Jump to content



Raid 0 ή Raptor? Ποιό είναι γρηγορότερο?


damasta

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 10:46]

Να πουμε κιολας την επεξεργαστικη ισχυ που δαπαναται για το raid-0....το HD Tach μου βγαζει 12-14 τοις εκατο χρηση.....που 4-7 για ενα raptor μοναχο....

Και οσον αφορα τους sas θα ηθελα να ρωτησω αν οι διαθεσιμοι ελεγκτες με 64bit pci interface παιζουν στα mobos μας..

Παίζουν, αλλά μην το κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
  • 4 weeks later...

Πως κάνω raid 0 στους seagate της υπογραφής μου;

Αυτή τη στιγμή λειτουργεί μόνο ο ένας.

Ο δεύτερος παραμένει ανενεργός απο τότε που αγόρασα το pc!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην το κάνεις. Ο υπολογιστής σου θα είναι ταχύτερος, ταχύτερος, εάν οι δύο δίσκοι σου λειτουργούν ανεξάρτητα, και στον έναν έχεις το λειτουργικό και στον άλλο τα δεδομένα. Η ταχύτητα του RAID-0 έτσι όπως την παρουσιάζει το HD-Tach είναι μεν αληθής, αλλά αυτή η δοκιμή ελάχιστη σχέση έχει με τη λειτουργία των δίσκων υπό πραγματικές συνθήκες.

Αν θέλεις να το κάνεις, πάρε πρώτα backup όλα τα δεδομένα σου σε τρίτο μέσο, μπες στο bios και χτίσε τη συστοιχία ακολουθώντας τις οδηγίες του βιβλίου οδηγιών. Μετά από αυτό, ξαναστήνεις από την αρχή το σύστημα, και οι δύο δίσκοι σου θα φαίνονται σαν ένας.

Αλλά, μην - το - κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [25-10-2007 19:01]

Φίλε μου μην το κάνεις. Ο υπολογιστής σου θα είναι ταχύτερος, ταχύτερος, εάν οι δύο δίσκοι σου λειτουργούν ανεξάρτητα, και στον έναν έχεις το λειτουργικό και στον άλλο τα δεδομένα. Η ταχύτητα του RAID-0 έτσι όπως την παρουσιάζει το HD-Tach είναι μεν αληθής, αλλά αυτή η δοκιμή ελάχιστη σχέση έχει με τη λειτουργία των δίσκων υπό πραγματικές συνθήκες.

Αν θέλεις να το κάνεις, πάρε πρώτα backup όλα τα δεδομένα σου σε τρίτο μέσο, μπες στο bios και χτίσε τη συστοιχία ακολουθώντας τις οδηγίες του βιβλίου οδηγιών. Μετά από αυτό, ξαναστήνεις από την αρχή το σύστημα, και οι δύο δίσκοι σου θα φαίνονται σαν ένας.

Αλλά, μην - το - κάνεις.

Έστω, πώς γίνετε να έχω στον ένα το λειτουργικό και στον άλλο τα δεδομένα;

Και αφού οι περισσότεροι βλέπω κάνουν raid, γιατί το κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παρασύρονται από τις ενδείξεις κάποιων benchmark, που όσο εγώ είμαι αστροναύτης, άλλο τόσο αυτά έχουν σχέση με τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας ενός σκληρού δίσκου. Το raid-0 έχει καταντήσει μια γάγγραινα πια... Τέλος πάντων, αν αισθάνεσαι πιο ευτυχισμένος με raid-0, κάντο.

Κατά τα λοιπά, αν θέλεις να μετακινήσεις το φάκελο δεδομένων στον άλλο δίσκο, κάνε δεξί κλικ στο εικονίδιο "Τα έγγραφά μου" και κάνε κλικ στην επιλογή "Ιδιότητες". Πάτα το πλήκτρο "Μετακίνηση", και τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έιχα μια μικρης διάρκειας απουσία απο τον χώρο.Ποιοι δίσκοι πλην τους raptor είναι οι ειδανικότεροι για raid 0.Εδώ και 1χρόνο και βάλε έχω δυο hitachi sata2 80gb και λέω να πάω σε κάτι ποιο γρήγορο.Έχω και 2 seagate 7200.10 sata2 320gb για δεδομένα.Να βάλω αυτους σε raid και να πάρω κανέναν 750 ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Φίλε μου μην το κάνεις. Ο υπολογιστής σου θα είναι ταχύτερος, ταχύτερος, εάν οι δύο δίσκοι σου λειτουργούν ανεξάρτητα, και στον έναν έχεις το λειτουργικό και στον άλλο τα δεδομένα. Η ταχύτητα του RAID-0 έτσι όπως την παρουσιάζει το HD-Tach είναι μεν αληθής, αλλά αυτή η δοκιμή ελάχιστη σχέση έχει με τη λειτουργία των δίσκων υπό πραγματικές συνθήκες.

Ώπα ώπα χαθήκαμε:

Δηλαδή στο Raid-0 όχι μόνο διαφορές δε θα δει, αλλά θα χάσει και ταχύτητα? Θα είναι ταχύτεροι οι δίσκοι άνευ Raid από τους δίσκους σε Raid?

