Jump to content



Τeamgroup 800mhz elite.. Αξιζουν για τα λεφτα τους??


jimakos21

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 12:14]

Παίδες προσέξατε τι λέει ο enzo, τις έπαιξε 550Mhz με 4άρια και 2,3 τάση???!! Και είναι απόλυτα σταθερές εκεί?Ποπο απίστευτο αν ισχύει....

Δεν ξέρουμε αν είναι σταθερες αλλά και που πόσταρε πάλι πολυ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 11:34]

Δεν ξέρουμε αν είναι σταθερες αλλά και που πόσταρε πάλι πολυ είναι.

@ εργοτελης...Γιατι να μην ισχυει?????

Το πι δεν ξερω αν ειναι τροπος για να μετρας την σταθεροτητα αλλα θυμαμαι,

οτι ετρεξα καμποσα 1Μ, και μερικα 2Μ. Ανοιξα paint, photoshop, και δεν καναν κιχ.

Ειναι καλες παντως... Τις συνιστω παρα την μικρη μου εμπειρια σε αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enzo [Σήμερα, στις 14:21]

Το πι δεν ξερω αν ειναι τροπος για να μετρας την σταθεροτητα αλλα θυμαμαι,

Nαι αν κανεις την δουλεια σου ok. Aλλά ο καλυτερος τροπος να τις δεις αν είναι σταθερες εκεί είναι το memtest86+ http://www.memtest.org/

Αν δεν θέλεις να κάνεις Boot cd και να περιμένεις ώρες για τις δοκιμές μπορείς να χρησιμοποιεις το memtest απο τα windows http://hcidesign.com/memtest/

Το 2ο σου δίνει μια εικόνα γρήγορα για την σταθερότητα των μνημών

κατεβάσε το , μικρό ειναι και βάλε εκει που λεει Αll unused memory 64 mb αστο μεχρι να φτασει 5000% δεν θα κανει πολυ ώρα.

Ανόλα πανε οk τρεξε και το άλλο.

Πάντως και με το memtest απο τα windows μπορεις να βγάλεις καλα συμπερασματα για την συμποεριφορά τους. Είναι γρηγορο και ευχρηστο.

post-4508-1416073131,5561_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι ο καλύτερος τρόπος. Είναι πολλές οι φορές που βγάζουμε τρελλές ώρες memtest απο Bootcd ή δισκέτα και μέσα στα Win έχουμε λάθη στα βαριά τεστς.

Είναι μια πρώτη ένδειξη:T:

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ισχυει και αν οντως βγαζει memtest free τοτε!!! Αυριο κιολας με βλεπω να την χτυπαω!!

Απο θερμοκρασιες ομως τι θα λεει?? Δεν βλεπω να εχει καμια αξιολογη ψυξη κ με αερα στα 2.3v δεν θα χτυπαει ζεστη! ? :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 14:52]

Βασικά δεν είναι ο καλύτερος τρόπος. Είναι πολλές οι φορές που βγάζουμε τρελλές ώρες memtest απο Bootcd ή δισκέτα και μέσα στα Win έχουμε λάθη στα βαριά τεστς.

Είναι μια πρώτη ένδειξη:T:

Kαλά σιγουρα, αλλά αν θελεις να τις δεις απο κάπου πρέπει να αρχίσεις και το memtest απο τα windows ειναι μια καλή αρχή.

Προσωπική εμπειρια : Βάζω 64mb στο "All unused memory" και ακόμη και αν βγάλει λάθη μετά τα 3000% δεν αντιμετοπιζω προβληματα με AUTOCAD, ripping , video μετατροπες , προγράμματα φωτορεαλισμου, games. Δεν έτυχε δλδ εξηγουμαι...

Aν βγάλει λαθη μεχρι τα 1000% έχω παρατηρησει προβληματακια και στις άλλες εφαρμογές.

οπότε το memtest αποτελει για μενα μια καλή αρχή και ενδειξη για το που ειναι το setup μου.

@jimakos21 ποιος ο λογος να τις δώσεις πάνω απο 2,2? αξιζει? Οι δικές μου δεν χρειαστηκε ποτε να πάνε πάνω απο 2,2 ( αλλά έχω και 975chipset που απο κάποια φάση και μετά πρεπει να δινω στο vmch για παραπάνω mghz και όχι στο vdimm)

Link to comment
Share on other sites

πηρα και εγω τις 2GB Kit DDR2 800MHz Elite , αλλα επειδη τωρα κανω την αναβαθμιση, ηδη πηρα και c2d 6600, και ειμαι απο μητρικη πηγα στην Abit F-I90HD, θα θελα αν ειναι ευκολο να μου πειτε μιας και ειναι ακομα σε καλη τιμη, (πηρα το κιτακι οταν ειχε 80ε.)

αν αξιζει αλλο ενα κιτ να παω στα 4gb, πριν ακριβινουν πολυ?

στην τελικη ειναι 800αρες. τι λετε?

και τον c2d 6600 στα 3Ghz (αρχικα) τι timings και volts να δωσω?

