Jump to content



Raid 0 ή Raptor? Ποιό είναι γρηγορότερο?


damasta

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tolis86 [Χθες, στις 23:53]

ε τωρα αυτο δε το καταλαβαινω... το φοβουντε ολοι αλλα σε τι διαφερει απο το να ειχαν μονο εναν δισκο? παλι θα τα εχαναν. τεσπα οπως τα λεει ο ταζ.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο φίλος, μας έθεσε προ των εξής επιλογών:

1. 300GB + 150GB raptor (άρα ο raptor είναι stand alone)

2. 2χ300GB σε raid 0

Αν λοιπόν πάει στην δεύτερη λύση έχει "διπλάσια" πιθανότητα να χάσει τα δεδομένα του,

όσο μεγάλη ή μικρή είναι αυτή η "διπλάσια" πιθανότητα.

Αυτό εννοούσα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από damasta [Σήμερα, στις 01:53]

Τι διαφορές έχουνε εκτώς από το τζαμάκι?

enterprise : RAID-specific, time-limited error recovery (TLER) - A feature unique to WD, prevents drive fallout caused by the extended hard drive error-recovery processes common to desktop drives. (- ??)

raptor X : το μισό MTBF

Τώρα τι διαφορά θα κάνουν αυτά σε νορμαλ χρήστη...no idea.

υ.γ. c/p απ το σαιτ της wd.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta

οκ, αρα καταλήγω σε 2x300gb raid 0. Πρέπει να είναι ίδια μάρκα ή ίδιος κατασκευαστής?? Τι πρέπει να προσέξω για μέγιστη συμβατότητα?

Ας απαντήσει κάποιος και σε αυτό. Πρέπει να είναι ακριβώς ο ίδιος δίσκος?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχει ιδια χωρητικοτητα και ιδια ταχυτητα (γιατι αλλιως θα "χανει" ο γρηγορος και θα "παιδευεται" ο αργος). Τιποτα αλλο. Ουτε ιδια μαρκα, μοντελο ή παρτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο λόγος που ξεκίνησα να σκέφτομαι για έναν πιο γρήγορο σκληρό είναι ότι κάποια παιχνίδια που φορτώνουν από τον σκληρό κατά την διάρκεια του gameplay (όπως το oblivion και το test drive unlimited) όταν πάνε να διαβάσουνε από τον σκληρό μου παρουσιάζουν τεράστια κωλύματα, κάτι που καταντάνε εκνευριστικά. Δεν με πολυνοιάζει πόση ώρα κάνουν να φορτωθούν τα windows, αλλά θέλω να κάνω κάτι για να παίζουν τα παιχνίδια ομαλότερα. Θα ήθελα αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα να μου πει πως το αντιμετώπισε και εάν ένας raptor ή ένα raid 0 θα με βοηθήσει να απαλαγώ από αυτά τα κολλήματα.

( BTW ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 21:56]

Φορτώνεις μάλλον υπερβολικά τη μνήμη σου, δείξε μας τον task manager όταν τρέχεις το παιχνίδι :p

όντως έχεις δίκαιο! Συνήθως 500mb είναι κατελημένα από άλλες εφαρμογές, αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτο αφού το oblivion για παράδειγμα καταναλώνει 750mb μνημης και εγω έχω 2gb

Link to comment
Share on other sites

λιγο παλιο αλλα σχετικο

και κατι ακόμα

"RAID 0 - RAID 0 eschews the redundancy of mirroring in favor of striping, which spreads one logical drive over multiple physical hard drives. Blocks written to and read from the array are spread over multiple disks, which improves performance, but greatly reduces reliability. A striped logical drive is vulnerable to the failure of any one of its physical hard drives. If, for example, you had a two-drive RAID 0 array, your MTBF is cut in half since you have twice the exposure to drive failure. A failure of any drive in a RAID 0 array will kill the array completely and take with it all the data on the logical drive.