Σοβαρολογείς τώρα? Δέχομαι σαφέστατα το γεγονός ότι δυο "απλοί" δίσκοι σε "απλό" Raid-0 θα έχουν μικρές έως ελάχιστες διαφορές με τους δίσκους σκέτους (η μόνη διαφορά θα είναι το transfer rate που θα διπλασιαστεί αλλά δε βοηθάει σε πολλά πράγματα εκτός από μεταφορές μεγάλων αρχείων και loading times).

Αλλά να είναι πιο γρήγοροι οι δίσκοι σκέτοι? Lol, γιατί? Πως το τεκμηριώνεις?

Επίσης:

Αν είχε Intel και μπορούσε σπάσει το Raid-0 στα δύο ο φίλος μας, με δύο partition, ένα για λειτουργικό και το υπόλοιπο για προγράμματα/παιχνίδια, θα είχε σημαντική διαφορά στο partition με το λειτουργικό. Αυτό γιατί επειδή είναι μικρό partition, θα κάνει και στους δύο δίσκους εγγραφή στην εξωτερική (γρήγορη) επιφάνεια του δίσκου, οπότε θα έχει πολύ χαμηλότερο access time σε ms, πράγμα που σημαίνει ότι θα αποκτήσει άλλη σπιρτάδα το όλο πράμα. Τα λειτουργικά δεν ευνοούνται τόσο από το transfer rate όσο από το access time. Εξ'ου και οι δίσκοι 10Κ και 15Κ ;)

Αρχική απάντηση από Oric

Γιατί παρασύρονται από τις ενδείξεις κάποιων benchmark, που όσο εγώ είμαι αστροναύτης, άλλο τόσο αυτά έχουν σχέση με τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας ενός σκληρού δίσκου. Το raid-0 έχει καταντήσει μια γάγγραινα πια... Τέλος πάντων, αν αισθάνεσαι πιο ευτυχισμένος με raid-0, κάντο.

Ελπίζω σε όλο αυτό(?) να σου απάντησα. Το HD-Tach το κοιτάω μόνο για το access time που έχω γιατί αυτό με ενδιαφέρει. Αυτή είναι και η διαφορά που έχω δει από Raptors σε

απλούς δίσκους. Το μεγαλύτερο μακράν bottleneck στα σύγχρονα PC είναι οι δίσκοι - πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να τους κάνουμε ταχύτερους για να εκμεταλλευτούμε σωστά όλα τα υπόλοιπα.

Αρχική απάντηση από Spyrious

Επειδή έιχα μια μικρης διάρκειας απουσία απο τον χώρο.Ποιοι δίσκοι πλην τους raptor είναι οι ειδανικότεροι για raid 0.Εδώ και 1χρόνο και βάλε έχω δυο hitachi sata2 80gb και λέω να πάω σε κάτι ποιο γρήγορο.Έχω και 2 seagate 7200.10 sata2 320gb για δεδομένα.Να βάλω αυτους σε raid και να πάρω κανέναν 750 ή κάτι άλλο;

Αν έχεις μητρική που μπορεί να σπάσει το Raid στα δύο (ICH7R-ICH8R-ICH9R) με δυο μεγάλης χωρητικότητας δίσκους θα καταφέρεις να πιάσεις ακόμα χαμηλότερο access time. Βέβαια με 4 μικρούς θα ήσουν πολύ καλύτερα, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος να σπάσει κάποιος εκ των δίσκων όλο το Raid. Αν σε ενδιαφέρει, ψάξε βρες τα αποτελέσματα του Σόλωνα (Doom) και του Vagouridis που είναι πολύ χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να χαλάσει. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπου η συστοιχία έσπασε χωρίς να χαλάσουν δίσκοι, αλλά είναι εξαιτίας extensive overclocking και όχι λόγω του RAID.

Αν χαλάσει όμως δίσκος, τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα. Γι αυτό οι έχοντες RAID-0 φροντίζουμε να κρατάμε και κανα backup που και που.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 22:36]

Ώπα ώπα χαθήκαμε:

Δηλαδή στο Raid-0 όχι μόνο διαφορές δε θα δει, αλλά θα χάσει και ταχύτητα? Θα είναι ταχύτεροι οι δίσκοι άνευ Raid από τους δίσκους σε Raid?

Σοβαρολογείς τώρα? Δέχομαι σαφέστατα το γεγονός ότι δυο "απλοί" δίσκοι σε "απλό" Raid-0 θα έχουν μικρές έως ελάχιστες διαφορές με τους δίσκους σκέτους (η μόνη διαφορά θα είναι το transfer rate που θα διπλασιαστεί αλλά δε βοηθάει σε πολλά πράγματα εκτός από μεταφορές μεγάλων αρχείων και loading times).

Αλλά να είναι πιο γρήγοροι οι δίσκοι σκέτοι? Lol, γιατί? Πως το τεκμηριώνεις?