Link to comment
Share on other sites

@ FoXfOxFoX

Αν χρειάζεσαι 4GB ram imho προχώρα άφοβα, γιατί όχι? Οι συγκεκριμένες δεν το κόβω να ακριβύνουν πολύ λόγω...εσωτερικού ανταγωνισμού (crucial κλπ), άσχετα αν οι μνήμες είναι χρηματιστήριο που λέει και κάποιος :)

Στον 6600 μέχρι τα 3GHz τουλάχιστον (πιθανότατα και 3.2) δε θα χρειαστεί να δώσεις έξτρα τάση. Αναλόγως και το κομμάτι βέβαια.

Η μητρική που διάλεξες βέβαια δεν είναι top overclocker (ούτε προορίζεται για εκεί) αλλά τα 3.2 λογικά τα έχεις...τις μνήμες πάλι με 1.9v και 4-4-4-12 στα 400 επίσης.

@ enzo

Ρε πατρίδα όταν μπορέσεις ρίξε και ενα memtest & orthos στο blend να δούμε πού παίζουν σταθερά εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

FoXfOxFoX παρτες... Αν πηγαινεις και για vista παρτες!! Και γω αυτο θα κανω!!

Και για τα timings αν αυτα που εκανε ο enzo βγαινουν χωρις errors..(ακομα περιμενουμε test enzο ) θα κανεις πολυ δυνατο overclock με 1100mhz.. Βεβαια και με πολυ ρευμα αλλα....

Link to comment
Share on other sites

http://www.hardware.info/en-UK/productdb/bGRkZJibmJHK/viewproduct/Team_Elite_DDR2800_2_GB/

δες περιπου τι κανουν και σε διαφορετικα ρευματα και μεχρι που φθανουν και οι

αλλες μνημες με γραφηματα πραγματικα αψογη παρουσιαση ...και στο φιναλε

που περιπου θα πας για να μην ψαχνεις με τις ωρες

ΥΓ παντως οσα εχω δοκιμασει εχει δικιο δεν εναι μουφα

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον.. Αυτα ειναι ολα σε πλαισια που το pc δεν εμφανιζει κανενα προβλημα και κανενα error ετσι??

Γιατι τα mhz δεν τα ανεβαζει περα απο τα 800..

Ε....μ'αυτες τις συχνοτητες δεν χρειαζετε να δωσεις και πολυ ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

ναι οπου δεν παει 800 το αφηνει κενο μετα συγκεκριμενα timmings

με τα default εννοειται οτι πανε

ΥΓ1 απο μητρικη σε μητρικη παιζει εμενα σε asus m2nsli πανω απο τα 870 θελει

τουλαχιστον 2.00 volt ουτε boot δεν κανει με μαμα χρονισμο[5-5-5-16]

ΥΓ2 για να παιξουν ψιλα οι μνημες αυτες θελουν μητρικη που να δινει τουλαχιστον μεχρι 2.3

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οι μνημες αγοραστηκαν!! Επεσαν οι πρωτοι χρονισμοι! Πιανω 4αρια καθαρα στα 800mhz χωρις να δωσω παραπανω ρευμα κ χωρις το συστημα να υπολειτουργη! errors free σε memtest και prime... Μετα δοκιμασα στα 1000 με 5αρια δινοντας 2.1v κ παλι ολα οκ..!! :D :D

Τωρα ομως δοκιμασα το τελευταιο συνδιασμο του enzo αλλα ειχε πολλα errors...Στο memtest ξεκινησαν τα errors απο ταο 20%.... Και γενικα δεν αρχιζαν ουτε οι βασικες εφαρμογες firefox msn κολαγαν καπου στα ξεκαρφωτα οποτε για αρχη τις αφισα στα 800 με 4αρια χωρις να δινω ουσιαστηκα πολυ ρευμα..Να μην τις τρελλανουμε κιολας ακομα δεν τις εβαλα...Ειναι κ καλοκαιρι...και οι θερμοκρασιες ανεβαινουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 19:02]

Παιδες οι μνημες αγοραστηκαν!! ...Ειναι κ καλοκαιρι...και οι θερμοκρασιες ανεβαινουν...

Οταν στα ελεγα οτι ειναι BEST value for money...

Καλοριζικες και καλα ρολογια!:banging:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια δεν πιστευω να εχουμε να αναλυσουμε κατι περι του θεματος!

Ευχαριστω ολους σας για τις γνωμες και την βοηθεια που μου προσφερατε!

Να 'στε καλα! Πιστευω πως ηταν μια καλη επιλογη!! :) :)

Μακαρι να συνεχισουν ετσι να αλληλοβοηθιουνται ολοι οι labites !! :T: :T::jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

επειδή τις εχω και εγω και με παιδεύουν.....

πχ. σε rd600 με default δεν ανέβαιναν ούτε στα 415 , ούτε καν με 1,9

ξέρετε τι chip φοράνε?

για promos εχω ακούσει!

τελικά επειδή βαριόμουνα το ψάξιμο τις έχω 920 με 5αρια και 2,2v

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.