Though striping kills redundancy, it at least maximizes the storage capacity of the physical drives in the array. Since a RAID 0 array's logical drive is spread over each physical drive, the total storage capacity of the array is the sum of the physical drives' storage capacities. "

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ripper18 [Σήμερα, στις 08:59]

Παιδες ο western digital Raid Edition 250gb ,τι λεει?Τον εχει αγορασει κανεις ,να μου πει για θορυβο και επιδοσεις?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=984&product=941964

Ξέρει κανείς τι σημαινει αυτό το raid edition?? Τι περισσότερο προσφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από damasta [13-06-2007 18:59]

Βασικά ο λόγος που ξεκίνησα να σκέφτομαι για έναν πιο γρήγορο σκληρό είναι ότι κάποια παιχνίδια που φορτώνουν από τον σκληρό κατά την διάρκεια του gameplay (όπως το oblivion και το test drive unlimited) όταν πάνε να διαβάσουνε από τον σκληρό μου παρουσιάζουν τεράστια κωλύματα, κάτι που καταντάνε εκνευριστικά. Δεν με πολυνοιάζει πόση ώρα κάνουν να φορτωθούν τα windows, αλλά θέλω να κάνω κάτι για να παίζουν τα παιχνίδια ομαλότερα. Θα ήθελα αν κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα να μου πει πως το αντιμετώπισε και εάν ένας raptor ή ένα raid 0 θα με βοηθήσει να απαλαγώ από αυτά τα κολλήματα.

( BTW ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε!!)

Φίλε μου, αυτό που θα βοηθήσει στο πρόβλημά σου είναι ένας πιο γρήγορος δίσκος, και όχι το RAID-0. Σκέψου λογικά. Εάν το RAID-0 έλυνε το πρόβλημα της ταχύτητας, όλοι αυτοί οι δίσκοι των 10000 και 15000rpm που κυκλοφορούν στην αγορά, δεν θα υπήρχαν. Και βέβαια, όλοι αυτοί που τους αγοράζουν -και τους ακριβοπληρώνουν- δεν είναι χαζοί. Για να φορτώνει αξιοπρεπώς το Oblivion δεν χρειάζεσαι RAID-0, αλλά έναν 74άρη raptor, ή -για να το πάω ακόμα πιο μακριά- δύο 36ρηδες. Πέραν αυτών, υπάρχουν και ακόμη πιο γρήγορες λύσεις, με μονούς δίσκους, όχι RAID-0, αλλά με πολύ αυξημένο κόστος.

Τελικά. Πάρε αυτό που νομίζεις ότι είναι πιο γρήγορο. Αν αυτό που θα πάρεις είναι ένας raptor, θα είναι πιο γρήγορο και στην πραγματικότητα, (και όχι μόνο επειδή το νομίζεις εσύ, ή εγώ, ή οποιοσδήποτε άλλος).

Link to comment
Share on other sites

Ολοι κλοκαρουν και τα σκανε αγρια για να ειναι γρηγοροι και να μην εχουν bottlenecks και στ τελος εχχουν καραbottle epeidη τσιγκουνευονται εναν ραπτορ ο οποιος ειναι αδιαμφσβητητα πολυ γρηγορος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Χθες, στις 08:39]

Φίλε μου, αυτό που θα βοηθήσει στο πρόβλημά σου είναι ένας πιο γρήγορος δίσκος, και όχι το RAID-0. Σκέψου λογικά. Εάν το RAID-0 έλυνε το πρόβλημα της ταχύτητας, όλοι αυτοί οι δίσκοι των 10000 και 15000rpm που κυκλοφορούν στην αγορά, δεν θα υπήρχαν. Και βέβαια, όλοι αυτοί που τους αγοράζουν -και τους ακριβοπληρώνουν- δεν είναι χαζοί. Για να φορτώνει αξιοπρεπώς το Oblivion δεν χρειάζεσαι RAID-0, αλλά έναν 74άρη raptor, ή -για να το πάω ακόμα πιο μακριά- δύο 36ρηδες. Πέραν αυτών, υπάρχουν και ακόμη πιο γρήγορες λύσεις, με μονούς δίσκους, όχι RAID-0, αλλά με πολύ αυξημένο κόστος.

Τελικά. Πάρε αυτό που νομίζεις ότι είναι πιο γρήγορο. Αν αυτό που θα πάρεις είναι ένας raptor, θα είναι πιο γρήγορο και στην πραγματικότητα, (και όχι μόνο επειδή το νομίζεις εσύ, ή εγώ, ή οποιοσδήποτε άλλος).

Μια που το ανέφερες, οι 15000rpm τι λενε? Αξίζουν για το κόστος τους?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.