Jump to content


Χάλασε και το Πλαίσιο.


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 13:24]

===============================================================

Δικαίωμα υπαναχώρησης

Ο αγοραστής, κατά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 4 του Νόμου 2251/1994, δικαιούται να υπαναχωρήσει από την καταρτισθείσα σύμβαση αναιτιολογήτως, εντός δεκαημέρου από την παράδοση του πωληθέντος, επιστρέφοντας το προϊόν στην αρχική του κατάσταση, η δε πωλήτρια υποχρεούται σε απόδοση του καταβληθέντος από τον αγοραστή ποσού. Τα έξοδα επιστροφής βαρύνουν αποκλειστικά τον ίδιο τον αγοραστή.

===============================================================

http://c-shop.gr/conditions.php

καταρτισθείσα σύμβαση = αγορά ?

Οmg και 10 λολ . Αν δεν εχει βγει συμπληρωματικο ΦΕΚ με πιο προσφατη ημερομηνια τι να πεις. Το 1994 σίγουρα δεν υπήρχαν vapols , ψυγεια , μνημες ocz και στους 10.000 χρήστες overclock εκανε ο ενας απο τα jumper , ουτε dfi υπηρχε να δινει σε ddr1 απο 2.6`~ που παιζαν default σε 4v και με 2 boot το πολύ τις επερνες στο χέρι .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΗΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ GOMAR ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ

ΟΤ:

οι περισσοτεροι απο δω μεσα εχουμε o/ced τα μηχανηματα 24/7 και οι περισσοτεροι βλεπουμε τα ορια τους...Αλλα η καρτα δεν παρεδωσε πνευμα σκαλιζοντας την, αλλα καθως εγραφα mIRC :S

Δεν απαντησα επειδη αναφερες το ονομα μου...Απλως συμφωνω σε αυτο που ειπες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 14:12]

why??

Γιατί το ψυγείο ήταν μέρος κιτ και έπρεπε να επιστρέψω όλο το κιτ και όχι μόνο το ψυγείο.

Αλλά είχα κάνει πολύ κόπο να στήσω την υδρόψυξη με το διπλό ψυγείο.

Μετά διαπίστωσα ότι το μονό ψυγείο του κιτ ήταν τρύπιο, καθώς δοκίμαζα πώς θα πρέπει να γυρίσω το ψυγείο για να φύγει όλος ο αέρας από μέσα.

Δεν ήθελα να την ξηλώσω όλη την υδρόψυξη και φτου κι από την αρχή.

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 13:53]

Πιθανόν λειτουργικό και με τη συσκευασία του σε καλή κατάσταση. Τώρα αν είναι χαλασμένο, δεν βλέπω που είναι το κακό να γίνεται έλεγχος.

Ο νόμος λέει στην αρχική του κατάσταση. Αλλά τι ψάχνω τώρα... :p
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν όντως άλλαξε πολιτική rma το πλαίσιο δεν φταίει αυτό αλλά οι πολλοί επαγγελματίες rmaδες που είχαν μαζευτεί σε αυτό. Το παίρνουμε του βγάζουμε τα μάτια στo overclocking - τι κρίμα ο επεξεργαστής δεν ανεβαίνει 1100% - οι μνήμες από 400Mhz δεν πάνε 870Μhz - έπεσα σε άσχημο κομμάτι - δεν μας κάνει το πάμε πίσω - το πλαίσιο το άλλαζε (κακώς για μένα) και μετά το έδινε στον επόμενο είτε ανοιγμένο είτε χαλασμένο ή επισκευασμένο. Δηλαδή η πάρτη μου και το αιγάλεω να κερδίζουν και οι άλλοι να παν να ....................................

Ψωνίζω από την εποχή των 286 από εκεί και πήγα 2 φορές στο service. Μια για μνήμες και μία για ένα 2600barton. Και τις 2 φορές με εξυπηρέτησαν άψογα εντός 3 ημερών και μου έκοψαν πιστωτικό. Μάλιστα οι μνήμες είχαν πολύ περίεργο πρόβλημα. Ενώ ήταν 400άρες δούλευαν άψογα στα 333 και όχι στα 400. Τις άλλαξαν χωρίς πολλά πολλά ενώ θα μπορούσαν να μου πούν πολλά.