Ναι, ακριβώς αυτό, ότι με το RAID-0 θα χάσει και ταχύτητα. Φίλε μου, δεν έχω την παραμικρή ανάγκη να τεκμηριώσω τίποτα, (βασικά δεν έχω το χρόνο, και δεν θα το έκανα δωρεάν, αλλά εν πάση περιπτώσει). Έχω στα χέρια μου μετρήσεις, και είναι συντριπτικές κατά του RAID-0. ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ, όχι νομίζω, μου είπαν και τέτοια. Κάποια στιγμή, ελπίζω να αξιωθώ να τις δημοσιεύσω. Προς το παρόν, όποιος έχει όρεξη, ας πάει στο technet της MS και ας ψάξει να διαβάσει ποιους ρόλους παίζει ένας δίσκος ή μια συστοιχία δίσκων. Όποιος δεν θέλει ή βαριέται, ας κάνει RAID-0 αι ας νομίζει ότι έτσι ο υπολογιστής του είναι πιο γρήγορος. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 12:38]

...

Αν χαλάσει όμως δίσκος, τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα. Γι αυτό οι έχοντες RAID-0 φροντίζουμε να κρατάμε και κανα backup που και που.

Εάν υποστεί βλάβη έστω και ένας από τους δίκσους μιας συστοιχίας RAID-0, τότε τα πράγματα δεν είναι απλώς λίγο δύσκολα, αλλά έχει επέλθει η καταστροφή, διότι από τη συστοιχία δεν μπορεί να ανακτηθεί ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις. Έχουν ανακτηθεί δεδομένα από σπασμένη συστοιχία γιατί πολύ απλά εξαρτάται από τη φύση της βλάβης του δίσκου. Και δεν είναι όλες οι βλάβες καταστροφικές, σε πάρα πολλές περιπτώσεις τα δεδομένα είναι ανακτήσιμα και με το κατάλληλο πρόγραμμα, όλα γίνονται.

Μεγάλος πολέμιος του Raid-0 είσαι, έτσι? Ή σου σπασε καμιά συστοιχία και τα βαψες μαύρα ή τι να πω, δε σε καταλαβαίνω.

Το να μου πεις ότι οι διαφορές είναι μικρές και σε πολλές περιπτώσεις, εκτός συγκεκριμένων εφαρμογών, αμελητέες, ναι, το δέχομαι. Αλλά να μου λες ότι ΕΠΕΣΕ η ταχύτητα από το Raid-0 σε σχέση με τους απλούς δίσκους?

Τότε θα πρέπει οι server με Raid 0+1 να τρέξουν να το βγάλουν γιατί είναι κακό και τους ρίχνει την ταχύτητα!

Τεκμηρίωσέ μου με μετρήσεις αυτό που λες και μην είσαι κάθετος. Υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν δει διαφορές με Raid-0 και ακόμα περισσότεροι που χωρίς να δώσουν ένα σκασμό λεφτά για Raptors, απολαμβάνουν παραπλήσιες επιδόσεις λόγω του σπαστού Raid-0.

Link to comment
Share on other sites

Τεκμηρίωση δωρεάν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, (σε παρακαλώ κατάλαβέ με). Κατά τα λοιπά, από καιρό έχω αφήσει στην άκρη το φτηνό κρέας. Ανήκω σε εκείνη την ολιγομελή ομάδα "κορόιδων" που χρησιμοποιούν δίσκους των 15000rpm, (όχι σε raid-0).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Τεκμηρίωση δωρεάν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, (σε παρακαλώ κατάλαβέ με). Κατά τα λοιπά, από καιρό έχω αφήσει στην άκρη το φτηνό κρέας.

μας κοροϊδεύεις τότε?

τί μιλάς και καθόλου?

εφόσον λές κάτι θα πρέπει να μπορείς να το τεκμηριώσεις. αν δε μπορείς τότε μη το λές καθόλου.

(μόνο raid 1 έχω πια και αυτό για την πλάκα μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Τεκμηρίωση δωρεάν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, (σε παρακαλώ κατάλαβέ με). Κατά τα λοιπά, από καιρό έχω αφήσει στην άκρη το φτηνό κρέας. Ανήκω σε εκείνη την ολιγομελή ομάδα "κορόιδων" που χρησιμοποιούν δίσκους των 15000rpm, (όχι σε raid-0).

Με βαση τα λεγομενα σου δηλαδη οι 2 Fujitsu MAS στις 15000rpm εκαστος που εχω σε Raid0 πανω στον ICP Vortex 8523RZ θα ηταν καλυτερα να ηταν ξεχωριστα?

Αυτος ειναι ο controller

http://www.icp-vortex.com/english/product/pci/rz64u160/8523rz_e.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 15:45]

Με βαση τα λεγομενα σου δηλαδη οι 2 Fujitsu MAS στις 15000rpm εκαστος που εχω σε Raid0 πανω στον ICP Vortex 8523RZ θα ηταν καλυτερα να ηταν ξεχωριστα?

Αυτος ειναι ο controller

http://www.icp-vortex.com/english/product/pci/rz64u160/8523rz_e.htm

Ναι, ένας σε καθένα από τα δύο κανάλια του ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.