Jump to content


Πλαίσιο - Internet Only πολιτική και αντιμετώπιση πελατών


HighT3ch

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc

Όπως πολύ σωστά έγραψε πρόσφατα ο Ν. Δήμου η μετάβαση ενός επιτυχημένου online shop σε ΄κανονικό' (έστω και σε αυτή τη μορφή) μόνο σε μία ανώριμη χώρα όπως η Ελλάδα θα μπορούσε να συμβεί.

Αρχική απάντηση από ΝTG

Γιατι το ενα αναιρει το αλλο ...και μονο σε τριτοκοσμικη χωρα 8α γινοταν???

Βρε παιδί, μια σταλιά πρόταση είναι, τί δεν καταλαβαίνεις δλδ;

Αναφέρει κάπου ότι κάτι αναιρεί κάτι άλλο;

Η πολύ πλαισιοεσοποτιμολογία σας έχει ζαλίσει μου φαίνεται... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Το πλαίσιο προσπαθεί να φάει από την πίτα από την οποία έφαγε το eshop τόσα χρόνια και μεγάλωσε τόσο. Για να επιβιώσει μια εταιρία δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί και ρομαντισμοί. Τα πράγματα είναι απλά. Ποιοι μου φέρνουν περισσότερα στην τσέπη? Αυτοί που έρχονται στο μαγαζί ή αυτοί που βαριούνται και παραγγέλουν απ' το σπίτι; Και μόνο την εξέλιξη του eshop να δείτε θα πάρετε την απάντηση σας.

Και επειδή η συνταγή της επιτυχημένης πίτας έχει δυο συστατικά βάζουμε αναγκαστικά και τα δύο για να φάμε καλά. Και χαμηλές τιμές και απομακρυσμένη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni

Αυτοί που έρχονται στο μαγαζί ή αυτοί που βαριούνται και παραγγέλουν απ' το σπίτι;

ΚΑΙ οι δύο.

Τώρα πως όμως θα εξασφαλίσουμε ότι δεν θα χάσουμε έσοδα από τις πωλήσεις στα καταστήματα βάζοντας "τιμές internet" και ταυτόχρονα πως θα ανταγωνιστούμε τις "τιμές internet" των e-shops?

Μα εφαρμόζοντας 2 μέτρα και 2 σταθμά. Βάζοντας σε κάθε προιόν 2 τιμές.

Πως φέρνουμε προϊόντα για "λίγους" ή "ψαχμένους" σε ποσότητες ώστε και να εμπλουτίσουμε τον κατάλογό μας και να μην μας μείνουν στο ράφι, αλλά και ταυτόχρονα, πως εξασφαλίζουμε ότι αυτά τα προϊόντα δεν θα καταλήξουν σε... λάθος υποκατάστημα? Αφού αυτοί οι τύποι είναι μαθημένοι στο ψάξιμο, ας εγκαινιάσουμε την κατηγορία Web Only. Αποκλείεται να τους ξεφύγουν.

Προσωπικά πιστεύω ότι κάπως έτσι το φιλοσοφήσανε στο Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Με τις διπλές τιμές μπαίνει δίλημμα στους πελάτες.

Πάω στο μαγαζί, βλέπω το προιόν, σταθμίζω την ποιότητα και το αγοράζω ακριβότερα εδώ και τώρα, ή το παραγγέλνω από το Internet φθηνότερα, περιμένω να έρθει, στήνομαι το πρωί για να το παραλάβω (αν μπορώ) και ότι μου κάτσει?

Χώρια που για μια αγορά από το Internet και το RMA κανονικά οφείλει να γίνεται μέσω Internet, με δική μας επιβάρυνση της αποστολής.

Βέβαια, δεν είναι ότι πιο ευχάριστο ή επιθυμητό να βάζεις σε δίλημμα τους πελάτες σου.

Είναι όμως και θεμιτό και νόμιμο και λογικό να υπάρχουν μειωμένες τιμές στο Internet.

Το αντίθετο θα μου φαινόταν περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 16:17]

Τώρα πως όμως θα εξασφαλίσουμε ότι δεν θα χάσουμε έσοδα από τις πωλήσεις στα καταστήματα βάζοντας "τιμές internet" και ταυτόχρονα πως θα ανταγωνιστούμε τις "τιμές internet" των e-shops?

Η ερώτηση στην απάντηση που είχαμε. :T:

Αν μπορούσε το πλαίσιο δεν θα έχανε κανένα πελάτη. Θα είχε τιμές ίντερνετ σε όλα τα προιόντα του. Όμως δεν μπορεί. Και επειδή τα eshop είχαν αρχίσει να του κάνουν ζημιά κατέληξε σε αυτή την -όντως άκομψη για τους πιστούς επισκέπτες του- λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παιδια η λυση ειναι μια και μοναδικη!!!!

πας στο Πλαισιο, κανεις ολες τις συζητησεις-αποριες με τα παιδια εκει και απλα δεν αγοραζεις!!!

επιστρεφεις σπιτι σου και παραγγελνεις μεσω διαδικτυου το προιον που μιλαγες πριν!!!

σωστος ο παικτης ετσι? εγω αυτο κανω.οποτε και ενημερωνομαι αμμεσα και αγοραζω φθηνοτερα.

μια φορα μαλιστα που ετυχε να ημουν κατοχος καρτας 3g(μ,εσω της εταιρειας μου) μπροστα στον υπαλληλο παραγγειλα μεσω internet και ειδε οτι κερδισα 17.

καλη σας μερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.