Jump to content



dx10 company of heros. 8800 & 2900--->ouch!!!!


tolis861416003225

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά από το 1980 και μετά, παύουμε να έχουμε backwards compatibility. Οπότε δε μπορούμε να βλέπουμε τα πράγματα με το ίδιο σκεπτικό που κάναμε ως τώρα. Οι εταιρίες έχουν ανακοινώσει τις δυνατότητες του WDDM2.x/DX10. Από εκεί και πέρα, περιμένουν μια κρίσιμη μάζα να κάνει την αλλαγή για να προχωρήσουν. Δε μπορούν να κάνουν τόσο σημαντική αλλαγή για το 1% των χρηστών. Δεν έχει ανακοινωθεί ποιός είναι ο στόχος τους σε ποσοστό αλλά σίγουρα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε συ Γιώργο? Αφού έχει πέσει ήδη η παραγωγή των σειρών 7ΧΧΧ, 1ΧΧΧ σε πολύ μικρά επίπεδα. Σε λίγο όλα τα pc θα στήνονται με σειρές 8ΧΧΧ, 2ΧΧΧ και θα είναι WDDM2.x συμβατοί χωρίς καν να το έχουν επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις που στο λεω wizard αλλα μαλλον σκεφτεσαι αναποδα..

Βγαινει ενα προιον στην αγορα , μια υλοποιηση...Κοιτας τις αναγκες σου και αν θες την ακολουθεις....

Δε θα περιμενει το κοινο η ms για το αν θα βγαλει δημοσια το wddm2.0..

Εγω προσωπικα περιμενω να βαλω vista οταν θα βγει το wddm2.0 να δω τι σκ@τα φουμαρα πουλαει η καρτουλα μου...

Που ειναι λοιπον ; Και για αυτο το 1% που λες, Αν ανακοινωσει αυτο το ρημαδι ονοματι wddm2.0 θα ξεφυγει απο 1% και θα παρει τα υψη...

Ουτος η αλλος....ΠΟΣΟΙ εχουν vista ? Μονο οι home users..Εταιριες κλπ ακομα XP εχουν..Οποτε κατι αλλο βρωμαει..

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν δεν δει ο αλλος τα καλουδια του DX10 δε θα μπει στο κοπο να παρει καινουρια καρτα , και γιατι να το κανει του απεδειξαν αν οντως αξιζει να παει σε DX10? αν δε το βαλει μπρος η Μ$ δεν γινεται τπτ , δεν νομιζω λοιπον να περιμενει η Μ$ τους κατασκευαστες να πουλησουν. υπαρχει μια αλληλοεξαρτηση αλλα δεν μπορεις να πεις ξεκαθαρα ποιος περιμενει ποιον. Κατι αλλο παιζει και νομιζω πως εχει να κανει με τους drivers. πολλα τα ζορια σε Vista.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα με τον GoMaR... Αυτή την περίοδο σκέφτομαι να προβώ στην αγορά μιας DX10 κάρτας γραφικών για μελλοντική χρήση... Από τι στιγμή όμως που το DX10 δεν υπάρχει ακόμα, για ποιό λόγο να την αγοράσω...Για να δώ μετά από λίγο καιρό πως η κάρτα για την οποία έσκασα 200+ ευρώ είναι πατάτα στα DX10 παιχνίδια και να τρέξω να πάρω άλλη;;;...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω...? Δε μπορώ να τα γράφω 1000 φορές τα ίδια πράγματα. Σεβαστή η άποψή σας, αλλά ούτε εμένα πείθετε, ούτε προφανώς τη Μ$. Δικαίωμά σας να υποστηρίζετε ότι θέλετε και να περιμένετε όσο θέλετε. Αυτό όμως δε θα αλλάξει τη γραμμή μιάς εταιρίας που σίγουρα γνωρίζει πολύ περισσότερα από εμάς, για το πόσο θα επηρεαστεί η αγορά από μιά τέτοια κίνηση, πόσες εταιρίες έχουν Vista, πόσοι από αυτούς έχουν κάρτες συμβατές με DX10/WDDM2.x, κ.ο.κ.