Δεν έχω σκοπό να διαφημίσω το εν λόγω κατάστημα αλλά θεωρώ ότι με την πολιτική του ευνοεί τους πελάτες με τη λογική αυτών που περιέγραψα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται RMA γιατί δεν ανεβαίνει ένα εξάρτημα.

Είναι λάθος αυτή η αντίληψη.

RMA γίνεται μόνο όταν δίνουμε πίσω ελαττωματικά προιόντα.

Δεν στέκει λοιπόν η λογική ότι φταίνε οι υπερχρονιστές.

Πελάτες είναι και μάλιστα οι καλύτεροι, γιατί γνωρίζουν και δεν επιβαρύνουν το service χωρίς λόγο και γιατί ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για το χόμπι τους.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι λάθος. Ο υπερχρονιστης [κατα κανονα] θα το δουλέψει out of specs το προιον θα δωσει και τέρμα τα ρευματα [οχι ολοι βεβαια] να δει ποσο μαξαρει το cpu με 1.7 και ποσο οι μνήμες με 2.7 κλπ κλπ .

Να συμπληρωσω την προταση σου λοιπον , Γινεται rma αν δεν ανεβαινει ενα εξάρτημα πάνω στο οποιο για να δεις αν ανεβαινει η οχι ''εσυ'' η ''εγω'' εχουμε κανει τα 1002. Κατι το οποιο ο τεχνικος δεν το ξέρει ομως ουτε μπορει να το μαντεψει .

Για να μην πολυλογώ πιστευω πως αν ειχες παει με ενα case και τους ελεγες δεν με βολευει η εργονομια του η δεν ταιριαζει με τον καναπε μου το χρωμα του θα του ριχναν επιτοπου μια ματια για χτυπηματα κλπ και θα σε πληρώναν . Με τις μνημες - cpu - mobo - vga - hd κλπ ειναι διαφορετικα ομως ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν γίνεται RMA γιατί δεν ανεβαίνει ένα εξάρτημα.

Είναι λάθος αυτή η αντίληψη.

RMA γίνεται μόνο όταν δίνουμε πίσω ελαττωματικά προιόντα.

Δεν στέκει λοιπόν η λογική ότι φταίνε οι υπερχρονιστές.

Πελάτες είναι και μάλιστα οι καλύτεροι, γιατί γνωρίζουν και δεν επιβαρύνουν το service χωρίς λόγο και γιατί ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για το χόμπι τους.

Κάλά άκυρο πέρα για πέρα έτσι....νο οφφενσς μειτ...αλλά αυτό φωνάζουν όλοι απο την αρχή του θρεντ σου. Ότι κάποιες τέτοιες κατακριτέες συμπεριφορές τείνουν να "χαλάσουν" και τα λιγοστά "καλά" μαγαζιά όσο αφορά το RMA.

Οπότε και οι τεχνικοί και τα καταστήματα πρέπει να ακολουθούν ένα πρωτόκολλο διαδικασίας ώστε να μην αδικήσουν κανέναν και να μην κάνουν το μαγαζί τους αμπέλι του κάθε τελιωμένου κλοκερ.

Και δεν μιλάω συγκεκριμένα για το πλαισιο αλλά για όλους όσουν είναι σε αυτη τη δουλειά...:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 15:16]

Δεν γίνεται RMA γιατί δεν ανεβαίνει ένα εξάρτημα.

Είναι λάθος αυτή η αντίληψη.

RMA γίνεται μόνο όταν δίνουμε πίσω ελαττωματικά προιόντα.

Δεν στέκει λοιπόν η λογική ότι φταίνε οι υπερχρονιστές.

Πελάτες είναι και μάλιστα οι καλύτεροι, γιατί γνωρίζουν και δεν επιβαρύνουν το service χωρίς λόγο και γιατί ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για το χόμπι τους.

sorry αν παρεξηγήθηκα αλλά εγώ μίλησα για επαγγελματίες rmades και όχι για overclockers. Συμφωνώ μαζί σου ότι οι overclockers είναι από τους καλύτερους πελάτες όχι γιατί ξοδεύουν περισσότερα λεφτά (με τη λογική αυτή θα μας ζήταγαν ιστορικό αγορών και θα μας έκαναν ανάλογη έκπτωση) αλλά γιατί κυρίως ξέρουν τι θέλουν και επίσης ξέρουν πως να το στήσουν.

