Jump to content



Danger Den - 8800GTX..Help...


Τακας

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Αν έπεσε η θερμοκρασία του επεξεργαστή, που τον έχεις δεύτερο στο κύκλωμα και δεν έπεσε ούτε ένα βαθμό η κάρτα, τότε μάλλον ο sensoras δεν μετράει από GPU αλλά από άλλο σημείο. Κοίτα τις θερμοκρασίες με το everest.

Ποιο block έχεις για την κάρτα γραφικών? Δεν δοκιμάζεις και ένα ανεμιστήρα να φυσάει την κάρτα να δεις αν βελτιώνεται η θερμοκρασία?

Αν σου είναι εύκολο, δώσε μας foto της κάρτας να τη δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 17:54]

να αντιστρεψω την ερωτηση και να πω κατι πιο πρακτικο.

γιατι δεν παιρνεις την καρτα ενος φιλου να δεις αμα εκει υπαρχει διαφοροποιηση?

ετσι δεν 8α χρειαστει ουτε να ξηλωσεις το κυκλωμα ουτε να αλλαζεις αδικως το μπλοκ (αν ειναι ευ8ηνη της καρτας ή του σενσορα της)

το καλητερο ειναι αυτο...το ξερω αλλα δυστιχως κανενας φιλος δεν εχει σειρα 8.....καρτα.ειναι λιγο θριλερ η κατασταση...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 18:38]

Αν έπεσε η θερμοκρασία του επεξεργαστή, που τον έχεις δεύτερο στο κύκλωμα και δεν έπεσε ούτε ένα βαθμό η κάρτα, τότε μάλλον ο sensoras δεν μετράει από GPU αλλά από άλλο σημείο. Κοίτα τις θερμοκρασίες με το everest.

Ποιο block έχεις για την κάρτα γραφικών?

Δώσε μας foto της κάρτας να τη δούμε.

φιλε μαριε...καθολου για να ειμαι ακριβεστατος πριν ειχα 70-72 Idle...τωρα 67-70...Idle..

Εβαλα μολις Everest τα ιδια 67c μου τον διχνει...και εκει....

Το Block ειναι το Danger Den για την 8800....για foto ποιο μετα γιατι δεν εχω τωρα την μηχανη...και ανεμηστηρα εβαλα δεν βλεπω καμια διαφορα....η κατασταση ειναι χαλια και με εχει φαει η περιεργια να δω τι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Το Everest σε μένα δείχνει τέσσερις θερμοκρασίες για την κάθε κάρτα γραφικών 7900gtx, όπως παρακάτω σε idle.

GPU1: GPU 46 °C (115 °F)

GPU1: GPU Diode 55 °C (131 °F)

GPU1: GPU Memory 46 °C (115 °F)

GPU1: GPU Ambient 45 °C (113 °F)

GPU2: GPU 40 °C (104 °F)

GPU2: GPU Diode 51 °C (124 °F)

GPU2: GPU Memory 40 °C (104 °F)

GPU2: GPU Ambient 40 °C (104 °F)

Σε σένα όλα δείχνουν το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 19:06]

Το Everest σε μένα δείχνει τέσσερις θερμοκρασίες για την κάθε κάρτα γραφικών 7900gtx, όπως παρακάτω σε idle.

GPU1: GPU 46 °C (115 °F)

GPU1: GPU Diode 55 °C (131 °F)

GPU1: GPU Memory 46 °C (115 °F)

GPU1: GPU Ambient 45 °C (113 °F)

GPU2: GPU 40 °C (104 °F)

GPU2: GPU Diode 51 °C (124 °F)

GPU2: GPU Memory 40 °C (104 °F)

GPU2: GPU Ambient 40 °C (104 °F)

Σε σένα όλα δείχνουν το ίδιο?

Δες...δεν ειναι ιδια....

GPU 41 °C (106 °F)

GPU Diode 70 °C (158 °F)

GPU Memory 41 °C (106 °F)

GPU Ambient 38 °C (100 °F)

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως χωρίς την υδρόψυξη τι είχες?

