Jump to content


Danger Den - 8800GTX..Help...


Τακας

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 00:43]

70-80 όσο τρις άθλιο και να είναι το ψυγείο...δεν παίζει αυτό το πράμα.

Κάτι κάνεις λάθος...ίσως βάζεις λίγη θερμαγώγιμη ή υπερβολικά πολύ...

Αλλιώς δεν εξηγούνται αυτα τα νούμερα.

Το ψυγείο είναι ζεστό?

Το έχεις σφήξει καλά το μπλόκ?

ναι το ξερω..κατι δεν παει καλα μαλον...το Block το εχω βαλει βγαλει πανω απο 10 φορες ψαχνωντας να δω τη δεν παει καλα....δεν το εχω βρει...η παστα ειναι καλι εχο βαλει και λιγο και πολυ να δο διαφορες ειχε με την λιγο....ττα υπολοιπα ζεστενωνται οταν ειναι σε Load για καποια ωρα..ναι το εχω σφηξει αν και φοβαμαι να το τεζαρω μην κανω καμια ζημια...τι να πο δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 00:47]

Το βασικό, εξαερωση έκανες??

Απο το κιτ λες ναι φυσικα δεν εχουμε κενα....ειναι μια χαρα...κατι δεν με γεμηζει στο πατημα του Block αλλα τη μπορω να κανω?

Ενα μεταλικο πλαισιο που εχει γυρο απο τον επεξεργαστη της καρτας το ξηλωσα...δεν νομιζω να εχει σχεση αυτο..γιατι την πρωτη φορα που το αφυσα πανω δεν ιδα διαφορα αλλα και πουθενα δεν αναφερετε με ακριβεια αν πρεπει να υπαρχει η οχι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chill-out

35-40 cpu και 45-50 GPU

Ειδικά για cpu είσαι λάθος.

1ον Γιατί έχει quadcore

2on Γιατί κάθε επεξεργαστής εκλείει διαφορετική ποσότητα θερμότητας ;)

Παρ αυτά η gpu είναι όντως ανεβασμένη για νερό όπως προ είπα...κάτι δεν έχει γίνει σωστά..

Το μπλόκ το έχεις σφήξει καλά?

Link to comment
Share on other sites

λές υπερβολικά λίγα για cpu..

Εσένα έχει 27max εμένα έχει 60μαχ με 1.45....

Απλά στους c2d υπάρχουν τραγικές διαφορές από επεξεργαστή σε επεξεργαστή στην θερμότητα που εκλείουν και αποβάλουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα έχεις σε ένα 12αρι ψυγείο το CPU και το GPU. Η θερμοκρασία του GPU παίζει 70 75 βαθμούς τώρα που είναι καλοκαίρι. Εκεί λοιπόν είμαι και εγώ αλλά με αερόψηξη- Thermalright HR03 PLUS. Συμπεραίνω λοιπόν πως το μονό ψυγείο δεν είναι αρκετό. Αυτό το έχω συζητήσει και με άτομα που έχουν μεγάλη εμπειρία στην υδρόψυξη, ότι δηλαδή μόνο ψυγείο σε 8800gtx και CPU C2D :TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 16:54]

Αν κατάλαβα έχεις σε ένα 12αρι ψυγείο το CPU και το GPU. Η θερμοκρασία του GPU παίζει 70 75 βαθμούς τώρα που είναι καλοκαίρι. Εκεί λοιπόν είμαι και εγώ αλλά με αερόψηξη- Thermalright HR03 PLUS. Συμπεραίνω λοιπόν πως το μονό ψυγείο δεν είναι αρκετό. Αυτό το έχω συζητήσει και με άτομα που έχουν μεγάλη εμπειρία στην υδρόψυξη, ότι δηλαδή μόνο ψυγείο σε 8800gtx και CPU C2D :TD:

Και εγω τι λεω τοσο καιρο ??? :D

Αδε περιμενουμε νεα με το 2πλο ψυγειο ;)

Link to comment
Share on other sites

τα πραγαματα μολις τα πειρα στα χερια μου....ψυγειο...σωληνα 3μετρα...πιστευω να φτασει:)ρακορ...για 1/2...σε λιγο θα βαλω και καμια φοτο..και θα το στησω..εξω απο το κουτι....το ψυγειο αυτη την φορα...και θα επανελθω σε μερικες ωρες για τα αποτελεσματα...το θεμα ειναι να βαλω πρωτα καρτα και μετα επεξεργαστη στο κυκλωμα θα δουμε ....;)

Link to comment
Share on other sites

με το ιδιο μπλοκ?

το μπλοκ το ειχες παρει καινουριο ή μεταχειρησμενο?γιατι αν ειναι το δευτερο ισως να 8ελει κα8αρισμα (αν και παλι οι 8ερμοκρασιες ειναι υπερβολικα ανεβασμενες για νερο..)

εχεις σφιξει καλα το μπλοκ για να κανει καλο πατημα στην gpu?και παρ'επειπτοντως πια μπλοκ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάτι στο κύκλωμα κόβει τη ροή.

