Jump to content



Raid 0 ή Raptor? Ποιό είναι γρηγορότερο?


damasta

Recommended Posts

Αν ξεχάσουμε κόστος και χωρητικότητες τι είναι πιο γρήγορο;

Ενδιαφέρομαι για επεξεργασία video HD.

Σκληρός στις 10000 ή δυο απλοί δισκοι raid 0 ;

Θα κάνουν δουλεια η μηπως χρειάζεται δυο raptor σε raid 0; :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Δύο Raptors σε 0 είναι το ιδανικό για video. Αλλά και με απλό 0 θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Ο μόνος του, έχει εξαιρετικό access time που στο video δεν προσφέρει τίποτα. Φυσικά για να το εκμεταλλευθείς στο έπακρο, καλό είναι το OS να είναι σε άλλο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 11:04]

Δύο Raptors σε 0 είναι το ιδανικό για video. Αλλά και με απλό 0 θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου.

πως το εννοεις αυτο; για να κατεβασεις video απο την καμερα ή οταν κανεις rendering του montage; γιατι σε καμια απο τις 2 περιπτωσεις δε χρειαζεται raid.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις video-editing, τότε οι δίσκοι ξεσκίζονται. Raid δε "χρειάζεσαι", αλλά αν έχεις, πάει πολύ πιό γρήγορα.

Εδώ για παράδειγμα μπορείς να δεις ποιό raid εξυπηρετεί ποιές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

σε πραγματικη χρηση: το premiere μετραει τους δισκους, οταν ειναι να κατεβασεις video απο την καμερα για επεξεργασια. αν δε του φτανει ο σκληρος, θα σου το πει, και το εχω δει στην πραξη σε φιλο φωτογραφο. κι εκει μαλιστα φανηκε η διαφορα μεταξυ usb2 και firewire, καθως εδειξε προβλημα στον ιδιο σκληρο, αναλογα με το πως συνδεθηκε (fw>>usb2).

στη διαδικασια της επεξεργασιας του video, και μιλαμε για video απο γαμους και βαπτισια αρα ωρες ολοκληρες, δε φαινεται να δουλευει ή τελος παντων να παραδουλευει ο σκληρος. μαλλον δε φορτωνει ολοκληρο το video, απλα καποια snapshot, και μετα δουλευεις με το timeline.

κατα το rendering, το μονο που θελεις ειναι επεξεργαστης.

αυτα βεβαια σε επιπεδο workstation. γιατι αν μοιρασεις το rendering του video σε 2-3 μηχανακια (δεν ξερω αν γινεται οπως με τα 3d), λογικα μπορει και να χρειαζεσαι το raid.

Link to comment
Share on other sites

απλά σκέπτομαι για HD και πχ δυο timeline ( πχ για crhoma key) ή ακόμα χειρότερα περισσοτερες timeline HD στο Αfter effects ισως δεν προλαβαίνει ο δίσκος. Το πρόβλημα το είδα στον υπολογιστή μου που στο ΑΕ που μόλις έβαλα ενα video HD και αλλα 756Χ520 και πάτησα play για να δω το αποτέλεσμα , έβλεπα 1 frame κάθε 4 δευτερόλεπτα!!!( Ισως να ήταν και θέμα επεξεργαστη γιατί είχε πολλά εφε) Για το render δε με νοιάζει ποση ώρα θα κάνει αφου δεν είμαι απο πάνω για να το βλέπω , αλλα οταν φτιάχνω το video το θέλω γρήγορο

Τέλος πάντων θα το δω στην πράξη κάποια στιγμή και θα ενημερώσω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Με ένα Raptor θα είσαι ok... Το RAID είναι γενικώς υπερτιμημένο.

Συμφωνω αλλα σε περιβαλλον windows. Σε windows εκει που εβλεπες 20-30% αυξηση στην αποδοση , μπορεις να δεις εως και 75% σε linux/unix περιβαλλον. Εκει ομως δεν παιζουν προγραμματα επεξεργασιας video :p

Link to comment
Share on other sites

εγω που χρησιμοποιω τα : premiere, pinnacle studio & edius εχω 2 raptor σε raid-0 και δυο 250 σε raid-0. ( αυτους χρησιμοποιω για να αποθηκευω τα video ) Σαφώς το πρωτο ειναι το ειδανικοτερο αλλα και το απλό raid ειναι καλυτερο απτον raptor σκετο...