ξέρουν όμως όλοι να κάνουν overclocking και επίσης ξέρουν όλοι πως να στήσουν εξειδικευμένα εξαρτήματα για overclocking??? Πόσες φορές έχουμε δει thread βοήθεια γρατζούνισα την κάρτα γραφικών μου ή τη μητρική μου χωράει rma???? Και όλα αυτά για να βάλει μια ψύκτρα ή για στήσει το καινούργιο του pc.

Σαφώς και δεν είχα σκοπό να θίξω τους overclockers γιαυτό εντέχνως τόνισα τις αυξήσεις στις επιδόσεις.

Μιλάω γενικά γιαυτούς κυρίως που δεν ξέρουν τι θέλουν, πότε το θέλουν και πως να το στήσουν. Το oveclocking είναι μια πρόφαση για όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 15:31]

Κάλά άκυρο πέρα για πέρα έτσι....νο οφφενσς μειτ...αλλά αυτό φωνάζουν όλοι απο την αρχή του θρεντ σου. Ότι κάποιες τέτοιες κατακριτέες συμπεριφορές τείνουν να "χαλάσουν" και τα λιγοστά "καλά" μαγαζιά όσο αφορά το RMA.

Οπότε και οι τεχνικοί και τα καταστήματα πρέπει να ακολουθούν ένα πρωτόκολλο διαδικασίας ώστε να μην αδικήσουν κανέναν και να μην κάνουν το μαγαζί τους αμπέλι του κάθε τελιωμένου κλοκερ.

Και δεν μιλάω συγκεκριμένα για το πλαισιο αλλά για όλους όσουν είναι σε αυτη τη δουλειά...:T:

Πρέπει να γίνεται έλεγχος στα προιόντα και να μην ξαναμπαίνουν στο ράφι, αλλά στη διαδικασία RMA. Συμφωνούμε.

Αλλά διαφωνώ κάθετα σε κάθε προσπάθεια παραβίασης του νόμου.

Η άρνηση RMA γιατί είχε μπει βαζελίνη ή γιατί είχε υπερχρονιστεί μια μητρική είναι παράνομη.

Αν θέλουν ας αρνηθούν, αλλά να υποστούν τις συνέπειες του νόμου όταν εγκριθεί το RMA από τον κατασκευαστή.

Αλλά ότι αρπάξουμε είναι ορισμένα μαγαζιά και από ότι βλέπω και το Πλαίσιο σε αυτή την κατηγορία πάει.

Ποια είναι η κατακριτέα συμπεριφορά?

Ότι υπερχρονίζει κάποιος το μηχάνημα του και αν χαλάσει το στέλνει RMA?

Αφού επιτρέπεται από τον κατασκευαστή.

Μα δεν ήταν το θέμα μου αυτό.

Δεν τέθηκε ποτέ τέτοιο θέμα από μένα.

Από άλλους τέθηκε και είναι εκτός θέματος, γιατί πουθενά δεν αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ η λέξη υπερχρονισμός.

Επέστρεψα τις μνήμες μια ώρα μετά την αγορά τους και θέλω 20 λεπτά να πάω και 20 λεπτά να επιστρέψω από το κατάστημα.

Αλλά το Πλαίσιο θέλει και την πίτα γεμάτη και το σκύλο χορτάτο.

Δηλαδή να φεύγουν σα στραγαλάκια τα προιόντα μας γιατί έχουμε φήμη ότι δεν παρανομούμε στο θέμα του RMA, αλλά και να παρανομούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή γιατί κάπου ο Μάριος έχει δίκιο. Τι σχέση έχει το Πλαίσιο και το κάθε κατάστημα με το RMA; Η εταιρία παραγωγής δεν είναι αυτή που στην τελική δίνει το ΟΚ για αλλαγή ή όχι? ’μεσα πολλές φορές αλλά και με την πολιτική της.

Όταν ΑΒΙΤ,DFI, κτλ απευθύνονται σε ockers εννοείται ότι έχουν και πολιτική αλλαγής για πουσαρισμένα εξαρτήματα. Οι ίδιοι σε σπρώχνουν στο overclock.

