήμερο του eshop πετάειιιιιι λέμε.

Επαναλαμβάνω, θεωρητικά θα έπρεπε να ξέρει κάποιος εκεί μέσα τι σημαίνει υπαναχώρηση.

Αλλά ευτυχώς που έχουν την εντολή να εξυπηρετούν και όχι να ταλαιπωρούν τον κόσμο.

Λίγη υπομονή....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, αν την έκαιγες μόνος σου σε 5 μέρες θα την επέστρεφες και θα έλεγες δεν μου αρέσει;

Δεν νομίζετε ότι μόνο και μόνο για αυτή την πιθανότητα πρέπει να ελεγχθεί το hw?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Για να ειμαι ειλικρινης...ποτε δεν συμπαθησα αυτο το μαγαζι...ελαχιστα εχω παρει απο αυτους...και παρα πολλες φορες απορουσα με την υποστηριξη σας σε αυτο...και τωρα ερχεται το πληρωμα του χρονου και αυτοι που το εξυμνουσαν ...το κατηγορουν...

1 ειναι σιγουρο....ο πελατης δεν φταιει ..!!! Στην Γερμανια λενε οτι ο πελατης ειναι βασιλιας...οχι τυχαια..!!!

H υποστήριξη είναι εξαιτίας του έξυπνου management που έχει το Πλαίσιο εδώ και καμιά 5ετία. ’φηναν τον πελάτη ευχαριστημένο και την τσέπη τους γεμάτη. Το ότι ο Μάριος εδώ αγανακτεί για μένα είναι υπερβολή. Πρώτον γιατί βιάζεται υπερβολικά για τα ελληνικά πρότυπα, δεύτερον γιατί αν τις είχε πάρει από το μαγαζί της γειτονιάς η καθυστέρηση θα του φαινόταν φυσιολογική και τρίτον γιατί κατά πάσα πιθανότητα, εν τέλει, θα εξυπηρετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν καταλαβαίνω,γιατί συνεχίζουμε μια κουβέντα που απ'την αρχή έχει απάντηση!Υπάρχει σχετικός νόμος?Ναι!Εφαρμόστηκε?Βάσει όσων ελέχθησαν..Όχι!Αυτό νομίζω οτι θέλει να θίξει ο Μάριος.

Τώρα τα περί σκάρτων προιόντων δε τα κρίνω,καθ'ότι διαβάζω γενικότερα στην παγκόσμια αγορά να υπάρχουν ελαττωματικές παρτίδες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 23:01]

@δεφ

προφανώς.....

@οβι

Ψώνιζε απ το ε-σοπ εσύ

Mε συγχωρείς αλλά ποιά ληγμένα χάπια χρησιμοποιείς ακριβώς;

Απο που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

Φιλικά πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Λοίπον το θετικό με την (πιθανή) αλλαγή πολιτικής σε θέματα RMA του ΠΛΑΙΣΙΟΥ είναι να ξεκολλήσει ο περισσότερος κόσμος με αυτό το μαγαζί που το έχει κάνει ΘΕΟ και αγοράζει από αυτό ΤΥΦΛΑ μπορώ να πώ και οτιδήποτε ακόμα και 100+ πιο ακριβά με την λογική της μελλοντικής υποστήριξης και του RMA.... Δε ορισμένος κόσμος ούτε καν ψάχνει τιμές και εναλλακτικά προιόντα... αφού το φέρνει το ΠΛΑΙΣΙΟ σου λέει είναι super και βέβαια μετά καρφωτοί σε ένα κατάστημα για αγορα... Ούτε έρευνα αγοράς, ούτε τίποτα... παρωπίδες.....

Υποστηριξη- Support - RMA:

Αν εννοούν οι περισσότεροι την υποστήριξη ως "αγοράζω κάτι, το φτάνω στα όρια ή ακόμα και της καταστροφής, το καίω γιατί του έβαλα πολύ/λίγο ρεύμα, αδιαφόρησα για τα specifications γιατί "ξέρω", και μετά απλά μπορώ να το αλλάξω με ένα καινουργιο ΧΩΡΙΣ ελεγχο ή να πάρω τα λεφτά μου πίσω"... ε τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Εκμετάλλευση σημαίνει αυτό και όχι υποστήριξη..... Και κακώς γίνοταν, αν γινόταν κάτι τέτοιο...