Εσείς κι εγώ, μπορεί να λέμε ότι θέλουμε, αλλά όπως είπατε ήδη, εμείς ακολουθούμε. Ο καθένας όπως καταλαβαίνει. Κάντε λοιπόν ότι καταλαβαίνετε, να κάνω κι εγώ ότι πιστεύω, κι ας αφήσουμε τις αποφάσεις και τις κινήσεις σε αυτούς που μπορούν να τις κάνουν.

Είπον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ wizard δε κρινουμε ουτε την κινηση σου ουτε κανενος ουτε σχολιαζουμε γιατι πηρες 2900ΧΤ.

Οπως βλεπεις και GTX εχω και 2900XT εχεις....Και οι 2 ειναι dx10 καρτες...

Εμεις μιλαμε για την πολιτικη της MS..Δε συμφωνω στο οτι περιμενει "εμας" για να προωθησει το wddm2.0 αλλα κατι αλλο παιζεται απο πισω σιγουρα..

Και σε αυτο που λες :

Εσείς κι εγώ, μπορεί να λέμε ότι θέλουμε, αλλά όπως είπατε ήδη, εμείς ακολουθούμε

Εσυ υποστηριζεις οτι εμεις την χτιζουμε και οχι την ακολουθουμε...Ενω εμεις ισχυριζομαστε το αντιθετο..

Anyway.

Ειδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:07]

Γιατί είναι πατάτα? Τα ίδια έλεγαν και για το 9 όταν βγήκε, που είχα απλά περισσότερες δυνατότητες, χωρίς αλλαγές στο hardware interface που έχουμε στο 10. Και εδώ δε μιλάει μόνο η Μ$ και λέει ότι θα κάνει "θαύματα", αλλά όλοι οι κατασκευαστές ΗW & SW.

Τι θέλετε τελικά?

Wizard! λέγοντας "καυτή πατάτα" και όχι πατάτα εννοώ ότι είναι ένα θέμα δύσκολο ακόμα να ολοκληρωθεί και θα αργήσει ακόμα να μπει ολοκληρωτικά αγορά. Είτε γιατί οι προγραμματιστές δεν είναι έτοιμοι να παρουσιασουν λογισμικό που να εκμεταλλεύται πλήρως το υπάρχον HW (για διάφορους λόγους μπορεί και οικονομικούς - όταν στήνεται κάτι από την αρχή θέλει όρεξη χρήματα και ερευνα) είτε γιατι το υπάρχον HW δεν μπορεί να αντεπεξέλθει. Όταν με το καλό μπει στην αγορά το DX10 αυτές οι κάρτες θα συμπληρώνουν χρόνια...και ακόμα και να γίνεται να εκμεταλλευτουν το καινουριο στοιχείο δεν θα το κάνουν έτσι.

Ήδη ακόγουνται κάρτες που θα έχουν διπλάσια ισχύ απο τις υπάρχουσες, δηλ αν ένα παιχνιδι με WDDM2.x παίζει μια χαρά ένα dx10 παιχνιδι την διπλάσια ισχύ τι να τι κάνω? Γιατι να την (χρησο)πληρώσω.

Τι θέλουμε τελικά? Αυτές οι Dx10 κάρτες να φανουν αντάξιες των χρημάτων τους στα επόμενα dx9 παιχνιδια που θα βγούν γιατί σε default καταστασεις έχουν αρχίσει να ζορίζονται, και εννοειται να μην χρειαστεί να πετάξω την καρτα μου που λέει dx10 ready όταν βγει το SP των Vista.....

Ο καταναλωτής πάντα θα γκρινιάζει θα μουρμουρίζει και θα απαιτεί...η έκφραση " ο πελάτης έχει πάντα δικιο" έχει βγει και αυτο το λόγο, για να χαιδευει τα αυτια του...η βιομηχανια θα είναι πάντα πανυσχρη μπροστα του..και αυτός το μόνο που μπορει να κάνει είναι να "φωναζει και να γκρινιάζει"

Οι γκρινιες μετά απο ένα σημείο καταντάνε γραφικές...προσωπικά δεν ασχολούμαι

Επίσης αυτές οι κάρτες είναι υπερτιμημενες, κατι είχα διαβάσει για δικαστηρια, και ανώτατο όριο τιμής που κανονιστηκε μεταξύ των ανταγωνιστριων εταιριών....το είχε δώσει το link και κάποιος άλλος εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:51]

Τι να σας πω...?