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ!!!!... Διαβαζα διαβαζα διαβαζα..... Εγω συμφωνω με τον μαριο. το πλαισιο αλλαζει πολιτικη. εγινε μεγαλο επειδη υπηρχε υποστηριξη.

εαν το αλλαξει αυτο, σε βαθος χρονου, θα χασει αρκετη πελατεια.

και στο φιναλε αν θες να λεγεσαι μεγαλο καταστημα πρεπει να κανεις πελατες και οχι περαστικους.

ο μαριος ειναι πελατης και θα τον χασει το πλαισιο αν εχει τετοια πολιτικη.

Εχω και εγω ΠΟΛΛΕΣ ιστοριες να πω για το πλαισιο που τις ειχα γραψει καποιες σε αλλα ποστ και μαλιστα ο Μαριος μου ελεγε οτι το ΠΛΑΙΣΙΟ το γουσταρει γιατι δεν εχει προβλημα. Αρα κατι αλλαξε για να λεει ο Μαριος οτι δεν ειναι σωστοι. ( αυτοι του πλαισιου )

Φυσικα τα χωνουμε στο πλαισιο και φυσικα θα ξανααγορασουμε απο εκει καποια στιγμη.

ομως ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβουν αυτοι που λενε οτι "φτυνουμε εκει που γλυφαμε" .

εγω ηθελα να αγορασω υδροψυξη. επειδη το πλαισιο μου ειχε κανει τσαλιμακια, σπαστικα κ εψαξα σε ΟΛΑ τα μαγαζια της στουρναρης και σε αλλα του πειραια. Αυτο δεν θα το εκανα αν δεν ειχα σπαστει απτο πλαισιο.θα μπορουσα να βολευτω με του πλαισιου τις προσφορες αλλα... πελατες ειμαστε και κοιταμε το συμφερον. ανοιχτη ειναι η αγορα..

Και τέλος ο Μαριος απο οσο τον ξερω και πιστευω, οτι δεν ειναι παιδακι που επειδη κατι ξαφνικα του βρωμισε και δημιουργει ετσι ενα ποστ και γραφει....αυτη ειναι η γνωμη μου και καλο ειναι οποιος θελει να πει την δικια του να διαβαζει και τα προηγουμενα ποστ γιατι υπαρχουν αρκετες μπαρουφες, και δηθεν που εχουν γραφτει απλα για να γραφτουν και να εμφανιστει το ονοματακι τους.

Link to comment
Share on other sites

Έννοια σας και με αυτά που κάνετε και λέτε μόνο το λάκο σας σκάβετε.

Μόλις δείτε μητρικές με Black Box standard θα σας δω μετά. Μόλις σφίξουν τα πράγματα στο RMA θα σας ξαναδώ.

Γιατί οι Ελληνικοί και ευρωπαϊκοί νόμοι δεν βγαίνουν μόνο υπέρ του πελάτη. Μόλις ξεχειλίσει το ποτήρι, θα γυρίσει ο τροχός.

Οι περισσότεροι κάνετε overclock με modded bios, με beta bios, με pencil mods. Ξύλωμα ψύκτρες, lapping, vdroops, νερά, πάγους, βαζελίνες, πάστες με ασήμι κλπ κλπ κλπ.

Έχετε βρει τόσους τρόπους για να κάνετε "RMA da bitch" που δεν ξέρω κι εγώ που τους σκέφτεστε. Υπάρχει τελευταία η μόδα του professional RMA'er.

Δεχτείτε όμως ότι κάπου μπορεί να κάνε λάθος και να φάτε το HW όσπιθεν. Αλλιώς αφήστε το άθλημα για κανένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον μεσα σ' "αυτους" που λες οι περισσοτεροι δεν το κανουν τσαμπα...............

και πληρωνουν φιλε.........

οχι με κονε και τεστ τσαμπατζιδικα........Σωστα?...

Αρα ειναι αξιοι σεβασμου και οχι κριτικης τετοιας...

Link to comment
Share on other sites

και επιπλέον...άλλη μια φορά...

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 13:15]

παντού όπου και αν πάς ένα ελλατωματικό προϊόν θα το δοκιμάσουν πρώτα...