Κάτι μου λέει ότι ο sensor της GPU λέει ότι θέλει.

Δεν νομίζω ότι δεν πατάει καλά στο core το Danger den.

Αν φυσάς από την πάνω πλευρά της κάρτας αέρα σου δείχνει τα ίδια ή πέφτει η θερμοκρασία?

Γιατί όλες οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές εκτός από τη δίοδο της GPU.

Η ίδια η GPU στην επιφάνεια δείχνει 41.

Με την ευκαιρία στο Guru3D.com έχουν νέα έκδοση οδηγών, την 160.04 WHQL.

Δεν τη βάζεις μήπως αλλάξει τίποτα?

Είναι εξαιρετική.

Πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες.

Edit

Oups για vista είναι η έκδοση αυτή.

Προσωπικά θα αγνοούσα τη θερμοκρασία αυτή των 70 βαθμών.

Πρέπει να είσαι πολύ καλά κρίνοντας από τις υπόλοιπες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα με την στοκ ψυκτρα τι θερμοκρασιες δειχνει στο everest.

Ισως αυτο θα επρεπε να δοκιμασεις.

Να δεις δηλαδη τι αποκλιση εχεις με την στοκ ψυκτρα.

Αν ολες οι θερμοκρασιες ειναι κοντα, σημαινει οτι το μπλοκ δεν παταει σωστα.

Αν μονο η δευτερη θερμοκρασια ειναι ιδια σημαινει οτι η καρτα κατι δεν διαβαζει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [12-06-2007 22:51]

Απο το κιτ λες ναι φυσικα δεν εχουμε κενα....ειναι μια χαρα...κατι δεν με γεμηζει στο πατημα του Block αλλα τη μπορω να κανω?

Ενα μεταλικο πλαισιο που εχει γυρο απο τον επεξεργαστη της καρτας το ξηλωσα...δεν νομιζω να εχει σχεση αυτο..γιατι την πρωτη φορα που το αφυσα πανω δεν ιδα διαφορα αλλα και πουθενα δεν αναφερετε με ακριβεια αν πρεπει να υπαρχει η οχι...

Το μεταλικό πλαίσιο που εχει γύρο απο τον επεξεργαστή της καρτας δεν πρεπει να ξυλοθει!! , εγω το χρησιμοποιω για "οδηγο" για να βαλω παστα στον επεξεργαστή χρησιμοποιωντας μια οδοντογλιφιδα πολυτελειας. Εχω το ιδιο Block της Danger Den και η θερμοκρασια ειναι στους 50 , τα βιδακια τα εσφιξα τοσο ωστε τα στρογκυλα λαστιχακια να φτασουν στην ιδια διαμετρο της ροδελας ισος και ποιο πολη, δυστηχως :o δεν το χαρηκα διοτι με εφηγε το λαστιχο, :) τελικα η καρτα δεν επαθε ζημια , και εβαλα την δικια της ψηκρα. οσο για την εξαερωση πρεπει να κουνας το λαστιχο της εξοδου απο την αντλια, και να κανεις επανακινηση 4-5 φορες, ετσι κανω εγω με το συστημα υδροψυξης που εχω (Αντλία D5, ψυγειο: Swiftech MCR320 ,Block:Swiftech Apogee GT, τανκ: XSPC Bay Reservoir 5.25" , λαστιχο μιση ιντσα, και ολα τα ρακορ στην μιση ιντσα.)

Link to comment
Share on other sites

Με νερό είσαι 10 βαθμούς κάτω. Καλά είναι.

Αν η GPU έχει καπάκι μπορεί να μην πατάει καλά.

Αν όμως υπάρχει άμεση επαφή του block με τον πυρήνα, τότε ή δεν βάζεις σωστά το block ή βάζεις πολλή κρέμα ή ο σένσορας λέει ότι θέλει.

Αγνόησε τον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.