Η αντλία δουλεύει full ή έχεις χαμηλώσει στροφές?

Μήπως το block της κάρτας είναι φραγμένο?

Μήπως έχει πέσει κάποια τσιμούχα μέσα στο block?

Tank έχεις?

Δοκίμασε το κύκλωμα ανοικτό.

Δηλαδή βγάλε το σωλήνα από την είσοδο της αντλίας, ώστε να τρέχει το νερό σε ένα κουβά και βάλε άλλο σωλήνα στην είσοδο της αντλίας για να παίρνει νερό από τον κουβά.

Έτσι θα δεις τη ροή με τα μάτια σου και γυρνώντας το ψυγείο και τα block θα φύγει και ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μερικές μέρες αγόρασα ένα φτηνό μπλοκ για ένα παλιό PC με κάποια υλικά W/C που μου είχαν μείνει.

Όταν το έστησα είδα υπερβολικές τις θερμοκρασίες, τα υπόλοιπα υλικά τα ήξερα έτσι ο ύποπτος ήταν το μπλοκ.

Τρίβοντας το (ξεκινησα με 1200 τρομάρα μου) ανακάλυψα οτι το σκάψιμο στα αυλάκια είχε δημιουργήση στην επιφανεια επαφής το φαραγγι της Σαμαριάς.

Επιπλέον η κόλα που ειχαν βάλει στο o-ring είχε χυθεί μέσα στους αυλούς φραζοντας τους και λειτουργοντας και ως μονοτικό.

Αν λοιπόν είσαι σίγουρος για τα υπόλοιπα δεν ψάχνεις το νέο μπλοκ, και πρώτα από όλα δεν το βάζεις πάνω σε ένα τζαμι να δεις το πάτημα του, και στην συνέχεια δεν το ανοιγεις να δεις μήπως έχει πέσει κάτι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε δεν απαντησα εχτες γιατι τελειωσα κατα τις 4..τοβραδυ:o θα ηθελα να ευχαρηστησω ολα τα παιδια που απαντησαν και βοηθησαν.....:clap: ενα μεγαλο ευχαρηστω στον unseen για την γρηγορη υποστηριξη...

Παμε στο ζουμακι...τωρα θα ξεκινησω απο το τελος...δεν καναμε τιποτα:( και οταν λεμε τιποτα τιποτα....η καρτα μετα το στησημο του νεου ψυγειου και μολονοτι το εβαλα μονιμα εξω και επισης την αλαγη του κυκλωματος να περναει πρωτα απο την καρτα και μετα απο επεξεργαστη...αυτο για να λυθουν τυχων απορειες....και τελος αφου ξαναεβγαλα το Block απο την καρτα και το ξαναεβαλα αφου το ανοιξα για τυχων ποντικια....:p αλλα και αυτο ηταν δυστηχως μια χαρα......μαντεψτε θερμοκρασια...........67c......τα ιδια ακριβως με πριν....δεν εκανα τιποτα...ουτε ενα βαθμο ποιο κατο....κατι ρε παιδι μου...αντηθετος ο επεξεργαστης ειναι πολη ποιο κατω...!!!!!και ας ερχετε 2ερος στο κυκλωμα......να φανταστηται...με θερμοκρασια δωματιου 26...και ο CPU στα 3.0Ghz se toas x 4......60c Μαχ.....εχω ξενερωση δεν ξερω τι γινετε...λεω να αλαξω την καρτα με μια ιδια αμα μπορεσω αλλα καινουργια...δεν πιστευω να φταιει το Block...

Αυτα που απομενουν αφου αποκλειουμε περιπτωσεις σιγα...σιγα ειναι τα εξεις

1.Φταιει καρτα γενικος..

2.θελει ξησημο ο πυρηνας γιατι εχουμε αστοχεια υλικου σε αυτο το κωματι...(δηλαδκ παμε στη πρωτη επιλογη...)

3.χαλασμενος Sensor Temp της καρτας (οχι οτι δεν δουλευει αλλα εχει τρελες αποκλησεις)

4.Αστοχεια υλικου στο Block....χωρις να ανει τη σωστη επαφη με τον πυρηνα της καρτας(για μενα αυτο αδυνατο λογο μαζικης παραγωγης και κατι ακομα πολυ συμαντικο δεν υπαρχει κανενας αλλα κανενας παραπονεμενος...το εχω ψαξει...)

Τελος.... γιατι μαλον εγινα κουραστηκος ευχαρηστω ολα τα παιδια...και παλυ

:flower: Οποιαδιποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

να αντιστρεψω την ερωτηση και να πω κατι πιο πρακτικο.

γιατι δεν παιρνεις την καρτα ενος φιλου να δεις αμα εκει υπαρχει διαφοροποιηση?

ετσι δεν 8α χρειαστει ουτε να ξηλωσεις το κυκλωμα ουτε να αλλαζεις αδικως το μπλοκ (αν ειναι ευ8ηνη της καρτας ή του σενσορα της)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.