Nομίζω για αλλο πράγμα μιλάμε...

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 17:40]

Τι RMA τους λέω?

Ή δώστε μου τις μνήμες και ελέγξτε τις δικές μου όποτε θέλετε ή δώστε μου τα λεφτά μου πίσω.

Ανένδοτος ο τύπος. Δεν μάσαγε.

Πάω λοιπόν στο κατάστημα από όπου τις αγόρασα, με σκοπό να τις επιστρέψω και να πάρω πίσω τα λεφτά μου.

Όχι μου λένε, θα τις ελέγξουμε και θα εγκρίνουμε το RMA.

Μα τι μου λέτε βρε απατεώνες θεομπαίχτες λέω μέσα μου.

Το νόμο τον ξέρετε? Τους λέω.

Μνήμες σας φέρνω, δεν είναι σφραγισμένες, δείτε αν έχουν φυσική φθορά και δώστε μου τα λεφτά μου.

Όχι, μου ξαναλένε.

Θα τις αφήσεις, θα τις ελέγξουμε και βλέπουμε.

δηλ. ο marioscalice ήθελε/μπορουσε να κάνει χρήση του

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 13:24]

Δικαίωμα υπαναχώρησης

...Galioni το πιασε...

καμία σχέση με RMA, ακόμα και στην περιπτωση που δουλευαν ΤΕΛΕΙΑ οι μνημες μπορούσε να τις αλλάξει.

Ο νόμος αυτος εφαρμόζεται στο ακεραιο του στην Γερμανια κτλ ΚΑΙ το 2007.

αλλά

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 12:24]

Δυστηχώς σε αυτά τα θέματα η Ελλάδα δεν είναι Γερμανία.

Οι Έλληνες δεν είναι Γερμανοί. (oι καταναλωτές)

Η εμπιστοσυνη πελατη - καταστηματος δεν είναι η ίδια.

κατα συνέπεια στην Ελλάδα το αγοραστικό κοινό που σέβεται την αγορα την πληρώνει και δεν απολαμβάνει τα δικαιωματα του που έχουν όλοι οι υπολοιποι Ευρωπαιοι για χαρη αυτών που δεν τους αξίζουν όχι δικαιωμα υπαναχώρησης, αλλά ουτε RMA...

Απλά δεν ήθελα να επεκταθω τότε περισσότερο να μην κατηγορηθώ ότι "κράζω" το X , Y μαγαζί και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Έννοια σας και με αυτά που κάνετε και λέτε μόνο το λάκο σας σκάβετε.

Μόλις δείτε μητρικές με Black Box standard θα σας δω μετά. Μόλις σφίξουν τα πράγματα στο RMA θα σας ξαναδώ.

Γιατί οι Ελληνικοί και ευρωπαϊκοί νόμοι δεν βγαίνουν μόνο υπέρ του πελάτη. Μόλις ξεχειλίσει το ποτήρι, θα γυρίσει ο τροχός.

Οι περισσότεροι κάνετε overclock με modded bios, με beta bios, με pencil mods. Ξύλωμα ψύκτρες, lapping, vdroops, νερά, πάγους, βαζελίνες, πάστες με ασήμι κλπ κλπ κλπ.

Έχετε βρει τόσους τρόπους για να κάνετε "RMA da bitch" που δεν ξέρω κι εγώ που τους σκέφτεστε. Υπάρχει τελευταία η μόδα του professional RMA'er.

Δεχτείτε όμως ότι κάπου μπορεί να κάνε λάθος και να φάτε το HW όσπιθεν. Αλλιώς αφήστε το άθλημα για κανένα άλλο.

Τι σχέση έχει αυτό που λες τώρα; Και ο HIPRO που τον υποστίρηζει η ABIT με τι έκανε overclock; Με τον σταυρό στο χέρι;

Δεν ήξερα ότι υπάρχει νόμιμο και "παράνομο"overclock! Ο ΟΠΑΠ είσαι;

Αν κάποιος μου πει ότι έκανα βλακεία και δεν μπορώ να ζητήσω RMA ας μου το πει η ίδια η εταιρία και όχι ο τεχνικός του τάδε καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

1) Η βαζελίνη γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι κάτι άκυρο, οποιοσδήποτε τεχνικός θα κοιτούσε παράξενα μια μητρική με βαζελίνες πάνω - όπως και έγινε. Εν τέλει στη συνομιλία του με κάποιον αρμόδιο ίσως, όλα διευθετήθηκαν.

