Jump to content


Ποιά ψύκτρα; Coolermaster ή Zalman;


siomitos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 14:07]

Πάντως οι idle temps μου με τρομερή ζέστη εδώ, είναι 40-41 με GTX μεσα. Με 20-22 δωματίου ήταν γύρω στους 30 (stock cpu).

Από ένα σημείο και μετά όλες οι αερόψυκτρες περιπου την ιδια δουλεια κάνουν..+ - (1,2),

Για να δω πραγματικές διαφορές θα βάλω 3πλο ψυγείο με νερό μόνο στο cpu προσωπικά.

(για o/cing)

Η 9700 ΝΤ στις 1300-1400 είναι πραγματικά αθόρυβη, ο 12αρης που έχω πίσω πιο πολυ ακούγεται. Μετά τις 1750 την ακούς και μπορεί να σε ενοχλεί. Στις 2400 κάνει σαν jet.

Eγώ την έχω πάντα στην πρώτη ζώνη, δεν έχει ρυθμιστικό όπως η 9700led,

αλλά το mguru της ABIT κάνει καλή δουλεια με αυτά τα πράγματα...

Βαση αυτου του συγκριτικου 7-15(idle-load) βαθμοι δεν ειναι λιγο πραμα(και ειναι πιθανον να ειναι μεγαλυτερη η διαφορα με πιο δυνατουσ fan). Και η τιμη ειναι σχεδον ιδια οποτε για αυτο ειπα μετρια ως καλη. Συνυπολογισα και και την σχεση αποδοση/κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [Σήμερα, στις 14:44]

Συνυπολογισα και και την σχεση αποδοση/κοστος.

Ναι είναι ακριβή η ΝΤ, μπορεις να βρεις και καλυτερη σε αυτα τα λευτά, το έχω ξαναπεί.

Σε αυτό συμφωνοι.

Απο το Link που έδωσες...σε load...πιστεύεις σε αυτές τις θερμοκρασίες..?? Τύφλα να έχει να έχει το νερό...Εκτώς αν κανανε μετρήσεις στο B.Πόλο.

Εγώ με την 9700 δεν τις πλησίασα ποτε πάντως...53 στα 3,73??? Έλεος

post-4508-1416073131,2191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α το load είναι με loop του Farcry....είπα και γω τέτοιο ψέμμα...αλλά και πάλι λίγες μου φαίνονται. Και τα Ιdle λίγα είναι.. Και το σίγουρο είναι ότι οι διαφορές δεν είναι αυτές...έχω δοκιμάσει και άλλες ψύκτρες. (δανεικές για να δω αν αξιζει να πάρω άλλη).

Υπάρχουν καλυτερες απο την Zalman αλλά και πάλι στα όρια θα είσαι, φασαρία θα έχεις. Λίγο fsb θα κερδίσεις.

Link to comment
Share on other sites

η Tuniq Tower 120 είναι 5 - 8 βαθμούς θερμοκρασίας κάτω από την Zalman CNPS9700NT με Ambient 23-24 βαθμούς (ψύχει καλύτερα) και είναι λιγότερο θορυβώδης.

H Ultra 120 Extreme είναι από 3 (με Ambient 26-29 βαθμούς) και την έχω φτάσει έως 11 βαθμούς κάτω από την Tuniq (εξαρτάται αν θα βάλεις 1 ή 2 ανεμιστήρες 120μμ στην ψύκτρα (έχω βάλει 2 σε διάταξη push and pull όπου κερδίζω τουλάχιστον 2- 6 βαθμούς ψύξης από το αν είχα 1 ανεμιστήρα). Με AS5 τοποθετημένη όπως λεει το manual της Arctic Silver για QΧ6700.

Οι ανεμιστήρες στην Ultra είναι Delta (με δικής μου κατασκευής ποτενσιόμετρο 22 W ο καθένας, όπου δουλεύουν από 1500 - 4000 στροφές, ανάλογα)

Έχω δοκιμάσει και τις τρεις ψύκτρες και κατά σειρά προτιμώ με βάση τις επιδόσεις τους (και το θόρυβο) Ultra extreme (είναι πολύ ευέλικτη όπως έχω βάλει τους ανεμιστήρες και δίνει πολλές λύσεις) - Tuniq - Zalman.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Χθες, στις 14:07]

.....

Από ένα σημείο και μετά όλες οι αερόψυκτρες περιπου την ιδια δουλεια κάνουν..+ - (1,2),

Για να δω πραγματικές διαφορές θα βάλω 3πλο ψυγείο με νερό μόνο στο cpu προσωπικά.

(για o/cing)

Η 9700 ΝΤ στις 1300-1400 είναι πραγματικά αθόρυβη, ο 12αρης που έχω πίσω πιο πολυ ακούγεται. Μετά τις 1750 την ακούς και μπορεί να σε ενοχλεί. Στις 2400 κάνει σαν jet.

......

Θα συμφωνήσω βάση της εμπειρίας μου με την συγκεκριμένη ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

-------------------------------------------------------------------------------

H SilverStone Nitrogon ΝΤ06 τι λέει;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?...6&tab=marketing

--------------------------------------------------------------------------------

Αν στο δικό σου "κουτί" βολεύει η γεωμετρία της ψύκτρας αυτής, τότε ....

Στο δικό μου case χρειάζομαι την ψύκτρα "όρθια" για να φεύγει πίσω και έξω ο ζεστός αέρας.

Πάντως ο πίνακας που έχει βάλει ο DEM στο #22 είναι ενδεικτικός. Οι νέες ψύκτρες Ultra και Tuniq πολλές φορές είναι συγκρίσιμες με κάποιες ...υδροψύξεις. Η Zalman επίσης είναι δοκιμασμένη και αξιοπρεπής.

Η γνώμη μου είναι (και έχει προκύψει από αρκετό ψάξιμο) ότι αυτή τη στιγμή η καλύτερη αερόψυκτρα στον κόσμο είναι η Ultra 120 extreme (αλλά θέλει βοήθεια από ανεμιστήρα-ες).

Τέλος και η σωστή τοποθέτηση της AS5 βοηθά ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον τσιμπησα αυτη ηταν και τελευταια...απλα σκεφτομαι να γυρισω το φαν προς τα πανω στο inlet του ενερμαξ...μαζι με ενα φανακι 12αρι scythe..θα σας πω εντυπωσεις μολις καταφερω και μπω bios γιατι μου κανει σχεδια το mobo..

2002749751820977912_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.