Jump to content



Time delay


fotme

Recommended Posts

Jaco εισαι αρχηγος ρε φιλε, αρτιοτατη η αναλυση σου !! :flower:

Σχεση με τα ηλεκτρονικα εχω ως χομπιστας, αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε τετοια κατασκευη, χρονο δεν ξερω αν εχω μιας και χρειαζεται να ζεσταθω..

Αυτα τα κανω σε τυπομενη πλακετα η φαση τρυπα περασμα κολλημα?

Το stepup δεν δημιουργει θερμοτητα?

Επισης, στη σελιδα19 του pdf που μου παρεθεσες, λεει οτι χρειαζεται κυκλωμα υπερτασης in case καποια συνδεομενη συσκευη ειναι πανω απτα amp της γραμμης, τα οποια βεβαια λεει οτι πρεπει, πλεον,να ειναι scalable στα 2Α "to meet future needs". To κυκλωμα υπερτασης ειναι ογκωδες?

Thnx

@Duke, οντως απτο κειμενο λεει οτι την δινει και το usb..βολικο..:)

Link to comment
Share on other sites

fotme, το LM2577 έχει μόνο του προστασία για overcurrent οπότε αν για κάποιο λόγο πάει κάποιο φορτίο να τραβήξει περισσότερο ρεύμα θα κόψει την έξοδο... εσύ όμως πρέπει να προστετεύσεις το κύκλωμα σου όχι από τα 2Α αλλά από τα 1.1Α που είναι το όριο της VSB... αυτό κάντο με μια ασφάλεια...

Την πλακέτα μπορείς να την φτιάξεις εσύ... για μικρές home made κατασκευές το πιο γρήγορο και αξιόπιστο εργαλείο με schematic και pcb layouter είναι το Eagle της Cadsoft... αφού σχεδιάσεις το pcb μπορείς να το δώσεις να στο κάνουν πλακέτα και να στο τρυπήσουν με λίγα χρήματα... δεν ξέρω αν μπορεί η όλη κατασκευή να γίνει σε διάτρητη γιατί έχει αρκετά υλικά και θα είναι "κουμούτσα" λόγο μεγέθους...

Το LM2577 δημιουργεί θερμότητα αλλά λόγο του ότι είναι switching (50ΚΗz) είναι μικρή... επίσης έχει και thermal protection και λόγο του ότι θα τραβήξεις το μισό ρεύμα από αυτό που μπορεί να δώσει δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα θερμότητας και δεν θα χρειαστείς κάποια ψύκτρα...

Τα 5V του USB δεν τα προτείνω, όχι γιατί δεν θα δουλέψει, αλλά δυστυχώς δεν δίνουν όλα τα mobo τάση στο usb όταν κλείνει το τροφοδοτικό και δεύτερον μπορούν να δώσουν max 500mA... Αν το mobo σου δίνει τάση όταν είναι κλειστό (κλασσικά μένει το led του mouse αναμένο) και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις τόσα fan ώστε να ξεπεράσεις τα 500mA τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την usb θύρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δίνεις ρεύμα στην ανλτία μάλλον πρέπει να το ξεχάσεις... δεν μπορεί να δώσει τόσο ρεύμα το stand by... Εκεί μάλλον θα χρειαστείς άλλη λύση ίσως κάποιο εξωτερικό τροφοδοτικό (ένα τροφοδοτικό pack πρίζας πχ dc πλήρως απομονωμένο)... Αλλά, έχε υπόψη ότι στην περίπτωση αυτή πρέπει να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός με τις γειώσεις...! σε καμία περίπτωση δεν πρέπει η αντλία σου να βρεθεί ταυτόχρονα συνδεδεμένη και με το psu και με το pack, ούτε κοινή γείωση, θα πρέπει να απομονώνεται πλήρως το ένα από το άλλο...

Link to comment
Share on other sites

θελω ενα ρελε ομως ετσι ωστε να κανει sense το ανοιγμα κλεισιμο και ενα χρονοδιακοπτη, ολα αυτα που παιζουν?

αρα αποτι φαινεται τη 12αρα αντλια τιν εχω κανει 220, οποιος θελει τετοια κολπα αναγκαστικα σε 220..

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα που μπορω να βρω ελλαδα η καποιο eurospec βαττομετρο?

Εχω βρει αυτο http://cgi.ebay.com/Kill-A-Watt-Meter-With-CFL_W0QQitemZ170209190761QQihZ007QQcategoryZ20706QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

αλλα εχει αλλο βισμα -αυτο ενταξει- αλλα εχει 115vac, θα δουλευει εδω??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.