Για να μην παρεξηγηθώ δεν "την λέω" στα παιδιά που ανέφεραν τα προσφατα προβλήματα τους με το ΠΛΑΙΣΙΟ ούτε και σε όσους κλοκάρουν ή πειραματίζονται με ότι αγοράζουν... καλά κάνουν αφού το αγόρασαν... δικό τους είναι...

Έχω όμως την εντύπωση ότι έπεσε τρελή εκμετάλλευση σε αυτό το θέμα και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας... Οι εγγυήσεις και το support έχουν και όρια...

Για τους υπόλοιπους ισχύει το "μαζι με τα ξερά καίγονται και τα χλωρα"

Απλά το ΠΛΑΙΣΙΟ "ξύπνησε" και καλά έκανε γιατί ακριβώς επειδή εδίνε αβέρτα κουβέρτα RMA είχε και αυτές τις τιμές... οπότε παίζει και να ωφεληθούμε σε θέματα τιμών...

Το κακό δεν είναι οτι "ξύπνησε", το κακό είναι ότι μάγκεψε και μάλλον θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέραμε ακόμα και τα βασικά....

Φεβρουάριος 2007 :

Αγόρασα ένα Logitech Joystick, γυρνάω σπίτι, ΔΕΝ ανοίγω την συσκευασία και επειδή άλλαξα γνώμη το επιστρέφω για να πάρω τα χρήματα μου πίσω... με απόδειξη κτλ... μέσα σε ένα 2ωρο αυτα όλα???? ΕΕΕΕΕΕΕ μου έβγαλαν τον Μεγαλόχαρη από μέσα μου για να μου δώσουν το ποσό... Ένα κάρο ερωτήσεις και επρεπε να μιλήσω με τον προιστάμενο, τον πωλητή και να τσεκάρουν ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΑ οτι ΔΕΝ άνοιξα την συσκευασία + να δουν αν όντως το πήρα αυθημερόν... ΠΛΑΙΣΙΟ Στουρνάρη αυτα...

To κλού είναι ότι επέμεναν να μου βάλουν το ποσό στον λογαριασμό μου και όχι να μου δώσουν μετρητα... αλλά λόγω ότι έκανα 2000 αγορές σε μετρητά παρακαλω εκείνη την μέρα το πρώι... εεε μου έδωσαν και τα 50-60 πόσο έκανε το joystick...

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ........

PS: Και να προλάβω αυτούς που θα πουν ότι και εγώ στην λούμπα έπεσα αφού τους έδωσα 2χιλιάρικα... απλά έτυχε όλα τα προιόντα που πήρα να εχουν και έλαχιστη διαφορά σε εναλλακτικά καταστήματα... οπότε προτιμήσα μία συνολική αγορά παρά να τρέχω σε 5-6 διαφορετικα καταστήματα....

PS2: Αλλαγές σε ελλατωματικά προιόντα νομίζω ότι γίνονται σε όλες τις περιπτώσεις και σε όλα τα καταστήματα εκτός εάν αναφέρεται κάτι διαφορετικά (Β' διαλογής, used κτλ) Οπότε να μην το βάλουμε στα credits του Πλαισίου

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως το πλαίσιο σου προσφέρει την δυνατότητα να αγοράσεις οτι πιο ''γρήγορο'' και το διαφημίζει και απο πάνω ως το σουπερ-ντούπερ με δυνατότητα να κλοκάρεις στα όρια και λοιπά να είναι έτοιμο να δεχτει και τις επιστροφές απο αυτά τα προιόντα αν δεν είναι αντάξια των όσων αναφέρουν...

Να τα λέμε όλα.

Εγώ μια χαρά το βρίσκω το πλαίσιο στην τελική, φέρνει πολύ και ποικίλο hardware για όλα τα γούστα αλλά να μην όταν τα πουλήσει μετά κάνει την πάπια...

Ένα άλλο που με χάλασε είναι οτι έχουν βιτρίνα σε όλα τα μαγαζιά και στο νετ την P5K3-Deluxe που υποστηρίζει ddr-3 μνήμες τις οποίες φυσικά δεν έχει στο μαγαζι να πουλήσει.Τι θα γίνει αν καποιος ασχετος δει αυτή την μητρική και την πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.