Jump to content



ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


ανιχνευτής

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Τι εννοείς παστώσαμε τον επεξεργαστή ήθελε λιγάκι ????? Αν εννοείς θερμοαγώγιμη πάστα θέλει το πολύ μια σταγόνα όχι σοβάτισμα.

Αν και δεν είσαι κατανοητός στο σε τι αργεί το μηχάνημα βεβαιώσου ότι δεν τρέχει κάποια εφαρμογή στο background (task manager - application - services cpu usage). Επίσης αν έχει antivirus βαβαιώσου ότι έχει εγκατασταθεί σωστά.

Επίσης κατέβασε τελευταίους drivers για μητρική, κάρτα γραφικών κλπ.

Αν δεν διορθωθεί η κατάσταση ελέγχεις ένα ένα τα συστήματα (μνήμες, δίσκους κλπ).

Συγνώμη αλλά χωρίς να θέλω να σε προσβάλω μου φαίνεται ότι δεν έχεις κάποια εμπειρία σε θέματα hardware. Προτείνω να τον πας σε κάποιο εξειδικευμένο τεχνικό ή κατάστημα και να του αναφέρεις με σαφήνεια τα προβλήματα που παρουσιάζει το μηχάνημα έτσι ώστε να στα επιλύσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού δεν λύνεται με format το πρόβλημα είναι σίγουρα hardware. Ας τα πάρουμε από την αρχή. 1ον πρέπει να βγάλεις όλες τις κάρτες δικτύου, ήχου, τα DVD drivers και να αφήσεις μόνο τα βασικά (motherboard, cpu, μνήμες, vga). Αν δουλεύει σημαίνει οτί το πρόβλημα είναι σε κάτι απο αυτά που έβγαλες. Αλλίως μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις την μια RAM να δεις άμα κάνει boot το PC σου. Μετά αν δεν γίνεται τίποτα μπορείς να δανειστείς τις μνήμες ενός φίλου σου, τον επεξεργαστή του, η την VGA του(αν και δεν νομίζω). ’μα δεν γίνει τίποτα τότε μάλλον θα φταίει η motherboard σου

Ξέχασα να σου πω να αλλάξεις πρώτα τα όλα τα καλώδια και ειδικά αυτά του SATA και τα IDE.

Τώρα ρε φίλε δεν νομίζω ότι μπορούμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω. διότι άμα δεν δεις κατι δεν μπορείς να πεις και τι έχει ;)

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις κανει τοσα φορματ και το προβλημα παραμενει, κατι παιζει με το hardware σου.

στην θεση σου, θα τον επαιρνα παραμασχαλα, θα τον εστηνα μεσα στο Πλαισιο, θα εφερνα εναν τεχνικο διπλα μου και θα πατουσα δεξι κλικ, ανανεωση...

αφου θα κολησει, του λες, απο δω τον πηρα, φρεσκοφορμαρισμενος ειναι, κανε οτι ξερεις για να τον σωσεις...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι και το τρελο μηχανημα σιγα τα πραματα που εχει πανω σε συγκριση με τον τετραπυρινο που βγεικε προσφατα και με μια καλη μητρικη ΘΑ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ PC...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ανιχνευτής

μηπως και μια γραφικων?

τι προτεινεται ?

Στο προτεινα και πιο πάνω όπως επίσης και κανα δυο άλλα άτομα.

Το μηχάνημα πρέπει να το δει κάποιος που να ξέρει και να ασχοληθει λίγο μαζι του

Το πιο πιθανό είναι hardware conflict δηλαδη μπορεί να φταίει η μητρική(bios update), η κάρτα ήχου(αλλαγη pci slot) ή μνήμες τα καλώδία ide ή sata.

Φώναξε κάποιον γνωσό σου αν έχεις ή πάνε σε ένα συνοικιακό μαγαζάκι και συμβουλέψου έναν τεχνικό(θα κοστίσει λίγο παραπάνω αυτό).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον θα αλλαχτουν οοοολα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ πληρωνοντας τις διαφορες........

λοιπον αρχιζω.....υπαρχει motherboard που να δεχετε και τους intel και τους dual core επεξεργαστες???

για γραφικων θα βαλει μια Sapphire 1950 Pro 512 MB http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=941972

για πλακετα τι προτεινετε??

θα πρεπει να αλλαχτει και η cpu?

οσο για την ram?

Link to comment
Share on other sites

Το pc που αγόρασες είπαν λάθος επιλογή. Το αν κολλάει τόσο πολύ οσο λες, δεν εχει ιδιαίτερη σχέση με λογισμικό. Και εφόσον το πήγες σε ειδικούς, μετά απο ενα chekarisma 5 λεπτών θα ειπρεπε να έχουν καταλάβει οτι δεν φταίει το λογισμικό:TD: Και δεν θα είχαν κάνει 3 format που λεγανε. Με λίγα λόγια. Ή τα άτομα σε δουλεύανε και σου δώσανε σκάρτο μηχάνημα ή δεν ήταν ειδικοί. έτσι όπως το βλεπω εγω ,κατι με mhz και volt έχει σχέση.

Όσο για το νέο σου μηχάνημα μια mobo των 160ευρο~ θανε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Σκίουρος [Σήμερα, στις 22:25]

Το pc που αγόρασες είπαν λάθος επιλογή. Το αν κολλάει τόσο πολύ οσο λες, δεν εχει ιδιαίτερη σχέση με λογισμικό. Και εφόσον το πήγες σε ειδικούς, μετά απο ενα chekarisma 5 λεπτών θα ειπρεπε να έχουν καταλάβει οτι δεν φταίει το λογισμικό:TD: Και δεν θα είχαν κάνει 3 format που λεγανε. Με λίγα λόγια. Ή τα άτομα σε δουλεύανε και σου δώσανε σκάρτο μηχάνημα ή δεν ήταν ειδικοί. έτσι όπως το βλεπω εγω ,κατι με mhz και volt έχει σχέση.

Όσο για το νέο σου μηχάνημα μια mobo των 160ευρο~ θανε μια χαρά.

Mobo?γραφικων ή μητρικη?:tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.