τιποτα, τι να μας πεις δλδ?:blink:

Δε μπορώ να τα γράφω 1000 φορές τα ίδια πράγματα

σου ζητησε κανεις να γραφεις τα ιδια 1000 φορες? πιστευεις οτι εχεις χρεος να κανεις ετσι?

Σεβαστή η άποψή σας, αλλά ούτε εμένα πείθετε, ούτε προφανώς τη Μ$

σεβαστον , αλλα ταυτιζεις τη γνωμη σου με τα πιστευω της Μ$? ποιος σου ειπε οτι ετσι πραττει η Μ$ και το λες αυτο?

Δικαίωμά σας να υποστηρίζετε ότι θέλετε και να περιμένετε όσο θέλετε.

αλιμονο!

Αυτό όμως δε θα αλλάξει τη γραμμή μιάς εταιρίας που σίγουρα γνωρίζει πολύ περισσότερα από εμάς, για το πόσο θα επηρεαστεί η αγορά από μιά τέτοια κίνηση, πόσες εταιρίες έχουν Vista, πόσοι από αυτούς έχουν κάρτες συμβατές με DX10/WDDM2.x, κ.ο.κ.

δουλευεις στη Μ$ στο τμημα στρατηγικης και εκφραζεσαι ετσι? συγνωμη αλλα εγω πιστευω οτι οσα ξερουμε εμεις ξερεις και εσυ , εκτος και αν εχεις καποιο κρυφο μυστικο και δε μας το λες να σε πιστεψουμε. Δεν ξερεις τιποτα παραπανω απο οσα ξερουμε εμεις.

Εσείς κι εγώ, μπορεί να λέμε ότι θέλουμε, αλλά όπως είπατε ήδη, εμείς ακολουθούμε. Ο καθένας όπως καταλαβαίνει. Κάντε λοιπόν ότι καταλαβαίνετε, να κάνω κι εγώ ότι πιστεύω, κι ας αφήσουμε τις αποφάσεις και τις κινήσεις σε αυτούς που μπορούν να τις κάνουν.

ναι τι θες να πεις με αυτο? οτι ειμαστε αναπηροι εμεις ή εχουν ειδικες ικανοτητες οι αλλοι που προχωρανε?

Είπον.

:laughing: , καλο :D

Link to comment
Share on other sites

wizard αυτό που λες παίρνει σα δεδομένο ότι αν βγει η full dx10 υποστήριξη θα είναι υποχρεωτική και άρα όσοι δεν έχουν dx10 κάρτα αχρηστεύουν το pc τους... ας βγει αν είναι έτοιμο σα προαιρετικό patch και να τη βάλει μόνο το 1%... να δεις για πότε θα αυξηθεί το ποσοστό... συνήθως έτσι γίνεται... τυράκι, λίγοι τσιμπάνε στην αρχή - δημιουργείται τεχνητή ανάγκη στους υπόλοιπους και κινείται η βιομηχανία... έλα όμως που λογικά δεν είναι έτοιμο... αυτό το σενάριο μου φαίνεται πιο λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:07]

Γιατί είναι πατάτα? Τα ίδια έλεγαν και για το 9 όταν βγήκε, που είχα απλά περισσότερες δυνατότητες, χωρίς αλλαγές στο hardware interface που έχουμε στο 10. Και εδώ δε μιλάει μόνο η Μ$ και λέει ότι θα κάνει "θαύματα", αλλά όλοι οι κατασκευαστές ΗW & SW.

Tελικα τι εγινε με αυτη τη θεσουλα στην ATI που μου ελεγες αποφασισες να μην την κρατησεις και να πιασεις θεση στην Microsoft

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 13:41]

δουλευεις στη Μ$ στο τμημα στρατηγικης και εκφραζεσαι ετσι? συγνωμη αλλα εγω πιστευω οτι οσα ξερουμε εμεις ξερεις και εσυ , εκτος και αν εχεις καποιο κρυφο μυστικο και δε μας το λες να σε πιστεψουμε. Δεν ξερεις τιποτα παραπανω απο οσα ξερουμε εμεις.

