Jump to content



Raid 0 ή Raptor? Ποιό είναι γρηγορότερο?


damasta

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Oric

Τεκμηρίωση δωρεάν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, (σε παρακαλώ κατάλαβέ με). Κατά τα λοιπά, από καιρό έχω αφήσει στην άκρη το φτηνό κρέας. Ανήκω σε εκείνη την ολιγομελή ομάδα "κορόιδων" που χρησιμοποιούν δίσκους των 15000rpm, (όχι σε raid-0).

Τόσα δίνω, πόσα θες; :p

Ειδικά για σένα, ότι λύση βρίσκεις σε φόρουμ, πρέπει να πληρώνεις το συγγραφέα του ποστ... Έλεος... Σε ανοικτό φόρουμ, δεν παίζει δωρεάν ανταλλαγή εμπεριστατωμένων απόψεων... :TD:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Oric

Τεκμηρίωση δωρεάν ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, (σε παρακαλώ κατάλαβέ με). Κατά τα λοιπά, από καιρό έχω αφήσει στην άκρη το φτηνό κρέας. Ανήκω σε εκείνη την ολιγομελή ομάδα "κορόιδων" που χρησιμοποιούν δίσκους των 15000rpm, (όχι σε raid-0).

Μου εξηγείς λίγο αυτό με την δωρεάν τεκμηρίωση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric

Εάν υποστεί βλάβη έστω και ένας από τους δίκσους μιας συστοιχίας RAID-0, τότε τα πράγματα δεν είναι απλώς λίγο δύσκολα, αλλά έχει επέλθει η καταστροφή, διότι από τη συστοιχία δεν μπορεί να ανακτηθεί ΤΙΠΟΤΑ.

’μα ο δίσκος έχει υποστεί μηχανική βλάβη που δεν είναι στα platter τότε γίνεται ανάκτηση.Απλά δεν γίνεται απ τον καθένα και ίσως και ούτε με πρόγραμμα και φυσικά το κόστος για έναν μέσο χρήστη είναι σχεδόν ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αλλά για μια εταιρεία με τα φορολογικά της μέσα είναι θέμα λουκέτου η μη

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως η εταιρία ή οποισδήποτε άλλος έχει τόσο "ευαίσθητα" δεδομένα

δεν θα καταφύγουν σε λύση RAID

ωστόσο και εγώ θα ήθελα να μάθω την τιμή της τεκμηρίωσης

πάει με τα click στο thread?

με κάποια counter?

με τις αναφορές στο θέμα?

πως ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

νομίζω πως η εταιρία ή οποισδήποτε άλλος έχει τόσο "ευαίσθητα" δεδομένα

δεν θα καταφύγουν σε λύση RAID

Καλά ναι.

Απλά το ποιντ μου είναι ότι όσο είναι άθικτο το πλαττερ όλα γίνονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη λύση που έχω σκεφτει εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστή.

2χ80gb sata2 8mb cache σε raid0 μόνο για windows και προγράμματα και

2χ80gb sata2 8mb cache σε raid0 μόνο για τα παιχνίδια.

Έτσι θα έχω καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια;Load times απόκριση κτλ.ή είναι καλύτερα

4χ80gb sata2 8mb cache σε raid0 και όλα πάνω σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oric εισαι φαουλ φίλε, απο προσωπικη χρήση μπορω να πω οτι με το RaiD0 με 2Χ320 που έχω και το συγκρίνω με τον υπολογιστη του ξαδερφού μου με ίδιο hardware και εναν 500αρι σκληρο είναι η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ! σε όλους τους τομεις!! οταν δούλευα στο δικο μου μηχανημα απο συνηθεια δεν καταλάβαινα διαφορες αλλα οταν πηγαινω σε αλλα μηχανήματα το βλέπω. Οι διαφορες δεν ειναι μικρες αλλα πολυ μεγαλες σε όλους τους τομεις και με συγκριση 500 και οχι 320 που ετσι και αλλιως ειναι πιο γρήγορος, και μην μου πεις οτι παίζει ρολο και τα applications που τρεχουν στο backround γιατι τα εχω δοκιμασει ολα και με καθαρο format.

Το RAID0 όταν το ειχα κανει με μητρικη 939 Gigabyte, δεν θυμάμαι τι controller ειχε πανω και με 2χ250GB μπορω να σου πω οτι ήταν μια μ@λακια και μιση, κυρίως λόγο controller, δεν έβλεπα διαφορες και όσο γεμιζε ο δίσκος τόσο πιο αργό γινότανε. Με Intel δεν ειναι έτσι οι διαφορες ειναι σημαντικες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [Χθες, στις 21:00]

Oric εισαι φαουλ φίλε, απο προσωπικη χρήση μπορω να πω οτι με το RaiD0 με 2Χ320 που έχω και το συγκρίνω με τον υπολογιστη του ξαδερφού μου με ίδιο hardware και εναν 500αρι σκληρο είναι η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ! σε όλους τους τομεις!!

Μα δεν μίλησα για έναν δίσκο. Μίλησα για δύο, ή περισσότερους δίσκους, σε καθέναν από τους οποίους έχει ανατεθεί συγκεκριμένη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από salonicafan [02-11-2007 17:35]

Έστω, πώς γίνετε να έχω στον ένα το λειτουργικό και στον άλλο τα δεδομένα;

Και αφού οι περισσότεροι βλέπω κάνουν raid, γιατί το κάνουν;

Αρχική απάντηση από Oric [02-11-2007 21:45]

Γιατί παρασύρονται από τις ενδείξεις κάποιων benchmark, που όσο εγώ είμαι αστροναύτης, άλλο τόσο αυτά έχουν σχέση με τις πραγματικές συνθήκες λειτουργίας ενός σκληρού δίσκου. Το raid-0 έχει καταντήσει μια γάγγραινα πια... Τέλος πάντων, αν αισθάνεσαι πιο ευτυχισμένος με raid-0, κάντο.

sorry που δεν εκανα quote, σε αυτο σου απανταω, δεν ειναι μονο τα benchmarks τη διαφορα την βλεπεις σε καθημερινή βάση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.