2) Δηλαδή αν η μητρική είχε μολύβια ή Arctic Silver 5 πάνω της, θα ήταν υποχρεωμένοι να σου κάνουν RMA, έστω και αν παίζει πολύ σοβαρά να την έκαψες μόνος σου?

3) Ότι αρπάξουμε δεν είναι το Πλαίσιο. Είναι ΟΛΑ τα μαγαζιά σε όλον τον κόσμο. Ή θες να μου πεις ότι η Media Markt στη Γερμανία βάζει το τελειότερο hw (σφραγισμένο κι έτσι) στα έτοιμα PC της?

4) Από ΠΟΥ και ως ΠΟΥ επιτρέπεται ο υπερχρονισμός Μάριε? Πού γράφει ότι επιτρέπεται να υπερχρονίσεις? Το ότι τον προμοτάρουν είναι άλλο θέμα. Καμία κάρτα γραφικών, καμία Intel, καμία AMD, καμία μνήμη και καμία μητρική δε σου λένε υπερχρόνισε. Το ότι έκαψες κάτι που δούλευε εκτός των default είναι λάθος δικό σου και δεν δικαιούσε RMA. Το ότι μερικές εταιρείες το κάνουν, είναι απλά για promotion.

5) Πες μου, είσαι τεχνικός στο Πλαίσιο. Μπαίνει κάποιος, παίρνει τις μνήμες και επιστρέφει μία ώρα μετά λέγοντας ότι δεν δουλεύουν. Τι κάνεις? Σκας το χαμόγελο της Crest και του τις αλλάζεις ή κάνεις πρώτα έναν έλεγχο? Δες το λογικά.

6) Λες για τον νόμο. Εμένα δε με ενδιαφέρει αυτός ο νόμος. Γιατί μπορεί κάλλιστα ο πωλητής-τεχνικός να ισχυριστεί δόλο και να τον καταρρίψει. Εν τέλει εσύ θα βρεθείς χαμένος. Εμένα με νοιάζει ο νόμος περί της αποζημίωσης για χαλασμένο προϊόν και της πολιτικής της "τελευταίας τιμολόγησης". Αυτό είναι παράνομο. Στεγνά. Όμως και πάλι έχω δει να τον εφαρμόζουν και να ξεχνάνε τα όσα λέγανε 5 λεπτά πριν για "τελευταία τιμολόγηση". Αφού λοιπόν σε αυτό είναι εντάξει, για μένα είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Τι σχέση έχει αυτό που λες τώρα; Και ο HIPRO που τον υποστίρηζει η ABIT με τι έκανε overclock; Με τον σταυρό στο χέρι;

Δεν ήξερα ότι υπάρχει νόμιμο και "παράνομο"overclock! Ο ΟΠΑΠ είσαι;

Αν κάποιος μου πει ότι έκανα βλακεία και δεν μπορώ να ζητήσω RMA ας μου το πει η ίδια η εταιρία και όχι ο τεχνικός του τάδε καταστήματος.

Τι λες ρε μάστορα; Είδες τον hipro να ανοίγει thread ότι η abit δεν του κάνει rma? Δεν νομίζω να είμαστε όλοι το ίδιο, ο hipro έχει δουλέψει για την abit για αυτό ακριβώς το λόγο.

Ο άνθρωπος ξέρει τι κάνει και δεν νομίζω να είδες ποτέ τέτοια συμπεριφορά..

Και φυσικά και υπάρχει O/C και O/C. Αλλιώς ρε φίλε θα σου ερχόταν η μητρική έτοιμη με τα mods της.

Link to comment
Share on other sites

Μάστορας δεν είμαι.

Δηλαδή όλα τα bios με overvoltage επιλογές κτλ; γιατί τα έχουν οι εταιρίες; Θα πεις σε μια εταιρία ...ξέρετε έκαψα την μητρική χρησιμοποιώντας την ΔΙΚΗ ΣΑΣ overvoltage επιλογή, και δεν θα στην αλλάξουν;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.