Για το render παιζει ρολο ο επεξεργαστης κυρίως- 4 πυρηνοι εχω ακουσει αρκετα καλοι, εγω εχω 2c 6600- , παιζει ρόλο το να κανεις save το video σε αλλο δισκο απο κει που εχεις το captured video και αλλα.....Ολα μαζι φταίνε. Και η κάρτα γραφικών...

Τα παιχνιδια και το video editing ειναι τα πιο δύσκολα κομμάτια για απαιτήσεις ενός υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρόλο το να κανεις save το video σε αλλο δισκο απο κει που εχεις το captured video και αλλα

Τα τραβάω απο ενα raptor και τα σώζω στον ιδιο δίσκο. Θα το δοκιμάσω να αποθηκευω σε εναν αλλο απλο που έχω.

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους Western Digital Raid Edition... αποτελεί την ιδανική πρόταση για χρήση σε απαιτητικά περιβάλλοντα RAID (servers) κτλ. Διακρίνονται για τα υψηλά MTBF τους (1.0 εκατ. ώρες) και για τις νέες τεχνολογίες TLER (Time Limited Error Recovery) για την αποφυγή και πρόληψη λαθών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 06:24]

Σχετικα με τους Western Digital Raid Edition... αποτελεί την ιδανική πρόταση για χρήση σε απαιτητικά περιβάλλοντα RAID (servers) κτλ. Διακρίνονται για τα υψηλά MTBF τους (1.0 εκατ. ώρες) και για τις νέες τεχνολογίες TLER (Time Limited Error Recovery) για την αποφυγή και πρόληψη λαθών.

2x250 τετοιους εχω..

Ελπιζω να αντεξουν..

Μεχρι τωρα πάνε πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα του συστήματος γενικά (και φυσικά το transfer rate των δισκων) παίζει μεγάλο ρόλο στό HDV editing. Oταν ένα πρόγραμμα ρεντάρει η ταχύτητα εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από την ταχύτητα του επεξεργαστή. Οταν κάνεις capture, το Bitrate του φορμά πρέπει να είναι μικρότερα από το trasfer rate του δίσκου. Οταν ενδιαφέρεσαι για real time playback, ανάλογα με την πολυπλοκότητα των εφφέ (πόσα video streams έχεις -- το Dv έχει σταθερό bitrate) παίζει ρόλο και η ράμ και η ταχύτητα του σκληρού. Σε dv εχώ δει μεγάλη διαφορά με raid O σε scratch disks. To λειτουργικό φυσικά ειναι σε άλλο σκληρό (raptor). Το HDV είναι mpeg-2, to bitrate ποικίλει ανάλογα με τον όγκο της πληροφορίας, κάποια προγράμματα μπορούν και μετατρέπουν το υλικό σε δικό τους codec (π.χ avid se DNx). Υπάρχουν πάρα πολλά φορμάτ, και τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα όπως ήταν με το DV σε consumer επίπεδο. Δεν είμαι σίγουρος για τα τεχνικά του HDV, αλλά ένα απλό μοντάζ, με λίγα tracks και εφφέ, θέλει λιγότερο ισχυρό σύστημα. Πολλές χρήσιμες πληροφορίες βρίσκω στο videoguys.com.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iced [18-06-2007 16:17]

Ολοι κλοκαρουν και τα σκανε αγρια για να ειναι γρηγοροι και να μην εχουν bottlenecks και στ τελος εχχουν καραbottle epeidη τσιγκουνευονται εναν ραπτορ ο οποιος ειναι αδιαμφσβητητα πολυ γρηγορος

Σοφά λόγια!

σε παραλλαγη:

πολλοί τα σκάνε για hi-fi αυτοκινήτου με υψηλή πιστότητα και ...9 αντί για 8 στο 3ο δεκαδικό ψηφίο π.χ. της παραμόρφωσης (με πιάνεις?) και στο τέλος ακούνε τον αεροδυναμικό θόρυβο από τη ροή του αέρα όταν κινούνται στο δρόμο ή το θόρυβο από το κλιματιστικό. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε κιολας την επεξεργαστικη ισχυ που δαπαναται για το raid-0....το HD Tach μου βγαζει 12-14 τοις εκατο χρηση.....που 4-7 για ενα raptor μοναχο....

Και οσον αφορα τους sas θα ηθελα να ρωτησω αν οι διαθεσιμοι ελεγκτες με 64bit pci interface παιζουν στα mobos μας..

Οι δισκοι δεν ειναι πολυ ακριβοι....οι ελεγκτες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.