Αστον να λεει μωρε

Τι καθεσαι και πιαστηκες μαζι του και θα εχουμε μαλλιοτραβηγματα

γιατι καθεσαι και χαλας την ζαχαρενια σου αστον να πιστευει και στο δωδεκαθεο

Αφου τον βλεπεις..........

MΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

- ΣΤΗΝ ΜΙCRO$OFT ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ

- ΤΟ DX10 ΘΑ ΣΠΕΙΡΕΙ ΚΟΥΚΙΑ ME TA VISTA

- ΤΟ Χ2900XT Roxxxxxxxxxx12121 for ever man the best card in the UnIvErSe

ΤΡΕΞΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ TA ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΞΕΡΩ

ΕΓΩ ΣΩΘΗΚΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΕΣΕΙΣ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΧΑΘΗΚΑΤΕ H EΙΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΙΑΝΟΙ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργο, κι εσύ ξέρεις ότι αυτά που γράφω βασίζονται σε επίσημες ανακοινώσεις που έχουν γίνει κατά καιρούς από Μ$, Intel, nVidia, ATI, AMD. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, ούτε είπα ότι ξέρω κάτι παραπάνω. Ίσως να μην τις έχετε διαβάσει. Ίσως να μην έχετε βρεθεί σε κάποια σεμινάρια/παρουσιάσεις που βρέθηκα. Ίσως να μην το παρακολουθείτε όσο εγώ. Το μόνο όμως μου βγάζω με το μυαλό μου, είναι απλά το συμπέρασμα ότι είναι λογικά όλα αυτά. Αν διάβασες το θέμα με την TESLA, θα διαπίστωσες και μόνος σου ότι οι κάρτες γραφικών έχουν τρελλή δύναμη. Λες να μη μπορούν να σχεδιάσουν μερικά fps παραπάνω? Πως γίνεται κάρτες για Workstations που έχουν τα διπλά λεφτά (άρα το κόστος ενός SLI/CF) να κάνουν παπάδες στις εφαρμογές CAD/3D, που δε χρησιμοποιούν DX και οι "μικρές" να σέρνονται? Υπολόγισε κι ότι το κόστος τους είναι πολύ υψηλότερο λόγω χαμηλότερης παραγωγής/ζήτησης.

Τώρα, αν φάμε το DX10 χωρίς WDDM2.x, ή αν το βγάλουν σε 2 χρόνια, με την 3η γενιά καρτών, τότε δε φταίω εγώ. Προς το παρόν όμως, αυτό ισχύει και δεν έχει βγει κανείς να πει το αντίθετο. Τουλάχιστον όχι κάποιος επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις διαβαζουμε ρε μαν , και διαβαζουμε οτι οι εταιριες δυσκολευονται παρα πολυ να γραψουν στο νεο κωδικα οδηγους. δεν εχω δει καπου να λενε οτι περιμενουμε να πουλησετε καρτες για να βγαλουμε το 10ρι

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου φενεται οτι δεν ειναι ετοιμο το Dx1o της Ms Συνφωνω παραπανω με τον Voudas

καθαρο εμπορικο κολπο το θεωρω για να μπορει να κυκλοφορησουν τα νεα windows

Επισης η αγορα ειναι ακομα διχασμενη ναι οι home users επιλεγουν vista γιατι θεωρουν και καλα κανουν οτι αυτο ειναι το νεο λειτουργικο που θα επικρατησει Αντιθετα οι επαγγελματιες θελουν την σιγουρια των Xp

Το αναφερω με καθε επιφυλαξη γιατι το εχω ακουσει απο γνωστους και δεν το εχω δει για να ειμαι σιγουρος

Αν ξερει καποιoς ποσες αναβαθμισεις και update εχουν τα vista εχω ακουσει για καπου 500 και βαλε (( Αν καποιος τα εχει μπορει να μας το βεβαιωσει το τι ειναι αληθεια ))

Παντως αν ειναι τοσες τοτε το σιγουρο ειναι οτι προκειται για ενα πολυ προχειρο λειτουργικο που βγηκε πολυ γρηγορα και πολυ προχειρα στην αγορα μην εχωντας να προσφερει τιποτα καινουργιο παρα μονο χρηματα στις τσεπες καποιον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.